Play-off PGA Tour – Deutsche Bank

02.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Chris Kirk

PGA Tour – Deutsche Bank Championship, TPC Boston, Norton, Massachusetts
(29.8. – 1. 9. 2014, časový posun: -6 hodin)

Pondělí – finálové kolo
Pádnější slovo do diskuse o tom, kam by měly směřovat divoké karty kapitána amerického rydercupového týmu Toma Watsona, nemohlo padnout. Vítězstvím si o jednu z nich řekl Chris Kirk, jemuž automatická nominace podle bodového pořadí za uplynulý rok utekla jen těsně. „Nemyslím, že bych to měl jisté, ale cítím, že jsem do těch dveří strčil nohu,“ řekl. Vyrovnanou sérií tří koly od soboty do pondělí 66 – 64 – 66 se devětadvacetiletý hráč dostal na konečné skóre -15, o druhé místo se s odstupem dvou ran podělili jeho krajané Russll Henley a Billy Horschell s Australanem Geoffem Ogilvym.

Zatímco Kirk se ze sedmnáctého místa FedEx Cupu posunul do vedení v průběžném pořadí americké sezony, Ogilvy zachránil postup na další turnaj play-off, jímž je od čtvrtka hraný BMW Championship. Ze sté pozice skočil na čtyřiadvacátou. Mezi sedmdesát postupujících se naopak nevešli Angličané Ian Poulter a Luke Donald, Američan Stewart Cink či veterán Vijay Singh z Fidži.

Podle aktuální stále formy nemá přetlak na trojici divokých karet ani evropský kapitán Paul McGinley, ani Watson. Vítěz The Barclays Hunter Mahan skončil v sedmé desítce konečného pořadí a ve FedEx Cupu klesl na třetí místo, na druhém se udržel Severoir Rory McIlroy, v Nortonu celkově dělený pátý. Opět o jednu příčku na čtvrtou klesl Američan Jimmy Walker, jenž vedl většinu roku, stejně tak jeho krajané Matt Kuchar (pátý) a Bubba Watson (šestý).

V závěrečném dějství druhého ze čtyř turnajů finálové části letošní US PGA Tour nebylo o titulu dlouho rozhodnuto. Kirk se ke svému třetímu a zatím nejvýznamnějšímu v kariéře na velkém zámořském okruhu propracoval herní stabilitou, ve druhé části programu nehrál ani jedno bogey. „Výhra, vedení v soutěži a prémie 1,4 milionu je na jeden den až dost,“ rozplýval se. Po třech pondělních birdie z první devítky byla zásadní další dvě na jamkách 13 a 16, a to díky skvělým puttům. Dalším důležitým zachránil par na patnáctce a udržel pozici lídra. Hlavně však v přímém souboji zdolal partnera ve flightu a evropského lídra McIlroye, jenž zapsal pouze 70 (-1).

Výsledek 66 (-5) patří k lepším, i když takto nízko hrálo tentokrát množství účastníků turnaje, další velká skupina 65, ač zdaleka ne všem to bylo z hlediska vývoje FedEx Cupu co platné. Stejně jako je navzdory nejlepšímu dennímu skóre 64 (-7) vyřazen Američan Scott Stallings, neboť neměl nahráno ani z minulých turnajů ani ze tří předchozích kol na TPC Boston.

Další pořadí: 16. Z. Johnson, Scott, Bradley (-8), 23. Poulter, Furyk, Fowler (-7), 26. Stenson (-6), 29. Watson, Kuchar, Spieth (-5), 35. Singh (-4), 43. Schwartzel (-3), 45. Mickelson (-2), 50. Els, Cink (-1), 57. Donald (E), 64. Mahan (+1), 69. Tringale (+4).

Konečné Top 10:


Neděle – 3. kolo
Proměnlivý je jak leaderboard, tak forma amerických hráčů, kteří by si měli říct o přízeň kapitána rydercupového týmu Toma Watsona, aby jim udělil divokou kartu. Russell Henley, jenž převzal vedení v turnaji, neposbíral v sezoně tolik bodů, aby se kvalifikoval automaticky. Skončil ve výběrovém žebříčku až třiatřicátý, ale aktuální forma může leccos znamenat. „Je to jedna z věcí, na které jsem se snažil nemyslet,“ řekl na dané téma. „Před turnajem ode mě žádný skvělý výkon nečekal.“ Příklad Huntera Mahana ukazuje, jak je forma ošidná. Vítěz z minulého týdne byl zámořskými médii po The  Barclays pasován na hlavního uchazeče na kapitánův výběr, leč v Nortonu je podprůměrný. Naopak nahoře se drží Keegan Bradley, Webb Simpson a Chris Kirk, jimž místo mezi devíti přímo kvalifikovaný uniklo o kousek.

Henleyho vzestup je důsledkem výkonu 65 (-6), jímž o ránu vylepšil už dobré sobotní kolo. Skrze sedm birdie a jedno bogey se dostal na průběžné skóre -12, druhý je o úder zpět jeho krajan Billy Horschell a  o třetí místo se s dalším z domácích hráčů Kirkem dělí Australan Jason Day a Severoir Rory McIlroy. Posledně jmenovaný by si takovým umístěním vzal zpět vedení ve FedEx Cupu od Mahana. Kirk a McIlroy předvedli nejlepší denní výkon 64 (-7). „Nebudu z toho šílet. Už jsem nějaké to nízké číslo zahrál, je to moje práce,“ řekl McIlroy s podotekem, že čekal svou pozici zhruba tam, kde se nyní nachází. Na tříparové šestnáctce hrál devítku železo s backspinem a míč zůstal několik čísel od jamky.

Jiným turnaj radost zatím nepřinesl. Definitivně Brendonu de Jongemu ze Zimbabwe, jenž díky eaglu na osmnácté sobotní jamce prošel cutem, uvízl v síti cutu druhého (pravidlo made cut didn´t finish) a už nebude mít šanci zabojovat o postup v play-off. Daleko od 70. místa zaručujícího místo ve startovním poli BMW Championship v tomto týdnu jsou nadále Angličané Luke Donald, jenž hrál podruhé za sebou 74 (+3), a Ian Poulter, neboť i even par 71 je málo. Tito členové okruhu uchazečů o divokou kartu do evropskému týmu pro Ryder Cup o formě hovořit nemohou vůbec. Aby se dostali dál ve FedEx Cupu, musí v pondělí přidat i Američané Bo Van Pelt a Stewart Cink, Vijay Singh z Fidži a další.

Další pořadí: 11. Fowler, Spieth, Haas (-7), 16. Furyk, Kaymer (-6), 21. Walker, Kuchar (-5), 27. Scott, Singh, Z. Johnson (-4), 37. Poulter (-2), 40. Watson (-1), 50. Stenson (E), 59. Mickelson (+2 ), 61. Tringale, Els (+3), 67. Donald (+4).
MDF mj.: de Jonge, Reed.

 

Sobota – 2. kolo
Ryan Palmer nenavázal na oslnivý začátek, přesto výkonem even par 71 udržel vedoucí pozici. Nepatří mu už samotnému, díky kolu za 68 ran (-3) Američana dostihl Australan Jason Day. Oba mají shodnou průběžnou bilanci -8 a náskok jednoho úderu před dvojicí domácích hráčů Matt Kuchar, Billy Horschell. V boji na různých frontách se zrodil nejlepší výsledek dne 65 (-6) v podání toho, od nějž by to čekal málokdo – Novozélanďana Dannyho Lee. Ten se posunul do druhé desítky a výrazně vzrostly jeho šance na postup do třetího turnaje fedexcupového play-off BMW Championship, i když by musel ještě nějaké to vylepšení pozice přidat.

Podobně jako on budou bojovat třeba Angličan Luke Donald, Američané Stewart Cink a Bo Van Pelt, nebo Brendon de Jonge ze Zimbabwe. Ten byl před poslední jamkou mimo cut, ale eaglem jeho hranici přeskočil. Jiní naopak balí v polovině finálové části PGA Tour, což překvapuje například u Brandta Snedekera. Jiné, kteří neprošli cutem, měli nahráno, takže se o pozici obávat nemusí, jsou to například Američané Brendon Todd, Harrish English a Kevin Na s Australanem Robertem Applebym.

Day před poslední jamkou vedl, ale po druhé ráně, jíž přestřelil green tohoto pětiparu, a následně ho přečipoval do bunkeru, zahrál bogey, už třetí na druhé devítce, přičemž na první se tomu úspěšně vyhýbal. „Může se to stát, ale já chci porozumět tomu, proč se to stalo,“ řekl jeden z lídrů, jenž se posunem na první příčku znovu přihlásil jako vážný uchazeč o celkové vedení v seriálu. Vítěz prvního turnaje play-off Hunter Mahan sice bude hrát i sobotní a nedělní kolo, nicméně dopředu se neposunul a dává příležitost k vyniknutí a svému předstižení jiným. Virtuálně jsou před ním Day i Palmer, Severoir Rory McIlroy by za tohoto stavu klesl na pátou příčku FedEx Cupu. Nehraje tak koncentrovaně jako při letošních velkých výhrách, nevyvaroval se double bogey.

Další pořadí: 15. Furyk (-4), 17. Fowler, Z. Johnson, McIlroy, Kirk (-3), 23. Poulter, Singh, Stenson, Walker (-2), 33. Scott (-1), 50. Mickelson, Els, Watson, Donald (+1), 63. Mahan, Schwartzel (+2), 70. Tringale (+3).
Cutem neprošli mj.: Todd, English, Appleby, Na, Snedeker, Cabrera, Išikawa.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 1. kolo
Na desáté jamce, kde začal své kolo, zapsal Ryan Palmer bogey. V tu chvíli nemohl tušit, že se stane autorem nejlepšího výsledku na úvod turnaje. Cosi mu samozřejmě naznačila dvojice birdie na jedenáctce a dvanáctce. Ještě v první polovině programu přišla další čtyři, a to za sebou mezi jamkami 15 a 18. Američan už z vlny neslezl, na druhé devítce skóroval ještě třikrát, naposledy na devítce, kde kolo zakončil na čísle 63 (-8). „Moje hra železy, krátká hra, tam bylo všechno jak mělo. Když jsem potřeboval, přišla ta správná rána,“ zhodnotil. „A taky jsem dal několik delších puttů.“

Palmer má letos na kontě šest umístění v top 10, na Hodna Classic prohrál rozehrávku o titul s Russellem Henleyem. Na turnajový titul čeká od roku 2010. Vítězstvím v turnaji za současné konstelace dalších výsledků by převzal vedení ve fedexcupovém pořadí. Druhé místo v průběžných výsledcích patří v Nortonu dalšímu z Američanů Keeganu Bradleymu, jenž na lídra ztrácí dva údery.

V top 10 a těsně za první desítkou se drží spousta hráčů aspirujících na přední pozice v celkovém pořadí zámořské série, takže je všechno do dalších kol otevřené. A to i v případě Roryho McIlroye, jenž vzhledem k předchozím výsledkům aspiruje na nejvyšší příčky, i když jeho jméno nefiguruje v play-off nejvýš. Tentokrát na úvod Severoir zapsal 70 ran (-1). Stejný výsledek má na kontě i švédský obhájce titulu Henrik Stenson.

Ne zcela zvládl pozici Hunter Mahan. Vítěz The Barclays a vedoucí muž bodového pořadí zámořské série hrál 73 ran (+2) a bude mít v sobotu starost, aby pokračoval i v neděli a v pondělí. Formou před blížícím se Ryder Cupem netěší Američany Phil Mickelson, jenž hrál sice šest birdie, ale také čtyři bogey, double bogey a triple bogey.

Další pořadí: 11. Reed (-3), 17. Donald, Kuchar (-2), 26. Stenson, McIlroy, Walker, Fowler (-1), 39. Kaymer, Z. Johnson (E), 51. Schwartzel, Snedeker, Watney, Furyk, Moore (+1), 65. Scott, Mahan (+2), 77. Mickelson (+3).

Top 10 prvního kola.

 

Před turnajem
V tradičním termínu od pátku do pondělí což je ve Spojených státech svátek Labor Day, půjde o další porci bodů do FedEx Cupu, jehož pořadí se notně zamíchalo vítězstvím Huntera Mahana na The Barclays a dalšími výraznými úspěchy hráčů druhého sledu. Jmenovaný Američan odsunul Severoira Roryho McIlroye na druhé místo průběžného pořadí a do první desítky se posunuli Australan Jason Day a Američan Cameron Tringale, největší překvapení závěru sezony.

Naopak loňský král sezony a obhájce titulu Henrik Stenson ze Švédska dorazil na TPC Boston až jako 66. muž průběžného pořadí. Znamená to, že bude nejen hájit postup na třetí turnaj play-off, jímž bude BMW Championship hned v následujícím týdnu, ale bude muset přidat dobrý výsledek, aby posílil naději na účast ve třicetičlenném finále v Atlantě.

Prozatím o průnik aspoň mezi sedmdesát postupujících na příští turnaj bude usilovat Američan Brandt Snedeker, momentálně figurující na 71. příčce FedEx Cupu. Mimo jsou i další velcí golfisté Jason Dufner, Luke Donald, Ian Poulter či Vijay Singh. Bodový systém je nastaven tak, že v případě vítězství má šanci sesadit Mahana z vedoucí pozice ještě 76. hráč aktuálního pořadí Brendan Steele. Naopak v ohrožení je spolu se Stensonem třeba i Phil Mickelson, momentálně sedmapadesátý.

Přední Američané i někteří Evropané by se rádi předvedli také proto, že se blíží termíny uzavření soupisek týmů pro Ryder Cup. Kapitáni Paul McGinley a Tom Watson mají každý k dispozici tři volby a v evropském výběru je dosud nevyjasněná poslední devátá pozice automaticky kvalifikovaného hráče. Momentálně patří Severoiru Graemu McDowellovi, jenž však v Nortonu nestartuje a skvělým výkonem v Itálii by jej mohl předstihnout Skot Stephen Gallacher. Pak by byl McDowell hlavním aspirantem na divokou kartu. Dále nehrají: Justin Rose, Sergio García, Jason Dufner, Paul Casey, Dustin Johnson, startuje 94 golfistů.

Vedle 2500 bodů půjde o to, rozdělit si 8 milionů dolarů (necelých 169 milionů korun). A to na hřišti s parem 72 o délce 6 621 metrů. Bylo otevřeno v roce 2003 a po designérovi Jacku Nicklausovi ho už v roce 2009 přestavěl Gil Hanse za asistence profesionála Brada Faxona. Rekord 61 drží společně Singh z Fidži a Kanaďan Mike Weir.

Odkazy: … TPC BostonSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.