Pomalý africký rozjezd evropské sezony

04.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Louis Oosthuizen, obhájce trofeje na Africa Open

Má to ta Afrika ale těžké. Přestože nová sezona European Tour začne už ve čtvrtek právě na „bílém“ jihu „černého“ kontinentu, víc se hovoří o tom, co se bude dít za tři týdny na úplně jiném konci světa, v Abú Zabí.

HSBC Golf Championship v progresivním arabském Emirátu bude konfrontací nejlepších hráčů současnosti s bývalým vládcem světové scény Tigerem Woodsem. „Přivítáme tady velikány golfu,“ pochvaluje si šejk Fajsal z promotérské organizace ADTA.

Posledním, kdo potvrdil přihlášku na turnaj s dotací 2,7 milionu dolarů, je Lee Westwood. „Bude to první akce roku s tak silným startovním polem a první možnost prověřit si formu na začátku roku,“ potvrdil Angličan, jenž v závěru roku loňského vyhrál obě akce, na nichž po finále Race To Dubai startoval – v thajském Bangkoku a v Sun City.

Tedy v Jižní Africe. Světový hráč číslo dvě tam odletěl na Nedbank Challenge. To je sice exhibiční turnaj, navíc v poměrně exponovaném termínu dva týdny před Vánoci, ale hraje se tam o pět milionů dolarů a Westwood za prvenství získal šek na 1,25 milionu.

Takovou dotaci Africa Open nabídnout nemůže. V East London Golf Clubu se bude hrát o podíly z jednoho milionu eur a pořadatelé nemohou zlákat ani vysoké startovné hvězdy, byť by nebyly rozehrané.

Naštěstí měli Jihoafričané vždycky nějakou svou hvězdu a ta povýšila tamní podniky, započítávané do žebříčku evropské série, na požadovanou úroveň. Letos je jí Louis Oosthuizen, vítěz British Open 2010, obhájce titulu a patnáctý muž konečného pořadí Race To Dubai 2011.

Sám přiznal, že mu je vlastní forma v takovém ročním období záhadou. „Golf se v mých myšlenkách poslední dobou moc neobjevoval. Někdy je dobré ho z hlavy vyhnat. Takže uvidíme na hřišti,“ pokrčil rameny devětadvacetiletý domácí hráč, jenž si je vědom, že vlastní publikum ho podpoří.

Na odpaliště se postaví převážná většina jihoafrických profesionálů, vždyť letošní overtura zahájí samozřejmě i regionální Sunshine Tour. A hned v prvním flightu se představí domácí legenda Retief Goosen. „Když jsem tady vyhrál v roce 2009, bylo mi čtyřicet. Myslím, že to vítězství bylo živou vodou pro mou kariéru,“ nechal se slyšet muž, jenž si brousí zuby na stejný úspěch i tentokrát.

Spolu se dvěma jmenovanými budou ve startovním poli ještě dva hráči z první světové stovky – Thomas Aiken a George Coetzee. Z Evropy dorazilo jen pár nositelů známějších jmen (Chris Wood, Tommy Fleetwood).

O něco málo lepší to bude v příštím týdnu, kdy jihoafrická triáda pokračuje na Joburg Open, kam se přihlásili třeba Robert Rock, Grégory Havret, Thorbjörn Olesen a několik dalších golfistů téže garnitury. Kvalitu podniku dotovaného částkou 1,3 milionu eur však opět vytvoří Oosthuizen, Goosen a spol.

O dva miliony stejné měny se bude hrát na Volvo Golf Champions a na linksu ve Fancourtu by se (podle dosud nepotvrzených přihlášek) před startem v arabské poušti měla rozehrávat špička evropského okruhu v čele s Westwoodem, Lukem Donaldem, Martinem Kaymerem, ale také Australan Adam Scott či Američan Matt Kuchar.