The Players Championship

12.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer

PGA Tour – The Players Championship, TPC Sawgrass, Ponte Vedra Beach, Florida, USA
(8. – 11. 5. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
V nervózním závěru a za padající tmy uhájil titul Martin Kaymer. „Vždycky jsem věřil, že jsem schopen vyhrát znovu,“ konstatoval po návratu na vrchol, jímž ukončil období poklesu výkonnosti a opětovného škrábání se na vrchol. Po výhře na PGA Championship v roce 2010 se dočkal další na nejštědřeji dotovaném turnaji historie. Odveze si šek na rekordních 1,8 milionu dolarů a přidá řádnou porci bodů do výběrového pořadí evropského rydercupového týmu, kde si zatím nevedl nijak dobře. Hráč, jenž před necelými dvěma lety svým putterem rozhodl o vítězství hostů nad USA v tomto prestižním utkání, udělal ze stejné hole nástroj dramatu letošního individuálního turnaje na TPC Sawgrass. Stalo se tak poté, co se hráči vrátili na hřiště ještě za mírného deště. Kvůli němu byl turnaj přerušen v době, kdy měl finálový flight za sebou třináct jamek. „Když vedete, to je velmi nepříjemné, ale dělat s tím nic nemohu,“ konstatoval Kaymer při čekání v klubovně. To ještě nevěděl, co jej čeká.

Kaymer v jednu chvíli vedl o čtyři rány a ve chvíli vynuceného odkladu o tři před Jimem Furykem. Američan se vrátil pouze proto, aby jediným puttem na osmnáctce do paru stvrdil své konečné skóre -12. Pak jen čekal, nikdo jiný lídra neohrožoval. Bývalá německá světová jednička se však zadrhla na čtyřparové patnáctce, kde se míč ocitl po třech špatných ranách v bunkeru a bylo z toho double bogey. V tu chvíli už měl Furyk ztrátu jen jednoho úderu a ve vzduchu se vznášela možnost pondělního play-off. „Ani jsem nebyl nějak nervózní, moje psychické rozpoložení bylo dobré,“ řekl Kaymer.

Měl šanci zaútočit na následném pětiparu, ale jeho třetí rána právě putterem z velké vzdálenosti od greenu byla slabá a krátká, takže na jamkovišti hrál ještě dva putty a zapsal jen par. Na sedmnáctce Kaymer jen o kousek přestřelil vodu a jeho míč div že do ní nesjel zpět z ostrovního greenu. Po špatném chipu však přišel excelentní putt s velkým levotočivým brejkem. Tím se pozdější vítěz vlastně zachránil. Diváci, jejichž šance něco vidět z větší vzdálenosti už byla s přibývající tmou malá, pak ještě jednou strnuli, když Kaymer na čtyřparové osmnáctce nedohrál druhou ranou do greenu a oni rozeznali v jeho rukou znovu putter. Tentokrát však balon přeběhl kus fairwaye hladce a zastavil se na metr od jamky, odkud třetím parem za sebou uhájil vítěz pozici a o něco později prohlásil: „Je to velká satisfakce.“

Za druhým Furykem skončil o jednu ránu samostatně třetí Španěl Sergio García, o čtvrté místo se s Angličanem Justinem Rosem rozdělil druhý člen finálového flightu Jordan Spieth. Debutující Američan sice v předchozích třech kolech nehrál žádné bogey, v neděli však rovnou pět.

Nejlepším nedělním představením se mohli pochlubit Jimmy Walker a K.J. Choi. Vedoucí muž FedEx Cupu i Jihokorejec na sebe upozornili výkonem 65 ran (-7). Američan i navzdory dvěma bogey. To závěrečné na osmnáctce přišlo poté, co jeho autor udělal nejobvyklejší chybu, drajvoval do pravého roughu. V něm zůstal i po druhé ráně a víc se zachránit nedalo. Předtím však Walker předvedl i eagle na pětiparové jedenáctce, kde se druhá rána hraje přes vodu a dlouhý bunker s nepříjemným navrtáním na pravém kraji greenu. Choi vedle eaglu na tříparové dvojce, jejíž layout se jedenáctce podobá, jen vodní překážka není tak rozlehlá a bunkery jsou okrouhlé, hrál na první devítce rovněž dvě bogey, od devítky do čtrnáctky však vytvořil sérii šesti birdie.

Výtečně si počínal i Rory McIlroy. Severoir má rovněž dvě bogey v zápisu, ale díky dostatku birdie odevzdal 66 ran (-6) a znovu, počtvrté za sebou, skončil v top 10, tentokrát na děleném šestém místě. Před turnajem si stěžoval na to, že ho pravidelné umisťování mezi nejlepšími víceméně frustruje, neboť by místo toho raději konečně zase jednou vyhrál. „Vidím u sebe skvělý golf, takže musím před nabitou částí sezony zůstat pozitivní,“ řekl.

Další pořadí: 13. Kirk (-7), 17. Henley, Kuchar (-6), 26. Z. Johnson, Moore, Senden (-4), 34. Stenson (-3), 38. Donald, Na, Scott (-2), 48. Schwartzel, Dufner, Watson, Snedeker (-1), 59. D. Johnson (E), 62. McDowell (+1).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

 

Sobota – 3. kolo
Finálový flight se v neděli nebude měnit, ovšem Martin Kaymer i Jordan Spieth v něm budou mít stejnou startovní pozici. Američan zahrál o ránu lépe a posunul s k německému rivalovi na první pozici. Spiethova skórkarta obsahuje birdie z jedenácté jamky a sedmnáct parů. Hráč prodloužil sérii bez bogey už na 54 jamek. „Hrál skutečně výborně,“ ocenil Kaymer. Oba mají průběžné skóre -12 a náskok tří úderů na Australana Johna Sendena se Španělem Sergiem Garcíou na děleném třetím místě. Výkony vedoucích mužů nebyly přitom tentokrát oslnivé, hráli 71 a 72 ran. Nejbližší ohrožovatelé však většinou nehráli líp, jen Garcíovi se podařilo stlačit skóre pod sedmdesát ran, hrál 69, a Sendenových 68 je druhým nejlepším výsledkem dne, což mělo za následek posun o šest míst dopředu. Jen Francesco Molinari, Ryan Moore a Brandt Snedeker byli lepší, přičemž u Itala to znamená posun na dop 10.

Dramatická zápletka na posledním greenu vzájemnému souboji o vedení slušela a diváci by nějakou podobnou jistě nepohrdli ani v závěrečném dějství. Oproti předchozím kolům to v Kaymerově podání žádný festival birdie nebyl. Zahrál dvě, ale také dvě bogey, z nichž to druhé právě na osmnáctce po sérii osmi parů bylo nepříjemné. Po drivu do roughu přišla druhá rána taktéž do vysoké trávy za greenem a putt do paru z pětimetrové vzdálenosti skončil dvacet centimetrů od jamky. To rozhodlo o děleném vedení. Spieth totiž chvíli předtím zachránil par, ačkoli drajvoval zhruba do téhož místa jako jeho rival, avšak míč mu ležel v horší pozici, takže nebylo možné útočit na green a třetí rána nebyla nijak přesná. Přesný už byl putt z foregreenu. „Nečekal jsem, že bych zrovna ten musel proměnit. Bylo zapotřebí udělit míči nějakou rychlost a on tam mohl spadnout, ale i přejet. Tenhle tam zrovna spadl,“ pochvaloval si debutant na Players.

Mnohem víc se na osmnáctce vyvztekal Angličan Justin Rose, jenž hrál dvě rány v trajektorii velmi podobné té, kudy hnal svůj balon Kaymer. Avšak tři putty znamenaly double bogey a vypadnutí z první desítky. K ní se naopak přiblížil Severoir Rory McIlroy, jenž znovu předvedl divoké kolo. Po šesti jamkách byl vinou dvou bogey a double bogey na denním skóre +4, na sedmičce však nastartoval svůj skórovací stroj a zahrál pak sedm birdie včetně tří na závěrečných třech jamkách a byl z toho výsledek 69 (-3). „Jsem rád, že jsem se z toho dokázal vyhrabat, ale je nepříjemné, že jsem to vůbec musel dělat. Nezdá se mi, že hraju tak špatně, abych se dostával pod takový tlak špatně zvládnutými jamkami,“ komentoval hořce své počínání McIlroy.

Další pořadí: 11. Cink, Furyk (-6), 13. Moore, Snedeker, Kuchar, Watson, Stenson, Rose (-5), 24. Z. Johnson (-4), 28. McIlroy, Scott (-3), 32. Kirk, Walker, D. Johnson (-2), 37. Dufner (-1), 52. Schwartzel, Henley (E), 61. Donald, McDowell (+1).
MDF mj.: Els, Noh, Fowler.

Top 10 třetího kola:

Vide – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Přes dvě bogey se Martin Kaymer dostal k výkonu 69 ran (-3) a s průběžným skóre -12 je nadále v čeleprůběžného pořadí o jeden úder před Jordanem Spiethem. Američan nejvíc útočil, nejlepší denní výsledek 66 (-6) složil ze šesti birdie a zbylých parů. Skórování rozdělil mezi obě devítky rovnoměrně, těžil zejména z přesné hry železy, která se ukazuje být jasně rozhodující součástí výkonu těch nejlepších. S ohledem na přijatelné navrtání na pětiparech to platilo také o nejkratších jamkách. V jiném smyslu to pocítil i Russel Henley, jemuž se naopak několik přihrávek nevyvedlo a při pěti bogey musel hodně bojovat, aby se udržel v popředí. Nakonec jen mírně klesl na třetí pozici, ovšem na vedoucího Němce ztrácí čtyři rány a pětice na dělené čtvrté pozici dokonce už šest. Tak hodně duo, které v sobotu vytvoří finálový flight, ostatním odskočilo.

„Jsem se svou hrou spokojen,“ prohlásil dvacetiletý Spieth, „ale bude potřeba tato dvě kola zopakovat. Z toho si udělám takový hezký cíl pro víkend,“ doplnil loňský nováček roku, jenž je na TPC Sawgrass poprvé v životě a musí se mít na pozoru před tím, jak pořadatelé hřiště nastaví. Také v Kaymerovi se mísily pozitivní emoce s opatrností. „Další solidní kolo, ale vedení v polovině turnaje neznamená výhru,“ krotil se, stejně jako na hřišti, kde na něm žádná přehnaná radost nebyla patrná.

Málem amen bylo s Rorym McIlroyem, jenž na první devítce prožil sérii hrůzy. Mezi jamkami 3 a 7 čítala takovýto zápis: bogey – bogey – bogey – double bogey – bogey. V tu chvíli se ambiciozní Severoir ocitl hluboko pod hranicí cutu, ale v tu ránu byl se špatnými momenty v jeho hře konec. Chvíli si lízal rány, ale na dvanáctce se mu poprvé povedlo skórovat (jak jinak než díky přesné wedgi) a do konce kola přidal ještě tři birdie. Tím závěrečným na osmnáctce, kde proměnil třímetrový putt, se vrátil na úroveň even par, což je právě hranice cutu. Tu ovšem nezdolal mezi jinými favority Američan Phil Mickelson, byť o pouhou jednu ránu.

Další pořadí: 19. Z. Johnson, McDowell (-4), 25. Stenson, Watson (-3), 37. Kuchar, Donald, D. Johnson (-2), 52. Fowler, Walker (-1), 64. Snedeker, Scott, McIlroy, Kirk, Els (E).
Cutem neprošli mj.:
Bradley, Mickelson, MacKenzie, Stadler, Simpson, English, Clarke, Oosthuizen, Every, Reed.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Už dlouho nebyl Martin Kaymer v pozici vedoucího hráče a fakt, že se mu to přihodilo zrovna na takto obsazeném turnaji, by mohl znamenat velkou vzpruhu pro bývalou světovou jedničku. Německý golfista explodoval ve druhé části programu úvodního dne. Už přišel se solidním počinem dvou ran v mínusu, jež zahrál na jamkách 10 až 18. První devítka TPC Sawgrass se stala festivalem jeho umění. Zapsal na ní sedm birdie, z toho čtyři na závěrečných čtyřech jamkách, a odevzdal skórkartu se zápisem 63 ran (-9). „Neudělal jsem jedinou chybu,“ pochvaloval si lídr. „Bylo to velmi, velmi dobré golfové kolo,“ dodal vítěz PGA Championship z roku 2010.

Jen o jedno birdie méně hrál na své druhé devítce Russell Henley. V jeho případě to byla druhá polovina hřiště. Šest birdie odtud dokonale kompenzovalo double bogey ze čtyřparové sedmičky a s přispěním trojice birdie z úvodu je Američan na samostatném druhém místě o dvě rány za lídrem. Třetí pozice patří Jihokorejci Bae Sang-moon, mezi osmi hráči na dělené čtvrté příčce jsou i veličiny jako Lee Westwood a Justin Rose, oba z Anglie, nebo Španěl Sergio García.

Kaymerův výkon je vyrovnaným rekordem hřiště. Před ním dosáhli stejného výsledku Couples (1992), Greg Norman (1994) a Roberto Castro (2013). Kaymer naposledy získal turnajový titul v roce 2012 na HSBC Champions. „V minulých letech jsem hodně přemýšlel o změnách švihu. Po každé ráně, kterou jsem dal, jsem se snažil pochopit, co jsem udělal špatně. Když se snažíte hrát dokonalý golf, vyvádí vás to z konceptu,“ řekl na téma ústupu z pozic.“Tak jsem přestal přemýšlet. To byl odrazový můstek,“ doplnil. Příkladem toho, do jaké pohody se dostal, byl závěr čtvrtečního kola. Na čtyřparové sedmičce si přihrál na dvoumetrový putt a proměnil. Na dlouhé tříparové osmičce byl jeho putt čtyřmetrový a na pětiparové devítce do birdie už jen doklepával po perfektním bunker shotu.

Další pořadí: 12. Els, D. Johnson (-4), 19. Dufner, Z. Johnson, McDowell, Watson (-3), 29. Moore, Na, McIlroy (-2), 48. Kirk, Stenson, Fowler, Stricker, Kuchar (-1), 68. Schwartzel (E), 85. Donald (+1), 101. Reed (+2), 111. Mickelson, Walker (+3), 133. Scott (+5).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Kaymerova rekordní skorkarta:

Je tu první desetimilionový turnaj v historii golfu. Znamená to, že se bude hrát v přepočtu skoro o 197 milionů korun. Vítěz získá brutto 1,8 milionu (35,5 milionu korun), ovšem nebude to Tiger Woods. Loňský vítěz teprve začíná trénovat po operaci ploténky, a tak oblíbená destinace přichází o světovou jedničku. „Je to pomalý proces. Potřebuju se vrátit ke klasické denní aktivitě,“ napsal v oficiálním prohlášení. Inkriminované místo stále cítí a plný švih trénovat nemůže. Datum návratu je nejisté. „Opravdu nevím. Některým lidem to trvá tři měsíce, některým čtyři a některým ještě déle,“ doplnil. Američanův start na červnovém US Open je velmi nepravděpodobný.

Vítěz na Ponte Vedra Beach bude tedy jiný, což je tradice. Od premiérového ročníku 1974 nikdo neobhájil titul, ať už se hrálo na Oceanside Course, nebo Stadium Course. Z top 10 nejlepších profesionálů letos chybí ještě Australan Jason Day, jehož trápí problémy s palcem na levé ruce, a tak neriskuje jako to udělal před měsícem na Masters. Hrát nebude ani Španěl Miguel Ángel Jiménez, jenž na prvním majoru sezony zazářil a vzápětí získal titul při debutu na Champions Tour. O víkendu se však padesátiletý Andalusan oženil a dal přednost líbánkám.

Loni se za Woodsem seřadilo v konečném pořadí několik hráčů druhého sledu, takže je vidět, že i tady mají takoví šanci. Zatímco Woods získal čtvrtý z pěti loňských trofejí a v druhé polovině sezony už tolik nezářil Henrik Stenson se děleným pátým místem odpichoval k velké jízdě, na jejímž konci bylo double, tedy koruna pro krále americké i evropské sezony. Švéd je ostatně vítězem The Players z roku 2009 a ve startovním poli bude řada konkurentů, jimž se v minulosti podařilo totéž a letos jsou v dobré formě, nebo se s nimi automaticky počítá do okruhu favoritů – Australan Adam Scott (2004), Američan Phil Mickelson (2007), Španěl Sergio García (2008) a Američan Matt Kuchar (2012).

Mezi 145 hráči, vybíranými podle deseti kritérií (vždy nejlepší z nejlepších v různých žebříčcích a pořadích) nechybí ani Rory McIlroy, jehož letošní sezona je mírně rozporuplná. Pětkrát z osmi starů na PGA Tour skončil v první desítce, nejhůř byl pětadvacátý, ale to ambiciozního Severoira nebaví. „Je to fajn, ale chci vyhrávat,“ prohlásil v neděli, kdy na Wells Fargo Championship obsadil dělenou osmou příčku, shodou okolností stejnou jako na loňském Players. „Cítím, že je to týden od týdne lepší, a doufám, že v jednom z následujících týdnů to klapne,“ dodal. Snad už také před rokem přišel na to, jak si počínat na TPC Sawgrass, kde při předchozích třech startech neprošel cutem.

Legendární Stadium Course s parem 72 a délkou 6 597 metrů designoval Peter Dye tak, aby na něm neměla výhodu jedna konkrétní skupina hráčů určitého typu, přesto nesedí každému. Je tu pověstně mnoho vody a sedmnáctý ostrovní green je ikonickou značkou areálu. I když třeba podle Johnnyho Millera, dvojnásobného major vítěze a nyní analytika NBC Sports, je sedmnáctka příliš jednoduchá. „Kdybych byl já vlastníkem hřiště, posunul bych odpaliště o sedmnáct až dvacet yardů dozadu,“ prohlásil v pondělí. Současných 137 yardů (přes 125 metrů) je na nejlepší profesionály málo.

Nicméně divácky je předposlední jamka atraktivní, ale nejen ta. Při projektové přípravě se pamatovalo jak na hráče, tak ale také na diváky. Na každé jamce mohou vidět něco jiného, všechny mají originální charakter. Díky výběru místa při zakládání celé osmnáctky bylo dost prostoru na pravé i levé doglegy. Pohyblivou animaci najdete zde.

The Players Championship můžete sledovat na ČT Sport a na Golf channel.

Odkazy: … TPC SawgrassHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.