Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

PGA Tour – Waste Management Phoenix Open

06.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Waste Management Phoenix Open, TPC Scottsdale, Arizona, USA
(2. – 5. 2. 2012, -9 hod)

Kyle Stanley, vítěz WM Phoenix Open 2012

Neděle – finálové kolo
Tak přece Kyle Stanley! Oč se připravil před týdnem, získal americký golfista tentokrát. První titul na US PGA Tour, právo startu na US Masters a další výhody plynoucí z pozice turnajového vítěze. Na jednu stranu nic jiného než logický postup hráče, jenž je zaměřen na absolutně nejvyšší golfové mety. Jak o něm řekl přemožitel z minulého týdne Brandt Snedeker, když někdo má formu, neměl by mít problém ukázat ji… Vítězi navíc hrály do karet okolnosti.

Tak jako před týdnem sám Stanley, tentokrát zkolaboval jiný vedoucí hráč Spencer Levin. Poslední kolo hrál o sedm ran hůř než to sobotní a zcela promarnil náskok šesti ran na druhého v pořadí. Jeho rozhodující ztráta nepřišla ale v absolutním závěru, nýbrž na patnácté pětiparové jamce, kde sobotní lídr nabral double bogey a dal svou pozici všanc. Jelikož pak hrál už jen samé pary, musel se spokojit se samostatným třetím místem.
Chybu z minulé neděle neopakoval Stanley. Kolo za 65 ran (-6) znamenalo, že jeho konečná bilance -15 byla zároveň bilancí vítěznou. Svou šestici birdie rozdělil rovnoměrně mezi obě devítky, to poslední zahrál na čtrnáctce a následnými čtyřmi pary své skóre jistil. Pak v relativním klidu klubovny počkal na přidělení premiérového primátu na zámořském okruhu. Druhé místo obsadil se ztrátou jednoho úderu další Američan Ben Crane.
Další pořadí: 5. Na, B.Watson (-11), 8. Rollins (-10), 15. K. Bradley (-8), 19. Wilson (-7), 29. Fowler, Frazar, Mickelson (-6), 33. Kuchar, Allenby (-5), 45. Poulter (-3), 50. Snedeker (-2), 55. Wagner (-1), 61. D. Johnson (E), 73. Villegas (+5).

Sobota – 3. kolo
Vedení, do kterého se dostal Spencer Levin, je více než komfortní. Představuje plných šest ran rozdílu mezi ním jako lídrem a druhým v průběžném pořadí Webbem Simpsonem. Je jasné, že golfový svět bude v neděli zvědav na to, zda se náhodou nebude opakovat kolaps, který potkat před týdnem Kylea Stanleyho. Ten po třech dnech arizonského turnaje zaujímá dělenou pátou pozici, vůbec si nepočíná špatně, ale při ztrátě osmi úderů už na titul asi nepomýšlí.
V kole, které nepřineslo žádné rekordy, stačilo Levinovi zahrát 68 (-3), aby se dostal na průběžných 17 ran pod par. Čtyři birdie a jedno bogey daly dohromady dost na pohodlné vedení. „Tak nějak cítím, že moje hra měla úroveň. Ano, hrál jsem dobře a nepamatuju se na špatnou ránu,“ pochvaloval si kontrolu nad míčem lídr. „Na tak výrazné vedení nechci myslet. Chci se soustředit na svou hru,“ dodal Levin.
Kolo bylo ve znameni zelené barvy sponzora, na podporu ekologických aktivit. Hráči i diváci měli na sobě neco zeleného.  Na odpališti šestnácky došlo i na kulturní vložku Bubby Watsona a Bena Cranea, viz druhé video.
Další pořadí: 3. B. Watson, Huh (-10), 5. Dufner, Stanley (-9), 10. Mickelson (-8), 12. Haas, Frazar (-7), 31. Fowler, Kuchar, K. Bradley (-4), 39. Wagner (-3), 44. Poulter (-2), 51. D. Johnson (-1), 60. Wilson, Villegas (E), 67. Snedeker (+1).

Sobota – dohrávka 2. kola
Spencer Levin se udržel v čele s náskokem pěti ran před Harrisonem Frazarem, jenž v ranní dohrávce nejenže nesnížil skóre, ale naopak na dvou ze tří jamek zahrál bogey. O třetí místo se dělí další Američané John Huh a Webb Simpson se ztrátou jednoho úderu na Frazara. Poražený hrdina z minulého týdne Kyle Stanley je pátý.
Levin byl ze své pozice rozpačitý. „Já nevím, je to divné. Před turnajem jsem měl ze svého švihu špatný pocit a na první jamce jsem zahrál bogey. Svému caddiemu jsem cestou na další odpaliště řekl, že to bude týden o devíti jamkách. To je jen důkaz, jak bláznivá je to hra. Najednou jsem začal hrát dobře. Opravdu nevím, co se stalo, a to bych vám rád řekl víc.“
Cutem neprošli: Love III, A. Kim, Imada, Yang, Byrd. Odstoupili: Overton, V. Singh, Cink.

Pátek – 2. kolo
Ani tentokrát se nedohrálo, někteří hráči přerušili na 11. jamce. Lídrem v klubovně je Spencer Levin, který přinesl výsledek 63 ran (-8) a má celkové skore – 14. V sobotní ranní dohrávce může být teoreticky dostižen, protož jeho americký krajan na druhém místě Harrison Frazar sice ztrácí tři údery, ale ještě absolvuje tři jamky. „Ke konci dne teplota dost rychle klesala a míče létaly jinak. Bylo těžké udržet nad nimi kontrolu,“ svěřil se Frazar, že přerušení pro tmu přivítal.
Že se v závěru hřiště dostatečně skórovat dá, mu předvedl právě Levin. Sedmadvacetiletý hráč, jenž na premiérové vítězství na PGA Tour stále čeká, zapsal v pátek birdie na tříparové šestnáctce a eagle na čtyřparové sedmnáctce. Ta je docela krátká a lídr na ní trefil drivem bunker u greenu. Pak ale předvedl perfektní direkt – jeho ráda wedgí zamířila rovnou do jamky. „Budu si věřit, udržím si svůj švih a pokusím se dávat ty nejlepší rány. Uvidíme, co se stane,“ zůstal Levin opatrný směrem k finálovému programu.
Plný počet jamek mají i Webb Simpson (-8), Kyle Staley (-7),  Johnson Wagner (-5),  Rickie Fowler a Phil Mickelson (-4), Mark Wilson (-3) a Brandt Snedeker (-1). 
Předpokládaný cut je zatím na hranici paru. V ohrožení jsou Love III, Imada, O´Hair, Cabrera, Singh i Cink.


Pátek – dohrávka 1. kola
Nejlepší vstup do turnaje měli Američané Ryan Palmer a Jason Dufner, oba zahráli 64 ran (-7). První tohoto výsledku dosáhl s jedním bogey, druhý hrál jen birdie a pary. O jeden úder horší skóre dali dohromady další domácí golfisté Spencer Levin, Bo Van Pelt a Webb Simpson. Solidní kolo zahrál Phil Mickelson a jeho 68 (-3) napodobil také vedoucí muž FedEx Cupu Johnson Wagner.

Čtvrtek – 1. kolo
Protože se v mrazivých podmínkách začalo s hodinovým zpožděním, hra byla přerušena pro tmu a někteří hráči opustili hřiště po dvanácti jamkách. Lídrem v klubovně je Američan Ryan Palmer, jenž zkompletoval celý program za 64 ran (-7). Plný počet jamek odehrál také druhý muž průběžného pořadí Webb Simpson, jenž má ztrátu jednoho úderu.
Pětatřicetiletý Palmer zahrál osm birdie a jedno bogey. Přiznal, že si pomohl starým modelem putteru. „Vytáhl jsem ho z garáže a zkusil v obyváku. Šlo to, tak jsem ho otestoval na mém putting greenu a zjistil jsem, že je čas vzít ho zase do hry,“ vylíčil lídr. Sedmkrát se mu s touto důležitou holí podařilo proměnit putt ze vzdálenosti od tří do pěti metrů.
Vítěz předchozího turnaje Kyle Stanley došel kolo za 69 (-2). „Má to na mě léčivé účinky,“ ocenil bouřlivý potlesk a ovace, jimiž byl přivítán coby velký poražený z minulé neděle, kdy se na poslední jamce připravil o vítězství vinou triple bogey a pak podlehl v play-off Brandtu Snedekerovi.
Odstrašující je pohled do skórkarty vítěze British Open z roku 2009 Stewarta Cinka, jenž tam má třikrát zapsáno double bogey a sedm bogey, vedle toho se krčí jediné birdie. První devítku absolvoval za 43 ran a kolo došel s dvanácti ranami nad par (83).
Pokud to počasí dovolí, dvaačtyřicet hráčů by mělo dokončit program v pátek brzy ráno a druhé kolo plánují pořadatelé zahájit podle původního plánu.

Loni na tomto turnaji zvítězil Mark Wilson v play-off nad Jasonem Dufnerem. Dále hrají Phil Mickelson, Bubba Watson, Gary Woodland, Nick Watney, Bill Haas, Rickie Fowler, Matt Kuchar či Vijay Singh, který zde loni obsadil vynikající třetí místo.

Hraje se na hřišti TPC Scottsdale s parem 71 a délkou 6 598 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6,1 mil. dolarů (117,7 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,088 mil. dolarů (21 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC ScottsdaleSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

.