Poultera jamkovka baví, i jako příprava na Ryder Cup

16.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ian Poulter

V době, kdy na sebe Amerika opět strhává pozornost a důležité věci se i s přispěním evropských golfistů dějí tam, je čas, aby se o slovo přihlásila European Tour. Činí tak štědře dotovanou jamkovkou ve španělské Andalusii.

Startovní pole není tak silné jako v únorovém turnaji stejného formátu v Arizoně, ale systém základních skupin dává zajímavou šanci všem čtyřiadvaceti účastníkům, protože každý má zajištěny dva zápasy. Z tříčlenných skupin postoupí vítěz rovnou do osmifinále.

Pořadatelé ještě ozvláštňují turnaj losem. Dva hráči jsou do každé skupiny nasazeni, třetí je přilosován. A ten v úterý rozhodl, že obhájce titulu Ian Poluter svede souboj jak s Australanem Johnem Sendenem, pětatřicátým hráčem světového žebříčku, tak s objevem sezony Tomem Lewisem. Ten loni při svém teprve třetím startu po přestupu k profesionálům vyhrál velký turnaj Portugal Masters. Na zápas se svým anglickým krajanem se nesmírně těší. Dojde na něj až ve třetím kole v pátek odpoledne. Ve druhý hrací den se uskuteční hned šestnáct mačů.

„Miluju jamkovku, je to osvěžení oproti obvyklému formátu na rány, jaký hrajeme. Vzhledem k letošnímu Ryder Cupu bude každý zápas od skupin do finále zajímavý, protože všichni se budou moci předvést před kapitánem týmu Olazábalem,“ připomněl význam nadcházející akce Poulter.

Když se Volvo World Match Play Championship hrál v anglickém Wentworthu, vyhrál ho v roce 1991 již zesnulý Seve Ballesteros. Letos by v domácím prostředí hřiště Finca Fortesin tento úspěch napodobil Rafael Cabrera-Bello. „Vítězství v Dubaji mi umožnilo startovat na velkých turnajích,“ připomněl svůj letošní titul na Dubai Desert Classic. „Byl to pro mě velký skok a já se těším. Vždyť tady hrají jen vítězové,“ připomněl kritérium výběru startovního pole.

Cabrera-Bello se ve skupině utká s Němcem Martinem Kaymerem a Richardem Finchem z Anglie. Kaymer loni vypadl v semifinále s Lukem Donaldem a letos plní úlohu nejvýš nasazeného hráče. Dvojkou je Justin Rose a v téže skupině má dalšího z plejády anglických „nájezdníků“ Roberta Rocka. Los jim přihrál severoirského vítěze loňského British Open Darrena Clarkea.

Nejvíc startů v jamkovce má na kontě Jihoafričan Retief Goosen, jenž se letos zúčastní už po jedenácté. Jeho souboj s momentálně úspěšnějším krajanem Charlem Schwartzelem bude dalším zajímavým momentem.

A zvláštní význam bude mít účast v andaluském Casaresu pro Skota Paula Lawrieho, jenž završí 500 akcí na European Tour. „Hrát mě pořád baví,“ prohodil vesele třiačtyřicetiletý hráč. „Hraju víc pro zábavu, když teď mí synové mohou být u toho a vyrostli v dobré golfisty,“ dodal a furiantsky si přisadil: „Teď začnu myslet na šestistovku. Dostat se na sedm set, to už je vysoké číslo.“

Rekordmanem v kontinentální sérii je Sam Torrance se 706 starty, Lawrieho však spíš zajímá růst vlastního konta. Letos už jednu hranici překročil, dostal se přes 10 milionů eur, vydělaných ve sportovní kariéře.

Pokud jde o dotaci jamkovky, činí 2,75 milionu eur. Je to o jeden a půl milionu méně než následující BMW PGA Championship, který se usídlil právě ve Wentworthu. Avšak to bude zase návrat ke hře na rány, zatímco tento víkend bude příležitostí, aby se Spojené státy, připravující se na Ryder Cup, pozorně dívaly přes Atlantik.