Portland Classic

01.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Austin Ermst

LPGA Tour – Portland Classic Presented by Cambia Health Solutions, Columbia Edgewater Country Club, Portland, Oregon
(28. – 31. 8. 2014, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Na nečekanou výhru se Američanka Austin Ernst natrápila. Musela pro ni až do play-off proti Jihokorejce I. K. Kim. Obě dosáhly v součtu čtyř kol výsledku -14, přičemž Ernst musela želet dvou bogey na sedmnácté a osmnáct jamce. Předtím přitom nechybovala, hrála dokonce eagle na pětiparové pětce. Na závěr zapsala 67 ran (-5), její velká soupeřka o jeden úder hůř, zato bez jediného bogey. Toho se však dopustila na jamce 18 vybrané pro rozhodnutí, Ernst stačil par. „Udělala jsem moc dobře, že jsem se na play-off uklidnila. Zavolala jsem tátovi, abych se poradila, co s drivy, protože  mi dva ulétly doleva. Pak jsem pozvala bratra, aby mi nesl bag, odpálila jsem pár dobrých ran na drivingu a na hřišti jsem dokončila, co jsem měla,“ vylíčila vítězka, jež hraje druhou sezonu na LPGA Tour a na turnajový titul dosud čekala.

O třetí pozici se podělily další dvě hráčky asijské ženské golfové velmoci Ryu So-yeon a Chella Choi, obě s odstupem dvou úderů na dvojici z rozehrávky. V top 10 jsou další tři Korejky včetně Hur Mi-jung, jež nezvládla pozici hráčky závěrečného flightu a klesla na dělené deváté místo. Další dvě golfistky, jež se po sobotě dělily o vedení, Španělka Carlota Ciganda a norská obhájkyně titulu Suzann Pettersen, dokonce vypadly z první desítky.

Další pořadí: 5. N.Y. Choi (-11), 9. Salas, Hur (-10), 16. Pettersen, Ciganda (-9), 19. Nordqvist (-8), 25. Tseng (-7), 34. Feng (-5), 48. Stanford (-2).

Sobota – 3. kolo
Dvoudenní kralování I.K. Kim skončilo, vystřídal ho triumvirát. Ani v něm nechybí korejská zástupkyně a je jí Hur Mi-jung. Spolu s ní se o vedení dělí Španělka Carlota Ciganda, jež také hrála 70 ran (-2), a norská obhájkyně titulu Suzann Pettersen. Ta se na čelo dotáhla zlepšeným výkonem 67 (-5). Neděle slibuje tuhý boj, neboť Kim se nevzdala, má ztrátu jednoho úderu a s ní na děleném čtvrtém místě taktéž její krajanka Ryu So-yeon a Číňanka Lin Si-jü.Nadto dalších pět hráček dělí sedmou pozici s odstupem dvou ran za vedoucím triem.

Skóre nejlepších je -11. „Je to změněnými podmínkami. Víc foukalo, bylo deštivo, pak se daří střídavě,“ řekla Hur, jež hrála dvě bogey, stejně jako Ciganda. Na tuto příslušnici „Soul Sisters se od jejího jediného turnajového titulu v roce 2009 vinou zhoršené výkonnosti pozapomnělo, ale získala ho právě v Portlandu, hřiště jí sedí a bude do finálového programu nebezpečnou konkurentkou. Pettersen si s ní ovšem nijak nezadá, zdejší turnaj vyhrála v letech 2011 a 2013 a eagle ze tříparové pětky, jen jedno bogey, to vše svědčí o rostoucí formě. „Moje hra je lepší a lepší. Měla jsem na druhé devítce spoustu šancí skórovat, ale nedávala jsem putty. Birdie na šestnáctce a sedmnáctce a zachráněný par na osmnáctce to spravily,“ potvrdila. naopak na poslední jamce chybovala Ciganda a připravila se o samostatné vedení. V zámoří dosud velký turnaj nevyhrála.

Další pořadí: 12. Ch. Choi (-8), 14. Salas, N.Y. Choi (-7), 17. Feng (-6), 27. Nordqvist (-5), 45. Tseng (-2), 51. Stanford (-1).

Pátek – 2. kolo
Kolo za 67 ran (-5) znamená pro Jihokorejku I. K. Kim zvýšení náskoku v čele turnaje na tři údery. Má na kontě zatím -12, o druhé místo se za ní dělí krajanka Hur Mi-jung, Španělka Carlota Ciganda a Američanka Laura Diaz. První a druhá z této trojice dorovnaly výkon Kim z prvního dne 65 (-7), což je po polovině turnaje nejlepší výkon. Zlepšila se i norská obhájkyně titulu Suzann Pettersen a posunula se do první desítky. Na vedoucí ženu má ztrátu šesti ran. Německá hráčka českého původu Sandra Gal se zlepšila na 71 (-1), avšak její skóre +2 znamená umístění těsně pod hranicí cutu, takže ve víkendové části hrát nebude.

„Je teprve pátek,“ varovala sama sebe před přílišným optimismem Kim, jejíž nejlepší letošní výsledek na LPGA Tour je dělené třinácté místo. Na Ladies European Masters si letos připomněla, jak chutná turnajové vítězství, ale zámoří jí odpírá zažít tento pocit už čtvrtým rokem. Že by teď? „Na víkend se opravdu těším, ale nechci myslet na to, že vedu. Do posledního dne, do poslední nedělní devítky nikdy nevíte, co se přihodí.“

Další pořadí: 5. Ryu (-8), 9. A. Lewis (-7), 10. Pettersen, Ch. Choi, Nordqvist (-6), 19. Feng, N.Y. Choi (-5), 33, Stanford, Tseng, Salas (-3).
Cutem neprošly mj.:
Boeljon, Gal, Hull, Ch. Kim, Meena Lee, J. Shin.

Čtvrtek – 1. kolo
Čistý zápis 65 ran (-7) vynesl do čela Jihokorejku I. K. Kim. „Hrála jsem dobře už před týdnem v Kanadě, ale nešli mi patování. Tady mi tam několik puttů padalo i na těžkých greenech a pin pozicích. Dokázala jsem se s nimi vyrovnat,“ řekla vedoucí hráčka, trojnásobná vítězka na LPGA Tour. V zámoří na titul čeká od roku 2010, v této sezoně však již vyhrála Ladies European Masters.

O druhé místo se se ztrátou jednoho úderu dělí Američanky Amelia Lewis a Jennifer Song. Obhájkyně titulu Suzann Pettersen z Norska začala vlažněji, po pěti birdie a čtyřech bogey dlí ve čtvrté desítce průběžného pořadí. Postupný propad až do druhé stovky zažila Němka českého původu Sandra Gal. Po dvou birdie na jamkách 5 a 6 jako když utne, přidala do zápisu vedle parů už jen pět bogey.

Další pořadí: 4. Nordqvist (-5), 11. Ch. Choi (-4), 17. Salas (-3), 26. Stanford, Ryu, N.Y. Choi, Tseng (-2), 39. Pettersen (-1), 59. Feng (E), 108. Gal (+3)

Startovní pole bývalého Safeway Classic je oslabeno tím, že se chystá přestávka a po ní poslední vrchol sezony Evian Championship ve Francii. Některé evropské hráčky se již stěhují na starý kontinent a ty usídlené ve Spojených státech se rozhodly odpočívat po náročném programu. To je i případ Jessiky Korda, takže z česky hovořících bude na startu jen Němka Sandra Gal. Titu bude obhajovat Suzann Pettersen, zároveň nejvýše postavená žena ve světovém žebříčku i v bodovém pořadí zámořské ženské série. Hraje se o podíly z dotace 1,3 milionu dolarů (27,5 milionu korun) na hřišti s parem 72 o délce 5 922 metrů.

Odkazy: … Columbia Edgewater Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.