Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Presidents Cup má novou osobnost – bývalého vojáka Price

30.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nick Price

Řekněme si něco o muži jménem Nick Price. Od ledna je mu pětapadesát. To už je o pět víc, než kolik vyhrál profesionálních turnajů. Má tři major tituly. Byl chvíli světovou jedničkou a stal se už členem Síně slávy golfu. Na Champions Tour patří k tradičním uchazečům o prvenství. Proslul nezdolností svého ducha. Pochází ze Zimbabwe, což je dostatečně dobrý původ k tomu, aby mohl být kapitánem Výběru světa v příštím Prezidentském poháru.

„Viděl jsem tři z uplynulých čtyř ročníků,“ uvedl Price na tiskové konferenci v Dublinu v americkém státě Ohio. „A mám nějaké nápady, které by nás mohly maličko posunout dopředu.“ V Muirfield Village, kde se chystá víkendový The Memorial Tournament, se příští Presidents Cup uskuteční od 30. září do 6. října příštího roku.

Price sice nemá malých cílů, ale hovoří o nich opatrně. Rád by, aby jeho výběr měl v neděli, tedy v poslední hrací den, proti předpokládaně favorizovaným Američanům větší šanci uspět. Aby před závěrečnými singly průběžné skóre dávalo naději.

Tak trochu jej do kapitánské role předurčuje fakt, že byl sám členem Mezinárodního týmu pětkrát, což je rekord. Trofej vyhrál jednou, při svém třetím startu v roce 1998. Tenkrát v Royal Melbourne Clubu to bylo poprvé a naposledy, co zbytek golfového světa bez Evropy dokázal Američany porazit.

Price má bilanci 8 – 11 – 4 a se soutěží se loučil o čtyři roky později, kdy skončila remízou, takže trofej zůstala v rukou hráčů USA, kteří ji předtím získali zpět do svého držení.

Komisionář PGA Tour Ted Finchem uvedl další důvod hrající v Priceův prospěch: věk blízký hráčům. „Seznam kandidátů byl dlouhý, ale on na něm byl nejvýš. Tak proč mu tu roli nesvěřit?“

„Na tuhle chvíli jsem dlouho čekal,“ prozradil nově jmenovaný šéf týmu, s jakou dychtivostí se hodlá do práce pustit. „Bude to pro mě nová situace. Budu se snažit, aby se hráči maximálně dokázali ztotožnit s jakýmkoli mým rozhodnutím,“ předsevzal si.

Proti němu bude stát Fred Couples, jenž byl už dvakrát úspěšný a pokaždé porazil Australana Grega Normana, jenž nyní předává funkci Priceovi. Jako hráči se utkali dvakrát v roce 1994. Ve fourballech prvního dne vyhrál pár Couples, Love III nad Pricem a Gughesem 1up a stejným výsledkem vyhrál Američan i vzájemný singl. „Byl dlouhodobě mým favoritem a hrát proti němu, to bude mít náboj,“ komentoval Couples nástup nového protivníka.

V Priceově osobě vstupuje na scénu Prezidentského poháru osobnost se zajímavou minulostí. Narodil se britským rodičům v Jižní Africe, ale dětství prožil v zemi, kterou reprezentuje, tehdy se jmenovala Rhodésie. Byl vojákem v občanské válce a když skončila, jako dvacetiletý se stal golfovým profesionálem. Prošel jihoafrickým, evropským i americkým okruhem a momentálně žije v Hobe Sound na Floridě.