PGA Tour – Wyndham Championship

20.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Wyndham Championship, Sedgefield Country Club, Greensboro, Severní Karolína, USA (16. – 19.8.2012, -6 hodin)Sergio Garcia

Pondělí – dohrávka 4. kola
Španěl Sergio García nepustil příležitost a došel si pro své první vítězství na US PGA Tour po čtyřech letech. Celkově je to jeho osmý titul  na zámořském okruhu. Ve finálovém kole zahrál 66 ran (-4), což bylo zároveň nejnižší číslo dne a dosáhlo na něj sedm účastníků. Garcíovi pomohlo ke konečnému  skóre -18, což znamenalo náskok dvou úderů před druhým v konečném pořadí Timem Clarkem z Jižní Afriky.
„Doufám, že mi to vynese místo v rydercupovém týmu,“ připomněl García, že se blíží uzávěrka evropské nominace. „A vítězství je vždycky fajn,“ dodal. Do týmového klání prokázal bojovného ducha. Když byl v dohrávce závěrečného dějství v děleném vedení, dal na třinácté jamce chip kousek od praporku a doklepl do birdie, vzápětí zahrál na patnácté jamce ještě jedno, přestože ležel v bunkeru. To byl rozhodující trhák před závěrem birdie – bogey. „Uvidíme, jak bude tým vypadat, ale myslím, že moje šance jsou teď vyšší,“ dodal.
Do play-off amerického okruhu se nakonec procpal Američan Heath Slocum, jenž sice spadl na dělené 31.místo v turnaji, ale na 124. příčku ve FedEx Cupu to stačilo. Poslední postupovou, stopětadvacátou, obsadil Jason Bohn, jenž neprošel cutem. Stejná věc stála účast v sérii čtyř závěrečných podniků Jhonattana Vegase, 126. muže bodovacího pořadí. A marná byla snaha Y.E. Yanga, jenž v neděli zahrál 69 ran, ale konečná 37. pozice byla málo.
Další pořadí: 14. Schwartzel (-11), 19. Huh (-10), 22. Simpson (-9), 28. Snedeker (-8),  31. Watney (-7).

Závěrečné To 10

Neděle -4. kolo
Poslední kolo bylo pro déšť přerušeno a bude se dohrávat v pondělí. Pořadatelé po dvou hodinách a dvaceti minutách čekání vzdali možnost, že by se dohrálo v plánovaném termínu. Španěl Sergio García bude muset ještě jednu noc vydržet, než se vydá ke svému cíli vyhrát po čtyřech letech konečně zase turnaj na US PGA Tour. Ze hřiště odešel spolu s Američanem Budem Cauleyem po dohrané čtvrté  jamce, jeho denní skóre bylo -1 a celkových 15 ran v mínusu znamenalo v tu chvíli vedení o jeden úder před Cauleyem, jeho krajanem Jasonem Dufnerem a Jihoafričanem Timem Clarkem. „To počasí nešlo ovlivnit. Musíme se obrnit trpělivostí a čekat,“ konstatoval neradostně lídr. „Je to škoda, začal jsem dobře,“ dodal García.

Top 10 po přerušení


Sobota – 3. kolo
Další výrazné změny na horních příčkách výsledkové listiny byl zapříčiněny hlavně pády lídrů. Jimmy Walker z prvního i Webb Simpson ze druhého místa se propadli celkem výrazně – první na sedmé místo, druhý dokonce na hranici top 10. Oba zapsali denní skóre jednu nad. Nejvyšší pozici před finálovým kolem zaujal Sergio García, jehož v takové roli teď není vidět příliš často, přestože v minulosti tomu tak bývalo. Španěl zahrál pět birdie a jedno bogey, dostal se na průběžnou bilanci -14 a vede o jeden úder před Američanem Budem Cauleyem a Jihoafričanem Timem Clarkem.
García, jehož gesta po podařených úderech hovořila jasně o tom, jaké ho přepadají emoce, si ihned připomněl situaci z roku 2009, kdy v Sedgefieldu také vedl po třech kolech, ale konkurenti ho dohnali a on nezvládl tříčlenné play-off. „Osmnáct parů vám turnaj nevyhraje,“ naznačil, že v neděli nemůže a nebude hrát nějaký zadržený golf. „Neříkám, že budu potřebovat čtyři, nebo pět ran pod. Může se najít někdo, kdo zahraje devět pod, takže pět nemusí stačit,“ vystihl situaci na hřišti, které přeje nízkým výsledkům.
I když na letos nejnižších dvaašedesát se tentokrát nikdo nedostal. Nejlepším sobotním výsledkem je 63 ran (-7) na kontě Američana Jasona Dufnera. Toho by takový výsledek jako je momentální dělaná čtvrtá příčka vynesl na druhou pozici ve FedEx Cupu za majitele tří turnajových titulů Tigera Woodse a před čerstvého vítěze PGA Championship Roryho McIlroye.
Vrcholí také bitva o play-off. Z hráčů, kteří neprošli cutem, je momentálně mimo hru Jhonattan Vegas, naopak na poslední 125. postupové příčce ve FedEx Cupu se drží Jason Bohn. Z těch, co pokračují, se daří útok na účast v prvním podniku nadstavbové části Heathu Slocumovi, zatímco Y.E. Yang tyto pozice opustil. O všem rozhodne neděle.
Další pořadí: 17. Schwartzel, Colsaerts (-9), 22. Snedeker (-8), 27. Huh (-7), 41. Yang (-5), 65. Villegas (-1), 75. Casey (+5).

Top ten třetího kola

 

Pátek – 2. kolo
Hra byla uprostřed dne na hodinu a 17 minut kvůli bouřce přerušena. Na konci kola v leaderboardu nezůstal kámen na kameni a vedoucí postavení zaujal další hráč, jemuž se podařilo zahrát 62 ran (-8). Je jím Američan Jimmy Walker a v součtu se zahajovacím výsledkem stlačil své průběžné skóre na -12. To se prvnímu autorovi nejnižšího výkonu turnaje Carlu Petterssonovi nepodařilo. Švéd hrál tentokrát jen even par a klesl na dělené třetí místo, kde na lídra ztrácí spolu s dalšími třemi konkurenty dvě rány. Samostatně druhý s bilancí -11 je obhájce titulu Američan Webb Simpson.
Walker označil svůj golf za nudný, ale efektivní. „Hrál jsem s J. B. Holmesem a ten všude pálil driverem. Já jsem dával přednost pětce železu, žádná dřeva ani trojky železa, ale bylo to ale přesně to, co fungovalo, abych se dostával blízko jamkám,“ popsal svou taktiku lídr, jenž se přiblížil nejlepšímu výsledku po dvou kolech v historii turnaje. Lépe hrál jen Pettersson, když tady v roce 2008 později také vyhrál.
Nezdařený cut znamená, že postup do play-off utekl Johnu Dalymu, jenž ovšem letos často preferuje evropské turnaje. Je velice pravděpodobné, že o své poslední 125. postupové místo přijde Jhonattan Vegas z Venezuely, neboť ani jeho se víkendová část turnaje netýká. Naopak z hráčů, kteří se v ní objeví, mají šanci startovat za týden na prvním turnaji čtyřčlenného finále PGA Tour Korejec Y.E. Yang (momentálně 129. ve FedEx Cupu) a Američan Chez Revie (133.)
Další pořadí: 11. B. Haas (-7), 14. Snedeker, Huh (-6), 22. Dufner, Schwartzel (-5).
Cutem neprošli: Daly, Išikawa, Sabbatini, Vegas.

Top 10 druhého kola

Čtvrtek- 1. kolo
Osm birdie a jinak čistá skórkarta, to je dost, aby to stačilo na vedení v turnaji. Švéd s americkým pasem Carl Pettersson prokazuje stálou vysokou formu uplynulých měsíců a opět se pohybuje na dosah turnajového vavřínu. Letos už má na kontě dva – na  RBC Heritage v Americe a na Algarve Open v Evropě. Jeho momentální skóre 62 ran (-8) znamená vedení o jeden úder před dvojicí na druhém místě, tvořenou Američanem Davidem Mathisem a Timem Clarkem z Jihoafrické republiky.
Pettersson je členem Sedgefield Country Clubu. Chodil v Greensboro na střední školu a v nedalekém Raleighu žije. Kde jinde by měl zahrát své nejlepší první kolo v kariéře? „Tahle hra je zrádná. Povede se vám dobré kolo, pak se vám zdá, že hrajete dobře, ale najednou to už takový výsledek není,“ brzdil optimismus. „A když hrajete špatně, nikdy nevíte, kdy se vám zase začne dařit,“ dodal majitel čisté čtvrteční skórkarty. V roce 2008 svůj skoro domácí turnaj vyhrál, startuje tady podesáté a loni se dělil o konečné čtvrté místo.
Není jediným lokálním hrdinou v popředí výsledkové listiny. Mathis žije nedaleko Raleighu a Clark vystudoval severokarolinskou univerzitu. Ovšem pro Mathise je důležitější, že takové umístění, které zaujímá teď, by jej ze 136. místa v pořadí FedEx Cupu vyneslo mezi stopětadvacítku postupujících do play-off. „Zkoušíte na to nemyslet, ale je to těžké,“ přiznal. „FedEx Cup vám může rychle změnit život, když hrajete dobře.“
Další pořadí: 4. Gillis, Stallings, Matteson (-6), 8. Simpson (-4), 20. Love, Snedeker, Schwartzel, García (-3), 39. Stenson, Dufner, B. Haas (-2), 60. Huh (-1).

 

 

Po major turnaji největší hvězdy odpočívají. Přesto na turnaji bude hrát řada známých tváří včetně loňského vítěze Webb Simpson. Dále bude hrát Nick Watney, Charlie Wi, Robert Karlsson, Gary Woodland, David Toms, Scott Stallings, Davis Love III, Sergio Garcia, John Daly, Angel Cabrera, Bill Haas, Jeff Overton či Ryo Ishikawa.

Hraje se na hřišti Sedgefield Country Club parem 70 o délce 6 519 metrů.

Dotace turnaje je 5,2 mil. dolarů (106,6 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 936 tis. dolarů (19,2 mil. korun českých).

Odkazy: … Sedgefield Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříčekm