Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Polozapomenutý major vítěz Lawrie se v Andalusii vrátil na výsluní

27.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Paul Lawrie v AndalusiiDevět let čekání je u konce. Paul Lawrie, skotský milovnik fotbalu a rychlých vozů, naposledy vyhrál Wales Open v roce 2002. Teď se dočkal na Open de Andalucía. Je to jeho šestý titul na European Tour.

„Je to už dlouho. Dalo by se říct pekelně dlouho,“ hlesl muž, jenž mezitím šestkrát skončil druhý. „A teď jsem zpátky. V pravý čas,“ dodal.

Ve finálovém kole zahrál rodák z Aberdeenu 70 ran, tedy rovný par, což byl jeho nejhorší výkon na turnaji, ale stačilo to k těsnému vítězství. Na druhém místě se ztrátou jednoho úderu skončil Švéd Johan Edfors.

Vítěz na hřišti Parador de Málaga převzal šek na 166 660 eur, největší podíl z dotace jeden milion. Pro majitele jediného major titulu z British Open 1999 je čerstvý úspěch satisfakcí. Na přelomu tisíciletí třikrát překročil jeho roční výdělek milionovou hranici, od té doby ale zažil i hubená léta.

Lawrie začal neděli nervózně, do páté jamky nasbíral tři bogey, přestože za předchozí tři dny se dopustil jen jednoho, a dal šanci soupeřům. Ti se ale k razantnímu útoku neměli, a tak se dvaačtyřicetiletý golfista uklidnil. Jeho chvíle přišly na začátku druhé devítky, kdy zapsal čtveřici bogey a po čtrnáctce byl na bilanci -1.

„Celkem se mi dařilo s putterem,“ našel hlavní příčinu vítězství. „Docela nám foukal vítr, ale mně se podařilo zahrát ta birdie v pravý čas,“ dodal s úlevou.

Protože šel v posledním flightu a jeho partner Kenneth Ferrie už neměl šanci ho ohrozit, kontroloval Lawrie situaci. Před osmnáctou jamkou vedl o dvě rány, a tak ani závěrečné bogey na jeho vítězství nic nezměnilo.

Ferrie byl smutným hrdinou andaluského turnaje. Po sobotním rekordu hřiště 60 ran zaznamenal Angličan ohromný výkyv až na nedělních 75 (+5) a v konečné klasifikaci klesl na dělené jedenácté místo.

Nejvýše postaveným domácím hráčem je José Manuel Lara (-7) na dělené osmé pozici. Šanci umístit se v popředí výsledkové listiny měl jeden ze španělských favoritů Álvaro Quirós, ale ani on finálové kolo nezvládl. Třetí muž finančního žebříčku evropské série zahrál stejně jako Ferrie 75 a podělil se až o 51. místo.

Už v pátek skončily naděje hostitele andaluského turnaje Miguela Ángela Jiméneze, jenž neprošel cutem. Totéž potkalo budoucího i bývalého kapitána evropského týmu pro Ryder Cup Josého Maríu Olazábala a Colina Montgomerieho.