PGA Tour – Phoenix Open

03.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Waste Management Phoenix Open, TPC Scottsdale, Scottsdale, Arizona, USA, (31. 1. – 3. 2. 2013, časový posun: -8 hodin)

 

 

 

Phil Mickelson

Neděle – finálové kolo
Bylo to vítězství ve velkém stylu. Phil Mickelson nenechal nikoho na pochybách, že tady vládne on. Ztratil sice dvě rány ze svého náskoku, s nímž šel do závěrečného dějství, ovšem nejbližšího konkurenta Brandta Snedekera k sobě pustil maximálně na vzdálenost tří úderů a nakonec vyhrál o čtyři. Jeho konečná bilance -28 je ohromující. „Pro mě má ta výhra velký význam, protože už nějaký čas uplynul od té poslední a taky jsem dlouho nebyl v pozici, abych mohl pomýšlet na další,“ konstatoval spokojený majitel titulu.
Nikdo další neměl nárok jej ohrozit. Snedeker by býval potřeboval dorovnat nejlepší denní výsledek Scotta Piercyho 61 (-10) a ani ten by mu býval nestačil na výhru, znamenal by jen play-off. Nic takového se nekonalo. Piercy skončil se svými deseti birdie třetí, Snedeker díky druhému místu převzal úlohu vedoucího muže FedEx Cupu a Mickelson si užíval ovací publika, na TPC Scottsdale tradičně početného, bouřlivého a vděčného.
První a poslední zaváhání pozdějšího vítěze přišlo na druhé jamce, ale toho sólo bogey zkušeného dvaačtyřicetiletého hráče nijak nerozhodilo, ani když vzápětí Snedeker zahrál birdie a začal se přibližovat. „Byl jsem ráno docela nervózní a jestli mě něco ještě těší, pak to, že jsem neztratil kontrolu nad svou hrou ani po těch několika počátečních ranách,“ chvílil si Mickelson.
Po první devítce už byl jeho náskok oproti sobotě poloviční a za této situace přišli oba konkurenti na odpaliště pětiparové třináctky. Tam lídr opět skóroval a svému pronásledovateli o kousek utekl. Snedeker se ještě pokusil zatlačit sérií birdie na jamkách 15, 16 a 17, jenže na první a třetí z nich stlačil dolů své skóre i první muž průběžného pořadí. Byl zkrátka k nepolapení. „Je zkrátka nejlepší smeknout a uznat, že Phil byl tentokrát skvělý a zasloužil si vyhrát. Bylo to hlavní téma celého týdne,“ uznal Snedeker.
Mickelson potřetí v kariéře zvítězil stylem start-cíl. Výsledkem 67 (-5) v nedělním dějství vyrovnal rekord turnaje v počtu ran pod parem, nyní ho drží společně s Markem Calcavecchiou, jenž ho tady dosáhl v roce 2001. Ze svých jedenačtyřiceti primátů na PGA Tour získal plných devatenáct na hřištích sousedních států Kalifornie a Arizona. Za týden bude obhajovat ten minulý na AT&T Pebble Beach National Pro-Am.
Další pořadí: 15. B. Watson (-15), 16. Mahan (-14), 24. Gay (-13), 36. Howell III (-11), 43. Watney (-10), 49. Clark (-9), 67. Henley (-3).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Nebylo to nejlepší kolo dne, co zajistilo Philu Mickelsonovi vedení. Ale bylo to skoro nejlepší kolo. Americký golfista zahrál ve chvíli, kdy víceméně jen hájil svůj náskok, skóre 64 ran (-7) a lepší byl už jen jediný konkurent. Mickelson zvýšil před finálovým kolem svůj náskok na šest ran a bude těžko k překonání. „To, že vedu už od prvního kola, pro mě není důležité. Důležité bude kolo čtvrté,“ odmítl Mickelson, že by už měl vítězství v kapse, i když bilance -24 je na PGA Tour rekordní po odehrání čtyřiapadesáti jamek.
Na samostatné druhé pozici je další Američan Brandt Snedeker, jemuž by i tohle stačilo, aby se dostal do čela finančního žebříčku zámořského okruhu. „Vím, jak je Snedeker dobrý, zvlášť jak to umí s putterem. Dokáže zahrát birdie vlastně odkudkoli. A zítra bude schopen zachovat klid,“ předpověděl Mickelson. „Phil je neuvěřitelný, budu muset zatlačit hned zkraje a být agresivnější, než normálně bývám,“ opáčil Snedeker. O třetí pozici se s Ryanem Moorem dělí Pádraig Harrington. Irův zápis 63 (-8), čítající mimo jiné i eagle z pětiparové patnácté jamky, byl nejlepším počinem dne. Mickelsonův výkon je impozantní ve svém souhrnu. Do dvanácté jamky totiž zahrál všeho všudy dvě birdie a vypadalo to, že čelo leaderboardu by se mohlo celkově vyrovnat. Pak ale přišla série hráče, jenž první příčku okupuje od začátku turnaje. Birdie na třináctce bylo jen  předkrmem, protože následoval další par, ale pak to začalo. Od patnácté do osmnácté jamky zapisoval vedoucí hráč výsledkové listiny toliko birdie. „Může za to moje krátká hra, tam získávám. Bunker shoty na třináctce a patnáctce, stejně jako chip na sedmnáctce byly toho ukázkou,“ dodal Mickelson, jenž navíc na šestnácté jamce málem trefil devítkou železem eso.
Další pořadí: 12. Mahan, Cabrera (-12), 26. K. Bradley (-10), 31. Watney, Howell III (-9), 35. B. Watson, Clark (-8), 68. Henley (-3).

Top 10 třetího kola:

 

 

Pátek – 2. kolo
Nadále jsou to čtyři rány náskoku a samozřejmě i lídr zůstává týž. A to se Phil Mickelson na závěr dopustil první větší chyby na turnaji s následkem v podobě double bogey na osmnácté jamce, jinak mohla být mezera mezi ním a zbytkem startovního pole ještě výraznější. Do té chvíle byl perfektní, po pomalejším rozjezdu v podobě šesti parů začal i tentokrát sázet birdie a když je doplnil i eaglem z pětiparové patnáctky, nebylo o jeho dominanci pochyb. Ovšem nakonec jeho kolo vydalo výsledek 65 ran (-6) a se čtvrtečním famózním nástupem je to dohromady -17 už po polovině programu.
Druhý je s uvedeným odstupem Mickelsonův americký krajan Bill Haas, jenž zahrál o jeden úder líp, a nejlepší výkon dne předvedli další z domácích hráčů Keegan Bradley, aktuálně dělený třetí spolu s Brandtem Snedekerem, a Korejec Charlie Wi, dělící se o místo páté. Kdyby býval Mickelson na omnáctce uspěl, posunul by hranici nejnižšího skóre na PGA Tour po šestatřiceti jamkách. Za rekordem zaostal o ránu. „Nikdy nesmíte zapomenout na význam poslední jamky, závěrečného puttu,“ připomněl zkušený dvaačtyřicetiletý golfista. „Ale je možné, že mi to pomůže znovu se zkoncentrovat. Ostatní také zapisují spoustu birdie a i když se mi to rovněž daří, nemohu si dovolit takové chyby.“ I když poslal drive do vody a s jednou trestnou ranou dropoval, stále ještě tu byla šance na rekord. Čtyřnásobný vítěz majorů, známý svou skvělou krátkou hrou, však zkazil přihrávku, jeho míč přejel green. Pak se mu nijak zvlášť nepovedly ani chip, ani putt do bogey. Jako by populární „Lefty“ připomenutím svých slavných časů narušil koncentraci partnerů ve flightu. Cutem neproši Rickie Fowler ani Jason Dufner, oba o ránu po shodných výsledcích 68 a 71.
Druhý jmenovaný ukončil nejdelší sérii úspěšných cutů, čítající 22 turnajů. Finálová část se netýká Martina Kaymera, jenž doplatil na špatný čtvrtek, a vyřazen je i Nicolas Colsaerts vinou pátečního zhoršení o deset ran (65 a 75).
Další pořadí: 20. B. Watson, Harrington (-8), 31. Howell III (-7), 38. Henley, Watney (-6), 53. Clark (-5), 60. Stanley, Choi, Yang (-4). 
Cutem neprošli: Dufner, Fowler, Colsaerts, Cink, Wilson, Kaymer, Išikawa.

Top 10 2. kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Staré železo není prostředí, kam by snad někdo mohl posílat Phila Mickelsona. Jestliže se měl někdejší úhlavní konkurent Tigera Woodse někdy připomenout, pak si pro to vybral tu nejvhodnější chvíli. Mnozí už pochybovali o tom, že by se dvaačtyřicetiletý korpulentnější Američan měl ještě prosazovat v záplavě o generaci mladších atletů. Jenže když to má někdo v ruce, dokáže zahrát výsledek 60 ran (-11) a všichni kolem mohou jen smeknout. V kole, které bylo kvůli raním mrazíkům zahájeno s hodinovým zpožděním a zůstalo nedohráno, vede o čtyři rány před pěticí konkurentů na děleném druhém místě. Koketérie s číslem 59 sice skončila nenaplněna, ale i tak je jedenáct birdie ve skórkartě vedoucího muže velký výkon. Na osmé a deváté jamce, jimiž Mickelson své úvodní kolo končil, zahrál dva pary, ale ten závěrečný jej jistě mrzet může, ačkoli patoval z dobrých dvanácti metrů. Míč totiž obkroužil tři čtvrtě obvodu jamky, než se rozhodl nespadnout do ní. Caddie Bones Mackay se svalil na kolena a publikum bylo u vytržení. „Šance zahrát 69 nepřichází zase tak často,“ posteskl si hráč, jenež vyrovnal nejnižší skóre, jaké byl ve své bohaté kariéře schopen zahrát. Shodou okolností to bylo na stejném turnaji jako teď v roce 2005. „Bylo to ložené a trochu se stydím, že to tam nespadlo,“ želel ztracené šance dosáhnout osobního rekordu.
„Myslel jsem, že je tam,“ řekl jeden z Mickelsonových partnerů ve flightu Rickie Fowler a ten další Jason Dufner dodal: „Smůla. Už si pro to šel.“ Sám autor skvělého výsledku, jenž se díval na dráhu míče z nejlepší perspektivy, podotkl, že až do poslední chvíle šel rovnou na jamku a lehce uhnul až jednu stopu před ní. „No ale 60 je skvělé číslo. Když jsem ho zahrál naposledy, dal jsem birdie na posledních třech jamkách a byl jsem v extázi. U vytržení jsem i teď, i když rozdíl mezi 60 a 59 je jako Berlínská zeď.“
Šanci přiblížit se Mickelsonovi víc než na rozdíl čtyř úderů mají ještě John  Mallinger a John Rollins, kteří jsou na děleném sedmém místě a ještě jim z úvodního kola kousk zbývá. Prvnímu tři a druhému pět jamek. A to je zároveň největší porce, jakou musí poslední flighty ještě absolvovat ke kompletaci první osmnáctky. Nic už k dobrému výsledku nepomůže Martinu Kaymerovi. Německý golfista má po šestnácti jamkách skóre +3 a dělí se po poslední 127. místo.

Top 10 prvního kola:


Část evropské špičky dorazí poprvé v roce na americké území. Němec Martin Kaymer, Ir Pádraig Harrington se připojí k Belgičanovi Nicolasi Colsaertsovi. Z Arábie se vrátí domácí hráč Jason Dufner a konkurenci mu tradičně vytvoří zámořská špička. ve startovním poli jsou Bubba Watson, Nick Watney, Keegan Bradley, Brandt Snedeker či Rickie Fowler. K obhajobě se dostavil i Kyle Stanley, stejně jako Mark Wilson a Hunter Mahan, kteří tu vyhráli před ním. Také Phil Mickelson zde slavil dva ze svých titulů.

Kdo by si nepamatoval spektakulární závěr hřiště s vodou, která tvoří nebezpečí pro příliš dlouhé přihrávky na sedmnáctý green a osmnáctku provází skoro po celé délce. Voda hraje významnou roli hlavně na druhé devítce hřiště s parem 71 a délkou 6.598 metrů, které obsahuje jen tři pětiparové jamky a z nich skórovací jen jednu. Na dohled hor a na dosah horké pouště se zde schází tradičně uznalé publikum. Z turnajové dotace 6,2 milionu dolarů, asi 119 milionů českých korun,  získá vítěz 1,098 milionu,  zhruba  28 milionů českých korun, což se loni podařilo Američanovi Kylu Stanleymu.

Odkazy:  … Hřiště TPC Scottsdale Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz


.