PGA Tour – Valero Texas Open

23.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Valero Texas Open, TPC San Antonio, Texas, USA
(19. – 22.4.2012, -6 hod)Ben Curtis

Neděle – finálové kolo
Ben Curtis se tak dlouho bál o výhru, až pochopil, že ničím jiným než vlastním přičiněním ho nezíská. A tak na sedmnácté a osmnácté jamce předvedl úžasné putty, které mu vynesly nejprve záchranu paru a pak rozhodující birdie. Zakončil turnaj s bilancí devět ran pod par, což bylo nakonec o dva údery lepší, než co předvedli jeho přímí konkurenti z finálového flightu Matt Every a John Huh.

Curtis dosáhl ve finálovém kole výsledku 72 ran a tento even par byl dost na to, aby uhájil výhru. Every se sice rozjel už na první devítce a začal pozici lídra ohrožovat jako první, ale pak polevil. Huh si zase své nejlepší rány odbyl na začátku devítky druhé, jenže v závěru nedokázal předvést další.
Bezprostředně po své výhře, na kterou čekal šest let, nebyl Curtis schopen pro velké pohnutí říci delší větu. „Byly to krušné roky,“ utrousil a hlavou se mu honily všechny zmařené šance. Letos neměl plnohodnotnou kartu na PGA Tour, protože skončil mimo postupovou stopětadvacítku. Čtyřiatřicetiletý vítěz British Open z roku 2003 má čtvrtý titul v kariéře, šek na 1,116 milionu dolarů a může v klidu pomýšlet na to, co udělá v další etapě své golfové dráhy.
„Chcete zůstat pozitivní, nenechat to na sebe působit. Ale ve svém myšlení jsem se přece jen dostal dost daleko,“ přiznal Curtis, že se mu hlavou honilo všelicos. „Ale teď vidím, že ta práce se vyplatila,“ dodal. Svou kariéru rozhodně nezatratil. „Když vyhrajete turnaj každým rokem, je to skvělé. Když máte na kontě čtyři pět výher, je to solidní,“ zařadil sám sebe do hierarchie světového golfu.

Top 10:

Další pořadí: 13. Kuchar (-2), 18. Jacobson (-1), 35. Levin (+3), 60. Frazar, Duval (+8).


Sobota – 3. kolo
Ben Curtis se zhoršil na 73 ran (+1), jeho průběžné skóre kleslo na -9, přesto si však udržel poměrně bezpečné vedení a má nejblíž k vítězství. Turnaj PGA vyhrál naposledy v roce 2006. Až tři údery za ním je na druhém místě jeho americký krajan Mattem Every. Ten zůstal jediným vážným Curtisovým konkurentem, další hráči už jsou zpět o pět a více ran, takže když lídr nebude chybovat, jen těžko jej předstihnou.
Curtis by na ton býval byl lépe, kdyby nespadl do dvou pastí. Hned na první a pak ještě na osmé jamce zahrál double bogey. Every byl v jednu chvíli už jen o ránu za ním, ale vzápětí zase ztratil dvěma bogey za sebou (jamky 6 a 7) a druhá devítka však vyšla lépe vedoucímu muži. Jeho pronásledovatel se po třech bogey a jednom birdie nevzmohl na víc než na stejné skóre, tedy 73, což zároveň znamená průběžných -6.
Curtis zůstal klidný, úloha vedoucího muže ve finálovém kole ho neznervózňuje. „Ještě si pamatuju, jaké to je, takže vím, jak se chovat,“ přitakal golfista, jenž začal sobotní kolo tím, že se „zahrabal“ v bunkeru. Na osmičce se uvedl odpalem na vedlejší fairway ranou, jíž vyplašil členy flightu startujícího dlouho před ním. Po dohodě s caddiem se rozhodl hrát dvě rány na jiné jamce. „Vtipkovali jsme, že na dvojce jsem dneska strávil 50 minut,“ ušklíbl se Curtis. 
Další pozice: 3. Huh, Noh a Wi (-4), 6. Kuchar (-3),  28. Ch. Hoffman, Leonard (+1), 61. DeLaet (+6).


Dohrávka 2. kola
Ve vedení vydržel Ben Curtis, jehož nepředstihl ani Matt Every. Ten naopak po bogey na osmnáctce zůstal o tři rány zpět. Cut se změnil, jeho konečná hodnota je +4.
Cutem neprošli:
Choi, Knost, Wagner, Na.

Pátek – 2. kolo
Vinou přerušení kvůli nebezpečnému počasí zůstalo kolo nedohráno. Poslední flighty absolvovaly pouze šest jamek. Situace v čele průběžného pořadí je dosud nevyjasněná. Vedoucí Ben Curtis má průběžnou  bilanci 10 ran pod par a za sebou kompletní polovinu turnaje. Šestatřicet jamek absolvoval i jeho americký krajan David Mathis a na druhém místě ztrácí dva údery.
Čtvrteční lídr Matt Every odehrál osm jamek a zahrál na nich osm parů a jedno bogey. Klesl rovněž na -8, ale ještě bude mít šanci vzít si svou pozici zpět. I ve zbytku top 10 jsou promícháni hráči s plným počtem odehraných jamek a ti, kteří budou muset dohrát druhé kolo v sobotu ráno. Prozatímní hodnota cutu byla s okamžikem, kdy padla tma, na hodnotě +3.


Čtvrtek – 1. kolo
K vidění byl další z vynikajících startů do turnaje a jeho autorem byla tentokrát Matt Every. Úctyhodných 63 ran (-9)  Američana, jenž dosud čeká na premiérové vítězství na PGA Tour, znamená o jednu ránu překonaný rekord hřiště. Osmadvacetiletý Floriďan se díky němu posadil výrazně do čela turnaje. Až o tři rány zpět je druhý jeho krajan Hunter Haas, o čtyři na třetí pozici pak další z domácích golfistů Ben Curtis.
Every, jenž absolvuje svou druhou sezonu mezi elitou poté, co předloni „vylétl“ z Nationwide Tour díky výhře na jejím finálovém turnaji, byl zatím nejlépe třetí. V San Antoniu na úvod nechyboval, zapsal devět birdie. Jakmile měl na kontě takový dílčí úspěch, neodpustil si furiantsky komentovat stav věcí: „Když jsem viděl jiné hráče lopotit se s jejich švihem, jak v úterý i ve středu dřou na drivingu, říkal jsem si, jak je dobré, že nejsem jedním z nich. Mně zajímá můj švih ve chvíli, kdy jsem na hřišti.“
Na turnaj s ním přijela manželka, která je v sedmém měsíci těhotenství. „Říkal jsem jí, ať se přijde podívat až na devítku,“ prozradil Every, jenž začínal na desátém odpališti. „Ale ona se mnou absolvovala celou druhou devítku, to od ní bylo hezké,“ dodal.
Další pozice: 11. Kuchar (-2),  18. Levin, Rollins (-1),  35. Wi (E),  61. Gay (+1),  75. Wagner, Choi, Knost (+2), 96. Duval (+3).


Turnaj, který slaví 90 let, bude mít průměrné startovní pole. Bude hrát loňský vítěz Charley Hoffman, K. J. Choi, Kevin Na, Frederik Jacobson, Matt Kuchar, Johnson Wanger, David Duval, Anthony Kim či Charlie Wie.

Hraje se na hřišti TPC San Antonio, které má par 72 a délku 6 546 metrů. Rekord hřiště  je 64 ran.

Turnaj je dotován částkou 6,2 mil. dolarů (118,3 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,116 mil. dolarů (21,6 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC San AntonioSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček