ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Pokoří Tiger některý z rekordů?

08.08.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Opakovat, že největším favoritem čtvrtého majoru sezony je Tiger Woods, je únavné, ale musí se to. Podle jeho výkonu z minulého týdne se zdá, že se vrací do prapůvodní formy. Kdy jindy by mohl získat patnáctý major titul, když ne tento týden? To by ale ještě nebyl překonaný rekord, Jack Nicklaus má, jak známo, majorů 18. Některé rekordy ale letos překonány být mohou.

Světová jednička by mohla vymazat Davida Tomse a jeho úžasný rekord v počtu úderů z roku 2001, který činí 265 ran. Největší náskok vítěze je z loňska. K čemuž je nutno dodat, že titul obhajuje letos nevýrazný Rory McIlroy, a tak by Tiger osm ran rozdílu mezi prvním a druhým také mohl překonat. zejména ve chvíli, kdy by vylepšil vlastní rekord 18 úderů pod par. Dosáhl jich dokonce dvakrát, v roce 2000 ve Valhalle a o šest let později v Medinah.

Pokud by Tiger (nebo kdokoli jiný) zahrál kolo za 62 ran, dostal by se v historických tabulkách před jedenáct výkonů s hodnotou 63. Zde jsou chronologicky: Bruce Crampton (1975), Raymon Floyd (1982), Gary Player (1984), Vijay Singh (1993), Michael Bradley a Brad Faxon (1995), José María Olazábal (2000), Mark O’Meara (2001), Thomas Björn (2005), Tiger Woods (2007) a Steve Stricker (2011).

Woodsův nedělní titul z Bridgestone Invitational byl jeho letošní pátý. Ten příští bude jeho jubilejní 80. na PGA Tour. Zůstal by pouhé dva tituly za Samem Sneadem, který na dosavadní rekord potřeboval kariéru dlouhou 43 let. Woods hraje profesionálně golf pouze sedmnáct let. Ještě spousta let mu zbývá, ovšem na vítězství v majorech čeká od roku 2008, kdy vyhrál US Open, a tak musí zabrat, jestli chce dohnat Nicklause.

Podle Garyho Playera, legendy světového golfu, dělá Tiger závažnou chybu ve švihu, kvůli které mu míčky nelétají rovně. “Turnaje vyhrává, protože má obrovský talent, ale na major akcích jsou hřiště připravena extrémně obtížně a netrefovat fairwaye znamená nevyhrát,” nechal se slyšet Player.

PGA Championship je většinou vyrovnaný turnaj. Za posledních dvacet let se sedmkrát hrálo play-off. V roce 2010 Martin Kaymer porazil Bubbu Watsona, o rok později Keegan Bradley zdolal Jasona Dufnera. Loni se díky famóznímu McIlroyovi o možnosti rozstřelu nemluvilo už od třetího kola.

Pokud bude první Woods, nejstarším vítězem zůstane Julius Boros, který PGA Championship vyhrál v roce 1968, když mu bylo 48 let a 142 dnů. Ovšem tento rekord padnout letos může, na startu je totiž devětačtyřicetiletý Miguel Ángel Jiménez a ten má slušnou formu. Že by překvapili jedenapadesátiletý japonec Koki Idoki či dokonce sedmapadesátiletý americký teaching pro Kirk Hanefeld je už mnohem méně pravděpodobné. Tiger se samozřejmě nestane ani nejmladším vítězem. Tím je Gene Sarazen, kterému v roce 1922 při jeho triumfu bylo 20 let a 174 dnů. A tak to i zůstane, nikdo mladší letos ve startovním poli není.

Počet přečtení: 1 781
Komentáře
 • LONG napsal:

  Jestli jsou data u Sarazena uvedena správně, pak Spieth i Manassero jsou v letošním startovním poli mladší!

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017