PGA Tour – The Players Championship

14.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The Players Championship, TPC Sawgrass, Ponte Vedra Beach, Florida, USA
(10. – 13.5.2012, -6 hod)


Matt Kuchar

Neděle – finálové kolo
V pořadí, jež se přesypalo jako písek v četných překážkách TPC Sawgrass, se vítězem stal nejzkušenější z uchazečů o prvenství Matt Kuchar. Přestože zahrál své nejhorší skóre ze čtyř kol 70 ran (-2), uhájil vítězství o dvě rány, a to hned před čtveřicí konkurentů. Jsou jimi jeho američtí krajané Zach Johnson, Rickie Fowler a Ben Curtis spolu s Martinem Lairdem ze Skotska. Vítězné skóre činí -13.
Vítěz dostával všelijaké otázky a jednu pochopitelně i na pověstný úsměv, zdobící jeho tvář víceméně v každém okamžiku hry. „Nedejte se mýlit. Je to naprosto přirozená reakce. Miluju golf, jsem jím posedlý. Když jedu na dovolenou, musím se přinutit, abych tam nehrál a zapomněl na hole. Hra je pro mě vždycky výzva,“ vysvětlil Kuchar, jak je to s jeho zanícením do golfu.
Kucharovi cestu k titulu tak trochu umetl Kevin Na, jenž vyklidil pozici lídra poměrně záhy. Přestože po birdie na druhé jamce už o tři rány vedl, protože pozdější vítěz měl na kontě bogey z jedničky, začal Na záhy kazit. Zahrál bogey na pětce a hned další na šestce, kde poprvé na turnaji neproměnil krátký putt. „Udělal jsem několik chyb a už jsem se vezl. Kdybych býval hrál konzervativně, mohlo se s tím třeba ještě něco udělat. Ale hrál jsem agresivně, abych dohonil Matta, a nedařilo se mi, uznal Na, jenž po sérii špatných čísel viditelně znejistěl a výsledkem bylo kolo za 76 (+4) s pádem na konečnou dělenou sedmou příčku.
Kuchar se dostal do čela a musel si dávat pozor hlavně na Johnsona s Lairdem, kteří se drali výš. V závěru však jeden jako druhý neudrželi bezchybný výkon (Johnson bogey na 15, Laird na 14 a 18), takže vedoucí hráč o své postavení ani jednou nepřišel. A to ani ve chvíli, kdy také jemu uteklo bogey na sedmnáctce. Vzápětí zapsal par, jímž definitivně rozhodl o tom, že mu patří prémie 1,71 milionu dolarů z celkové rekordní dotace 9,5 milionu.
Slunce se schovalo za mraky a vítr nepřestal foukat. I v těchto podmínkách se našli hráči, kteří dokázali zahrát nízká čísla. To nejnižší Bob Estes a David Toms. Ten začal birdie – bogey – par – bogey, ale pak přišly jeho chvíle. Po eaglu na čtyřparové šestce připisoval Američan jedno birdie za druhým, celkem šest, a odevzdal skóre 65 (-7). Sedm pod bylo také jeho konečné číslo. Jeho krajan Estes včlenil jediné bogey na jamce č. 14 doprostřed řady sedmi birdie. Jemu to vyneslo zhoupnutí se do mínusu a posun do top 20.
Podobný finiš předvedl Luke Donald. Šest ze svých sedmi birdie zapsal mezi desítkou a sedmnáctkou. Když pak na poslední jamce po nepřesném drivu a přihrávce do bunkeru zachránil par, jeho 66 úderů ho vyneslo na -9. Zpět do čela světového žebříčku se však Angličan patrně nevrátí. Potřeboval k tomu být do čtvrtého místa, ale nakonec je samostatně šestý.
Tiger Woods předvedl výkon tak rozporuplný jako je teď celá jeho hra. Po osmi jamkách byl na čtyřech ranách v plusu (včetně double bogey na čtyřparové čtyřce) a bylo po nadějích na postup leaderboardem výš. Jediné, co někdejšímu králi světového golfu zůstalo, byla šance napravit si reputaci aspoň ve zbytku kola. A on to také udělal. „S první devítkou spokojen nejsem, se druhou ano,“ rozdělil ve svém hodnocení výkon sám Woods. Při pohledu na skóre 73 (+1) si však musel uvědomit, že takto odděleně to pro konečný výsledek nic neznamená. Ve třech ze čtyř kol na The Players se nedostal pod 70 ran, a tak opustil areál v Ponte Vedra Beach na konci čtvrté desítky konečného pořadí s konečnou bilancí -1.
Další pořadí: 15. Hanson, Scott, Kaymer (-5),25. Mickelson, Poulter (-3), 35. Wagner (-2), 40. Woods (-1), 51. Rose (+2), 61. Westwood (+4).

Sobota – 3. kolo
Bezchybným výkonem se v čele osamostatnil Kevin Na. „Už jsem zahrál spoustu birdie, ale i bogey. Proto se mi líbí, že jsem tentokrát bogey nezahrál,“ usmíval se. Jeho čtyři birdie znamenala výkon 68 ran (-4), s nímž Američan došel až na průběžných -12, o jeden úder lepší než má na druhé pozici jeho krajan Matt Kuchar. Oba soupeřili o nejlepší výchozí pozici pro neděli do posledních chvil. „Jsem tím chozením po hřišti docela unavený,“ přiznal Na, z něhož změny herního stylu udělaly jednoho z nejpomalejších mužů na PGA Tour, neboť mu příprava na ránu vinou úderové nejistoty trvá extrémně dlouho.
Kucharova skórkarta je daleko pestřejší, obsahuje i čtyři bogey. „Tolik jich obvykle nehraju,“ připomněl hráč. To nejdůležitější přišlo na předposlední jamce s pověstným ostrovním greenem, kde Kuchar pálil do vody. Jeho vinou zahrál jen 69 (-3). „Věděl jsem, že to bude ošidné. Nebezpečí číhalo za každým rohem, proto jsem ze svého výkonu nadšený.“ Naopak Na měl výtečný finiš, dvě jeho birdie přišla na šestnáctce a osmnáctce.
Na samostatné třetí místo se propracoval vítěz z minulého týdne Rickie Fowler. V neustálých závanech větru se mu podařilo zahrát 66 ran (-6), ke kterémužto výsledku se konkurenti nedokázali přiblížit. A to další z amerických golfistů, kteří prozatím dominují, ztratil na poslední chvíli koncentraci, protože ono jediné bogey přišlo na osmnáctce, kde Fowler neproměnil středně těžký putt a má celkovou bilanci -9. „Myslím, že jsem byl outisder. Vyhrál jsem minulou neděli, ale přehlíželi mě. Proto jsem rád, jak je tohle dobrá pozice. Jsem připraven,“ hlásil před finálovým kolem.
Ze čtvrté desítky turnaj asi nevyhraje Tiger Woods. Průměrný výkon 72 ran (E) mohl být i horší, protože na sedmé a desáté jamce zapsal Američan bogey a byl dvě rány pod. Pak zabojoval, na jedenáctce a třináctce přišla jeho birdie, ale pak už neskóroval a opustil hřiště s bilancí, jakou měl při příchodu na první odpaliště, a sice -2. I proto překvapil svým komentářem: „Hrál jsem dobře, nic mi v tomhle kole neuteklo. Trefoval jsem míč možná s největší jistotou v tomto roce.“ Woods sice dostal balon v regulaci na green v patnácti případech, ale přichystal si málo skórovacích pozic pro první putt.
Další pořadí: 4. Curtis, Z. Johnson (-7), 6. Vegas, Davis, Byrd, Laird (-6), 10. Wagner (-5),  14. Pettersson, García, Kaymer, Mickelson, Scott (-4), 27. Donald (-3),  34. Furyk, Woods  (-2), 43. Hanson, Westwood (-1),  62. Rose (+3).


Pátek – 2. kolo
Pouze o jednu ránu se snížilo skóre, které stačí na vedení. Jeho hodnota je tedy -8 a vyrovnali se na ní tři američtí hráči – Zach Johnson, Kevin Na a Matt Kuchar. Nejlepší z nich byl ve druhém kole prvně jmenovaný a jeho výkon 66 ran (-6) je zároveň denním vrcholem. Zahrál ho už jen John Huh, ten je ale v leaderboardu mnohem níž. „Udělal jsem, co bylo třeba,“ pochválil se Johnson. „Byl jsem agresivní, když to bylo zapotřebí, párkrát jsem se úspěšně zachránil. A když zahrajete takový výsledek, znamená to, že dobře patujete. Prostě se zadařilo,“ doplnil jeden z lídrů.
Johnson dokončil svůj program poměrně brzy a navzdory dvěma bogey stanovil laťku. Chvíli se nad ní o kousek vznášel Na, jenže jeho třetí a čtvrté páteční bogey na jamkách 13 a 15  jeho rozlet přibrzdila. Kuchar byl ze všech tří nejumírněnější, protože bogey zapsal jediné a od šesté jamky do poslední už nechyboval.
Rozfoukal se vítr a pod 70 ran hrály sotva dva tucty účastníků. Jedním z nich byl Tiger Woods a díky pátečnímu skóre 68 (-4) jde dál z dělené 30. pozice, ze stejné jako například Phil Mickelson. Woods po devíti kolech konečně zahrál pod 70. „Snažil jsem se dnes dospět k určitému číslu. Mým cílem bylo 66, protože jsem si říkal, že by mohlo být dobré jít do víkendu se ztrátou čtyř až pěti ran. Ale i tohle je dobrá pozice,“ uvedl bojovně a smířlivě zároveň. Od prvního místa ho dělí šest úderů.
O něco lépe jsou na tom další favorité Lee Westwood a Luke Donald, zatímco jiní (třeba Rory McIlroy) se z turnaje odporoučeli už v jeho polovině.
V dopoledním programu doplatil na špatný závěr jeden ze dvou čtvrtečních lídrů Martin Laird. Ještě po 15. jamce byl s průběžnou bilancí -10 jasně ve vedení. Jeho závěr bogey – double bogey – bogey však vedl k tomu, že Skot zahrál 73 ran (+1), a byl z rodu těch, které ničí golfistům výsledky i nervy. Na šestnáctce i sedmnáctce nabral trestnou ránu za míček trefený do vody. Ještě větší propad zažil druhý vedoucí muž po čtvrtku Ian Poulter. Na úvod zapsal double bogey na desítce, pak ještě jedno na třináctce a už se vezl až ke konečnému 76 (+4).
Doslova pohromou se navlas stejný výkon stal pro McIlroye. Sestavil ho z pěti bogey a jednoho birdie, což pro Severoira znamená jediné: vyřazení ještě před cutem, a to i při jeho třetím startu na TPC Sawgrass. „Budu sem jezdit počítám tak ještě dvacet let, takže bych to nijak nedramatizoval,“ rozloučil se hráč, jenž patrně zase přijde o post světové jedničky.
Další pořadí: 4. English (-7), 5. Wi, Laird, Byrd, Scott, Davies (-6), 17. Donald, Westwood, Poulter, Fowler (-3), 30. Kaymer, Wagner, Mickelson, Woods (-2), 41. Pettersson (-1), 56. Rose, Hanson (E).
Cutem neprošli: F. Molinari, Harrington, McDowell, Oosthuizen, Day, Villegas, Singh, Els, McIlroy, Stricker, Mahan, Choi.

Čtvrtek – 1. kolo
V dopoledním i odpoledním programu se našel hráč, jemuž se v ideálních slunečných a bezvětrných podmínkách podařilo zahrát velmi dobrých 65 ran (-7). Jsou to Angličan Ian Poulter a Skot Martin Laird. Oběma se podařilo zahrát slepená birdie na jamkách 16 a 17, jejichž greeny lemuje či zcela obklopuje voda. První sice zapsal i bogey na sedmé jamce, ale předvedl mimořádně vydařenou druhou devítku s pěti birdie. Druhý má jako jediný v celém startovním poli čistou skórkartu. Oba jsou daleko před favority, z nichž se žádnému nijak mimořádně nedařilo a pohybují se kolem paru nebo nad ním jako třeba Tiger Woods.
Poulter má s The Players osobní historii a dá se říct, že tak trochu i nevyřízený účet. V roce 2009 atakoval titul, ale skončil druhý za Henrikem Stensonem. „Ani mě nepřekvapuje, jak jsem hrál, protože jsem se konečně nastěhoval, jsem v pohodě a moje rodina taky,“ připomněl, že po třech letech dobudoval nový dům v Lake Nona. „Všechen stres je pryč a já konečně můžu hrát golf,“ dodal sedmý z loetošního Masters a vítěz předloňského Match Play Championship.
Laird má dva tituly z menších turnajů, letos byl druhý na zahajovacím turnaji šampionů na Havaji, ale od té doby se k takovému výsledku nepřiblížil. „Za celé kolo jsem nezahrál pět ran,“ připomněl, že zahrál birdie na všech čtyřech pětiparových jamkách TPC Sawgrass, a to včetně jamky číslo 9, kde svůj den končil a Poultera tam dorovnal. „A byl to můj cíl,“ potvrdil devětadvacetiletý golfista.
Hráči nejsledovanějších flightů na úvod velké výsledky nenadělali. Nejvýš z nich figurují Angličan Lee Westwood a Američan Phil Mickelson s výsledkem 71 ran (-1). Světová jednička Rory McIlroy ze Severního Irska a další Angličan Luke Donald, jenž se s ním v této pozici letos střídá, zahráli ještě o ránu hůř.  
Woods je zase daleko od boje o vítězství. Zahrál 74 ran (+2) a bude mít ohromné starosti s cutem. Na pozice ve druhé stovce pořadí není rozhodně zvyklý. K jeho výkonu nelze říct nic zvláštního. Skóre poskládal ze tří birdie a pěti bogey, přičemž po dvou ze svých birdie hned zase ztratil. „Pokaždé, když jsem se k něčemu dostal, na následující jamce jsem to zase zkopal,“ přiznal Američan. „Bylo zničující sledovat, jak mé dobré rány končí ve špatných pozicích a moje špatné rány v ještě horších.“
Další pořadí: 3. Adams (-6), 4. Na, Crane (-5), 6. Kuchar, Scott, Haas (-4), 17. Harrington, Wagner (-3), 37. Oosthuizen, Pettersson, Westwood, Mickelson (-1), 55. Fowler, Donald, McIlroy (E), 78. Kaymer, Hanson (+1), 100. Mahan, Woods, Els (+2), 121. Rose (+4).

Turnaj, na který čeká nejeden fanoušek golfu. Pro někoho je turnaj i turnajem roku. Jak pro fanoušky, tak i pro hráče je to velký turnaj. Dotace turnaje je 183 mil. korun českých a vítěz si odveze šek na 33 mil. korun českých.
V minulém roce zde šťastně zvítězil K.J. Choi a smolně prohrál a zůstal na druhém místě David Toms, když prohrál na první jamce play off. Dále budou hrát Tiger Woods, který jde ve flightu s Rickie Fowlerem. Phil Mickelson bude hrát s Rory McIlroyem. Další hráči Nick Watney, Angel Cabrera, D.A. Points, Sergio Garcia, Lee Westwood a další.

Hraje se na hřišti TPC Sawgrass, které má par 72 a délku 6 597 metrů.

Turnaj je dotován částkou 9,5 mil. dolarů (183,4 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,710 mil. dolarů (33 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC SawgrassSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček