PGA Tour – U.S. Open Championship

18.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – U.S. Open Championship, Olympic Club, San Francisco, Kalifornie, USA
(14. – 17. 6.2012, -9 hod)


Webb Simpson

Neděle – finálové kolo
Kdepak mínusové skóre. Po čtyřleté odmlce je vítězem druhého majoru sezony opět hřiště. No a samožejmě spolu s ním letos vyhrál Webb Simpson. S konečným výsledkem +1. Bylo to drama až do konce a jak Graeme McDowell, tak Jim Furyk mohli ještě jeho výkon vyrovnat a vynutit si play-off. Nestalo se, šestadvacetiletý Američan získal na extrémně těžkém Lake Louise své první velké vítězství kariéry. Na majoru přitom startoval teprve popáté a na US Open podruhé. „Proto jsem si opakoval, abych se moc nesnažil vyhrát,“ řekl majitel dvou turnajových výher z loňské sezony.

Vítěz a čerstvý držitel šeku na 1,44 milionu dolarů se přiznal, jak je rád, že se odnaučil sledovat skóre. „Házel jsem pohledy na leaderboard až příliš často. Ale v průběhu kola se může stát tolik věcí, že jsem s tím přestal,“ řekl. Ale ke konci mu diváci dávali najevo, jak na tom je. „Povzbuzovali mě čím dál hlasitěji a patří jim za to dík,“ dodal Simpson.

Pěti jamkách měl na kontě dvě bogey, pak ale přišly jeho hvězdné chvíle – sérii birdie na jamkách 6,7 a 8 podpořil ještě jedním na desítce. Zbytek hřiště obešel v paru a pak v klubovně čekal, co s jeho atakem udělají sobotní lídři. „Oba jsou vynikající hráči, major už vyhráli. Byl jsem při sledování dění na osmnácté jamce hrozně nervózní,“ přiznal Simpson, jak prožíval počínání členů posledního flightu.

McDowell byl poměrně dole, pak ale severoirský vítěz turnaje z roku 2010 zahrál birdie na sedmnáctce a stačilo to zopakovat na jamce poslední. Byl z toho ale jen par a konečná druhá pozice. Furyk byl na +1 ještě po patnácti jamkách, ale bogey na šestnácté ho srazilo níž a místo aby se Američan vrátil, po dalším bogey (hrál čtyři a birdie žádné) na osmnáctce klesl na dělenou čtvrtou pozici.

Prohlášení Tigera Woodse, že dohnat pět ran (takovou ztrátu měl před finálovým kolem na první místo) nebude nemožné, bylo pravdivé, ale v jeho případě zůstalo pouhým přáním. Málem to dokázal Michael Thompson, autor nejlepšího nedělního výsledku 67 (-3). Ne, on to opravdu dokázal, jen jeho kombinace čtyř birdie a jednoho bogey stačila sice na McDowella s Furykem, ale zároveň pouze na dělené druhé místo.

Woodsovi ze stejné pozice útok na patnáctý major titul kariéry nevyšel. Zapsal skóre 73 (+3) a skončil těsně za top 20. Přesto mu publikum v Olympic Clubu tleskalo, protože odešel se ctí. Osudným se Woodsovi stal podobně jako v sobotu začátek. „Tam jsem opravdu nehrál dobře,“ přiznal. Po šesti jamkách už byl šest ran nad parem, na trojce hrál dokonce double bogey, své jediné na turnaji. Být agresivní a pokusit se smazat ztrátu na lídry se ukázalo být jako příliš velký risk. „Několikrát jsem poslal míč do špatné strany, a tak se to seběhlo. Je to těžký start,“ dodal Woods. Když si uvědomil velikost svého odstupu na čelo turnaje, jeho hra se zklidnila a on se po zbytek dne obešel bez dalšího bogey. Zahrál tři birdie a svou pozici přece jen vylepšil. „Neměl jsem dobrou rychlost na greenech,“ postěžoval si ještě.

Další pořadí: 15. Stricker, Kaymer (+6), 21. Watney, Rose, Woods (+7), 27. Kuchar (+8), 38. Schwartzel, Mahan, García (+10), 41. Fowler, Poulter, Čejka (+11), 65. Mickelson (+16), 68. K. Bradley (+18).


McDowell - Furyk

Sobota – 3. kolo
Může to být jako za starých časů, kdy Tiger Woods útočil v posledním kole ze zadní pozice a vyhrával. Ale taky to tak být nemusí. Sám by si asi tuhle „kratochvíli“ raději odpustil, protože mít na takovém hřišti ztrátu na první místo pět úderů není vůbec komfortní. Nejvyšší příčka patří dvojici Graeme McDowell, Jim Furyk, její hodnota -1 se nezměnila.
McDowell po birdie na poslední jamce zvedl ruce nad hlavu v gestu, jaké si obvykle přisvojí až konečný vítěz. „Ovládly mě emoce. Je to úplně nadřeň. Tam hluboko se bojíte, že to zpackáte. Nebojím se úspěchu, ale selhání. To my všichni,“ komentoval své chování McDowell.
Zatímco Severoir, jenž za podobně extrémních podmínek, jaké připravili organizátoři letos na Lake Course, vyhrál US Open předloni, musel jít na 68 (-2), jeho americký partner pro nedělní finálový flight zůstal na even paru. Furyk šel v poslední dvojici i ve třetím kole a předčil v ní Woodse. „Jsme rád v takové pozici,“ pochvaloval si, „hřiště má na psychiku lidí samozřejmě svůj vliv a já doufám, že se nebudu příliš obávat pohledu na leaderboard,“ dodal už s výhledem na nedělní finálové kolo.
Woods zápolení s hřištěm poznal. Ne a ne se tentokrát chytit. „Měl jsem dnes potíže na greenech,“ přiznal. „Začátek na bogey by býval ještě mohl napravit, on ale do osmé jamky přidal další tři. A na této hranici se jeho výkon také ustálil, po jednom birdie a dalším bogey přinesl Američan výsledek 75 (+5), což znamená pokles na dělenou čtrnáctou pozici. „Zítra se pokusím zahrát co nejlepší kolo a uvidíme, co se stane,“ dodal k tomu, že patnáctý major je zase poměrně daleko.
Nižší skóre se přitom opět zahrát dala, jak ukazuje příklad Leeho Westwooda. Angličan se kolo od kola zlepšuje a tentokrát dokonce skokově, protože oproti pátku nastřádal pět ran. Jeho výkon 67 (-3) je vůbec nejlepším sobotním. Poměr birdie – bogey je u světové trojky pět na dvě a z dělené čtvrté pozice to je k lídrům o jeden úder blíž. Se skóre šel podruhé níž také Fredrik Jacobson, což Švédovi vyneslo samostatnou třetí pozici. Pozoruhodný je i další vzestup Alexe Čejky s denním výsledkem even par už na 32. příčku.
Další pořadí: 3. Jacobson (+1), 4. Westwood, Els (+2), 14. Kaymer, Kuchar, Woods (+14),  27. Mahan (+6), 32. Čejka, Stricker, Watney, Schwartzel (+7), 42. Mickelson, Poulter (+4), 61. K. Bradley (+11).


Pátek – 2. kolo
Tentokrát žádné tak skvělé skóre, hodnota nejlepšího výkonu klesla na -1. Svítí za jmény tří Američanů: Jim Furyk, Tiger Woods, David Toms. Jen oni hrají pod par a dělí se o vedení, zatímco jejich krajan a čtvrteční lídr Michael  Thompson zahrál o devět ran hůř a spadl na dělenou čtvrtou pozici. Tam už je výsledek +1 a tak to jde dál až k hodnotě cutu +8. Prostě extrém. Do cifry, znamenající účast ve víkendovém programu, se vešel česky hovořící Němec Alex Čejka, zatímco obhájce titulu Rory Mc Ilroy ze Severního Irska vypadl, stejně jako anglický světový hráč číslo 1 Luke Donald. Jeho čekání na první major titul tedy trvá. „Pokusím se z toho poučit a příště být silnější,“ hlesl Donald.
Na brutálně obtížném hřišti byly opět k vidění výsledky přes 80, ale našli se opět golfisté, jimž se i za takových podmínek podařilo přinést skóre začínající šestkou. Vůbec nejlepší byl v pátek amatér. Hunter Hamrick zahrál 67 ran (-3), oproti úvodnímu dni se zlepšil o deset úderů a postoupil na dělené 18. místo. Aby paradoxů nebylo dost, není nejvýše postaveným amatérem v leaderboardu. Dokonce o devátou pozici se dělí Beau Hossler poměrně vyrovnanými výkony 70 a 73.
Z vedoucího tria měl nejlepší den Furyk. Zapsal dvě bogey a tří birdie, z nichž dvě na trojparech, kde se mu podařily dva vynikající putty. Jen o ránu horší než jeho 69 (-1) byli Toms s Woodsem, jenž vypadal soustředěný a zaujatý děním. „Jsem rád za pozici, v jaké jsem, a těším se na to, co bude dál,“ řekl. Skórkarta bývalého vládce světového golfu a vždy a stále spolufavorita každého turnaje je zajímavá – spolu se třemi „roztroušenými“ birdie jsou v ní tři bogey v těsném sledu za sebou na čtyřparech 5, 6 a 7. „Trochu mě to dostalo do tenze,“ přiznal s malým úspěvem. Hon na 15. major titul trvá a zatím je úspěšný. „Jsem si jistý, že lidé budou při Tigerově hře úplně šílení. Vždyť jí dal tolik,“ vymaloval dopředu rámec následujícího dění Toms.
Svou hráčskou kvalitu zase jednou ukázal Čejka. Mariánskolázeňský rodák byl jako jeden z mála pod parem, za tři bogey a čtyři birdie si vysloužil 69 ran, dvě z nich ušetřil skvělým závěrem druhé devítky, tedy na jamkách 17 a 18. Když dopoledne končil, byl ještě pod čárou cutu, ale jak postupně přidávali své výsledky hráči odpoledních flightů, jeho hodnota klesala.
Neklesla ovšem tak nízko, aby se do horní části dostala jména dvou evropských favoritů. Jak McIlroy, tak Donald doplatili na čtvrteční mizérii. Ve druhém kole zahrál prvně jmenovaný 73 a druhý 72, s čímž se spousta konkurentů dostala dál. ti Jenže nemuseli dohánět takovou ztrátu jako druhý a první muž světového žebříčku, jejichž další účast musí diváci oželet. Vyřazený obhájce byl ve velkých rozpacích: „Abych řekl pravdu, nepřipadá mi, že jsem v těch dvou dnech hrál tak špatně. Jenže tohle hřiště je zkouškou a stačí, když nějakou ránu nezahrajete úplně přesně, nebo když nejste rovní.“
Další pořadí: 4. Colsaerts, McDowell (+1), 9. Schwartzel, Kuchar, Mahan (+3), 18. Stricker, Els, Rose, Watney (+4), 29. Kaymer, Westwood (+5), 51. Čejka, Mickelson (+7), 59. Fowler (+8).
Cutem neprošli: B. Haas, D. Johnson, Oosthuizen, Crane, B. Watson (+9), McIlroy (+10), Donald (+11), Hanson (+13), Jiménez (+18).


 

Čtvrtek – 1. kolo
Mimořádný výkon se povedl Michaelu Thompsonovi, jehož skóre 66 ran (-4) znamená vedení o tři údery. Mezi pěti hráči, dělícími se o druhé místo, je také Tiger Woods. Vedoucí Američan má sice ve skórkartě i tři bogey, ale skvěle a čistě zvládl zejména obávanou druhou devítku, na které zapsal čtyři birdie. „Je to moje oblíbené hřiště,“ nenechal se splést jeho extrémní náročností ve variantě pro druhý major sezony sedmadvacetiletý golfista. V součtu se třemi z devítky první to na Lake Course dává vynikající výsledek.
A to třeba s ohledem na to, jak hráli golfisté ze světové špičky. První hráč světa Luke Donald měl značné potíže vyrovnat se s podmínkami tvrdých greenů a zrádných dlouhých fairwají, jeho skóre 79 (+9) je tři rány nad vypočítaným cutem. Přitom u něj nešlo o žádnou výraznou chybu, která by na jedné jamce znehodnotila jinak solidní výkon. Angličan prostě zapsal devět bogey. Jiní jsou na tom ještě hůř a pocítili pravdivost slov Dustina Johnsona, že tady hrozí osmdesátka. Jen o ránu lepší než Donald je Alex Čejka, jenž hrál jedno birdie, ale i jednou double bogey.
„Po první jamce jsem se probudil,“ komentoval své kolo Thompson. „Nezahrál jsem na ní par, protože jsem si neuvědomil, jak rychlé jsou greeny. Pak už můj putter fungoval dobře. Lídr, jenž na US Open při svém jediném startu v roce 2008 skončil devětadvacátý, se ještě s oblíbeným hřištěm chvíli potýkal a své tři bogey zapsal na prvních šesti jamkách, pak už byl bezchybný. „Snažil jsem se na greenech hrát lehce,“ naznačil recept na úspěch.
Woods si pochvaloval, jak se dokázal držet své strategie. „To hřiště je velice rychlé, ale já jsem na něm hrál dobře. Celé kolo jsem míč kontroloval,“ řekl trojnásobný vítěz turnaje a experty chválený za vynikající course management. „To byl ten starý Tiger. Byla to nádhera, pozorovat ho,“ ocenil hru spoluhráče z flightu Bubba Watson. Sám americký vítěz letošního Masters nezačal moc dobře, do druhého kola má stejnou výchozí pozici jako Donald.
Další pořadí: 2. McDowell, Woods, Watney, Rose, Toms (-1), 7. Furyk, Kuchar, Poulter (E), 23. Mahan, Fowler (+2), 40. Westwood (+3), 52. Kaymer (+4), 74. D. Johnson (+5), 93. Mickelson (+6), 109. McIlroy (+7), 125. Čejka (+8), 140. Donald (+9).

Nick Watney zahrál v první kole albatross!

Druhý major turnaj sezóny je zde. Obhájcem titulu je Rory McIlroy, který není zrovna v nejlepší formě (z posledních 4 turnajů třikrát neprošel cutem). Velké očekávání je opět u Tigera Woodse, zda-li potvrdí svojí formu, když před 14 dny vyhrál na Memorial Tournament. Nutno též zmínit Phila Mickelsona, který ještě nikdy nezvítězil na tomto turnaji. Snad se oba hráči vybičují k lepším výsledkům a navzájem si pomohou. Jdou totiž spolu ve flightu. K nim se přidá ještě Bubba Watson.
Dále budou hrát Martin Kaymer, Lee Westwood, Luke Donald, Matt Kuchar, Rickie Fowler, Ernie Els, Jim Furyk, Graeme McDowell, Davis Love III, Vijay Singh, Padraig Harrington či Alex Čejka.
Hrát bude také teprve 14letý chlapec Andy Zhang, který se kvalifikoval. Stal se nejmladším hráčem major turnaje v historii. Pomohlo mu odstoupení Paula Caseyho a Brandta Snedekera. Nechme se překvapit, jak se mu bude dařit na velkém turnaji. (článek o Andy Zhang)

Hraje se na hřišti Olympic club, které má par 70 a délku 6 556 metrů.

Turnaj je dotován částkou 8 mil. dolarů (166,4 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,44 mil. dolarů (29,9 mil. korun českých).

Odkazy: … Olympic clubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříčekk