PGA Tour – The Greenbrier Classic

08.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The Greenbrier Classic, White Sulphur Springs, Západní Virginie
(5. – 8.7.2012, -6 hodin)Neděle – finálové kolo
Levoruký Ted Potter Jr. (v běžném životě pravák) si připsal první vítězství v PGA Tour poté, co  porazil v duelu outsiderů svého amerického krajana Troye Kellyho na třetí jamce rozehrávky. Oba ukončili čtyři kola se shodným skóre -16.  Závěr čtvrtého kola byl velmi otevřený, o prvenství, nebo o účast v play-off se střídavě ucházelo až šest golfistů. Pozdější nečekaný držitel titulu se blýskl úžasným závěrem birdie – par – eagle – birdie. „To bylo magické, pomohlo mi to až sem. Jsem šťastný,“ řekl později už ověnčen pohárem a titulem, k němž se musel prodrat sérií neúspěchů v letech, kdy byl profesionálním nováčkem. „Neustále míjet cuty, to je hodně těžké. Ale říkal jsem si, že jsem mladý a že si počkám,“ vrátil se Potter do období 2004 – 2010. 
Zámořský okruh má tedy dalšího vítěze, jenž se nikdy neučil golf s profesionálním trenérem. Potter je v osmadvaceti letech úspěšný hned při své premiérové sezoně na velkém okruhu. Kvalifikoval se na něj druhým místem v konečném finančním žebříčku loňské Nationwide Tour. Za celou sezonu si na ní vydělal 402 470 dolarů, zatímco čerstvé vítězství ve White Sulphur Springs mu vyneslo 1,098 milionu.
Cestu k vítězné prémii začal Potter budovat v samotném závěru. Všechno začalo být otevřené ve chvíli, kdy svůj loňský kolaps na závěrečné devítce zopakoval dosavadní lídr Webb Simpson. Když přišel na dvanácté odpaliště, měl za sebou obdivuhodnou sérii 59 jamek bez bogey. Jenže toto číslo nejenže nedokázal zaokrouhlit do kulaté kopy, vítěz letošního US Open nasekal dokonce čtyři bogey na pěti jamkách a bylo po nadějích. S výsledkem 75 (+3), tedy o osm ran horším než v předchozím kole spadl na dělené sedmé místo. „Doufám, že se z toho hodně poučím, i když to byla těžká lekce,“ hlesl Simpson.
V samotné rozehrávce oba soupeři nejprve zahráli par na tříparové osmnáctce a pak i na čtyřparové sedmnáctce. Pořadatelé je pak poslal znovu na finálovou jamku, kde si Kelly opět připravil putt do paru, ale Potter zahrál z odpaliště na metr a půl k praporku a proměnil vítězné birdie. Poražený se snažil hledat pozitiva: „Užil jsem si to. A těším se, až v takové pozici bude víckrát.“ O třetí místo se s odstupem jednoho úderu za dvojicí z rozehrávky podělili Korejec Charlie Wi s dalším americkým golfistou druhé garnitury Charliem Beljanem.
Další pořadí:  12. Daly (-10), 17. Pettersson (-9), 22. Stricker (-8), 33. Singh, D. Johnson, B. Haas (-6), 46. Huh, K. Bradley (-4), 64. Wagner (E), 73. T. Watson (+4).

Konečné Top 10

 

Sobota – 3. kolo
Dalším výtečným kolem se ve vedení udržel Webb Simpson a dokonce ho zvýšil na dvě rány. Zahrál 65 (-5) a stlačil své skóre na -14. Za něj se na druhé místo po vynikajícím výkonu 62 (-8) vyšvihl jeho americký krajan Troy Kelly. Prostě zapsal osm birdie a deset parů, což je na hráče z druhé stovky průběžného pořadí FedEx Cupu více než slušné.
Simpson se tentokrát rovněž obešel bez bogey, podruhé za sebou. Dlouho to vypadalo, že jej o pozici lídra někdo připraví, pak však přišel závěr a ten mu patřil. První pár birdie z druhé devítky zahrál na jamkách 13 a 14, druhou dvojici v samotném závěru na jamkách 17 a 18. Tím sestavil sérii svých kol ve White Sulphur na pozoruhodných hodnotách 65 – 66 – 65.
Simpson je stále ještě čerstvým vítězem US Open a svůj velký titul si vysloužil i tím, že získával zkušenosti ze hry na předních pozicích. Tak tomu bylo i loni na Greenbrier, který vedl ještě před závěrečnou devítkou, ale nevyhrál ho. „Po turnaji jsem najednou zjistil, že jsem na sobě cítil tlak, jaký jsem nikdy předtím nepoznal,“ svěřil se s odstupem jednoho roku. „Cítil jsem se najednou svázaný a nebyl jsem schopen hrát to, co předtím.“ dodal. Slíbil si, že v neděli si na minulý ročník vzpomene. 
Další pořadí: 3. Duke, Holmes, Beljan (-11), 11. B. Haas, K. Bradley, Pettersson (-8), 26. Wagner, Stricker (-6), 33. Singh, Daly (-5),  37. D. Johnson (-4), 49. Huh (-3).

Top 10 třetího kola

Dohrávka 2. kola
Ve vedení zůstal Webb Simpson se skóre -9 a pětice jeho amerických krajanů Jonathan Byrd, Charlie Beljan, Jeff Maggert, Jerry Kelly, Martin Flores se se ztrátou jednoho úderu dělí o druhou pozici. Cut zůstal na -1, vyřazení Tigera Woodse bylo potvrzeno.
Další pořadí: 14. Daly (-5), 23. Pettersson, K. Bradley, Stricker (-4), 36. Wagner, Singh (-3), 52. D. Johnson, T. Watson (-2), 66. Huh, Leishman (-1).
Cutem neprošli: Furyk, Woods, Mickelson, Vegas, Villegas.

Pátek – 2. kolo
Hra byla přerušena pro tmu ve chvíli, kdy na hřišti zůstaly ještě čtyři flighty. V čele byl Webb Simpson s průběžným skóre -9. Američan zahrál čisté kolo se čtveřicí birdie a vede o jednu ránu před pěticí krajanů. Jeden z nich, Martin Flores má za sebou pouze šestnáct jamek a může ještě pořadí po sobotní dohrávce ovlivnit. Těmi ostatními jsou: Jonathan Byrd, Charlie Beljan, Jeff Maggert a Jerry Kelly. Veškeré zprávy o dění v čele turnaje ovšem trumfla zvěst, že Tiger Woods neprojde cutem.
S Woodsem bylo amen ve chvíli, kdy Američan dokončil své kolo, a to přitom nebylo ještě kompletní. Jenže even par po polovině turnaje nestačil, na účast ve finálovém programu bylo zapotřebí zahrát o jednu ránu lepší výsledek. Tak to ukazovala hranice předpokládaného cutu. Woods se snažil, ale nestačilo to. Ba co víc, páteční vyřazení potkalo i Phila Mickelsona a pohotoví statistici vytáhli údaj, že je to vůbec poprvé v historii, co tento nezdar potkal obě veličiny světového golfu na stejné akci.
„Nebylo tam všechno, co být mělo. Trefoval jsem míč docela dobře, ale neměl jsem cit pro vzdálenost,“ vystihl Woods hlavní příčinu svého nezdaru. Nebyl jsem schopen posílat míče tak blízko k praporku, jak bych chtěl, a tak přišla nějaká bogey,“ dodal. Co všechno ještě vydaly zápisy minulých dějů: pro Woodse to znamená teprve druhý rok, kdy dvakrát v sezoně neprošel cutem. Stalo se mu to i v roce 2005. Teprve potřetí někdejší vládce světového golfu neprošel cutem v okamžiku, kdy byl ověnčen titulem vítěze z předchozího startu. A vůbec je neuvěřitelné, že obdivovaný hráč má za sebou teprve devátý nezdařený cut po přestupu k profesionálům.

Čtvrtek – 1. kolo
Jestli některý hráč čeká na úspěch v druhé polovině kariéry před přestupem k seniorům, a všichni by mu ho přáli, je to Vijay Singh. Svého času krátce světová jednička, s kariérou poznamenanou dominancí Tigera Woodse, nedosahuje už nějaký čas oslnivých výsledků. Občas ale naznačí, že by ještě aspoň jeden titul zase mohl přijít. Jedním z takových náznaků je úvodní kolo Greenbrieru, v němž golfista z Fidži zahrál 63 ran (-7) a vede o jeden úder před trojicí Američanů Jeff Maggert, Martin Flores, Jonathan Byrd.
„Já opravdu nevím, kde se ta forma vzala,“ smál se Singh, jenž byl ještě po šesté jamce na úrovni even par (po jednom birdie a jednom bogey). Na sedmičce ale zase šel do mínusu a patřil mu závěr turnaje – na druhé devítce zapsal šest birdie, z toho nevídaně čtyři na závěrečném kvartetu jamek, mezi nimiž jsou i dva trojpary, včetně netradiční osmnáctky.“Už nějaký čas hraju dobře, ale neměl jsem výsledky. Až dnes,“ dodal lídr.
Devětačtyřicetiletý vítěz 58 profesionálních turnajů ( z toho 34 vítězství dosáhl na americkém okruhu) a trojnásobný major vítěz naposledy slavil před čtyřmi lety, kdy na PGA Tour vyhrál v Pebble Beach a The Barclays, v Evropě pak Bridgestone Invitational. Letos byl pouze jednou v top 10, na Byron Nelson Championship.
Woods bude mít podobně jako někteří další favorité starosti s cutem. Jeho momentální dělená osmaosmdesátá pozice by na finálovou účast nestačila. „Trochu jsem se vzdálil své obvyklé hře,“ uznal vítěz z minulého týdne. „Nenašel jsem správnou rychlost na greenech a nedal jsem ani jednou putt, když jsem ho potřeboval,“ doplnil. Při 31 puttech na kolo zahrál 71 ran (+1) a ve skórkartě má i double bogey z pětiparové sedmnáctky.
Další pořadí: 5. Simpson (-5), 26. Bradley, B. Haas, Wagner (-2), 41. Stricker (-1), 63. Leishman, Watson (E), 88. Furyk, Woods, D. Johnson, Petterson, Mickelson, Huh (+1).

Top 10 prvního kola

Turnaj má velmi dobré obsazení. Přihlášen je Tiger Woods, Phil Mickelson, Webb Simpson,  Jim Furyk, Vijay Singh, Keegan Bradley, Dustin Johnson, Kevin Na, Charlie Wi a Steve Stricker.

Hřiště Old Greenbrier TPC má délku 6.610 metrů a par 70. Rekord hřiště 59 úderů z roku 2010 drží Stuart Appleby.

Dotace turnaje je 6,1 milionu dolarů (zhruba 124 milionů českých korun). Na vítěze čeká prémie 1,08 milionu dolarů (asi 22 milionů Kč).  Loni zvítězil Američan Scott Stallings.

Odkazy: … Greenbrier ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček