Pořízek Saltman se může začít cpát šunkou

11.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Elliott Saltman

Hole-in-one je na profesionálním turnaji k vidění poměrně často. Vzhledem k počtu pravděpodobnosti a s přihlédnutím k prostému faktoru, že nejlepší hráči světa skutečně „míří“ přímo na praporek, nikoli pokud možno k praporku, to není výjimka. Jak ale pochopit, že se najde hráč, jenž skolí jamku jednou ranou už potřetí v roce?

Co v roce, za čtyři měsíce! Elliot Saltman zkompletoval netradiční hattrick v pátečním druhém kole Madrid Masters. Šťastná hůl byla sedmička železo.

Skotovo eso přišlo na třetí jamce, což je třípar o délce 186 metrů. Právě na něm byla vypsána turnajová odměna pro toho, kdy by se trefil rovnou z odpaliště. Tentokrát ovšem nikoli v podobě automobilu.

Devětadvacetiletý Saltman vyhrál porci slavné iberské šunky, přezdívané také černá noha, což je vepřové maso, sušené podle originální receptury pouze ve Španělsku a některých oblastech Portugalska.

Pořadatelé vymysleli, že množství delikatesy bude odkrojeno podle tělesné hmotnosti golfisty, jemuž se podaří hole-in-one. V případě pořízka Saltmanova typu je to porce pořádná – 109 kilo živé váhy. Autor úspěšného úderu tak získal pochutinu za osm tisíc eur.

„To mi vydrží do příštích Vánoc,“ smál se Saltman. „Nedávno jsem zkoušel pár kilo shodit, ale teď jsem rád, že jsem nezhubl o tolik.“ Sám na svou šunku ale nebude. Pohostí bratry-profesionální golfisty, přátele a svůj díl asi dostane i pozdější vítěz turnaje Lee Slattery. Angličan šel se Saltmanem ve flightu a o sousto se hned s úsměvem přihlásil.

Saltman se letos jednou ranou trefil na Wales Open, a to hned dvakrát. V prvním a čtvrtém kole na sedmnáctce, pokaždé jinou holí – osmičkou a sedmičkou. „A to jsem tohle hřiště předtím viděl jen v televizi při Ryder Cupu,“ komentoval sebeironicky svůj výkon.

Lehký sarkasmus byl na místě, sedmnáctka nebyla na Celtic Manor „výherní jamkou“. O měsíc předtím poslal Saltman míč na tři centimetry k jamce při Mallorca Open. Tam by býval hráč, jenž má za sebou tříměsícční trest za porušení pravidel na Russian Open, skutečně dostal auto.

.