Presidents Cup: Woods byl u největší porážky

03.10.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Presidents Cup, jehož 10. ročník startuje v americkém Dublinu, je už za krátkou dobu existence plný nezapomenutelných momentů, jaké přináší jamková hra. Třeba že za jedinou dosavadní remízou byla tma, nebo že u největší porážky byl i jinak jeden z nejúspěšnějších účastníků Tiger Woods.

Nejdrtivější vítězství o 11 bodů uštědřili Američané soupeři v roce 2000, kdy vyhráli 21,5:10,5. Mezinárodní tým byl jedinkrát úspěšný o dva roky dřív, kdy vyhrál rozdílem devíti bodů 20,5:11,5. Letos jsou domácí opět horkými favority, ale Adam Scott věří, že přišel čas na změnu.

Jediná remíza se zrodila v roce 2003. Na konci turnaje měly oba týmy shodnou bilanci, takže Tiger Woods a Ernie Els nastoupili do play-off. Za nerozhodného stavu po třetí jamce se ale kapitáni týmů Jack Nicklaus a Gary Player dohodli na remíze, protože už bylo špatně vidět.

Nejčastěji byl v akci Američan Phil Mickelson, který odehrál 42 zápasů. U soupeře to byl Vijay Singh z Fidži, jenž v osmi kláních absolvoval 40 duelů. Mickelson je také jediným účastníkem poháru, který hrál ve všech jeho devíti ročnících. Získal 18 vítězství, prohrál ve 14 případech a zažil 10 remíz.

Nejúspěšnějšími hráči jsou ale Američané Woods a Jim Furyk, kteří zaznamenali 20 výher. Naopak nejvíce porážek má na svém kontě Australan Robert Allenby, na soupeře nestačil v 17 případech. Králem remíz je Mickelson z deseti záznamy.

Nejkrutější prohru v individuálním zápase musel spolknout Američan Kenny Perry, který v roce 1996 nestačil na Davida Frosta z Jihoafrické republiky v poměru 6/7. Na dvanácté jamce ale skončil i duel Scott, Choi vs. Woods, Stricker před dvěma lety ve foursomech.

To byl nečekaný americký debakl páru, jež je oblíbenou sestavou. Koho k Woodsovi, to je častou hádankou nehrajících kapitánů. Dosud s ním pětkrát nastoupili Furyk, Stricker a Charles Howell III. Mickelsonovými  partnery byli pětkrát Chris DiMarco a Tom Lehman.

Jediným mužem, který se představil čtyřikrát v roli nehrajícího kapitána, byl Jack Nicklaus. Americký tým vedl v letech 1998, 2003, 2005 a 2007. Začal porážkou, pak přišla remíza a teprve potom dvě vítězství.

Zápas byl vždy prestižní záležitostí a už druhý ročník v roce 1996 ve Virginii slavnostně zahájil prezident Spojených států Bill Clinton.

Presidents Cup 2015 se uskuteční v Jack Nicklaus Golf Clubu Korea v Jižní Koreji. Resort se nachází 60 kilometrů západně od Soulu. První pohár v Asii se odehraje na hřišti, které bylo slavnostně otevřeno v září 2010.

 

.