PGA Tour – The McGladrey Classic

17.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The McGladrey Classic, Sea Island Golf Club, Georgia, USA
(13. – 16.10.2011, -6 hod)

Ben Crane

Neděle – finálové kolo
Webb  Simpson prohrál play-off, i tak ale mohl být spokojen stejně jako jeho přemožitel Ben Crane. Oba Američané se střetli jeden proti jednomu a druhý jmenovaný rozhodl o svém čtvrtém titulu z US PGA Tour na druhé přidané jamce. Na té první, jíž byla čtyřparová osmnáctka, zapsali oba par, pak je pořadatelé vyslali na jamku č. 17. Crane na tomto trojparu nejprve neúspěšně zaútočil na birdie, ale radost u něj mohla propuknout vzápětí, protože Simpsonův druhý putt z metru a půl těsně objel hranu jamky. „Trochu nešťastný konec, ale jsem rád, jak jsem celý týden hrál,“ utrousil poražený.

Důvod vítězovy radosti je zřejmá, i když se raduje i z jiných věcí: „Vypadá to, že se přede mnou otevírá nová perspektiva,“ podotkl v připomínce, že jeho žena čeká narození třetího dítěte. U druhého v konečném pořadí spočívá důvod radovat se v tom, že mohl k výhře pogratulovat svému kamarádovi Craneovi, a také proto, že se i tak posnul do čela finančního žebříčku zámořského okruhu a bude tuto pozici hájit v příštím týdnu na posledním podniku letošního kalendáře proti světové jedničce Luku Donaldovi. Náskok má 363 029 dolarů. Také Podzimní série bude mít proto v tomto roce velký vrchol a Children´s Miracle Network Hospitals Classic získá velký náboj.

Ten měl i McGladrey Classic. „Jsem z toho vedle, můj putter fungoval fakt skvelě,“ potvrdil vítěz, že se všechno semlelo docela rychle a události vzaly nečekaný směr. V okamžiku, kdy Crane dokončil kompletní program a za jeho jménem se skvělo číslo -15, měl před sebou Simpson ještě dvě jamky a šanci strhnout vítězství na svou stranu si udržoval i Michael Thompson, jemuž zbývaly dokonce tři. Zatímco prvně jmenovaný si dvěma pary vynutil pokračování turnaje, druhý zahrál bogey na poslední jamce a nejenže nezískal prvenství, ale připravil se i o možnost účasti v play-off a skončil třetí se ztrátou jednoho úderu na duo před sebou.

Dlouho se do popředí dral Louis Oosthuizen, jenž toho letos v zámoří zase tolik neodehrál a navzdory umístění ve druhé stovce finančního žebříčku by si coby major vítěz z loňského British Open nemusel s pozvánkami na turnaje dělat moc starostí. Povzbuzen zlepšenou výkonností z minulého období se však rád připomněl i americké veřejnosti a konkurentům dal najevo, že je tu hráč, s nímž se musí počítat. Nicméně nedotáhl své snažení do absolutního konce, protože také on na poslední jamce zapsal své jediné bogey finálového kola a zůstal dvě rány za nejlepším skóre.

Další pořadí: 3. Thompson (-14), Oosthuizen (-13), 5. Immelman (-12), 6. Cabrera, Overton (-10), 11. Furyk (-9), 21. Kuchar (-7), 32. Stenson, Allenby, Snedeker, Byrd (-5).

Sobota – 3. kolo
Nenápadný způsob, jímž se do čela dostal Michael Thompson, vzbuzuje uznání i sympatie. Uznání proto, že Američan drží vyrovnanou výkonnost, a sympatie za způsob, jakým si počíná. „Vždycky jsem byl hráč, jemuž létaly míče nízko. Vysoké rány jsem se naučil až po přestupu k profesionálům. Tady fouká vítr a nízké rány jsou užitečné. Já jsem schopen vrátit se k nim, kdykoli je to takto potřebné,“ vysvětlil, jak chytrou taktiku používá k tomu, aby se pokusil získat svůj premiérový titul. Šestadvacetiletý golfista hraje profesionálně teprve druhým rokem, ale jeho kariéra namířila strmě vzhůru – hned se dostal na US PGA Tour a v červnu zaznamenal svůj nejlepší výsledek v podobě samostatného čtvrtého místa na Travelers Championship.
Po dvou kolech za 65 ran se Thompson o dva údery zhoršil a jeho skórkarta je na lídra neobvykle „prázdná“ – jsou na ní tři birdie, jinak samé pary. Bez bogey zahrál už podruhé, nechyboval takto ani ve čtvrtek. „Zítra je zase nový den a já se pokusím hrát solidní golf,“ pravil se směsí naděje i skepse k tomu, že by mohl získat titul. Před finálovým kolem má průběžnou bilanci 13 ran pod par a těsný náskok před krajanem Billym Horschelem, jenž pozici nejlepšího muže turnaje neunesl a zahrál pouze 70, tedy denní even par.
Nejsledovanější hráč turnaje Webb Simpson rovněž nezářil. „Měli jsme s mým caddiem potíže číst greeny. Vytvořil jsem si dost šancí skórovat, ale greeny jsou tady opravdu složité,“ uznal hráč, jenž by se měl v neděli posunout na první místo finančního žebříčku celé série. Dělí se o třetí pozici s Jihoafričanem Trevorem Immelmanem, který explodoval na 62 (-8). Až do třinácté jamky nic nenasvědčovalo tomu, že by měl blízko k tak skvělému výsledku, jenže přišlo první birdie, pak eagle na pětiparu č. 15 a v euforii dokončil Immelman kolo trojici dalších birdie. Šest ran tedy ušetřil na závěrečných pěti jamkách.
Další pořadí: 5. Overton, Oosthuizen (-9), 13. Cabrera (-7), 17. Furyk (-6), 27. Kuchar. Byrd (-5), 33. Snedeker, Stenson, Allenby (-4),

Pátek – 2. kolo
Kdo si pozorně přečetl a zapamatoval jména z děleného třetího místa po úvodním kole, není teď překvapen, ačkoli obecně vzato je vedení  Billyho Horschela dost nečekané. Vždyť čtyřiadvacetiletý Američan narozený v Melbourne na Floridě ve své premiérové sezoně na PGA Tour až dosud nijak nezářil. Jen desetkrát ze třiadvaceti startů prošel cutem a má sice na kontě dvě umístění v top 10, ale vždy na menších turnajích, takže jeho dosavadní zisk činí necelých půl milionu dolarů, což nedává moc šancí na zachování karty i pro příští sezonu. Leda by přišel mimořádný výsledek.
Horschel k němu nakročil solidním základem už ve čtvrtek, o den později pak úroveň své hry udržel a explodoval na sklonku svého představení – po eaglu na pětiparové jamce číslo 15 přidal vzápětí ještě birdie a další na osmnáctce. Vyrovnal tak vlastní skóre z úvodního kola a dva zápisy 64 dávají dohromady průběžných -12 a vedení o dvě rány. O druhé místo se dělí další dva Američané Michael Thompson a Webb Simpson, „Dneska to bylo hodně těžké, foukal ostrý vítr a na začátku kola jsme měli těžké jamky. Nakonec jsem tam ale těch pár birdie přece jen dal,“ pochvaloval si druhý jmenovaný. Simpson, jenž se o čtyři údery zhoršil a přišel o vedení, stále ještě to je ale velice dobrá pozice jednoho z favoritů. Na dělenou čtrvtou pozici už se posunul další, ačkoli nálepka uchazeče o prvenství patří Jihoafričanovi Louisi Oosthuizenovi víc díky jeho major titulu z loňského British Open než že by vyplývala z jeho letošní výkonnosti.
Simpson bude tvrdě bojovat o co největší peněžní zisk a tím i co možná nejvyšší náskok na prvním místě finančního žebříčku, kde pravděpodobně vystřídá Luka Donalda. „Hrál jsem letos opravdu dobře a doufám, že mezera mezi námi bude co největší,“ potvrdil Simpson, že na věc myslí. Angličan však své pozice nehodlá vyklidit bez boje, v posledním možném termínu potvrdil svou účast na závěrečném turnaji Podzimní série Disney Classic v příštím týdnu.
Další pořadí: 8. Furyk, Cabrera (-5), 17. Stenson (-4), 39. Kuchar, Allenby (-2), 57. Casey, Byrd, Snedeker. Cutem neprošli: Toms, McDowell, Wilson, Fowler, Singh, Cink, Z. Johnson.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Webb Simpson za to vzal! Nebyl sám, kdo zahrál nejlepší kolo úvodního dne 63 ran (-7), spolu s ním se to ještě podařilo Zaku Millerovi, ale na jednoho z uchazečů o titul Hráč roku je přece jen upřena mnohem větší pozornost. Teď už s vysokou pravděpodobností brzký lídr finančního žebříčku zámořské PGA Tour zahrál jediné bogey na poslední jamce (hrál ji jako devátou), osmičku birdie rozdělil mezi dvě poloviny hřiště rovnoměrně. Pouhých 26 Simpsonových puttů na kolo pak hovoří za vše.
„Samozřejmě, že nemohu přijet na tenhle turnaj a nemyslet na vítězství ve finančním žebříčku. Myslím na něj každý den. Ale není to tak, že jdu na ránu a říkám si, že zrovna tahle je ta, která mi prvenství v money listu zajistí,“ rozpovídal se o svém uvažování vítěz dvou letošních turnajů, včetne Deutsche Bank Championship z nedávného fedexcupového play-off.
Jeho americký krajan Miller, v sedmadvaceti letech nováček prestižního okruhu, musel být ze svého výkonu doslova unešen. Pět birdie, ale k tomu taky eagle na pětiparové patnáctce, to dohromady dělá z muže, jehož letošním vrcholem je dělené druhé místo z únorového Pebble Beach, nečekaného černého koně turnaje. Vždyť až do roku 2009 se Miller vůbec neživil golfem a po loňském roce na Nationwide Tour, kde vydělal všeho všudy něco málo přes 120 tisíc dolarů, uspěl v kvalifikaci rovnou na velkou US PGA.
Moc dobře na tom nebyl ani v posledním období – neprošel sedmkrát za sebou cutem. „Opravdu nevím, jak se to všechno přihodilo. Neočekával jsem od toho vůbec nic,“ říkal se směsicí radosti a rozpaků Miller. „Mít za sebou takové období je těžké. Chce to prostě kráčet dál se vztyčenou hlavou a zůstat v pohodě.“
Další pořadí: 3. McCarron, Horschel, Piller (-6), 6. Cabrera, Oosthuizen (-5), 16. Stenson, Overton (-4), 26. Furyk (-3), 54. Casey (-1), 78. Duval, Kuchar, Z. Johnson, McDowell (E), 92. Snedeker, Cink (+1), 117. Fowler (+3), 127. Singh (+5).

Turnaj se slušným hráčským obsazením. Hrát bude Webb Simpson, který je aktuálně na druhém místě ve finančním žebříčku a ztrácí necelých 70 tis. dolarů na světovou jedničku Luka Donalda (5,837 mil. dolarů). Bude hrát Charles Howell III, který drží rekord hřiště z loňského roku, zahrál ve finálovém kole 62 ran (par 70). Dále se turnaje zúčastní David Toms, Matt Kuchar, Jim Furyk, Vijay Singh, Louis Oosthuizen,  Graeme McDowell,  Rickie Fowler.  V seznamu hráčů  figuruje  i Alex Čejka, který se však na startovní listině neobjevil.  Momentálně mu schází přibližně 250 tis. dolarů, aby se přiblížil k 125. místu, které by mu zajistilo hrací kartu na okruhu na rok 2012.

Hraje se na hřišti Sea Island Golf Club, které má par 70 a délku 6 451 m.

Dotace turnaje 4 milionu dolarů (73,4 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 720 tis. dolarů (13,2 milionů českých korun).

Odkazy:.. Stránky hřištěSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříčekSvětový žebříček