PGA Tour – Tour Championship by Coca-Cola (22. – 25.9.2011)

26.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Tour Championship by Coca-Cola, East Lake Golf Club, Atlanta, USA
(22. – 25.9.2011, -6 hodin)

Bill Haas


Neděle – poslední kolo
Málo pravděpodobného a těžko předvídatelného vítěze PGA Tour Championship a FedEx Cup 2011 mají v osobě Američana Billa Haase. Ten na třetí jamce rozehrávky porazil krajana Huntera Mahana, s nímž společně dosáhli shodného celkového skóre -8 ran po čtyřech kolech. „Je to teprve moje třetí vítězství, takže moje pocity jsou opravdu zvláštní,“ vylíčil vítěz, jenž své dva předchozí tituly získal loni – na Bob Hope Classic a Viking Classic. Letos nic nevyhrál, až teď, ale stálo to za to.

Haas si za jediný víkend vydělal dost peněz. K 1,44 milionu dolarů, které získal jako vítěz turnaje, obdrží prémii 10 milionů dolarů za vítězství v seriálu.  Celková částka činí v přepočtu, i při hubeném kurzu dolaru,  zhruba 212 milionů českých korun.

Došlo k tomu přesto, že Haas zahrál bogey na předposlední i poslední jamce nedělního kola a skončil ho s výsledkem 68 (-2). Chvíli předtím přitom vedl o tři rány, ale jako by se mu z nenadálé šance rozklepala kolena. Tlak na něj vytvářel i spoluhráč z flightu Luke Donald, jenž měl naopak skvělý finiš. Anglický světový hráč číslo 1 zapsal birdie na třech z pěti závěrečných jamek, a proto jej nakonec mrzelo, že za Haasem přece jen o jeden úder zaostal a zbylo na něj až třetí místo jak v turnaji, tak ve FedExCupu. Jelikož lídr dal takto svou pozici všanc, nervózně čekal, jak zareagují hráči ze zbylých dvou flightů.

V kole, v němž bylo nízkých skóre poskrovnu, dokázal Haasovu bilanci přece jen vyrovnat Mahan, jeden ze dvou sobotních lídrů. Určujícím se ukázalo být jeho birdie na patnácté jamce, zbylé tři Američan paroval. V tu chvíli bylo jasné, že jeden z nich získá desetimilionovou prémii, protože vedoucí muž průběžného pořadí Webb Simpson po svém nejhorším kole za 73 (+3) klesl na konečné 22. místo. „Nevím, kolikrát ještě zopakuji slovo štěstěna, protože kdyby Webb hrál o něco lépe…“ vystihl později Haas situaci. Simpsonovi by bývalo stačilo 18. místo a šek na deset milionů by patřil jemu.

Diváci proto vyhlíželi play-off v očekávání dramatu. Oba duelanti se nejprve vydali na tříparovou osmnáctku a oba ji zahráli na tři údery. Pořadatelé je poslali na čtyřparovou jamku číslo 17 a uchazeči o celkové prvenství zase zapsali par. Pokračovalo se znovu na osmnáctce, která zejména Haasovi dělala velké problémy hlavně v sobotu, kdy na ní zapsal double bogey. Tentokrát ji ale znovu dokončil v paru, což Mahan nedokázal vinou odpalu do bunkeru, odkud se nedokázal dostatečně přiblížit jamce.

„Ruce se mi klepaly,“ ulevil si Haas krátce poté, co proměnil poslední putt ze vzdálenosti o něco delší než jeden metr. „Nevím, jaká to byla vzdálenost, asi čtyři stopy, ale zdálo se mi, jako by to bylo dvanáct,“ zasmál se. „Bylo to velice nečekané,“ vystihl to, co cítili všichni.

Prvenství v pátém ročníku FedEx Cupu tedy patří devětadvacetiletému muži ze Charlotte v Severní Karolině, jehož rodina má silnou golfovou tradici. Haasův prastrýc Bob Goalby vyhrál v roce 1968 US Masters. Jeho následovník si teď výrazně řekl o místo v týmu pro Prezidentský pohár. Kapitán amerického výběru Fred Couples by měl v úterý udělit poslední divokou kartu.

Pořadí: 1. Haas, 2. Mahan (oba -8), 3. Donald, Choi, Baddeley (-7), 6. Howell III, Scott, Day (-6), 9. Van Pelt (-5), 10. Mickelson (-4), 15. Stricker (-1),  16. Singh (E), 20. Kuchar (+1), 22. Simpson (+2), 23. D. Johnson (+3).

 

Sobota – 3. kolo
Počasí se umoudřilo a zase je všechno trochu (nebo spíš výrazně) jinak. Tím, kdo bezprostředně sahá po vítězství ve FedEx Cupu, je Hunter Mahan, Tedy Američan, s nímž se do okruhu favoritů ne tak zcela počítalo. Jenže tady už zbývá odehrát jen jedno kolo a šance udržet náskok je reálná. „Cítím, jako bych porozuměl zdejším greenům, což je důležité,“ nechal se slyšet Mahan, jenž přitom zapsal v kole tři bogey. Jenže kompenzoval je pěticí birdie a jedním eaglem, takže dal dohromady kolo za 66 ran (-4). Celkově se dostal na skóre -9, momentálně nejlepší ze všech.
Mahan ovšem není na pozici lídra sám. Dělí se s ním o ni ještě Aaron Baddeley. „Výhra v turnaji by byla skvělá. A ve FedEx Cupu by mi mohla nečékaně pomoci,“ vyjádřil se Australan, jemuž by výhru ve FedEx Cupu samozřejmě přineslo takém jen prvenství z East Lake. Zkompletoval  nejlepší sobotní kolo v podobě výkonu 64 (-6) a zopakoval tím páteční představení Bubby Watsona. Jenže právě tento Američan je příkladem toho, jak rychle může nastat v golfové hře zmar. Ztrácel kontinuálně, ale vrchol všeho přišel na čtyřparové předposlední jamce, kde hráč neudržel hlavu v rovině, a po neuvěřitelných peripetiích s vodou, roughem  a bunkerem zapsal na jedné jamce 9, tedy pět ran navíc!
O dost si pohoršil i Australan Adam Scott, jehož sobotní skóre 74 (+4) znamená rovněž neuvěřitelný výkyv oproti číslům 67 a 65  z předchozích dnů. Jenže v golfu platí jen a jen aktuální skóre a Scottových -4 je už lídrům vzdáleno na pět úderů.
Šanci udržet výhru ve FedEx Cupu přece jen posílil domácí lídr Webb Simpson, jenže vyrovnanost na úrovni paru je pro desetimilionovou prémii málo.  Také světová jednička Luke Donald hrála dobře, ale nárok na samostatné čelo průběžného pořadí ztratila. Tři rány na vedoucí dvojici dávají šanci, vždyť Donald je neuvěřitelně konzistentní s putterem a zvládá už nervově vypjaté koncovky.
Pořadí: 1. Baddeley, Mahan (-9), 3. Day, Choi (-7), 5. Haas, Donald (6), 7. Mickelson, Jacobson (-5), 9. Scott (-4), 11. Stricker (-3), 14. Kuchar (-2), 15, Simpson (-1), 18. Snedeker (+1). 26. Rose (+4).

 

Pátek – 2. kolo
Půltucet hráčů se na měkkém a mokrém hřišti vystřídal na nejvyšším místě leaderboardu, a všichni se v tu chvíli ocitli virtuálně na prvním místě FedEx Cupu. A právě to střídání dokázalo, jak natěsnáno je na horních příčkách. Stačila dobrá či špatná rána a celé pořadí se absolutně měnilo. Po polovině turnaje musel zůstat jeden golfista, jemuž patří vedení, a tím je Adam Scott. Také ony by se při současném seřazení třicítky finalistů stal zároveň vítězem turnaje i celé soutěže.
Možnost ostatním urvat případným titulem také desetimilionovou prémii za FedEx Cup dává Webb Simpson. Dosavadní vedoucí muž průběžného pořadí seriálu se dlouho pohyboval na samém chvostu výsledkové listiny. Po desáté jamce byl až na bilanci +3. Pak ale zabral i on, zahrál birdie na čtrnáctce a eagle na patnáctce. Tím poskočil na dělenou 19. pozici po prvním dnu a ostatním jejich roli trochu ztížil. Nicméně Scott patří mezi ty, kteří by Američanovi v případě výhry v East Lake GC vzali i celkové prvenství.
Australan pod podmračenou oblohou, ale jinak v celkem příjemném počasí také nezačal nejlíp, ale vzpamatoval se dřív a hlavně začal sázet svá birdie s mnohem větší frekvencí než ostatní. Po pěti jamkách měl v kole skóre +2, ale mezi sedmičkou a dvanáctkou zapsal pět birdie a další dvě připojil na předposlední i poslední jamce. Je z toho pátek za 65 (-5) a celkový výsledek osm ran pod par. „Skvělý finiš,“ usmál se doširoka Scott. „Na těch závěrečných jamkách jsem zahrál dva opravdu hezké putty. Vůbec jsem rád, jak jsem se tady dal dohromady.“
Samostatně druhý je Korejec K.J. Choi, jeden z těch, kteří v průběhu druhého kola také vedli, se ztrátou jedné rány, a o třetí příčku se dělí další Australan Jason Day s Lukem Donaldem. Tedy se světovou jedničkou z Anglie a najednou je nahoře spousta neamerických golfistů, majících k celkovému vítězství blíž než smečka domácích profesionálů. Zastavme se u Donalda, nejvyrovnanějšího hráče posledních měsíců a let. Dva údery za Scottem v tuto chvíli neznamenají žádnou velkou ztrátu a zároveň pochopitelně před víkendovým programem nic negarantují. Ale právě schopnost prvního hráče žebříčku hrát vyrovnaně na vysoké úrovni (na Tour Championship zatím 66 a 68) je pro zbytek konkurence varující. Tento hráč nemívá výkyvy a do čela by ho nakonec mohla vytlačit právě tato vlastnost, vždyť tady je už jen třicítka finalistů a možnost, že se někdo nahoru dostane s přispěním jednoho mimořádného výsledku, je procentuálně nižší než na početnějši obsazeném podniku. Zvlášť když Donald poznamenal, že nebyl spokojen se svou formou: „Tentokrát jsem netrefoval míč tak jako včera, kdy jsem měl hru víc pod kontrolou. Proto jsem spokojens výsledkem. Myslím, že to bude dobrý, zábavný a vzrušující víkend.“
Pořadí: 1. Scott (-8), 2. Choi (-7), 3. Day, Donald (-6), 5. B. Watson, Haas, Mahan, Bradley (-5), 9. Dufner (-4), 10. Snedeker, Kuchar (-3), 15. Stricker, Mickelson (-2), 19. Watney, Simpson (-1), 26. D. Johnson (+3), 28. Rose (+4).

 

Čtvrtek- 1. kolo
Zprvu příjemné počasí proložil déšť, což by ještě hráčům tolik nevadilo, nebyly to provazy z kapek. Pak se ale do blízkosti areálu přihnala bouřka a pořadatelé kolo přerušili. Na hřišti v tu chvíli zůstaly pouze dva dvoučlenné flighty. Naštěstí se nebezpečí ukázalo být nepříliš urgentním a hráči se zanedlouho vrátili dokončit svůj program.
V čele je Keegan Bradley, jenž absolvoval kompletní kolo dávno předtím. Zahrál 64 ran (-6), ve skórkartě má pouze jedno bogey a měl hlavně vynikající závěr. Tvoří ho pětice birdie mezi 12. a 17. jamkou. Virtuálně se posunul na třetí místo pořadí FedEx Cupu. Ovšem pozor, nevede Webb Simpsona, nýbrž Luke Donald.
„Byl to dobrý den s docela dobrým začátkem,“ začal svůj komentář Bradley, jehož kariéru zdobí nedávný major titul z PGA Championship. „Na druhé jamce jsem trefil dobrý bunker shot a uklidnil jsem se. Když hrajete dobrý golf, je to snadné,“ dodal muž, jenž začal turnaj na 20. místě průběžného pořadí.
Lídr po třetím dílu play-off Simpson zahrál průměrně. Jeho výkon 69 (-1), daný pěti birdie a čtyřmi bogey, stačí  na dělené 17. místo. Američan mohl být výš, ale pokazil závěrečnou jamku.
Donald byl zprvu lehce vzadu. Po začátku birdie – bogey přidal pět parů za sebou. Pak se ale kousl. Postupně stlačil své skóre na -4 a udržel ho i na finální osmnáctce, což je v East Lake dlouhý třípar, když ho na ni pořadatelé posléze pustili. Prozatímní dělené druhé místo posouvá Angličana na vedoucí pozici v seriálu.
Pořadí: 1. Bradley (-6), 2. Dufner, Reavie, Donald (-4), 5. Howell III, Mahan, Scott, Day, Kuchar (-3), 10. Mickelson, Stricker, Snedeker (-2), 16. Simpson (-1), 19. Rose, D. Johnson (E), 24. Watney (+2), 30. Singh (+4).

Vrchol sezóny je zde! Třicet nejlepších golfistů za uplynulý ročník se utká v posledním klání PlayOffs FedEx Cupu. Všichni hráči mají šanci vyhrát tučný šek na 10 mil. dolarů za vítězství ve FedEx Cupu a ještě dalších 1,4 mil. dolarů z dotace 8 mil. dolarů za vítězství v posledním turnaji. Je pravdou, že šanci na získání bonusu za vítězství ve FedEx Cupu mají stále všichni hráči, ale někteří mají již jen teoretickou šanci. Největší šance na vítězství se upínají na pětici hráčů v žebříčku FedEx Cupu a to na Webba Simpsona, Dustina Johnsona, Justina Rose, Luke Donalda a Matta Kuchara. Pokud někdo z nich vyhraje tento turnaj, zvítězí i celkově ve FedEx Cupu. Další hráči mohou také vyhrát, ale mají to už mnohem těžší. Např. Pokud chce Phil Mickelson, současně 14. ve FedEx Cupu, vyhrát a získat bonus, musí vyhrát turnaj, Webbe Simpson musí skončit devátý či horší, Dustin Johnson musí být 5. a horší, Justin Rose musí být 4. a horší, Luke Donald a Matt Kuchar musí skončit 3. či horší.
V loňském roce vyhrál tento turnaj Jim Furyk, který se stal i vítězem FedEx Cupu. Letos je již jasné, že Jim Furyk loňské vítězství nezopakuje, neboť se neprobojoval do tohoto turnaje.

Hraje se na hřišti East Lake Golf Club s parem 70 a délkou 6 540 metrů.

Turnaj je dotován částkou 8 mil. dolarů (144 mil. korun českých) a vítěz si odnese šek v hodnotě 1,44 mil. dolarů (26 mil. korun českých). Bonus za vítězství ve FedEx Cupu je 10 mil. dolarů (181 mil. korun českých).

Turnaje Playoffs.
První se hraje  The Barclays, 25. – 28.8. v Edisonu v New Jersey, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 2. – 5.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 15. – 18.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 22. – 25.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Edisonu je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70  a  poslední turnaj v Atlantě bude hrát  nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx.  Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … East Lake Golf Club … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Světový žebříček …  Finanční žebříčekFedEx Cup žebříček