Presidents Cup

20.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Presidents Cup – Royal Melbourne Golf Club, Melbourne, Austrálie (17. – 20.11.2011, + 10 hod)

Neděle – poslední den
USA zvítězily na Výběrem světa 19:15. Rozhodující bod získal Tiger Woods vítězstvím nad Aaronem Baddeleym 4/3.  V nedělních singlech se domácím nejprve podařil velký comeback sérií čtyř výher, ale celkové denní skóre 6:6 znamená, že Američané  zužitkovali náskok čtyř bodů z předchozích kol.
„Je to dobrý pocit. Přál jsem si, aby to nevyšlo na mě,“ přiznal Woods, jemuž se do třinácté jamky podařilo zahrát pět birdie a konečně se našel na greenech. „V předchozích dnech jsem nehrál špatně, ale patování mi nešlo. To co mělo skončit v jamce, tam nedoběhlo,“ zhodnotil ostře sledovaný Američan sám sebe. Baddeley proti němu neměl svůj den, do desáté jamky byl ve vleku a pozdní probuzení už na vývoj zápasu nemělo vliv.
V závěru dne nám Američané nakopali,“ přiznal kapitán poraženého týmu Greg Norman. To, že právě Woodsův bod znamenal definitivu porážky Mezinárodního týmu, nezměnilo jeho názor na udělení divoké karty tomuto hráči. „Já bych dal přednost Keeganu Bradleymu,“ zopakoval tvrdošíjně.
Jeho protějšek Fred Couples mohl  tuto polemiku přejít a radovat se z týmového úspěchu. Přesto si přisadil: „Je skvělé pro celý tým, že rozhodnutí přinesl Tiger. Když jsem ho před měsícem vybral, věděl jsem, co dělám. On od té doby trénoval šest až osm hodin denně.“
Ještě v polovině dne to vypadalo, že by se velká stíhací jízda mohla zdařit. Po osmi duelech to bylo šest ku dvěma, jenže to by pak bývalo všechno muselo pokračovat, jak si australští diváci přáli. A to se nestalo. Už ve chvílích, kdy domácí získávali svůj pátý a šestý bod, to ve zbylých duelech vypadalo na prohry. Robert Allenby, jenž z pozice hráče s divokou kartou, nezískal v letošním Presidents Cupu ani bod, to proti Davidu Tomsovi nedotáhl dál než na třináctou jamku. A také Jim Furyk, s pěti výhrami nejúspěšnější účastník mače, poměrně brzy zatočil s Jihoafričanem Erniem Elsem. Woods měl proto pozici předpřipravenou.
„Na své chlapce jsem hrdý. Odešli jsme ze hřiště se vztyčenými hlavami,“ komentoval průběh nedělních singlů Norman a jako by si nechtěl připustit, že se on i jeho svěřenci pustili do „mission impossible“. A Couples mu to dával „sežrat“, když prohlásil, že Američané zvítězili, protože měli lepší hráče. „Proti Gregovi nic nemám, všechno bylo fér. My jsme měli možná dost motivace a působili jsme týmově,“ dodal americký kapitán.
Výsledky:
Výběr světa – USA 15:19
Kim – Simpson 1/0 Svět
Schwartzel – Johnson 2/1 Svět
Išikawa – Watson 2/1 Svět
Ogilvy – Haas 2/0 Svět
Day – Mahan 5/3 USA
Choi – Watney 3/2 USA
Scott – Mickelson 2/1 Svět
Goosen – Kuchar 1/0 Svět
Els – Furyk 4/3 USA
Allenby – Toms 7/5 USA
Baddeley – Woods 4/3 USA
Jang – Stricker 2/1 USA

Sobota – 3. den
Bude to perná neděle pro domácí tým, který prohrává o čtyři body a ještě ke všemu mu coby vyzyvateli nestačí případná konečná remíza, musí získat aspoň o půl bodu víc než obhájce trofeje. V sobotním programu byli celkově lepší Američané v poměru 6:4.
„Vyhrát devět z dvanácti singlů? Já veřím, že to kluci mohou dokázat,“ nenechal se zviklat ve své víře australský kapitán Greg Norman a dodal, že všichni půjdou do souboje jako hlavou proti zdi. „Neslyšel jsem žádné frflání nebo stěžování, Všichni se chtěli jen ohřát, najíst a jít spát,“ dodal.
Jeho protějšek Fred Couples chválil hráče, že v chladném počasí vydrželi takovou porci golfu, zvlášť ti starší. Všechny drželi diváci, kteří vytvořili pravou atmosféru pro týmové duely a nad hřištěm se krom studeného větru nesly i oslavné chorály.
Foursomy
Američané v dopolední části programu zvýšili náskok na pět bodů a získali dostatečné sebevědomí. Radost z osobního výkonu konečně mohl mít i Tiger Woods. Kapitán Fred Couples jej ponechal v páru s Dustinem Johnsonem a oni ho tentokrát nezklamali, ač jim přálo i štěstí.
Bubba Watson a Webb Simpson, opět psychologicky nasazení do první dvojice, potvrdili svou dominanci a vyhráli i třetí společný zápas, pro změnu nad jinými soupeři. Neuspěl proti nim ani nově sestavený australský pár Robert Allenby, Geoff Ogilvy, přestože do jedenácté jamky držel vyrovnané skóre. Pak ale přišlo zaváhání v podobě double bogey proti bogey soupeře a hosté šli následně do rozhodujícího trháku.
Nebyl to ale nejrychleji skončený mač, o ten se postaralo jiné americké duo Hunter Mahan, David Toms. Jihoafričany Retiefa Goosena s Charlem Schwartzelem zdolali po čtrnácti jamkách, přestože na čtvrté o bod prohrávali. Na čtyřparové šestce jim dokonce stačily dvě rány, neboť Mahan poslal do jamky přihrávku z padesáti metrů.
V tu chvíli bylo jasné, že ani při třech výhrách případných nedokáže Výběr světa před závěrečnými singly dovést průběžný stav alespoň do remízové podoby. A psychicky povzbuzení golfisté Spojených států pak vyhrál ještě dvakrát. Woods se po denní přestávce opět potkal s caddiem Steviem Williamsem u bagu Adama Scotta. Stěží urovnávané vztahy se přetavily v hru nervů, v níž byl Scottovi partnerem Jihokorejec Čche Kjong-ču (K.J. Choi). Oba vynikající hráči se ale od začátku se hřištěm spíš prali, a přestože ukázali několik vynikajících momentů, nedostatky v jejich výkonu převládly a pustily konkurentům bod. Američané zvítězili navzdory tomu, že zahráli pouhá dvě birdie.
Jediný dopolední bod pro domácí zajistila spolupráce zkušeného Jihoafričana Ernieho Else s japonským mladíkem Rjem Išikawou, jehož si navzdory dvěma předchozím prohrám o generaci starší spoluhráč na kapitánovi Gregu Normanovi vyžádal, a důvěra se v tomto případě vyplatila. Jenže v závěrečném foursomu uspěli, podobně jako den předtím, Jim Furyk s Philem Mickelsonem proti obávaným střelcům Aaronu Baddeleyovi a Jasonu Dayovi a upravili průběžné denní skóre na hrozivých 1:4. Připravili tím Normanovi těžké chvíle.

Fourbally
Domácímu týmu se alespoň částečně podařilo zkorigovat skóre, jenže pozice zámořského manšaftu zůstala více než solidní. Mohutnou ofenzívu zahájili Goosen se Schwartzelem proti favoritům Simpsonovi a Watsonovi hned na první jamce. A když se zakousli, už se nepustili. Na třinácté jamce vedli o čtyři body, jenže Američané jako by v tu chvíli chtěli zachránit svou pověst. Zabrali a prodloužili utkání až na sedmnáctku, protože oba konečně předvedli vítězné údery. Nic naplat, utrpěli svou první porážku letošního mače.
V následujících chvílích se na kontě Výběru světa objevily další dva body. Jihokorejci Kim Kjong-te a Jang Jong-un (Y.E. Yang), kteří dopoledne odpočívali, narazili na Woodse s Johnsonem, rovněž  vyhráli první jamku a až do deváté se toto skóre nezměnilo. Pak sice Woods připomněl, že umění bývalé světové jedničky je stále velké, a vyrovnal, což se mu po okamžitém Jangově brejku podařilo ještě jednou, definitivně však Američany skolil Kim na patnáctce. Drama vrcholilo a na závěrečných třech jamkách držel domácí zase Kim, jemuž stačilo hrát pary. Woods už se k žádnému skvělému výkonu nevypjal a Johnson potvrdil, že jej turnaj nezastihl v oslnivé formě.
Kapitán Norman se v sázce na pofidérní jistotu vrátil k fourballovém párování z pátku a tato taktika slavila úspěch ještě v případě výhry dvojice Choi, Ogilvy nad Stevem Strickerem a Kucharem. V tu chvíli se ztráta zmenšila na dvoubodovou, ze strany Mezinárodního týmu to však bylo v sobotu vše. Po vítězství Mahana s Haasem v přestřelce nad urputně vzdorujícími Baddeleyem a Dayem Američané zase odskočili a v závěru opět utekli výrazněji díky Furykovi s Nickem Watneyem, kteří v nemenším dramatu končícím na osmnáctce zdolali jedinou nově sestavenou dvojici Scott, Els.

Výsledky:
Výběr světa – USA 9:13
Foursomy 1:4

Allenby, Ogilvy – Simpson, Watson 3/2 USA
Els, Išikawa – Haas, Kuchar 1/0 Svět
Goosen, Schwartzel – Mahan, Toms 5/4 USA
Scott, Choi – Woods, Johsnon 3/2 USA
Baddeley, Day – Mickelson, Furyk 2/1 USA
Fourbally 3:2
Goosen, Schwartzel – Simpson, Watson 2/0 Svět
Kim, Jang – Woods, Johnson 1/0 Svět
Ogilvy, Choi – Stricker, Kuchar 1/0 Svět
Baddeley, Day – Mahan, Haas 2/0 USA
Scott, Els – Furyk, Watney 1/0 USA

Pátek – 2. den
Vedení amerického týmu zůstalo dvoubodové, o výhry ve fourballech se soupeři tentokrát rovnoměrně rozdělili, denní dílčí skóre je 3:3. Tiger Woods utrpěl další porážku, tentokrát jako partner Dustina Johnsona. Stoprocentní úspěšnost si zachovaly páry Bubba Watson, Webb Simpson a Phil Mickelson, Jim Furyk.
Už tak těžké hřiště s mimořádně nepříjemnými greeny začalo být občas téměř nesnesitelné v kombinaci se severním větrem, jehož prudké poryvy hráčům ztěžovaly úlohu, takže volba úderu se mohla v okamžiku švihu či letu míče ukázat chybnou.
V takové atmosféře se hodila zkušenost. „Dnešek byl ten případ, kdy jsme museli vítr brát v úvahu i při čtení greenů,“ potvrdil jeden z nejzkušenějších mužů v sestavě týmu hostů Mickelson.  „Dal jsem několik hodně dobrých puttů, které neskončily v jamce, což podlomilo mou důvěru,“ dodal hráč, na jehož výkonu to ale nebylo zdaleka zřetelné. S neméně ostříleným Furykem zahráli po dvou birdie a druhý jmenovaný jedním z nich ukončil na sedmnácté jamce duel proti nově sestavenému australsko-korejskému páru Adam Scott, Kim Kjong-te. Oba bojovali, ale zejména Scott si dlouho ne a ne zvyknout na povětrnostní podmínky; na první devítce čtyři jamky nedohrál.
Zhruba ve stejnou dobu končil předchozí zápas Woodse s Johnsonem, jejichž soupeřem byla dvojice Aaron Baddeley, Jason Day. Hosté doplatili i na horší den Johnsonův, jenž nebodoval ani na jedné jamce. Woods sice přivedl svůj tým do vedení na čtvrté, ale už na deváté vrátil Day stav na even par a členové Mezinárodního celku se o jednu jamku dopředu dostali na třináctce, kde pro změnu skóroval Baddeley. A byl to právě tento nenápadný Australan, kdo bezpečně proměněným puttem do paru na osmnáctce pohlídal těsné vítězství. „Včera jsme byli zklamáni, přestože jsme uhráli remízu. Ale jak řekl Jason, jsme tým a podporujeme jeden druhého, což nás dělá silnými,“ komentoval Baddeley pozitivní bilanci dvojice.
Ve druhé polovině programu domácí srovnali krok s vedoucím protivníkem a oba kapitáni byli tentokrát s představením svých svěřenců spokojeni. „Jako očitý svědek jsem hrdý na všech čtyřiadvacet hráčů,“ připomněl znovu příšerné počasí Američan Fred Couples. Australský boss v čele světového výběru Greg Norman si pochvaloval, že ve hře jeho dvojic bylo oproti čtvrtku víc energie. „Do našeho tábora se vrátil kus sebedůvěry,“ dodal.
Výsledky:
Výběr světa – USA 5:7 
Els, Išikawa – Watson, Simpson 3/1 USA
Baddeley, Day – Johnson, Woods 1/0 Svět
Scott, Kim – Mickelson, Furyk 2/1 USA
Ogilvy, Choi – Haas, Watney 1/0 Svět
Jang, Allenby – Kuchar, Stricker 4/3 USA
Goosen, Schwartzel – Mahan, Toms 2/1 Svět

Čtvrtek – 1. den
Američané se ujali vedení 4:2. Vyhráli tři z šesti úvodních foursomů, dva skončily remízou. Jediné vítězství získal Mezinárodní tým v ostře sledovaném posledním duelu, který skončil velice záhy. Opěvovaná dvojice Tiger Woods, Steve Strricker v něm utrpěla drtivou porážku od páru Adam Scott, Čche Kjong-ču (K.J. Choi).
První výhru pro hosty získali Bubba Watson s Webbem Simpsonem. Druhý jmenovaný přitom prohlásil: „Moc jsem nespal a věděl jsem, že se probudím nervózní. Přepadaly mě myšlenky na příběh Davida a Goliáše.“ Proti málo zkušené americké dvojici s totiž postavil Ernie Els. Protřelý Jihoafričan však s Japoncem Rjem Išikawou, jenž v poslední době hledá formu, nevytvořil kompaktní dvojici.
Další dva duely skončily nerozhodným výsledkem, pak se celek USA dostal do výrazného trháku. Phil Mickelson s pomocí Jima Furyka přerušil svou neúspěšnou sérii ve svých startech mimo americké území a Hunter Mahan s Davidem Tomsem vyškolili korejské protivníky skvělou taktikou. Vyhráli například i čtyřparovou dvanáctou jamku, ačkoli na ní zapsali bogey. Domácí pár byl však ještě o jednu ránu horší.
„Je to těžké hřiště,“ konstatoval mimo jiné Woods, jenž zažil jednu z nejtěžších potup své kariéry v jamkové hře. Poslední šestý zápas začal potřesením rukou mezi Woodsem jeho bývalým caddiem Stevem Williamsem, jenž momentálně pracuje pro Adama Scotta. A právě tento Australan byl hnacím motorem dvojice Výběru světa. „Oni začali zostra a my jsme naneštěstí nebyli schopni je dostihnout,“ dodal Woods k průběhu zápasu. Scott a Choi vedli na sedmé jamce už o čtyři a ukončili duel na dvanáctce, aniž by se dopustili jediného bogey.
Jejich výhra však jen zkorigovala průběžný stav. „Jsou nahoře,“ uznal soupeřům kapitán Mezinárodního týmu Greg Norman, „ale my rozumíme tomu, že v golfu se to stane a věříme, že ztrátu můžeme dohnat.“
Výsledky:
Výběr světa – USA 2:4
Els, Išikawa – Watson, Simpson 4/2 USA
Ogilvy, Schwartzel – Haas, Watney remíza
Baddeley, Day – Johnson, Kuchar remíza
Goosen, Allenby – Mickelson, Furyk 4/3 USA
Kim, Jang – Mahan, Toms 6/5 USA
Scott, Choi – Woods, Stricker 7/6 – Svět

Klání mezi výběrem Ameriky a zbytkem světa (bez hráčů z Evropy) nepíše tak dlouhou historii jako Ryder Cup (výběr Ameriky a Evropy), nicméně mu to neubírá na prestiži. Postaví se pro sobě ti nejlepší hráči z USA pod vedením Freda Couplese a nejlepší hráči ze zbytku světa, který povede Greg Norman. Formát turnaje je match play, jamkovka, složený z 11 fourballů, 11 foursome a 12 singlů. V posledním měření sil v roce 2009 zvítězil americký tým v poměru 19,5 – 14,5. Nejúspěšnějším hráčem byl Tiger Woods, který vyhrál všech pět svých zápasůl.
V americkém týmu budou hrát Jim Furyk, Dustin Johnson, Matt Kuchar, Phil Mickelson, Webb Simpson, Steve Stricker, Hunter Mahan, David Toms, Nick Watney, Bubba Watson, Bill Haas a Tiger Woods. Poslední dva, Haas a Woods, hrají díky pozvánce od kapitána Freda Couplese.
Ve výběru mezinárodního týmu budou hrát Adam Scott, Jason Day, Ernie Els, Charl Schwartzel, K. J. Choi, Aaron Baddeley, Robert Allenby, Geoff Ogilvy, Retief Goosen, K. J. Choi, Y. E. Yang, K.T. Kim a Ryo Ishikawa.

Zajímavý souboj jistě bude hned první den, kdy proti sobě bude hrát Tiger Woods a Adam Scott s caddiem Stevem Williamsem. Udrží všichni své pocity na uzdě?

Presidents Cup se hraje od roku 1994 a koná se jednou za dva roky. Americký tým zatím drží svou suverenitu v těchto kláních a až na jedno zaváhání v roce 1998, kdy vyhrál mezinárodní tým, pokaždé zvítězil. V roce 2003 došlo k málo vídané remíze 17:17.
Klání má i svou charitativní stránku a od vzniku již přineslo již 23 mil. dolarů (440 mil. korun českých).


Hraje se na hřišti Royal Melbourne Golf Club s parem 71 a délkou 6 400 metrů.

Odkazy:Stránky hřištěSatelitní mapa hřištěStránky turnaje