WGC – HSBC Champions

06.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer, vítěz HSBC Champions 2011

European Tour – WGC – HSBC Champions, Sheshan International Golf Club, Šanghaj, Čína
(3. – 6.11.2011, +7 hod)

Neděle – finálové kolo
Martin Kaymer zase jednou předvedl golfovou fantazii. Finále zvládl na 63 ran (-9) a pro svůj druhý letošní titul na European Tour po lednovém z Abú Zabí si došel nekompromisním způsobem. Jeho konečné skóre je 20 ran pod par. Němec se vlastně stal specialistou na turnaje sponzorované společností HSBC.

Zatímco za ten arabský inkasoval něco přes 334 tisíc eur, za čínský mu patří šek na 842 217 eur. Znamená to, že ve finančním žebříčku European Tour se posunul na druhé místo za vedoucího Luka Donalda, jenž v Šanghaji nestartoval, a těsně před Roryho McIlroye, jenž obsadil dělené čtvrté místo, nevyšel mu tedy úmysl přiblížit se Donaldovi.

Zklamaný odcházel ze hřiště Fredrik Jacobson, jemuž utekla výhra až v samotném závěru. Švéd se svým výkonem nepřiblížil výsledkům z předchozích tří dnů, dokončil den za 71 (-1) a skončil druhý se ztrátou tří ran na Kaymera.

Ten se vydal stíhat Jacobsona jako ohař ve chvíli, kdy zahrál birdie na sedmé jamce. „Rozjížděl jsem se pomalu, ale po tom bunker shotu na sedmičce do birdie už nebylo v mém výkonu moc špatných ran,“ přitakal šťastný vítěz.

Od té chvíle až do konce celého kola zapsal jen tři pary, jinak samá birdie. „Hrál jsem agresivně,“ přiznal vítěz ve svém bezprostředním hodnocení svého výkonu. „Musel jsem tak hrát až do osmnácté jamky. Fredrik byl na hřišti za mnou a měl šanci.“

Jenže Švéd právě ve chvíli, kdy Kaymer odcházel do klubovny, poprvé v neděli zaváhal a bogey na sedmnáctce jej srazilo so příliš velké ztráty. Naopak na osmnáctce musel Jacobson parem chránit svou samostatnou druhou pozici před Graemem McDowellem. Severoir je s konečnou bilancí -16 samostatně třetí.

Kaymerových třiašedesát ran je vyrovnaným rekordem hřiště. Vítěz loňského PGA Championship si svou hru pochvaloval. „Tahle sezona vlastně nebyla nic moc, proto jsem za takový výsledek v jejím závěru rád, teď je teprve dobrá,“ potvrdil šestadvacetiletý hráč.

O tom, že by ještě mohl ohrozit Donalda, se vyjádřil zdrženlivě: „Je to borec, který si zaslouží být jedničkou ve světovém žebříčku, a patří mu i nejlepší pozice v Evropě. Ale je to sport, který přináší výzvy, tak se mu to pokusím ztížit.“

Další pořadí: 4. Schwartzel, Casey, McIlroy (-15), 7. Rose, Mahan, Oosthuizen (-14), 10. Vegas (-13), 11. Van Pelt, Scott (-11), 13. Poulter, Čang, Westwood (-10), 16. Choi, Dyson, Bradley (-9), 20. Glover (-7), 23. F. Molinari, Byrd (-6), 33. Els, Watney (-4), 38. Clarke, Jiménez (-3), 42. Björn (-1), 49. Norén (+1), 62. Furyk (+4), 69. Manassero (+8).Sobota – 3. kolo
Jediné zaváhání, jinak svrchovaný výkon a jistota vedení, to byl Fredrik Jacobson ve třetím hracím dnu. Švéd se udržel v čele kolem za 67 ran (-5) s průběžným skóre -16. Jeho náskok před druhým místem jsou plné tři rány. O tuto pozici se dělí Jihoafričan louis Oosthuizen a na -13 se dostal také Australan Adam Scott úžasným eaglem na poslední jamce, kde poslal krátké železo do jamky díky přesnému backspinu.
V tu chvíli se Jacobson trochu trápil, ale ustál to. I proto, že měl nahráno. Když na devítce zapsal bogey, vzápětí to čtvrtým birdie napravil a po čtrnácti jamkách už byl na -16. Pak ukázal své mistrovství v krizových chvílích. Tři drivy mu utekly do roughu, ale Jacobson vytáhl ze svého rejstříku perfektní záchranné rány a zapsal vždy par.
„Zase jsem dobře trefoval míč, ten mj nový driver mi pomáhá. Ten závěr kola nebyl tak důležitý, vždyť jsem neztratil,“ potvrdil svá páteční slova Jacobson. „Doufám, že se zase dobře vyspím a v neděli to bude stejné,“ usmál se sedmatřicetiletý lídr.
Těsně za jmenovanou trojicí se zformovala skupina pronásledovatelů plná zvučných jmen a bude to v neděli něco jako honitba, v níž budou zbraně třímat elitní střelci. Jedním z nich bude Rory McIlroy, autor skvělého denního výkonu 65 (-7). Severoir v Šanghaji konečně ukázal, co v něm doopravdy je, přinesl čistou skórkartu a pozoruhodné bylo jeho poslední sedmé birdie na osmnácté jamce. Ta je sice nejtěžší na hřišti, ale zřejmě našla svého mistra, protože McIlroy tady ušetřil ránu v každém z dosavadních tří kol. Možná povzbuzení do toho finálového, kdyby se třeba rozhodovalo až tady.
Spolu s  McIlroyem má mezi uchazeči o titul identickou výchozí pozici (čtyři rány na první místo) také světový hráč číslo 2 Lee Westwood z Anglie, jen o ránu hůř jsou na tom další těžké kalibry: Graeme McDowell a Martin Kaymer.
Nejlepší výkon dne však k úžasu a posléze i nadšení domácího pubika zahrál střelec z neznáma Sin Ťün-čang. Osm birdie a žádné bogey dalo dohromady ještě lepší denní výsledek, než jaký měl McIlroy. Číňanovi za to patří dělená osmá pozice společně s Američanem Bo Van Peltem a Angličanem Paulem Caseyem.
Další pořadí: 11. Vegas, Mahan, Poulter (-9), 14. Jiménez, Schwartzel, Rose, Dyson, Bradley (-8), 20. Byrd, Larrazábal (-7), 30. F. Molinari (-5), 36. Norén (-4), 38. Hanson (-3), 41. Björn (-2), 47. Glover (-1), 53. Els, Clarke (E), 58. Watney (+1), 47. Manassero (+7).

Pátek – 2. kolo
Jen bezchybný výkon zaručí v Šanghaji úspěch. Po dvou kolech je taková věc více než zřejmá a nejlíp ji uchopil Fredrik Jacobson. Švéd se z děleného druhého místa po prvním dnu vyšvihl v pátek do vedení díky výkonu 66 ran (-6), tedy ještě o jednu ránu lepšímu, než jaký předvedl den předtím. Jeho průběžné skóre 11 ran pod par je o jednu lepší, než na jaké se v polovině turnaje dostali Jihoafričan Louis Oosthuizen s Australanem Adamem Scottem na děleném druhém místě.
Jacobsonova skórkarta obsahuje pouze šest birdie, jinak hrál samé pary a vyvaroval se chyb ze čtvrtečního úvodu. jako by jej závěr pondělního kola (na třech jamkách ušetřil čtyři rány) nakopl a sebevědomí mu vyrostlo. Počínal si sebejistě a v pravý čas dokázal proměnit důležitý putt, i když ještě nejméně na dvě další birdie šanci měl.
Lídr, jenž byl před týdnem třetí v Malajsii, prozradil jeden z důvodů svých současných úspěchů: „Vyměnil jsem driver, zkouším od minulého týdne nový od Callawaye, čerstvě ho vyvinuli. Vypadá to, že jsem s ním dost dlouhý. Když dám rovnou ránu, a já jsem toho schopen, míč pošlu do takové pozice, že mám pak pro železo dobré vyhlídky.“
Na závěrečný podnik WGC se Jacobson kvalifikoval díky výhře na letošním Travelers Championship. Ačkoli převážně hraje americkou PGA Tour, v příštím roce by se mohl častěji objevit v Evropě. Motivace je jasná: Ryder Cup. „Ještě jsem svůj kalendář nesestavil. Hraju dost turnajů a uvidím, z jakého žebříčku by šlo kvalifikovat se spíš. Ale nejdůležitějším cílem zůstává, abych si udržel vysokou výkonnost,“ vysvětlil sedmatřicetiletý Švéd.
Nejlepší kolo dosavadního průběhu letošního ročníku předvedl Oosthuizen. Na první devítce shromáždil pět birdie a jestli někdo čekal, že na druhé, která se zatím jeví jako těžší, se nenápadný golfista „pokazí“, zklamal se v úsudku. Místo toho se u jeho jména objevila další čtyři birdie a konečný výsledek 63 (-9).
Čtvrteční lídr Keegan Bradleyzačal impozantně – na druhé jamce se blýskl eaglem. Pak ale lehce zvolnil a klesl na čtvrou pozici. Víkendová část každopádně slibuje skvělou podívanou i proto, že největší favorité se drží v mírném závětří a ztráta čtyř až šesti úderů na lídra nemusí být pro některého z nich nepřekonatelná.
Další pořadí: 4. Bradley (-9), 5. Van Pelt, Casey (-8), 7. Kaymer, Westwood (-7), 11. Dyson, McDowell, Mahan, Poulter (-6), 17. McIlroy, Schwartzel (-5), 22. Jiménez, F. Molinari (-4), 34. Norén (-2), 39. Björn (-1), 44. Glover, Els (E), 59. Furyk, Watney (+2), 68. Clarke (+5), 78. Manassero (+9).

Čtvrtek – 1. kolo
V lehkém dešti, který ustával až ke konci kola, ale zase se vracel, začala tvrdá bitva. Perfektně připravené hřiště s měknoucími greeny sice mnohé účastníky lapilo, ale spoustě jiných pomohlo k nízkým skóre. To nejnižší zahrál Keegan Bradley a s konečnými 65 ranami (-7) se ujal vedení.
„Jestliže dokážete zahrát dobře ve skupině s Leem Westwoodem a Adamem Scottem, je to vždycky dobrý pocit,“ připomněl složení jednoho ze sledovaných flightů americký vítěz PGA Championship, jenž by si případným úspěchem v Šanghaji mohl vysloužit titul Hráče roku na PGA Tour. Nováček zámořského okruhu se v Šanghaji zaskvěl zejména na pětiparové osmnáctce (absolvoval ji jako svou devátou jamku), kde zapsal eagle.
Bradley hrál vedle světové dvojky Westwooda vůbec poprvé, tak neostřílený stále je. „V každém týdnu jsem odrovnán tím, kdo se kolem mě pohybuje,“ potvrdil, že je sám vedle ze svého raketového vzestupu.  Za celý úvodní den se vyvaroval chyby, přidal pět birdie a vede o dvě rány před trojicí Bo Van Pelt, Alexander Norén, Fredrik Jacobson.
Prvně jmenovaný Američan si přivezl formu z Malajsie, kde v neděli převzal trofej pro vítěze Pacific Classic. Švéd Norén má letos na svém kontě dvě vítězství z European Tour a nemá problém s tím, když při hře prší. A takto vybaven míří výš. „Potřebuju hrát víc majorů a víc turnajů WGC. To je příští úroveň, kam chci,“ potvrdil hráč, jenž se například dosud nikdy nekvalifikoval na US Masters.
Jeho krajan Jacobson předvedl fantastický závěr. Jamky 16, 17 a 18 obešel v sérii eagle – birdie – birdie a vyšvihl se takto vysoko. Naopak konec kola pokazil italský obhájce titulu Francesco Molinari, jenž zapsal double bogey na osmičce a bogey na devítce. Poka6d0 se mu osudnou stala r8na do vodz, čímž z hodně dobré pozice klesl na průměrnou.
Další pořadí: 5. Rose (-4), 9. Kazmer, Westwood, Dyson, McDowell, Scott (-3), 18. Casey, Poulter, McIlroy, Schwartzel, F. Molinari (-2), 30. Oosthuizen, Watney, Mahan (-1), 39. Jiménez (E), 50. Clarke (+1), 63. Els (+3), 69. Glover (+4), 75. Furyk (+6), 78. Manassero (+10).

Turnaje se zúčastní ti nejlepší z nejlepších, tedy alespoň za uplynulou sezónu PGA Tour a European Tour. Hrát budou vítězové letošních Masters turnajů, World Golf Championships, 23 vítězů z PGA a European Tour. Přesná pravidla pro kvalifikaci do turnaje si můžete pročíst zde. Hrát bude Rory McIlroy, který je považovaný za horkého kandidáta na vítěze. Připomeňme vítězství z minulého týdne na Shanghai Masters. Jeho největší rival ve finančním žebříčku Raci to Dubai Luke Donald odřekl účast na tomto turnaj a tak bude mít Rory McIlroy šanci stáhnout jeho náskok, který nyní činní 1,3 mil. euro. Pokud McIlroy vyhraje, získá šek v hodnotě 900 tis. euro. Dále budou hrát Phil Mickelson, Nick Watney, K.J. Choi, Lee Westwood, Peter Hanson, Ian Poulter, Thomas Bjorn, Keegen Bradley,Hunter Mahan, Ernie Els, Jim Furyk a další. Loni zde zvítězil Ital Francesco Molinari. Kompletní startovní pole si můžete prohlédnout zde.

Hraje se na hřišti Sheshan International Golf Club s parem 72 a délkou 6 531 metrů.

Dotace turnaje 7 milionu dolarů (127,5 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 1,2 mil. dolarů (21,8 milionu českých korun).

Odkazy: … Sheshan International Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai