PGA Tour – Zurich Classic

29.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Zurich Classic of New Orleans, TPC Louisiana, Avondale, Louisiana, USA
(25. – 28. dubna 2013, časový posun: -7 hodin)

 


Billy Horschel

Neděle – finálové kolo
Aby nejlepšího výkonu turnaje bylo dosaženo ve finálovém kole, to není zrovna často k vidění, navíc tady jde o rekord hřiště. A ještě méně časté je, když je autorem takového výkonu vítěz. Billy Horschel na zvyklosti nedbal a přesně tohle udělal. Zapsal 64 ran (-8) a v divoké honbě za co nejnižším konečným skóre s několika konkurenty se to jeho zastavilo na hodnotě -20. Bylo to jen tak tak a vše vyvrcholilo na osmnácté jamce předlouhého dne. Od doby, kdy poprvé poslal míč do hry, uplynulo více než devět hodin. „Nechal jsem tomu volný průběh a přišlo to samo,“ konstatoval krátce poté šestadvacetiletý majitel premiérového titulu z PGA Tour, jenž šel bezprostředně po vítězném puttu do kolen v zaťaté oslavě svého úspěchu.
Vzhledem k předpovědi počasí naplánovali pořadatelé kolo tak, že nebýt naplnění hrozeb, býval by vítěz byl znám brzy odpoledne. Meteorologové se však nemýlili, nad hřiště se přihnala bouřka s deštěm a aktéři odešli skrýt se před ní ve chvíli, kdy finálový flight ve složení Lucas Glover, Kyle Stanley, Jimmy Walker dokončil teprve pět jamek. To byl ještě ve vedení lídr z předchozího dne Glover. Znovu by se začalo hrát ve 14:35 místního času a zrovna to vypuklo. „Když z nějakých důvodů v minulosti došlo k přerušení hry, hrál jsem hned po návratu na hřiště dobře. Nevím čím to je,“ křenil se později Horschel.
Měl na kontě birdie z pětky, když přišel na sedmé odpaliště a zahájil sérii šesti birdie, takže z dvanáctého greenu odcházel už jako vedoucí hráč. Na patnáctcte se přibrzdil jediným bogey dne, ale vzápětí se znovu rozjel. Chtěl-li vyhrát, nesměl polevit, protože mu zbyl konkurent, který stačil držet tempo, a to dokonce ve společném flightu: americký krajan D. A. Points. V tu chvíli si tito aktéři přivolali vzpomínky na měsíc staré dění na Houston Open, kde Points vyhrál a Horschel druhým místem zapsal jedno ze svých tří umístění v top 10 po sobě. „Věděl jsem, že v takové formě to dříve či později přijde, a konečně je to tady,“ zářil vítěz.
Ale bojovalo se až do konce, navíc s druhým přerušením kvůli počasí. Ale vše se stihlo ješt před soumrakem. Points si na osmnáctce přihrál na birdie úspěšným bunker shotem a dotáhl to až ke konečnému skóre 65 (-7). Přiměl Horschela k tomu, aby ze sebe vydal to nejlepší. Vítěz už se na soka neohlížel, proměnil na tomto pětiparu sedmimetrový putt jako svou čtvrtou ránu a titul měl v kapse.
Už jej neohrožoval ani žádný ze zbylých tří mužů na hřišti, protože postupně odpadali. Glover už po první devítce a pak zachránil aspoň dělené čtvrté místo, kam k němu naopak dorazil ze zadní pozice Bobby Gates s výkonem 66 (-6). O ránu hůř zahrál v neděli Stanley, ale i tak to bylo skvělé kolo, postačující na samostatnou třetí příčku.
Nejlepšími neamerickými golfisty v konečném pořadí jsou Belgičan Nicolas Colsaerts a Korejec D. H. Lee na dělené osmé pozici. Čtrnáctiletý čínský amatér Kuan Tchien-liang zůstal na posledním 71. místě s konečnou bilancí +4.
Další pořadí: 15. B. Watson, Els, Rose, Watney (-12), 21. Goosen, Kirk (-11), 32. Fowler (-9), 42. Dufner, Barnes (-8), 71. Kuan (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Nepsaným zákonitostem se podřídil i třetí den tohoto turnaje a lze ho označit za moving day, vymkl se ovšem Lucas Glover. Při veškerém pohybu v první desítce průběžného pořadí se vedoucího Američana žádná změna nedotkla. Co jej však může připravit o titul, je případný porod jeho ženy, očekávající dvojčata-dcery. Kdyby to na ni přišlo, manžel prohlásil, že se okamžitě sebere a odletí za ní. Zatím se tak nestalo a on zahrál 70 ran (-2) a se skóre -14 vede o dvě rány před čtveřicí pronásledovatelů. Tři z nich se postarali o onu výraznou proměnu top 10. Tempo naopak neudržel Bo Weekly, jako široko daleko jediný ze špičky zahrál nad parem a opustil druhé místo. Také Ernie Els vyklidil pole po skóre na úrovni paru a před finálovým kolem je až na konci druhé desítky. A do třetice hřiště nachytalo čtrnáctiletého Kuana Tchien-lang. S nejhorším denním výsledkem 77 (+5) klesl Číňan na poslední 71. místo.
Glover zapsal pět birdie a tři bogey. Na druhé devítce dvakrát pokazil obě tříparové jamky, z nichž druhá je sedmnáctka, ale na jamce závěrečné to napravil skvělou přihrávkou na členitý green přes vodu a posledním snížením výsledku o ránu zvýšil náskok, přestože závěrečné flighty začal trochu trápit vítr. „Foukalo víc než se čekalo, ale na začátku jsem byl o ránu vpředu a teď jsem o dvě, takže nemohu být nespokojen,“ prohlásil lídr. Nejlepším denním výkonem je 65 ran (-7) a jedním ze tří jeho autorů je Kyle Stanley. Jemu se i s přispěním eaglu na pětiparové dvojce podařil skok o dvacet míst na dělené druhé. O něj se dělí s dalšími domácími hráči. Jimmy Walker a Billy Horschel zahráli jen o jeden úder hůř, druhý jmenovaný pak s čistým zápisem. Kvarteto na hodnotě -12 doplňuje D. A. Points, jenž drží vyrovnanou výsledkovou řadu (dvakrát 68 a 70).
Stanleyho výsledek vyrovnali ještě samostatně šestý Kevin Stadler, v jehož skórkartě se skví dokonce devět birdie, a také Švéd Henrik Norlander. Mimo jiné jako jediný konkuruje americké nadvládě v první desítce. K dělenému sedmému místu, kam se propracoval až ze sedmapadesátého, si pomohl také on bezchybným výkonem. Poslední sedmé birdie zahrál na třinácté jamce, pak měl ještě nějaké šance skórovat, ale už je nevyužil. Do popředí se vrátil i čtvrteční lídr Ricky Barnes, jeden z kvarteta na dělené sedmé pozici.
Další pořadí: 11. Watney, Rose (-9), 17. Dufner, Colsaerts, Els, Kirk (-8), 37. B. Watson (-6), 46. Fowler (-5), 71. Kuan (+2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Čtrnáctiletá senzace sezony Kuan Tchien-lang sice nesoupeří s vedoucím mužem Lucasem Gloverem o titul, ale dál na sebe strhává pozornost. Číňan, který prošel cutem na Masters, zahrál ve druhém kole před zraky svých rodičů 69 ran (-3), těsně se vešel do cutu  a zařídil si další víkend na PGA Tour. „Myslím že jsem dnes předvedl velmi dobré kolo, zahrál jsem spoustu birdie, “ řekl. Birdie bylo přesně pět proti dvěma bogey a Kuan je s touto bilanci například jen o jeden úder za čtvrtečním lídrem Rickym Barnesem, jenž zapsal pouze dvě bogey a double bogey. Zhoršil se o dvanáct úderů a klesl na 36. místo.
Soupeření o nejvyšší pocty se odehrává ve dvouciferných číslech. Američan Glover, mimo jiné vítěz US Open z roku 2009, se po výkonu 67 (-5) dostal až na 12 pod par a jen o ránu zpět je jeho krajan Boo Weekley na samostatném druhém místě. I dál je pořadí odstupňováno vždy o jeden úder: D. A. Points, Morgan Hoffman, Els. Posledně jmenovaný Jihoafričan tedy ztrácí na lídra čtyři údery. „Tohle hřiště se mi líbí,“ pochvaloval si. „Hrál jsem tady dobře už loni, používám stejnou strategii a čekám, až mi to hřiště vrátí,“ dodal.
Glover získal definitivně svou pozici puttem do birdie na osmnácté jamce, kde napravil předchozí bogey ze sedmnáctky. Tím stanovil jejich konečný poměr v kole na osm ku třem. „Už nějaký čas se mi daří dobře trefovat míče, ale konečně jsem také začal proměňovat putty,“ připomněl známý rozdíl mezi průměrným a špičkovým výkonem v golfu. Protože loni přestal sbírat turnajové pocty, začal intenzivně trénovat s Davem Stocktonem Juniorem: „Dřel jsem sedm měsíců. využil jsem nějakých jeho doporučení, v něčem jsem si pomohl sám a teď to všechno využívám při hře.“
Nahoru se posunul i Bubba Watson, jenž se šesti ranami pod parem spoluotevírá druhou desítku průběžného pořadí. „Včera jsem hrál bojácně. To když uděláte, nemůžete hrát dobré rány a jen se trápíte,“ popsal své rozpoložení.
Další pořadí: 12. Watney, B. Watson, Horschell, Colsaerts (-6), 36. Fowler, Barnes (-4), 57. Kuan, Dufner, Goosen (-3).
Cutem neprošli: K. Bradley, Teater, Merrick, Olesen, Senden, Lowry, Choi, Crane, Ch. Hoffman, DeJonge, Villegas, Sabbatini, M. Thompson, Howell, Siem.

Top 10 druhého kola:

Aligátoři na hřišti Zurich Classic

Čtvrtek – 1. kolo
Eagle, sedm birdie a jednou bogey, to vše má ve skórkartě vedoucí hráč a novopečený otec Ricky Barnes, jemuž to dalo výsledek 64 ran (-8). Za jednatřicetiletým hráčem, jenž dosud čeká na své premiérové vítězství na PGA Tour, se na hřišti, měkkém po dešti, o druhé místo se ztrátou jednoho úderu dělí jeho američtí krajané Boo Weekley a Lucas Glover.
Benjamínek turnaje, čtrnáctiletý Číňan Kuan Tchien-lang, hrál v paru a figuruje na 85. pozici. Barnesovo počínání na hřišti bylo dlouho nepříliš zajímavé. Onen eagle předvedl už na pětiparové dvojce a s menšími peripetiemi se udržoval na mínus dvou až do desáté jamky. Nebylo divu, že se pomalu rozjížděl, protože po narození dcery dorazil do dějiště turnaje až ve středu večer. „Stačil jsem tak akorát začipovat na osmnáctce,“ popsal svůj trénink na TPC Louisiana. Pak ale explodoval a z následujících osmi jamek zahrál birdie hned na šesti, z toho čtyři v sérii (13 až 16). To, které mu definitivně vyneslo vedení, právě na osmnáctce. „Bylo to kolo naprosto bez stresu,“ vysvětlil svůj mimořádný výkon. Teď všichni budou čekat, zda ho zopakuje, protože z předchozích osmi startů sedmkrát neprošel cutem.
Dařilo se zkušenému Jihoafričanovi Erniemu Elsovi, jenž se s výsledkem 67 (-5) a čistým zápisem usadil na dělené šesté pozici. Společně s Australanem Mattem Jonesem a Kanaďanem Stephenem Amesem alespoň trochu narušují dominanci domácích golfistů. Z nich  pak Billy Horschell, jenž zahrál stejně jako Els, nenápadně útočí na první desítku FedEx Cupu.

Další pořadí: 16. Rose (-4), 31. Watney, K. Bradley (-3), 36. Dufner, Colsaerts (-2), 85. Kuan (E), 106. Villegas, B. Watson, Howell III, Siem (+1).

To 10 prvního kola:

Jason Dufner tady před rokem získal premiérový titul na PGA Tour v kariéře, která mezitím nabrala obrátky. Obhájce titulu bude na místě znovu, ale už jako dvojnásobný majitel titulu (později ještě Byron Nelson Championship) a rydercupový reprezentant uSA. Dalšími veličinami startovního pole budou major vítězové Keegan Bradley a Bubba Watson, nebo další z domácích favoritů Rickie Fowler. Zahraniční konkurenci tvoří například loni druhý v konečném pořadí Ernie Els z Jižní Afriky, světová čtyřka Justin Rose z Anglie a speciálně pozvaný čtrnáctiletý účastník Masters, Kuan Tchien-lang z Číny.

Ti všichni a ještě další se utkají o posíly z dotace 6,6 milionu dolarů (asi 130 milionů korun) na hřišti, jež patří k nejpropracovanějším z hlediska náročnosti na hru špičkového profesionála. Má par 72, meří 6 713 metrů, je na něm přes sto bunkerů a mimo jiné proslulo zrádnými krátkými čtyřparovými jamkami, kde nezaútočit na green znamená vzdát se šance, ale také jít do velkého rizika. Jelikož lokalita se nachází v deltě řeky Mississippi, je nutné počítat s vyoskou vlhkostí půdy.

Odkazy: … TPC LouisianaHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.