Překvapení roku podle Američanů

20.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Překvapení roku

Oficiální webové stránky PGA Tour jsou z velké části pro insidery a pro ty, kdo sledují zámořskou scénu zblízka a podrobně. Jsou přirozeně zasvěcené, při pohledu přes oceán snad až moc, protože u uživatele předpokládají jistou úroveň obeznámenosti se světem profigolfu. Někdy ale překvapí. Jako teď s tím překvapením.

V minulém týdnu dal editor svým kolegům prostor, aby se vyjádřili, jaký byl jejich nejpřekvapivější moment letošní americké sezony. V takových anketách často dochází ke shodě a souběhu. Překvapení nad překvapeními je, že z jednotlivých tipů jasně vystupuje překvapivá nepředpojatost Američanů vůči globálnímu dění, když se často zmiňují o evropském triumfu v Ryder Cupu. Ale stejně, British Open vyhrává.

Helen Ross, šéfka dopisovatelů
Neděle na British Open. Výkony Ernieho Else na nejstarším majoru byly hvězdné, jedenáctkrát ze sedmnácti startů skončil v top 10, šestkrát byl nejhůř třetí. Ale kdo mohl tušit, že získá svůj druhý Claret Jug, protože Adam Scott sám sebe zničí těmi bogey na závěrečných čtyřech jamkách?

Mike McAllister, editor
Nikdo jistě nebyl překvapen, že Jason Dufner je golfista světové třídy, ale žádný golfista planety nebyl na jaře lepší než Dufner. Jeho výkony v Ryder Cupu potvrdily, že je schopen v roce 1913 ovládnout scénu.

Brian Wacker, produkce
Rozdělil bych to mezi Else a Kyla Stanleyho. Byly doby, kdy jsem se ptal, zda Els ještě někdy vyhraje, tím spíš major, takže jeho vítězství na British Open je něčím, co jsem rozhodně nepředpokládal (ačkoli Scottův kolaps v tom hrál svou roli). Podobně Stanley týden poté stáhl osm ran ve finálovém kole ve Phoenixu, když předtím v San Diegu přišel o náskok sedmi ran. Stanleyho bitvy se obvykle odehrávají mezi jeho ušima, ale při svém prvním vítězství prokázal dostatek psychické odolnosti.

John Swantek, autor sloupků On The Tree
Scottův kolaps na závěrečných čtyřech jamkách British Open byl zničující a znovu nám připomněl, jak těžké je vyhrát první major. Je to mohutný nápor na myšlení a podobalo se to Masters z roku 1996, kdy neuspěl jeho australský krajan a mentor Greg Norman.

Fred Albers, znalec z PGA Tour
Rydercupová neděle byla šokující. Evropský comeback byl dílem kvalitní hry, mentální síly a štěstí. Phil Mickelson málem proměnil čip na sedmnácté jamce, pak sledoval putt Justina Rose, který objel jamku, než v ní skončil. Putt Jima Furyka na šestnáctce mířil přímo na střed, než neuvěřitelně zahnul doleva. Takové události se opakovaly po celé finálové kolo. Jsem si jistý, že Davis Love III si v hlavě neustále ten den přehrává a dochází stále ke stejnému závěru: Neexistovala možnost, jak by Evropané mohli vyhrát. A přece vyhráli.

Amanda Balionis, redaktorka PGA Today
Vítězství Brandta Snedekera ve FedEx Cupu. Čtyřnásobný turnajový vítěz byl v play-off pod velkým tlakem, ale nenechal si vzít ani výhru v Tour Championship ani zisk trofeje FedEx Cupu. V play-off skončil jen jednou mimo top 6. U hráče, který předtím nikdy nebyl pod takovým tlakem, jaký na něj doléhal kvůli místu v rydercupovém týmu, to překvapuje.

Bill Cooney, produkce
Scottův kolaps na British Open. Měl všechno pod kontrolou, čtyři jamky před koncem vedl o čtyři rány. Na všech zahrál bogey a v Royal Lytham & St. Annes přenechal všechno Elsovi. Když neproměni dvoumetrový putt do paru na 72. jamce, kterým by si vynutil play-off, musel se sám sebe zeptat: jak je to možné?

John Schwarb, produkce
Neděle v Medinah. Byl jsem doma s týden starým novorozenětem a neměl jsem dojem, že při tom americkém vedení se na to nutně musím dívat v televizi. Samozřejmě, že jsem si to pustil… a pak jsem si přál, abych to byl neudělal.

Ryan Smithson, produkce
Neuměl jsem si představit, že se Dufner tak rychle oklepe z drtivé porážky, kterou utrpěl na PGA Championship v roce 2011. Ale on se přes ni přenes, v tomto roce hrál perfektně a v několika měsících se stal jedním z nejlepších hráčů světa.

D.J. Piehowski, koordinátor sociálních sítí
Nejsem si jistý, co bylo úplně největší překvapení. Jestli to, jak jinak jistý Adam Scott vyhořel na British Open, nebo to, že se vítězem stal Els. V předchozích dvou letech nic nenasvědčovalo tomu, že by Els měl promenit ten pětimetrový putt na osmnáctce, ale on ho naroloval bez váhání na střed jamky a připravil fanouškům jeden z nejpozoruhodnějších okamžiků sezony.

Lauren Teague, manažerka sekce sociálních sítí
Ten úžasný způsob, jakým se Evropa v nedělních singlech vrátila do hry v Ryder Cupu, nemohl nikdo předvídat. Kromě těch, kteří byli v sobotu večer na týmové poradě. To, jak se dali dohromady, aby vyrvali Ryder Cup z amerických rukou, je prostě nezapomentuelné.

Rob Bolton, odborný poradce
Žiju už dost dlouho na to, abych se nenechal překvapovat ničím v této hře, ale comeback Evropy v nedělních singlech má svou váhu. Ačkoli na ukazateli skóre bylo po čtvrté části 10:6, Poulterův záblesk přinesl Evropě vítězství.