PGA Tour – Presidents Cup

06.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Presidents Cup, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio, USA
(3. – 6. října 2013, časový posun: -6 hodin)

 

Tým USA

Neděle: USA – Výběr světa 18,5:15,5
Singly 4,5:7,5
V okamžiku, kdy Jihoafričan Branden Grace po odpalech na tříparové šestnáctce uznal bez dohrávání vítězství Zacha Johnsona, Američané získali sedmnáctý bod a už nemohli zápas prohrát. V tu dobu na hřišti soupeřilo ještě pět dvojic a hosté by bývali museli vyhrát všechny tyto singly, aby dosáhli alespoň remízy. To se nestalo a rozhodující bod (stačil by býval půlbod) přidal na konto domácího celku Tiger Woods, jenž se na šestnácté jamce utkání proti dalšímu jihoafrickému nováčkovi Richardu Sternemu dostal do vedení a na zbylých dvou jamkách hráli oba soupeři vždy par. V dalších utkáních už se rozhodlo jen o konečném skóre.
Kaptán Fred Couples dokáže Woodse nasadit tak, aby to byl on, kdo pečetí výhry. Bylo tomu tak před čtyřmi lety v Harding Parku i před dvěma v Royal Melbourne. „Je to skvělý pocit,“ rozesmál se Woods, „ale úspěch je týmový. Hráli jsme dobře a do singlů jsme výtečně vstoupili,“ doplnil. Vítězný hattrick přiměl Couplese k prohlášení, že za dva roky v Jižní Koreji už bude na jeho místě někdo jiný. „Třikrát mi to stačilo,“ řekl a na otázku, co rozhodlo o tom, že opět dovedl svůj tým k vítězství, odtušil s respektem vůči soupeři: „Proměnili jsme o několik puttů víc.“
Navzdory vysokému náskoku to favorizovaný vítězný výběr neměl ve dvouhrách snadné. Je to tradičně spíš jeho slabší disciplína, letos jako jediná skončila jeho prohrou. Ukázalo se to, když své „živé“ duely, kdy ještě nebylo rozhodnuto, ztratili třeba Steve Stricker v bitvě zkušenosti s Jihoafričanem Erniem Elsem či Brandt Snedeker už na čtrnácté jamce s Australanem Jasonem Dayem. Kanadský objev zámořského play-off Graham DeLaet zdolal Nováčka sezony na PGA Tour Jordana Spietha, australský majitel divoké karty Marc Leishman šestého muže letošního FedEx Cupu Matta Kuchara, ale nestačilo to.
Tolik toho Spojené státy přece jen ztratit nechtěly a Hunter Mahan vítězstvím nad Japoncem Hidekim Macujamou ve druhém utkání a Jason Dufner proti Brendonu de Jongemu ze Zimbabwe ve třetím posunuli šanci protivníka na zvrat do roviny mission impossible. Pak sice začala přicházet zmíněná vítězství Mezinárodního týmu, leč Johnson s Woodsem už v brzkém odpoledni kontrovali rozhodujícími body.
Utkání se pak dohrálo výhrou Jihoafričana Charla Schwartzela nad Keeganem Bradleyem, remízou dalšího hráče Jižní Afriky Louise Oosthuizena s Webbem Simpsonem a výhrou Argentince Ángela Cabrery nad Philem Mickelsonem. Výběr světa podlehl o něco nižším rozdílem než v předchozích letech. Předloni to bylo 15:19, ještě dva roky předtím 14,5:19,5.

Video – přehled posledního kola

Foursomy 3,5:1,5
Také dohrávka foursomů načatých v sobotu znamenala dílčí výhru pro domácí. Mickelson s Bradleyem získali sice jen půl bod v duelu s australsko-kanadským párem Day, De Laet, ale rychle udeřili Stricker s Haasem výhrou na čtrnácté jamce nad Australanem Scottem a Japoncem Macujamou. Jediný celý bod pro hosty dobyli Jihoafričan Els s De Jongem ze Zimbabwe, jimž podlehl favorizovaný pár Woods, Kuchar. Pak ale přivedlo Ameriku do vedení o šest bodů duo Simpson, Snedeker. Jihoafričané Oosthuizen se Schwartzelem ztratili velice rychle náskok tří jamek, vypracovaný do jamky číslo 12. Mezi třináctkou a sedmnáctkou přišla čtyři birdie vítězů, kteří na finálovce parem proti paru uhlídali bod. Singly začaly ihned.

Sobota: USA – Výběr světa 11,5:6,5
Foursomy 1:0 (nedohráno)
V jediném zápase, který skončil před setměním, domácí celek ještě zvýšil náskok, vypracovaný ve fourballových mačích. Zbylé čtyři foursomy, v nichž je odehráno devět až třináct jamek, vytvoří ranní předprogram k neděli, jež bude opět náročná. Jsou na ni opět předpovídány přeháňky, přesto pořadatelé věří, že vítěze určí ještě ten den dvanáct singlů se začátkem v 9 hodin místo 12. Možná nebude zapotřebí odehrát všechny, pokud hosté nedokážou vymazat svou bodovou ztrátu. „Američané byli v uplynulých dnech skutečně sveřepí,“ uznal kapitán Mezinárodního týmu Nick Price. „Pustili se do nás a my jsme pokaždé o jednu či dvě jamky rychle prohrávali. Ale stále máme šanci. Pokud zvládneme ty ranní zápasy, do dvouher se nám půjde lehčeji.“
Šance snížit náskok ještě ve foursomech je. Světový tým ve dvou vede, jeden je vyrovnaný a jen v jednom zbylém jsou napřed Spojené státy. O zvraty však až dosud nebyla nouze, cokoli předpovědět je ošidné. Jihoafričané Sterne s Leishmanem také vedli nad dvojicí Dufner, Z. Johnson až do osmé jamky, ale začali ztrácet už na sedmé, kde předvedli trojputt. „Tam se to zlomilo,“ prohlásil Dufner. Začala americká kanonáda a po pěti birdie na sedmi jamkách korunovala dílo Johnsonova rána z fairwaye do eaglu na pětiparové patnácté jamce, proti které nebylo obrany.

Fourbally 4:1
Spojené státy jdou do trháku o čtyři body. A to v programu, který byl znovu zpožděn, a mokří účastníci toho měli na obou stranách brzy odpoledne dost. Přesto se ještě někteří museli rychle soustředit na rozehrávku poslední dávky čtyřher. Čekalo se, jestli kapitán Fred Couples nechá odpočívat třiačtyřicetiletého Mickelsona, ale nestalo se. „Phil mi řekl, že je připraven hrát pět zápasů,“ vysvětlil před zbytkem dne, v němž není možné před setměním dokončit vše podle plánu.
Amerika udeřila dvakrát současně. Bradley s Mickelsonem získali bod na sedmnácté jamce proti Jihoafričanovi Elsovi a De Jongemu ze Zimbabwe díky většímu množství birdie. V tu dobu na patnáctce vrcholilo představení Haase se Simpsonem, jimž sice byli Jihoafričan Grace s Argentincem Cabrerou velkými soupeři a dost skórovali, na náhle probuzené soupeře, jejichž dosavadní výkony v utkání nebyly nijak významné, však hosté neměli. Už v tu chvíli Spojené státy utekly na tříbodový rozdíl.
Ten ještě zmírnilo vítězství australsko-kanadské dvojice Day, DeLaet nad Strickerem se Spiethem, z nichž druhý jmenovaný hrál trochu v útlumu. Hosté si také hlavně ze začátku vybírali slabší chvilky, ale postupně se přece jen opanovali a nabízenou příležitost využili.
Pak zase ale přišly chvíle Hvězd a pruhů. Stricker s Mahanem vedli od třetí jamky a ačkoli nikdy víc než o dvě jamky, většinou o jednu, na sedmnáctce po sérii tří jamek bez jakéhokoli skórování na jedné či druhé straně zdolali Jihoafričany Oosthuizena se Schwartzelem.
Ve chvíli, kdy se v maratónském tempu třetího hracího dne už zase rozbíhaly foursomy, zdramatizovali Australan Scott s Japoncem Macujamou závěrečný duel proti Woodsovi a Kucharovi, v němž zástupci Zbytku světa nejprve vedli od první do dvanácté jamky, ale pak při třeskuté sérii soupeře na jamkách 13 až 15 (Woods birdie, Kuchar birdie, Woods eagle) došlo ke zvratu ve vývoji skóre. Macujama na něj reagoval ziskem následující tříparové jamky, to bylo ale málo, protože následné Scottovo birdie na finálovce dorovnal Kuchar a přidal na konto USA další, velmi cenný bod.

 

Dohrávka foursomů: USA – Výběr světa 6,5:5,5
Druhá část zápasu skončila nerozhodně, každý tým získal po třech bodech, a tak před dopoledními fourbally, které začaly okamžitě po ranní dohrávce pátečních foursomů, vedou domácí nadále o bod. 
Bylo to takříkajíc „na střídačku“. Pro Ameriku získal výhru pár Stricker, Spieth, který nad Jihoafričany Gracem a Sternem neustále vedl, v jednu chvíli až o čtyři jamky, a finiš soupeře stačil jen na zmírnění rozdílu a prodloužení zápasu na sedmnáctou jamku. Vzápětí dotáhli Argentinec Cabrera s Australanem Leishmanem, kteří přes dvojí návrat na all square nakonec díky dvojici birdie z jamek 15 a 17 udolali Simpsona se Snedekerem na straně pořadatelského celku.
Nový rychlý úder Spojených států zařídili Woods s Kucharem, neboť ani po noční přestávce neztratili nic ze své pohody a pomohlo jim i to, že Jihoafričané Schwartzel s Oosthuizenem získali jen jednu jamku, jinak jejich birdie jen dorovnávala stejný výsledek protivníků. Závěr dohrávky však patřil Mezinárodnímu týmu, jmenovitě Japonci Macujamovi a Australanu Scottovi. Jejich náskok pěti jamek se sice díky sérii tří birdie Dufnera se Z. Johnsonem z jamek 13 až 15 ztenčil na dvě, ale sázka na bezpečné pary nakonec slavila úspěch.

Pátek – foursomy
USA – Výběr světa 4,5:3,5 (nedohráno)
Vinou špatného počasí došlo znovu k přerušení hry a tentokrát bylo tak dlouhé, že před setměním skončily jen dva zápasy. Každá strana získala jedno vítězství. Američané Mickelson a Bradley se oklepali ze čtvrteční prohry a navzdory tomu, že jejich soupeři Australan Day s Kanaďanem DeLaetem se ujali vedení na první jamce díky birdie, postupně ovládli hru. Na pětce vyrovnal Mickelson puttem do eaglu a od té doby už vládli domácí hráči a vedli už o šest. Pak přišla dvě birdie Mezinárodního týmu, ale na patnáctce zápas skončil.
To platí také o duelu, v němž Haas s Mahanem na straně USA neměli vůbec šanci proti dvojici Els, de Jonge. Jihoafričan s kolegou ze Zimbabwe, jehož si do týmu sám vyžádal, se kapitánovi Pricemu odvděčili za to, že je navzdory úvodnímu nezdaru nechal hrát spolu. Vyhráli čtyři jamky, zatímco protivníci žádnou.
V okamžiku přerušení odešli aktéři zbylých čtyř utkání z jamek 11 – 15 (přesněji tolik jich dokončili). Ve dvou duelech mají před sobotní ranní dohrávkou navrch domácí, ve dvou pak hosté.

Čtvrtek – fourbally
USA – Výběr světa 3,5:2,5
Ačkoli to dlouho vypadalo na americký den, rozhodla až poslední jamka duelu číslo 4, který skončil jako poslední, že obhájci vedou o bod. „Hráli jsme hodně srdcem a doufám, že nám to hodně pomůže,“ řekl lídr Mezinárodního týmu Adam Scott. Jeho chip-in na patnáctce z vysoké trávy byl vyhlášen ranou dne, v němž se program kvůli bouřce o více než hodinu opozdil.
Jihoafričan Els s de Jongem ze Zimbabwe snížili na předposlední jamce vedení Strickera se Spiethem na rozdíl jedné jamky díky prvně jmenovanému, jenž do té doby neskóroval. „Byl to neuvěřitelný zápas,“ nestačil se divit nováček Spieth, jak se situace rychle měnila. Na finálovce zahrál do vody, jeho partner Stricker do bunkeru a oběma se ulevilo, když de Jonge neproměnil šestimetrový putt do birdie. To nedokázal zahrát ani jeden z kvarteta, a tak jdou do druhého dne přece jen s mírným náskokem zástupci pořadatelské země. Diváci ho však už už viděli mnohem výraznější.
Dvě americká vítězství byla jasná. Woods s jedním z tradičních partnerů Kucharem získali brzy náskok dvou jamek, a přestože Jihoafričan Leishman s Argentincem Cabrerou kontrovali, mezi devátou a čtrnáctou jamkou jich Američané získali pět a bylo po zápase. Oba Američané osvědčili praxi z Memorialu, který se tady rok co rok hraje. „Máme na něm nízké průměrné skóre a víme, jak na tohle hřiště jít,“ vystihl Woods. Jen o jamku dál se dostali Dufner s Johnsonem, ale i jejich výhra nad Jihoafričany Gracem a Sternem je stejně výrazná, tedy o pět, pro změnu hlavně díky nástupu do zápasu – domácí vedli o čtyři už na šesté jamce.
Naopak svůj duel ztratili Mahan se Snedekerem, a to navzdory tomu, že po šesti jamkách byli tři vpředu a vedli ještě na čtrnáctce. Pak se Australan Day s Kanaďanem DeLaetem během dvou jamek dostali do vedení. Američané na sedmnáctce dostali skóre do nerozhodného stavu, ale Dayovo birdie na osmnáctce potvrdilo obrat.
Dvě různé devítky viděli fanoušci v mači Mickelsona s Bradleyem, kteří vládli většině té první, a Jihoafričanů Oosthuizena se Schwartzelem. Jim se těsně před polovinou povedlo vyrovnat, na druhé devítce převzali iniciativu a skončili to jamku před koncem. Jediná remíza se zrodila ve čtyřhře párů Haas, Simpson (Spojené státy) – Scott, Macujama, a to přesto, že domácí byli většinou vpředu. První dorovnání, o němž se postaral Australan, jenž získal tři jamky, ještě nestačilo, jeho japonský spoluhráč to dokázal v závěru dvakrát – na šestnáctce a definitivně na osmnáctce. „Neztrácím víru v tento tým,“ řekl kapitán Nick Price. „Všichni jsou schopni povýšit svou hru o třídu výš.“

Čtvrteční fourbally:

Jubilejní desátý ročník utkání mezi Spojenými státy americkými a Výběrem (zbytku) světa se uskuteční na klasickém a důvěrně známém hřišti, kde se každoročně koná Memorial Tournament z běžného kalendáře US PGA Tour. Tvůrce designu Jack Nicklaus ho pojmenoval podle místa ve Skotsku, kde v roce 1966 získal titul z British Open, který mu mezi čtyřmi majory do té doby chyběl. Z mistrovských odpališť tento par 72 měří 6 723 metrů a hrály se tady i Ryder Cup (1987) i Solheim Cup (1998). Rekord drží John Huston, jenž ve druhém kole Memorialu přes sedmi lety zahrál 61 ran.

Číslo tentokrát nebude důležité, hráči se budou snažit hlavně porazit soupeře. Program je rozložen do čtyř dnů, kapitáni dvanáctičlenných týmů Fred Couples a Nick Price (Zimbabwe) vyšlou do foursomů všechny své muže, Totéž se bude opakovat v pátečních fourballech, sobota je už nabitější, hraje se po pěti čtyřhrách každého ze jmenovaných druhů, neděle je tradičně jako v jiných takových utkáních věnována singlům.

Titul obhajuje domácí celek, který předloni v australském Melbourne zvítězil 19:15. Američané soutěži vůbec dominují, Mezinárodní tým zvítězil pouze v roce 1998, před deseti lety stačilo Spojeným státům k udržení trofeje remizovat. Favorit je proto jasný, zvlášť když v jeho sestavě jsou dva nejúspěšnější mužové Prezidentského poháru. Phil Mickelson má absolutní bilanci 18–14–10, Tiger Woods (a Jim Furyk, jenž letos nehraje) dominují v singlech: 5–2–0.

USA
Podle bodovacího pořadí: Tiger Woods (hraje 8. PC), Brandt Snedeker (nováček), Phil Mickelson (10.), Matt Kuchar (2.), Jason Dufner (nováček), Keegan Bradley (nováček), Steve Stricker (5.), Bill Haas (2.), Hunter Mahan (4.), Zach Johnson (3.).
Divoké karty: Webb Simpson (2.), Jordan Spieth (nováček).

Výběr světa
Podle světového žebříčku: Adam Scott/Austr. (6.), Jason Day/Austr. (2.), Charl Schwartzel/JAR (2.), Ernie Els/JAR (8.), Louis Oosthuizen/JAR (nováček), Hideki Macujama/Jap. (nováček), Branden Grace/JAR (nováček), Graham DeLaet/Kan. (nováček), Richard Sterne/JAR (nováček), Ángel Cabrera/Arg. (4.).
Divoké karty: Marc Leishman/Austr. (nováček), Brendon de Jonge/Zimb. (nováček).

Odkazy: … Muirfield Village GCsatelitní mapa hřištěStránky turnajeMinulé zpravodajství na golf.cz

 

.