PGA Tour – Zurich Classic

30.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Zurich Classic of New Orleans, TPC Louisiana, Avondale, Louisiana, USA
(26. – 29.4.2012, -6 hod)


 

Jason Dufner

Neděle – finálové kolo
Z dramatu až do posledního úderu vyšel vítězně Jason Dufner a získal svůj premiérový titul na PGA Tour. Konečně se mu podařilo přerušit malou sérii významných nezdarů v rozehrávce. Loni prohrál na Phoenix Open s Markem Wilsonem a hlavně na PGA Championship s Keeganem Bradleyem. Teď sice musel absolvovat dvakrát dodatečně osmnáctku louisianského hřiště, ale Ernie Els byl soupeřem, jehož nakonec porazil, i když se sázelo zpíš na zkušenějšího soka.
„Cítil jsem kolem sebe velký tlak,“ přiznal šťastný majitel trofeje. „Lidé se mě neustále ptali: proč nevyhráváš? Nebylo to v negativním smyslu, že když jste schopni být v čele turnaje po jeho polovině a pak končíte na čtyřiadvacátém místě, jsou takové otázky oprávněné,“ dodal.
Pětatřicetiletý Dufner ve čtvrtém kole zapsal 70 ran (-2) a měl coby poslední patující hráč základní části turnaje šanci zahrát birdie, ale jeho míč projel kolem jamky. Výtečným nedělním skóre 67 (-5) se jeho vyzyvatelem stal o sedm let starší a v kariéře nepoměrně úspěšnější Els. Jihoafričan jen deset minut předtím zahrál málem birdie sám a býval by vytvořil na konkurenta větší tlak, ale protože oba parovali, konalo se play-off. „Vidím tam spoustu poziitivních věcí. Byl jsem schopen dostihnout lídra a dal jsem několik vynikajícíh puttů,“ řekl smířlivě Els, přestože mu nebylo souzeno zvítězit.
Rozhodlo se o tom, když nejprve oba duelanti závěrečný pětipar při prvním pokusu zdolat jeden druhého znovu parovali. Neproměnili putty do birdie z průměrné vzdálenosti. Birdie se až při opakovaně absolvované osmnáctce podařilo Dufnerovi, jenž byl druhou ranou na greenu, zatímco Els, jenž čeká na turnajový titul už přes dva roky, drajvoval do fervejového bunkeru, čímž začaly jeho potíže. Hra na lay up nestačila.
Dufner se posunul na deváté místo průběžného pořadí FedEx Cupu a získal prémii 1,152 milionu dolarů. Prozradil, že se chystá oženit, ale bude muset odložit líbánky a svatební cestu, protože ho v tom termínu čeká The Players.
Třetí místo obsadil Luke Donald, jenž byl potřetí za sebou výtečný. Zahrál 67 (-5) stejně jako Els, ale tentokrát Angličan doplatil na špatný start do turnaje a zaostal za dvojicí, která se utkala o titul, o dvě rány.
Alex Čejka zabojoval, ale do poslední chvíle musel čekat, nač mu jeho finanční zisk bude stačit. Po kole za 71 ran (-1) se dostal na konečné skóre -11 a obsadil dělené 18. místo. Po dlouhé době je to zase výsledek, kterým naplnil své hráčské předpoklady. Něco přes 80 tisíc dolarů je „o fous“ dost na to, aby německý golfista českého původu, usilující o proměnění zdravotní výjimky v prodloužení plnohodnotných hráčských práv na PGA Tour, mohl hrát až do konce roku, ačkoli jeho pozice při přihlašování do turnajů nebude tak dobrá a na silněji obsazených turnajích bude jeho jméno figurovat na čekací listině.

Top 10


Další pořadí: 13. Simpson (-12), 18. B. Watson, Čejka (-11), 52. Hanson (-6), 57. McDowell (-5).

Sobota – 3. kolo
Kdo by to do Jasona Dufnera řekl? Popřít nepsané zákony takzvaného „moving day“, jímž má údajně sobota být, protože absolutně zpřehází dosavadní pořadí, to chce dost umu i odvahy. A vedoucí muž průběžného pořadí v Louisianě to udělal velmi nenápadným způsobem. Na první devítce něco nahrál, pak dlouho vyčkával (jamky 8 až 14 v paru), aby udeřil v závěru. Spolu s birdie na osmnácté jamce zapsal 67 ran (-5), dohromady má -17, což znamená vedení o dva údery před samostatně druhým Grahamem DeLaetem z Kanady. V Dufnerově skórkartě je sice jedno bogey, ale do finálového kola půjde lídr hodně nabuzený.
„Proti mému obvyklému výkonu, tedy dvěma dobrým kolům, mám tři dobrá kola. Tak by se z toho mohla stát čtyři,“ řekl napůl napjatý a napůl uvolněný Dufner, jako by si potřeboval dodat sebevědomí slovně. „Jasně, že vím, jak špatně hrávám o víkendu. Pokusil jsem se najít důvody, proč tomu tak je, a výsledky toho zkoumání snad promítnu i do neděle,“ dodal s vědomím, že další selhání ve finálovém kole by znamenalo další konec nadějí.
Své fanoušky potěšil Alex Čejka. Jednak dalším vylepšením průběžné pozice, jednak tím, že tentokrát zapsal jen dvě bogey (obojí na čtyřparech), jinak docela obstojně skóroval. Německý profesionál českého původu zahrál stejný výsledek jako Dufner, znovu se na turnaji zlepšil a dělená dvanáctá příčka dává šanci na to, v co hráč se svými věrnými doufá, a sice v prodloužení členství na PGA Tour. Konec zdravotní výjimky je totiž blízko.
Pět pod nebylo nejlepší skóre dne. Nedostižných 64 (-8) zahrál Ryan Palmer, ale pozornost vzbudil díky sobotnímu skóre 66 (-6) zejména Luke Donald. Angličan, usilující o návrat na pozici světové jedničky, se vzpamatoval z nevydařeného úvodního kola a na lídra sice před finálovým dnem ztrácí pět ran, nicméně pozornost se v neděli soustředí i na něj, i když nebude v závěrečném flightu.
Další pořadí: 3. Rollins, Els (-14), 5. Stricker (-13), 8. Donald (-12), 10. Fowler (-11), 12. Čejka (-10), 16. Simpson, Rose, B. Watson (-9), 45. McDowell (-5), 57. Hanson (-4).

Pátek – 2. kolo

Do čela se prodral Američan Jason Dufner, autor jednoho z mnoha skvělých denních výkonů. Američan zahrál 65 ran (-7) i díky tomu, že zakončil druhý den eaglem. Louisianské hřiště končí netypicky pětiparem a lídr na něm po zasažení greenu druhou ranou proměnil desetimetrový putt, jímž se dostal na -12.
To, že se Dufner vůbec neradoval, je dáno jeho bilancí z poslední doby. Při svou předešlých dvou startech se po polovině turnaje také dělil o vedení, ale pokaždé selhal, včetně Masters, které zakončil kolem za 75 ran. „Byly to těžké týdny, co mám za sebou,“ přiznal. „Přemýšlel jsem, co mám udělat, abych se zlepšil v psychice. Je jasné, že získat vítězství mi brání jiné věci, ne trefování míče,“ dodal pětytřicetiletý hráč.
Dufner má za sebou trojici hráčů o úder zpět. Američané Ken Duke a John Rollins jsou na stejné úrovni s Russellem Knoxem ze Skotska, jenž byl v sobotu ještě o ránu lepší než vedoucí muž. A ne sám. Skóre 64 (-8) přinesl také Greg Chalmers, jehož to vyneslo na dělené páté místo. Sedm pod zapsali také Rickie Fowler, Rocco Mediate, Bobby Gates, James Driscoll a Luke Donald. Oběma posledně jmenovaným se zdařil největší průlet výsledkovou tabulí, shodně se posunuli o osmdesát míst na 22. pozici se ztrátou šesti úderů na lídra.
Nedaří se vítězi Masters Bubbu Watsonovi. Po dvou vlažných kolech za 71 ran je na 63. pozici.
Alex Čejka prošel cutem a je na 30. příčce.  Do sedmé jamky si stačil čtyřmi birdie vytvořit skvělou pozici pro případné podobně vynikající kolo, jaké se podařilo výše zmíněným hráčům. Pak ale začal německý golfista českého původu řádit po svém, od deváté do osmnácté jamky zapsal čtyři bogey a tři birdie a z útoku na top 10 sešlo. Čejka má stále šanci o víkendu dostat se na takový finanční zisk, který by prodloužil jeho členství na PGA Tour do konce sezony.
Další pořadí: 5. Els, Stricker (-10), 8. Villegas, Tringale (-9), 11. Fowler (-8),  15. Curtis (-7),  22. Donald (-6), 30. Rose, Palmer, Čejka (-5), 63. McDowell, Glover, B. Watson (-2).
Cutem neprošli: Goosen, Immelman, Estes, Maggert, Every, Leonard,  Bradley,  Pettersson, Crane, Daly, Cabrera, Imada.

 


Čtvrtek – 1. kolo
Američané Kan Duke a Cameron Tringale vedou po prvním kole, v němž dosáhli výsledku 65 ran (-7). Je mezi nimi rozdíl celé generace. Třiačtyřicetiletý Duke zahrál bezchybně, má ve skórkartě sedm birdie. Letos už má na kontě dvě umístění v top 10. Tringaleovi je teprve čtyřiadvacet let. Po bogey na trojce začal svá birdie sbírat na šesté jamce a vynikající měl hlavně závěr – zapsal sérii čtyř birdie na závěrečném kvartetu jamek. Dokázal, že má teď stabilní formu, neboť na dubnových Houston Open a Texas Open obsadil shodně dělené osmé místo.
„Už nějakou dobu vypadá moje hra dobře a po pravdě to neumím vysvětlit,“ soukal ze sebe Tringale. „Dneska to bylo také tak. Jakmile jsem měl šanci na birdie, proměnil jsem ji. Dal jsem nějaké putty z osmi metrů, to bylo dobré.“ Duke doplnil, co bylo klíčové pro patování: „Byly dobré greeny. Ne příliš rychlé. Jinak by vás tenhle vítr dostal.“
O třetí příčku se dělí čtveřice hráčů s výsledkem -6. Jsou to Daniel Chopra, Steve Stricker, Ernie Els a Chris Stroud. Alex Čejka hrál dvě pod a bylo to od něj zase pěkně divoké – pět bogey a sedm birdie!  Němec českého původu je na 33. místě. Je to lepší skóre než zapsali dva favorité. Obhájce titulu Bubba Watson se se skóre -1 těsně za Čejkou na dělené 47. pozici, kdežto Luke Donald je na tom mnohem hůř. Jeho kolo za 73 ran (+1), obsahující i double bogey na tříparové sedmnáctce, znamená až 102. příčku.
Další pořadí: 7. Curtis, Dufner, Rollins (-5), 10. Simpson (-4), 15. McDowell, Villegas (-3), 33. Čejka (-2), 49. B. Watson, Fowler (-1),  69. Rose, Pettersson, Every (E),  102. Donald, Bradley, Goosen (+1), 117. Leoonard, Watney (+2),  138. G.Ogilvy (+4),  143. Crane (+5).

Minulý rok zvítězil Bubba Watson v rozehrávce s  Webbem Simpsonem. Nechme se překvapit, jestli se bude Watsonovi dařit i po jeho triumfu na Masters. Hrát budou Nick Watney, Camilo Villegas, Steve Stricker, Justin Rose, Robert Karlsson, Graeme McDowell, Rickie Fowler, Luke Donald, Ben Curtis, K.J. Choi či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti TPC Louisiana, které má par 72 a délku 6 712 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6,4 mil. dolarů (118,9 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,152 mil. dolarů (21,9 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC LouisianaSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček