Pokuta pro mladou hvězdu v citlivém období

14.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rjo Išikawa

Zatímco v Americe vrcholí FedEx Cup a Evropa si dává vítané zpestření v podobě týmové Seve Trophy, jinde se golfový svět točí podle jiných zvyklostí a pravidel. A tato dvě slova jsou přece pro golf tak důležitá! Proto se nedivme Japoncům. Mají totiž „případ“.

Rjo Išikawa je tam idolem, a to ve všech ohledech, jaké si lze představit, když jde o Japonsko. Tedy zemi, která dokáže do krajnosti dohnat všechno. A davovou psychózu zvlášť. Něco takového kolem teenagerovské hvězdy panuje, nemějme o tom vůbec žádných pochyb.

Stačí si například vzpomenout na to, jak se za ním na předloňském The Open po hřišti hnaly – a to doslova – japonský televizní štáb s kohortou fotografů i ve chvíli, kdy se propadal výsledkovou listinou mimo cut a krajané Keniči Kuboja i Rjudži Imada byli o dobrých dvacet až třicet příček výš…

Lasičkovití Asijci s kamerami a aparáty lezli jiným hráčům na nervy, ale nikdo s nimi nemohl pohnout. To je kolorit. Išikawa totéž zažíval i při svých startech ve Spojených státech. A on veškerou publicitu a humbuk snášel jako hodný hoch. Tím ale přestal být.

Představitelé domácího okruhu JGTO Tour mu udělili pokutu, jejíž výše je po přepočtení asi 26 tisíc dolarů, za vynechání dvou turnajů. Vzhledem k Išikawovým milionovým výdělkům je to částka, kterou by mladý golfista mohl nechat za posezení v restauraci, ale o sumu nejde.

„Jelikož jsme tour se sponzory, vyvstává nám problém s tím, že se dvakrát po sobě nedostavil,“ uvedl ředitel japonské turnajové série Tadaši Koizumi pro japonský list Jomiuri Šimbun.

Išikawa vynechal srpnový Kansai Open a v minulém týdnu Tošin tournament. Jako důvod uvedl problémy s ramenem. „Měl jsem pocit, jako by se mi mělo vykloubit,“ citoval golfistu deník Nikkan Sports. „Lékař mi řekl, že když budu hrát, mohl by se z toho vyvinout chronický zánět.“

V případu je ovšem skryto víc problémů než ten, že na subjektivní pocit sportovce lékaři reagují velice často tímto opatrným stanoviskem z obavy, aby něco nezanedbali. Jim o peníze nejde.

Išikawa se ze startu na Tošinu omluvil už loni. „To proto, že jsem hrál v Evropě. Byla to termínová kolize,“ vysvětlil. Jenže zapomněl, že je stále kmenovým hráčem japonského okruhu a má vůči němu závazky.

Žádná davová psychóza kolem jeho osoby by nevznikla, kdyby předloni nevyhrál domácí Order of Merit. Jistě, o to se zasloužil svými výkony, jenže nebýt JGTO Tour, musel by se protloukat v zahraničí a kdo ví, jakým směrem by se jeho kariéra ubírala. Minimálně morální povinnost tu je.

Byla by to paradoxní situace, kdyby Išikawovy odhlášky – ať už k nim měl zdravotní důvody, nebo ne – vedly ke ztrátě sponzorů a tento odliv peněz měl za následek výrazné zpomalení vývoje golfu v zemi, horší podmínky pro mládež, atd. Přesně tak totiž financování sportu funguje.

Mohlo by dojít i k paradoxní situaci, že tatáž firma by dala před sponzorováním celého okruhu přednost smlouvě s největší hvězdou, která by jí pomohla i s propagací v Evropě a Americe, takže Išikawa by na svém pocitu bolavého ramene vydělal. Přitaženo na vlasy? Ale kdež, přesně takhle zástupci japonského golfu uvažují a uvažovali by tak manažeři i obchodníci všude na světě.

A to ještě není všechno. Išikawovi bude v sobotu 17. září dvacet let. Narozeninové období je citlivým obdobím pro každého mladého muže, natož pak pro Japonce, kteří jsou na oslavy a uctívání různých výročí přeborníky. Co z toho plyne? Možná nic, možná všechno.