Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Portugal Masters

13.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

David Lynn

European Tour – Portugal Masters, Oceânico Victoria Golf Course, Algarve, Portugalsko
(10. – 13. 10. 2013, časový posun: -1 hodina)

Neděle – poslední kolo
Vyhrál ten černý vzadu. Angličan David Lynn zahrál v posledním kole 63 ran, nejnižší výsledek kola a ten ho vynesl  o patnáct míst dopředu, rovnou na vítězné první místo (-18). Druhé místo obsadil Jihoafričan Justin Walters (-17). Předchozí lídr Paul Warring hrál v paru a z vedení se odsunul na dělené třetí místo (-16).  Scott Jamieson asi příliš oslavoval rekordní číslo 60 z předchozího kola. Poslední den hrál o tucet ran hůře a skončil na 6. místě (-15).
Další umístění: 13. Kaymer (-13), 15. Colsaerts (-12), 17. F.Molinari (-11), 26. Wood (-9), 57. Jiménez (-5).

Top 10 posledního kola:

Sobota – 3. kolo
Dočkal se ten, kdo má raději přehledné situace. Paul Waring je prvním samostatným lídrem turnaje, po výkonu 67 ran (-4) se dostal na průběžnou bilanci -16 a má náskok dvou úderů na čtyři konkurenty na druhém místě. Takže zase až tak úplně přehledné to není a neděle slibuje drama těm, kteří naopak na golfových turnajích milují toto. Že střídání v čele není vůbec vyloučeno, dokládá výjimečný výkon Scotta Jamiesona. Ten zahrál 60 (-11) a prodral se na druhou pozici z páteční dvaapadesáté. Spolu se Skotem tam momentálně figurují Simon Thornton z Irska, Jamie Donaldson z Walesu a Jihoafričan Hennie Otto, jenž byl s Waringem ve společném vedení po polovině programu. Třetí páteční lídr David Lynn klesl mimo top 10.
istorická chvíle byla opět na spadnutí, leč Jamieson potřebné birdie na osmnácté jamce nezahrál a zastavil se na čísle 60, stejně jako Američan Peter Uihlein nedávno na Alfred Dunhill Links Championship. Devětadvacetiletý golfista z Glasgowa vylíčil svou konverzaci s caddiem: „Po birdie na třináctce jsem Richardovi řekl, že jich tam dáme ještě pár a budeme součástí historie. Moc jsem si ho přál zahrát na sedmnáctce a pomohl jsem si skvělou přihrávkou.“ Jamieson měl na kontě jedenáct birdie, když na finálové jamce přehrál green. Čipoval z docela přijatelné vzdálenosti mezi pěti a šesti metry a míč se dotkla hrany jamky. Hráč klesl na kolena na znamení, jak málo mu chybělo k významnému počinu.

Další pořadí: 11. Gallacher, Colsaerts (-11), 16. F. Molinari, Lynn (-10), 18. Kaymer (-9), 40. Fleetwood (-6), 48. Howell (-5), 56. Jiménez, Björn (-4),  63. Luiten (-3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Takové rošády se daly čekat. Ze sedmi čtvrtečních lídrů to byl pouze Angličan David Lynn, který si v nabité soutěži udržel postavení. Do popředí se naopak dostávali jiní a v čele je teď trio. Další Angličan Paul Waring se stal spoluatorem nejlepšího výkonu tohoto ročníku výkonem 63 ran (-8), spolu s ním se na toto číslo dostal ještě Jihoafričan Justin Walters, jehož lze najít na dělené šesté pozici. Jen o ránu hůř zahrál jeho krajan Henie Otto a je to on, kdo se jako třetí vysunul na první příčku.
Otto má na svém kontě už dva tituly na European Tour a potřeboval by výrazně uspět, aby se z 97. místa finančního žebříčku dostal do šedesátky účastníků finále evropské série. Formu má. Podruhé za sebou zahrál eagle na pětiparové dvanácté jamce, která stejný výkon povolila více než tuctu dalších účastníků včetně Lynna, jenž je na tom s Dubajem podobně, pohybuje se na rozhraní první a druhé stovky money listu. Warring, jenž se ve špičce teprve orientuje a dubnové umístění v top 5 ze Španělska od té doby nezopakoval, o něco blíž, ale ani 86. pozice mu nezaručuje nic. „Nijak na sebe netlačím. Celý rok jsem měl zdravotní výjimku a kdybych se dostal na nadcházející velké čtyři turnaje, bylo by to skvělé,“ připomněl operaci zápěstí a zároveň blížící se přesun okruhu na lukrativní asijské štace.
Další pořadí: 14. Colsaerts (-7), 19. Kaymer, Fleetwood (-6), 30. Howell, Luiten, Gallacher (-5), 61. Jiménez, F. Molinari (-2).
Cutem neprošli: Manassero, Lowry, Webster, Jaidee, Santos, Warren.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Taková tlačenice v čele se jen tak nevidí – hned sedm hráčů zahájilo turnaj se shodným nejlepším výkonem dne 65 ran (-6). Jen Němec Maximilian Kieffer odevzdal skórkartu bez bogey, má v ní čtyři birdie a eagle z pětiparové dvanáctky. Ostatní hráči dělící se o vedení jednou nebo dvakrát bogey zapsali. Jsou to: David Lynn a Graeme Storm z Anglie, Velšan Jamie Donaldson, Španěl Álvaro Quirós, Ir Simon Thornton a Felipe Aguilar z Chile. Donaldson a Aguilar už mají místo v dubajském finále jisté, Kiefferovi a Stormovi chybí několik míst do postupové šedesátky, ostatní by do ní posunul právě jen velký turnajový úspěch. Bude to o něj ale ještě velký boj, vždyť o pouhou ránu horší výsledek zahrálo dalších devět hráčů, dělících se o osmé místo. 
„Zabojoval jsem,“ zahlásil Quirós, „byl jsem dvě nad po pěti jamkách.“ Španěl, jenž mezi lety 2006 a 2011 na European Tour v každé sezoně získal nějaký titul, než začaly jeho problémy se zápěstím, které vyřešil operací. Letos má na kontě dvě umístění v top 10. Donaldson si pochvaloval, jak se mu v těžkých, hlavně větrných podmínkách dařilo. Dobrou náladu si přivezl z vítězné Seve Trophy. „Máme za sebou skvělý týden, tyhle týmové soutěže jsou úžasné,“ pokračoval. 
Další pořadí: 17. Fleetwood, R. Fisher (-4), 30. Colsaerts, Luiten, F. Molinari, Kaymer, Manassero (-3), 37. Howell (-2), 52. Gallacher (-1), 69. Jiménez (E), 111. Björn (+3).

Top 10 prvního kola:

Zpět do všedních dní světového golfu. Je tu poslední turnaj evropského okruhu hraný na starém kontinentu. Dotace dva miliony eur (něco přes 51 milionů korun) napovídá, že špička odpočívá a sbírá síly na troj- až čtyřnásobně štědřeji dotované akce na asijském kontinentu, kam se série přesune přes australskou zastávku. „Věrní“ se ale přihlásili, a tak v individuálním klání změří síly také někteří vítězové Seve Trophy Miguel Ángel Jiménez, Matteo Manassero, Thomas Björn a Francesco Molinari s některými poraženými, například Davidem Lynnem, Tommym Fleetwoodem, Chrisem Woodem či Paulem Lawriem. Přidají se třeba Martin Kaymer, Ross Fisher a další, o kvalitu bude rozhodně postaráno.

Hřiště, vyrůstající z dětských let (Arnold Palmer ho dokončil v roce 2004), je perlou mezi pěti místními osmnáctkami. Přesto prochází průběžnými úpravami, aby ho profesionálové zase tak moc nerozstříleli. Pětipar číslo 12 byl prodloužen na 542 metrů a je tedy o něco delší než zrádná dlouhá sedmnáctka. Třetí jamka se stala čtyřparem, takže celkový par tohoto rovinatého placu je 71 a letošní délka činí 6 575 metrů. Po nedávných přeháňkách se čeká sice teplé, ale dost větrné počasí, jak se sluší na západní výspu Evropy i na název hřiště.

Odkazy: … Oceânico Victoria Golf Course Satelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.