PGA Tour – Wells Fargo

07.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, USA
(3.5. – 6.4.2012, -6 hod)Rickie Fowler

Neděle – finálové kolo
Ačkoli byla rozehrávka tříčlenná, na rozdíl od jiných, které se často táhnou, tentokrát stačila jediná jamka, aby byl znám vítěz. Stal se jím Rickie Fowler, jenž na osmnáctce dokázal zahrát birdie, zatímco jeho konkurenti D. A. Points a Rory McIlroy zapsali „pouze“ par. Po dvaasedmdesáti jamkách všichni dosáhli skóre 14 ran pod par.
Rozhodující pro premiérové vítězství třiadvacetiletého golfisty na PGA Tour byla přihrávka na metr a půl od praporku. „Nechtěl jsem hrát bezpečnou ránu. Vzdálenost byla dobrá, takže jsem se snažil využít větru vanoucího zprava. Šlo to rovnou na jamku, prostě jsem trefil správnou ránu v pravou chvíli,“ usmíval se čerstvý majitel šeku na 1,17 milionu dolarů.
Fowler vlastně potvrdil nejlepší nedělní formu, i když rozhodovaly pouze nuance ve formátu jedné či dvou ran. Američan zahrál ve čtvrtém kole 69 ran (-3) a po vítězství sahal už v něm, ale bogey na šestnácté jamce ho o něj připravilo. Pak zahrál dva pary a čekal, jak situaci zvládnou ostatní. No a ti dopadli podobně. Severoir McIlroy své bogey předvedl na sedmnáctce a další z domácích hráčů Points dokonce na jamce poslední. Celkově byli v kole horší než Fowler.
A důležité bylo, že ve špatném rozpoložení se divákům v domácím prostředí prezentoval také Webb Simpson. Lídrovi po třetím kole se plány na výhru začaly hatit na šesté jamce, kde zahrál první bogey a eliminoval tím birdie z pětky. Ránu přičetl ještě na osmičce a jedenáctce, spadl z čela leaderboardu a konečná bilance 73 (+1) stačila jen na samostatné čtvrté místo se ztrátou jednoho úderu na trojici, která šla do play-off.
K tomu, aby celkové nedělní výsledky byly lepší, bránilo vedle nervozity hráčům také obtížné navrtání. Nejlepší finálový výkon za takových podmínek předvedl světový hráč číslo 3 Lee Westwood v podobě bilance 66 ran (-6). Obsadil dělenou pátou pozici a býval by mohl zlobit víc, ale to by jeho výkon musel být skutečně mimořádný. Vypadal tak do desáté jamky. Angličan srazil své skóre o sedm úderů, k čemuž mu pomohl i eagle na pětiparové sedmičce. Pak se ale přece jen zastavil a po bogey na dvanáctce už dál do mínusu nešel. Za trojicí z rozehrávky zaostal o tři rány.Další pořadí: 15. Cink (-8), 26. Furyk, Mickelson (-6), 46. Pettersson (-3), 53. Mahan (-1), 65. Wagner (+1).

Sobota – 3. kolo
Proti dvěm čistým skórkartám postavil Web Simpson výborný závěr kola s birdie na těžké předposlední jamce a ujal se vedení. Po denním výsledku 69 ran (-3) k tomu stačí průběžné skóre -14. Američan, jenž má letos zatím tři umístění v top 10 a ještě ani jednou neminul cut, může vylepšit své nejnižší celkové skóre z této sezony, jehož dosáhl na lednovém Tournament of Champions. Schází mu šest úderů. „Vypadá to, že když jsem nervóznější, hraju líp,“ připomněl Simpson, že bydlí nedaleko od hřiště a v publiku je spousta lidí, kteří ho znají a fandí mu. „Když je člověk uvolněný, zleniví a nesoustředí se dostatečně na hru,“ dodal.
Pokud vydrží slunečné a bezvětrné počasí, není nemožné to zahrát. Důkaz podal v sobotu například Australan Geoff Ogilvy, jenž stlačil výsledek dokonce na sedm ran pod par a postoupil na dělené osmé místo. Ale také Rory McIlroy ze Severního Irska, jehož bilance 66 (-6) znamená, že světová dvojka má šanci na vítězství, protože za Simpsonem na dělené čtvrté pozici zaostává jen o dvě rány. „Je to dobré skóre, ale cítím, že ve mně bylo ještě víc. Těším se na neděli,“ varoval ambiciozní Evropan.
McIlroy podal i důkaz opačný, a sice jak zrádný je v Quail Hollov závěr hřiště. Po bogey na šestnáctce už na následujících dvou jamkách neskóroval. Jiní dopadli ještě hůř. Páteční lídr Nick Watney, jenž se s McIlroyem dělí o čtvrtou příčku, zapsal bogey na osmnáctce a poslední jamka potrápila i další muže z průběžné první desítky. Stewart Cink na ní zahrál dokonce double bogey, jinak by byl k lídrovi v leaderboardu přilepen tak těsně jako dva golfisté, o nichž byla zmínka na začátku – Američané Ryan Moore a D.A. Points přinesli čisté skórkarty a budou hlavními konkurenty vedoucího hráče v nedělním finále.
Další pořadí: 6. Fowler, Cink (-11), 15. Day (-7), 30. Mickelson, Westwood, Petterson, Wagner (-5), 66. Mahan (E).

 

Pátek – 2. kolo
Zatímco vedení převzal Nick Watney s úctyhodným skóre -12, Tiger Woods zůstal na even paru a o jednu ránu neprošel cutem. Právě naplněním jeho hodnoty -1 se to podařilo jiným veličinám Philu Mickelsonovi a Leemu Westwoodovi.
Watney ve čtvrtek nezačal zle a teď byl vynikající. Do dvanácté jamky nastřádal sedm birdie, pak sice přišlo jeho jediné bogey dne, ale na patnácté jamce, dlouhém pětiparu, si Američan vše vynahradil eaglem. Bylo z toho 64 ran (-8), což dokázal zahrát už jen jeho krajan Ben Crane, dělící se po polovině turnaje o třetí místo. O ránu druhý za Watneyem je další z Američanů Webb Simpson.
Watney prožívá probuzení ze špatného snu. Letos se marně snažil proniknout do top 10, před příjezdem do Quail Hollow měl na kontě devět po sobě jdoucích kol, v nichž se nedokázal dostat pod 70 ran. A v minulém týdnu neprošel cutem. „To byl pro mě budíček,“ přiznal. „Uvidíme, co se v tomto týdnu ještě stane, ale zatím jsem nadšený,“ dodal.
Naopak Woods se prostě ze svého útlumu ne a ne dostat. V příjemných povětrnostních podmínkách Severní Karoliny se začal opět záhy trápit. Místo aby ho uklidnilo birdie na jedenácté jamce (začínal z desátého odpaliště), vzápětí zapsal dvě bogey a ačkoli pak ještě jedou skóre srazil, osmnáctá jamka přinesla další bogey. Na první devítce bývalý světový hráč číslo 1 už nezaskóroval a sérií devíti parů završil druhý den s výsledkem 73 (+1) a polovinu turnaje, který už jednou vyhrál, na hodnotě even par, tedy pod hranicí uvažovaného cutu.
„Je to skličující,“ přiznal Woods, „končím dvanáct ran za lídrem, nebudu hrát o víkendu o titul. Pár cutů už jsem minul a nikdy to nebylo příjemné.“ Přiznal, že měl opět problémy skórovat na pětiparech, ačkoli tady jsou k tomu příhodné. „Pak je těžké, mít ze hry radost,“ přidal hráč. 
Další pořadí: 3. Cink (-10), 10. Wagner (-7), 13. McIlroy, Fowler (-6), 27. Day (-4), 34. Petterson, Mahan (-3), 49. Furyk (-2), 63. Mickelson, Westwood (-1).
Cutem neprošli: Cabrera, Stenson, Woods, Singh, Stanley, K. Bradley.

Čtvrtek – 1. kolo
Trojice, která se usadila v čele, dosáhla shodného výkonu 65 ran (-7). Jediný, kdo přinesl ke kontrole čistou skórkartu, byl Stewart Cink. Sedm birdie a šlus. To Ryan Moore zahrál dvě bogey a musel tedy přidat birdie dokonce devět. Webb Simpson to poskládal ještě jinak – zapsal bogey na šestnácté jamce, které ho mimochodem připravilo o samostatné vedení, ale předtím předvedl mimo jiné také eagle na čtyřparpové osmičce. Trojice Američanů poodskočila o pouhou ránu hned pěti konkurentům, dělícím se o čtvrtou pozici. Kolo bylo skórovací, ovšem ne všichni toho využili.
„Byl jsem nervózní z toho, že hraju s Tigerem,“ přiznal Simpson, jenž bydlí pár minut pěšky od hřiště v Quail Hollow a chválí si, že tentokrát ho po hře nečeká žádný hotel, ale jeho vlastní obývák. „Ale jakmile jsem dal několik birdie na úvod, začalo mě to bavit,“ dodal jeden z lídrů.
Poražen Simpsonem ve společném flightu odešel ze hřiště Tiger Woods a byl to on, kdo hovořil o promarněných šancích. „Hledal jsem svůj rytmus,“ uznal, že na první devítce to většinou nebylo ono. Zahrál výtečný putt na dvojce, ale několik jich zkazil a záhy absolutně znejistěl na drivu, takže pak bral na odpalištích do ruky dlouhá železa. „Ale druhá devítka už byla dobrá, snad jen na desítce, kde to nesmíte dát doprava, jsem zamířil doprava,“ ohodnotil rozporuplný den Woods. Jeho 71 ran (-1) stačí na dělenou 56. pozici, kde se mimo jiné sešel s Philem Mickelsonem a Leem Westwoodem.
Další pořadí: 4. Fowler, Senden, Points, Davis, Reed (-6), 12. V. Singh (-4), 25. Pettersson (-3), 40. K. Bradley, Stanley, McIlroy (-2), 56. Wagner, Mickelson, Westwood, Woods (-1), 95. B. Haas, Mahan (+1).

Turnaj plný hvězd a očekávání, kdo získá turnajový titul. Bude to Tiger Woods, Phil Mickelson, loňský vítěz Rory McIlroy či někdo jiný? Na tuto otázku budeme znát odpověď v neděli po půlnoci. Hrát budou, kromě již zmíněných hráčů, Graeme McDowell, Keegen Bradley, Jim Furyk, David Toms, Angel Cabrera, Vijay Singh, Henrik Stenson či Robert Karlsson.

Hraje se na hřišti Quail Hollow Club, které má par 72 a délku 6 804 metrů. Rekord hřiště drží Rory McIlroy s 62 ranami.

Turnaj je dotován částkou 6,5 mil. dolarů (122,8 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,170 mil. dolarů (22,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Quail Hollow ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček