25.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

PGA Tour – Travelers Championship, TPC River Highlands, Connecticut, USA
(21. – 24. 6.2012, -6 hod)

Neděle – finálové kolo
Zámořský okruh byl zase jednou svědkem nevídaných událostí. Ojedinělým výkonem 62 ran (-8) kde se vzal, tu se vzal, namířil si to do čela výsledkové listiny Marc Leishman. Co na tom, že před nedělí figuroval někde na začátku třetí desítky, v jeho případě to nebylo na překážku. Když dokončil nedělní kolo, v němž prostě nastřádal osmi birdie, nic víc a nic míň, byla to záležitost jiných. Těch, co zbyli na hřišti. Měli před sebou výzvu v podobě konečného skóre -14. “Nemyslel jsem si, že to bude stačit,” řekl osmadvacetiletý Leishman. Jenže nikdo tu jeho hozenou rukavici nezvedl.
O druhé místo se podělili Američané Bubba Watson a Charley Hoffman, jejichž výkony v posledním dnu byly skvělé – 65 ran u prvního a 66 ran u druhého daly dohromady shodný výsledek -13. Jenže každý na něj nazírá jinak. Zatímco Watson hrál jen birdie, Hoffman byl po šestnácté jamce jasně ve vedení na mínus šestnácti. Jenže přišla sedmnáctka, rána do vody a double bogey. Když měl stále ještě co-leader uhájit tuto pozici, na osmnáctce trefil bunker u greenu a dopustil se bogey. “Je to trpké, ale poučím se z toho. Vždycky, když jste ve hře o titul, se můžete poučit,” komentoval Hofman své zklamání.
Leishmanova radost mohla v klubovně propuknout naplno. “Když jsem skončil, byl Charley zrovna na patnáctce. Viděl jsem, co se pak stalo. Dal jsem si pár rán, nějaké putty a ono to skončilo v můj prospěch,” dodal vítěz. “Je lepší vyhrát tak, že zahrajete nějaká birdie, než aby vám to takhle spadlo do klína. Ale nemyslím si, že se k tomu budu nějak vracet,” dodal spokojeně Leishman.
Další pořadí: 8. Kuchar (-11), 11. Mahan, Harrington (-10), 29. K. Bradley, Simpson, Karlsson (-6), 37. Singh (-5), 47. Wagner, Oosthuizen (-4), 60. Stanley (-3), 62. Poulter (-2), 64. Z. Johnson (-1).

Sobota – 3. kolo
Dohrávka druhého kola pořadím na předních místech už tolik nezamíchala, zato třetí kolo velmi výrazně. Do čela se společně dostali Angličan Brian Davis a Američan Roland Thatcher, kteří vytvoří společný finálový flight  s výchozí pozicí 12 ran pod par. Znamená to náskok dvou úderů na trojici, dělící se o třetí místo průběžného pořadí: Američané John Rollins s Jamesem Driscollem a Australan Stuart Appleby.
Davis předvedl v sobotu, kdy už většinou svítilo slunce, nejlepší výkon dne 64 ran (-6) i s jedním bogey. Šest ze svých sedmi birdie zapsal mezi první a osmou jamkou. “Nevím, prostě jsem hrál a ono to tam padalo. Greeny byly po bouřce měkčí, ale na posledních třech jamkách se zase zvedl vítr, takže to bylo těžké,” připomněl Angličan proměnlivé počasí. Thatcher byl v kole o jeden úder horší, ve skórkartě má šest birdie a rovněž jedno bogey ze sedmnácté jamky, jímž se připravil o samostatné vedení. “Je snadné říct, že tam jsou lehké jamky ke skórování, ale vy musít přijít a opravdu skórovat,” komentoval svůj posun do pozice co-leadera.
Další pořadí: 6. Harrington, Kuchar (-9), 12. B. Watson (-8), 16. Simpson (-7), 39. Bradley (-4), 44. Stanley, Z. Johnson, Poulter, Singh (-3), 57. Oosthuizen (-2), 68. Mahan (-1).

Cut se po sobotní dohrávce druhého kola usadil na hodnotě even par. Neprošli například člen to 20 FedEx Cupu Huh či mladý Japonec Išikawa. Po třetím kole pořadatelé zkrátili startovní pole nedělního finále podle pravidla MDF na 70 hráčů. Peníze berou i bez účasti ve čtvrtém kole mimo jiné argentinský veterán Cabrera či lídr po prvním kole Mathis, jenž hrál v pátek 73 a v sobotu 74.

Pátek – 2. kolo
Hra byla přerušena, aniž by tři závěrečné flighty vyrazily na hřiště. Dopolední program byl zkompletován, z odpoledního se hráči dostali nejdál na devátou jamku, druhou devítku nezačal nikdo. Cut byl ve chvíli, kdy počasí znemožnilo pokračovat ve hře,  na hodnotě even par.
Nejlepším mužem průběžné výsledkové listiny byl Fredrik Jacobson, jenž má za sebou dvě úplně osmnáctky a skóre -9. V sobotu zahrál obhájce titulu 66 ran (-4), jen o jeden úder hůř než ve čtvrtek. Má ve skórkartě sice dvě bogey, ale také eagle z pětiparové 13. jamky. “Je těžké vyhrát jakýkoli turnaj a vyhrát dvakrát za sebou je asi ještě těžší. Ale víte jak to  je – máte dobré vzpomínky, všechno do sebe zapadne a to zvýší vaše šance,” řekl Švéd. Jediným, kdo dokázal vyhrát Travelers dvakrát po sobě, byl v letech 2001 a 2002 Phil Mickelson.
S bilancí jen o jednu ránu horší než Jacobson odešli ze hřiště Australan Nathan Green (absolvoval devět jamek) a Američan Charley Hoffman (má jich za sebou šest).

Čtvrtek – 1. kolo
Osmatřicetiletý David Mathis, dvojnásobý vítěz turnajů nižší Nationwide Tour, zahrál hole-in-one. Povedlo se mu to na jedenácté jamce a výrazně si tím přispěl ke skóre 64 ran (-6), jímž se dostal do čela turnaje. Přidal ještě šest birdie (všechna na čtyřparových jamkách) a dvě bogey. Na druhé pozici figurují se ztrátou jednoho úderu Australan Nathan Green, Američan Will Claxton a Švéd Fredrik Jacobson.
Mathis, jehož nejlepším letošním výsledkem je dělené desáté místo na Zurich Classic, hrál PGA Tour už v roce 2009, ale kartu neudržel. Pak se mu povedl návrat a loni už účast mezi zámořskou elitou obhájil. Na velký titul však stále čeká. “Měl jsem skvělý start do turnaje, ale i později jsem dal tolik dobrých ran, že jsem se tomu startu přiblížil,” pochvaloval si Američan, jehož životním maximem je osmé místo v konečném turnajovém pořadí. Před týdnem na US Open neprošel cutem.
Ke svému esu řekl, že měl štěstí. Pokusil jsem se devítkou přiblížit co nejvíc praporku, trefil jsem to, kam jsem chtěl, a míč se odrazil doprava a spadl tam,” přitakal Mathis.
Další pořadí: 5. Simpson, B. Watson (-4), 15. Kuchar (-3), 25. Poulter, K. Bradley (-2), 43. Wagner, Harrington (-1), 58. Mahan, Huh, Stanley (E), 74. V. Singh (+1), 87. Z. Johnson (+2).

Minulý rok zvítězil Švéd Frederik Jacobson. Obhajoba titulu je na místě, neboť v minulém týdnu na U.S. Open nezahrál špatně, když skočil na 15. místě. Konkurencí mu budou oba vítězové letošních major turnajů, Bubba Watson a Webb Simpson. Dále budou hrát Matt Kuchar, Ryan More, Padraig Harrington, Bo Van Pelt, Hunter Mahan, Zach Johnson, Keegen Bradley či Angel Cabrera.

Hraje se na hřišti TPC River Highlands, které má par 70 a délku 6 258 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6 mil. dolarů (121,8 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,08 mil. dolarů (21,9 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC River HighlandsSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

Počet přečtení: 1 874