Přestavba klubovny v Augustě – vtip? Asi realita

30.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Málokterá zpráva vzbudí v tradicionalistickém světě golfu takový rozruch, jako když se nějaká „stará a úctyhodná“ instituce odhodlá ke změnám. A to, co plánují v Augustě, jsou prý změny zásadní a rozsáhlé. Týkají se klubovny, oné známé bílé budovy, kterou najdete v pozadí všech snímků, zachycujících vítěze s trofejí a oblečeného do zeleného saka.

„Ajaj, Bobby Jones a Clifford Roberts se obracejí v hrobě,“ napsal jeden z diskutujících na webové stránce listu The Augusta Chronical, který jako první zprávu o plánované přestavbě klubovny přinesl. Zmizí snad známé Vraní hnízdo z povrchu zemského?

S ohledem na tradiční mlčenlivost slovutného klubu, který každoročně pořádá zřejmě nepřekonatelný turnaj US Masters, není známo nic bližšího, i když lokální list se domnívá, bude postupováno citlivě. Amatérští hráči, jimž připadne ta čest na dubnovém prvním majoru startovat, tak patrně budou moci nadále využívat privilegia, ubytovat se v Crow´s Nest ve věžičce populární budovy.

„Vypadá to, že se chystají k zásadní renovaci stávající budovy,“ řekl Chroniclu zástupce oddělení plánu a rozvoje města Bob Austin. Přidal, že práce by se měly týkat okrajových částí budovy a nenaruší její dosavadní charakter.

Mluvčí turnaje Steve Ethun, zprostředkovávající obvykle styk s médii i v jiných záležitostech, jen dodal, že soukromý klub nebude plánované změny komentovat. Vyšlo jen najevo, že nápad se zrodil v květnu a dosud nemá podobu uceleného stavebního projektu, který musí schválit úřady.

Ví se, že realizace by se měla ujmout mítní firma Cranston Engineering Group. Když však zpravodaj agentury Reuters zavolal jejímu odpovědnému pracovníkovi, ten odkázal tazatele na zástupce klubu a poté zavěsil.

I proto, že informaci o něčem tak zásadním provázejí dohady, označil další diskutující pod textem celou záležitost za vtip. Podle všeho to však vypadá, že klubovna v Augustě opravdu bude brzy jiná než teď. Kdy? To také v tuto chvíli není zodpověditelná otázka.

Pokud jsou zprávy věrohodné, nebude to poprvé, co se domu, zbudovaného v roce 1854, ujmou stavebníci. Došlo k tomu několikrát a nejzásadnější změny se udály v roce 1946, kdy přibylo celé jedno křídlo, šatna, síň s trofejemi a kuchyň. O osm let později vznikl golf shop a o dalších devět byl dostavěn takzvaný grill room. Jeho interiér prošel spolu šatnami v roce 2003 modernizací, od té doby objekt funguje v nezměněné podobě.

Některé komentáře jsou s plánem změnit klubovnu srozuměny. Silueta bílé budovy je sice populární, protože ji všichni znají z fotografií, ale nejde ani o architektonický skvost, ani o největší symbol Augusty National. Jsou tu stále slavná Magnolia Lane, Hogan Bridge, Nelson Bridge a Sarazen Bridge, Eisenhower Tree, Rae´s Creek a Ike´s Pond. A samozřejmě Amen Corner, který vzrušuje jak diváky, tak hráče při každém ročníku Masters.