Pohoda tlouštíka Petterssona

17.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Carl Petterssen

Nezdá se to, ale Carl Pettersson a Tiger Woods mají něco málo společného. Nejde ani tak o to, že oba vyhráli v poslední době nějaký turnaj. Oba se taky v poslední době odhodlali změnit švih. Zda se to vyplatilo Američanovi, zůstává otázkou. Švéd s americkým občanstvím teď naznačil, že jemu ano.

„Klíč jsem našel na Houston Open,“ vrátil se čerstvý držitel titulu z Heritage o dva týdny zpátky. V texaském Humble do poslední chvíle konkuroval Hunteru Mahanovi, ale o ránu na něj nestačil a skončil druhý. „Otevřel jsem postoj a nechávám míči volnou cestu přes svůj levý bok,“ popsal podstatu změny.

Sám se u toho trochu usmíval, protože když Pettersson popisuje vlastní tělo, popisuje korpulentní postavu tlouštíka, jak se sám neváhá nazvat. Když se v Hilton Headu potkal v jednom flightu s Coltem Knostem, upozornil potměšile na podobnost tělesných schránek obou hráčů, ačkoli on sám přece jen váží víc.

Dokázal, že hráči jako on mají ještě šanci prosadit se tu a tam proti dominující generaci „fitness golfistů“, jejichž trénink se řídí moderními poznatky pohybových a výživových specialistů. Tak jak to před lety začal dělat Woods.

Sám Pettersson popsal, že jej nový trend zaskočil. Nebyl si jistý, zda mu špička neuteče. „Rok 2008 byl pro mě dobrý. Vyhrál jsem v Greensboro. Pokusil jsem se přijít na to, jak bych se mohl dostat na vyšší úroveň. Začal jsem chodit do posilovny, lépe jíst a rychle jsem shodil třicet liber (asi 13,5 kilogramu),“ rozpovídal se.

To všechno stihl přes zimu a celý následující rok kloudně nezahrál. „Hrál jsem hrozně a skončil jsem někde kolem 150. místa finančního žebříčku,“ přitakal. Ve čtyřiatřiceti letech je Woodsovým vrstevníkem a vidí kolem sebe tu spoustu hráčů pod třicet let, kteří vypadají jako modelové.

Pettersson se rozhodl na tyhle věci rezignovat. „Že třeba nevypadám jako sportovec, ještě neznamená, že sportovcem nejsem. Neběžíme přece maratón, my prostě jen obejdeme osmnáct jamek,“ doplnil na dané téma.

Dlouho mu trvalo, než se znovu našel. „Snad poslední půlrok se zase cítím v pohodě. Loňské vítězství na Canadian Open popsal jako „chytání světla do lahve“.

Letošní zima mu dopřála pocit, že se všechno vrací do starých kolejí. Nejen tělesná hmotnost. „Hrál jsem teď opravdu dobře. Je to fajn, znova podávat takové výkony a držet si váhu,“ doplnil švédský golfista, jenž tím ale nemínil, že se nechce vyvíjet. „Doufám, že mi to vydrží,“ připomněl změnu, jako provedl se svým švihem.

Jak jsou pro něj kilogramy důležité, popsal na příkladu patování. „Hned to bylo snazší a taky jsem se na greenech zlepšil.“ A jak dostal svou váhu zpátky? Těžko říct, nakolik vážně myslel následující odpověď: „Když vypijete deset piv a dáte si na noc horu zmrzliny, jde to docela snadno.“

To Woods, tento atletický fenomén golfu, sice po dlouhé přestávce, kterou vyplnil mimo jiné přebudováním základního švihu, už vyhrál také – březnový Arnold Palmer Invitational. Ale na Masters pohořel. A zatímco Pettersson si užívá nové trofeje, bývalá světová jednička zase doma driluje údery. Jak se mu to daří, dozvíme se až v květnu. Woods je přihlášen nejdříve na Wells Fargo Championship do Quail Hollow, pak následuje The Players.

.