ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Případ Na: může špičkový profesionál promáchnout?

04.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Poměrně silné emoce, jimiž Kevin Na nešetřil po vítězství na turnaji Justin Timberlake Shriners Hospitals fot Children, přece jen nemohly zmást pozorné diváky, kteří sledovali sobotní kolo. Američan, narozený v Jižní Koreji, se v něm dostal do vedení i proto, že unikl hrozící penalizaci.

Všechno má své pozadí, svou charakteristiku. A tak je Na znám jako jeden z nejpomalejších hráčů současnosti. Ne že by se ploužil po hřišti, nebo dlouho dumal nad volbou hole a zakřivením greenu. Jeho pomalost spočívá v přípravě na ránu. “Je to zlozvyk,” připouští osmadvacetiletý profesionál.

Hrát s Naem nemusí být pro každého. Partneři ve flightu musí vydržet bezpočet různých “průbršlágů”, jak se stále ještě občas nese českými fairwayemi. Nádherný germanismus označující cvičnou ránu však ztrácí lesk, je-li taková cvičná rána nadužívána.

A čerstvý vítěz prvního turnaje letošní americké Podzimní série je přímo posedlý zkusmými švihy. Než jde Na na ránu, dokáže si vyzkoušet prošvih mnohokrát. Třeba několik metrů za míčem a vůbec ne do směru hry. Pak i v pozici, kdy tělo nastaví k odpalu, provádí s holí neuvěřitelné věci. Polonápřahy, kviklání rukama, popošlapování, celé cvičné rány.

Typický je pro něj i poměrně nestandardní pohyb při švihu, stejně jako velké výkyvy v provedení základního úderu. Naa charakterizuje to, že nemá charakteristický pohyb. “Přenos pohybu těla do švihu je něco, na čem neustále pracuji,” snažil se o vysvětlení.

Takové manýry s sebou občas nesou zajímavé situace. Na založí hůl, napřáhne se k ráně, začne švihat, ale do míče nakonec nejde. Prostě si to na poslední chvíli rozmyslí. “Když cítím, že to při pohybu dolů není v pořádku, snažím se zastavit. Obvykle to není možné. Jediný způsob je zvednout se a jít holí nad míčem.”

A to se právě stalo na patnácté jamce třetího kola při odpalu. Lídr turnaje šel do drivu s velkou prvopočáteční silou, ale “promáchl”. U amatérského hráče by to byla neoddiskutovatelná rána do skóre. Majitel hendikepu třeba o hodnotě 36 by těžko uhádal, co se povedlo Naovi.

“Díval jsem se na to několikrát v televizi. Ano udělal jsem to… někdy se mi to stane i dvakrát za kolo,” komentoval bezelstně své počínání. Rozhodčí nemuseli vidět videozáznam víckrát, už na první zhlédnutí se shodli, že vše bylo v pořádku a o zkaženou ránu se nejednalo.

V minulosti Na hovořil s rozhodčími o svých zvycích několikrát. Vlastně si tak mezi nimi vytvořil jakési předpolí. Zpráva se roznesla a všichni už vědí, že je to u něj prostě takový nezvyklý prvek přípravy na ránu. Ono je těžké dlouholetému členovi PGA Tour dávat za vinu, že promáchl. To se těmto chlapíkům, kteří v tréninku uhodí do míče stotisíckrát za rok, opravdu nestává.

“I teď jsme se o tom bavili a oni řekli, že to nepovažují za věc, kterou by měli řešit,” potvrdil Na. “Když nedojde ke kontaktu s míčem, nic se neděje.”

.

Počet přečtení: 1 708
Komentáře
 • Josef Káninský napsal:

  Exaktně vzato: Rozhodčí usoudili, že Na si ROZMYSLEL dokončit úder. Co je pravděpodobné, byť třeba i vysoce pravděpodobné, není jisté. Jediný člověk na světě, který ví, jak to bylo, je hráč. Stejně jako rozhodčím přísluší rozhodnout, my diváci o tom můžeme diskutovat.

 • Michal napsal:

  Je třeba zdůraznit, že Kevin Na si v průběhu švihu ROZMYSLEL dokončit úder a v okamžiku prošvihu již neměl úmysl hrát balón. Aby nedošlo k nedorozumění a někdo pak netvrdil, že když netrefil míč, rána se nepočítá.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017