Obama je bez rodiny a hrál golf s Woodsem

16.02.2013 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Americkému prezidentovi Barracku Obamovi hrozil prodloužený víkend v Bílém domě bez rodiny. Aby se samotě vyhnul, zorganizoval si golfové prázdniny s přáteli na Floridě. A dokonce ho tam navštívil Tiger Woods.

Prezident v pátek přistál na letišti ve West Palm Beach a byl hned odvezen do Palm City, kde se ubytoval na celý víkend v luxusním resortu Floridian Yacht and Golf Club na Treasure Coast.

Ve Spojených státech, alespoň podle reakcí médií, se zvedlo pár obočí, lidé se totiž divili, že prezident opustil Washington sám bez své rodiny a chtěl si vychutnat čas sám pro sebe. Manželka s dcerami odjely na tradiční zimní dovolenou na západ, kde lyžují. Podobně si Obama několikrát vyrazil i v minulosti.

V roce 2010 byl Obama sám ve Washingtonu i na své devětačtyřicáté narozeniny. Jeho žena byla s dcerou Sashou ve Španělsku a druhá dcera byla na soustředění. Místo toho, aby byl doma sám, odletěl do Chicaga, kde šel na večeři s přáteli včetně Oprah Winfrey.

Osmnáctijamkové hřiště Floridian Yacht and Golf Clubu vzniklo roku 1996 a jeho majitelem je businessman Jim Crane z Houstonu. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest se o prezidentových prázdninách vyjádřil jako o „klidném golfovém víkendu.“ V nedělním flightu měli Obama s Cranem, jenž mimo jiné vlastní baseballový tým Houston Astros, a šéfem státní agentury pro rozvoj Tonem Kirkem vybranou společnost. Připojil se k nim jeden z nejlepších golfistů historie Tiger Woods.

Obamův dlouholetý přítel z Chicaga Eric Whitaker také prezidenta na cestě z Chicaga na Floridu doprovodil v jeho osobním letadle Air Force One. Golf spolu hrají již spoustu let. Dalším pravidelným členem Obamova golfového týmu je jeho cestovní poradce Marvin Nicholson, který s prezidentem také v pátek letěl.

Američtí prezidenti si podle Larryho Knutsona, který o amerických prezidentech a jejich dovolených napsal knihu, tu a tam dovolí být bez nejbližších. Truman si například prý také rád užíval dovolené strávené ve společnosti svých přátel. Prezident Franklin D. Roosevelt zase často navštěvoval svou chatu ve Warm Springs bez ženy. Byl tam sám také i v dubnu roku 1945, kdy zemřel.


Aneta Zárubová