PGA Tour – Sony Open (12. – 15.1.2012)

16.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Sony Open, Waialae CC, Honolulu, Havaj
(12. – 15.1.2012, -11 hod)

 

Johnson Wagner

Neděle – finálové kolo
Kolapsu lídrů využil Johnson Wagner a solidním výkonem v intencích svých předchozích tří kol si došel pro turnajový titul. V emocích pak prozradil, že si ho sám před přáteli a rodinou předpověděl. V závěrečném dnu zahrál 67 ran (-3) a potvrdil stabilitu formy – předtím 68, 66, 66. S konečným skóre -13 předčil Američan o dva údery kvarteto na děleném druhém místě, jehož složení je následující:  Carl Pettersson (Švédsko), Sean O´Hair, Harrison Frazar, Charles Howell III (všichni USA).
Vítězství jednatřicetiletého golfisty se rodilo souběžně s tím, jak hráči posledního flightu postupně o své pozice přicházeli. Matt Every začal trojicí bogey na čtyřech jamkách a po následném birdie zapsal double bogey. Už se nevzpamatoval, zahrál 72 (+2) a skončil na dělené šesté pozici. Jeff Maggert ani jednou neskóroval, svá čtyři bogey rozložil vcelku rovnoměrně a čtyřmi ranami nad z finálového kola spadl až na dělenou třináctou příčku. Podobný kolaps postihl i vítěze z minulého týdne Steva Strickera.
Ani Wagner zpočátku neoslňoval a na osmé jamce byl ještě na úrovni paru. Pak ale snížil skóre na jamkách 9, 10 a 15, dostal se na nejvyšší pozici, kterou už nikdo neohrozil. „Řekl jsem lidem kolem sebe, že v tomhle roce se ode mě něčeho dočkají,“ potvrdil vítěz, jenž na sobě od konce minulé sezony tvrdě zapracoval. Mimo jiné shodil devět kilogramů váhy. O tom, že vyhraje turnaj a dostane se na Masters, hovořil s takovou vehemencí, až si ho otec dobíral, jestli nejede na speedu. „Obvykle mám nízké sebevědomí, jsem plachý. Ale z nějakého důvodu jsem do tohoto roku vykročil s větší energií a s vyšší sebedůvěrou,“ dodal Wagner.
Je to jeho třetí titul na PGA Tour, loni vyhrál Mayakoba Classic a v roce 2008 Houston Open. To bylo také jedinkrát, co se dostal do Augusty, kde se letos pokusí vylepšit své tehdejší 36. místo. Spolu s devátým místem z minulého týdne už vydělal zhruba tolik nebo i víc než v každém z předchozích let na okruhu a svěřil se, že zůstane na Havaji, aby další dva týdny na sobě pracoval.
Další pořadí: 13. K.Bradley (-8), 29. Cink, Sabbatini (-5), 38. Simpson, Choi, Stricker (-4), 46. V. Singh, Vegas (-3), 54. Z. Johnson, Overton (-1).

Sobota – 3. kolo
Američan Jeff Maggert zahrál 64 ran (-6), polepšil si o šest míst a sdílí vedení turnaje s Mattem Everym. Oba mají průběžné skóre -12 a na další v pořadí náskok dvou ran. O třetí místo se dělí Američané Johnson Wagner a Charles Howell III s Brendonem de Jongem ze Zimbabwe.
Maggert byl v podmračeném a poměrně chaldném počasí ve Waialae poprvé bezchybný, zahrál čtyři birdie a také eagle na pětiparové devítce, kde se mu totéž podařilo už den předtím. Začal přitom nervózně a na druhé i třetí jamce zachraňoval par, protože nejdřív přepálil green a zanedlouho se modlil, aby jeho míč nesjel do vody. Pokaždé si přihrál blízko k jamce a stačil mu jeden putt. „Kdybych byl dvě nad po třech jamkách a někde pak chytil další bogey, už by to bylo jen o přežití,“ potvrdil, že se pohyboval na tenké hraně.
Sedmačtyřicetiletý golfista nevyhrál turnaj už skoro šest let (naposledy St. Jude Classic 2006) a loni v červnu prodělal zranění ramene a klíční kosti. Zranil se, když uklouzl na ledu, a hrál s bolestí, dlouhodobě to ale nešlo. Na část letošní sezony dostal zdravotní výjimku, zvolil však jiný postup a zajistil si plnou kartu v kvalifikaci. „Už se cítím mnohem líp,“ pochvaloval si svůj zdravotní stav Maggert. 
Další pořadí: 8. Stricker, K. Bradley, O´Hair, Pettersson (-8), 19. DeLaet (-7), 34. Vegas, Choi (-5), 41. Sabbatini (-4), 51. Cink, Overton (-3), 61. Leonard, Simpson (-2), 64. V. Singh, Z. Johnson (-1).

Pátek – 2. kolo
Přesvědčivým výkonem 64 ran (-6) se do čela dostal Američan Matt Every. V polovině turnaje má skóre -10 a vede o dva údery před Davidem Hearnem z Kanady a Carlem Petterssonem ze Švédska. Osmadvacetiletý lídr předvedl bezchybné druhé kolo. Ještě po jedenácti jamkách měl na kontě pouhé jedno birdie z jamky číslo 12, své třetí (začínal na desátém odpališti). Pak se rozehrál a ze zbylých sedmi jamek mu vyšla birdie na pěti. Tři z nich zahrál v závěrečné sérii, tedy na sedmičce, osmičce a devítce.
„Zůstal jsem trpělivý a spadlo mi tam několik puttů, jaké jsem na první devítce neproměnil,“ uvedl tradiční důvod úspěchu Every, jenž si v minulé sezoně odpykal tříměsíční zákaz hry poté, co byl usvědčen z držení drog. „Nic jsem nebral, jen jsem byl v nesprávný čas na nesprávném místě. Nejsem na PGA Tour naštvaný, oni udělali, co museli. Byly to perné tři měsíce, ale je to za mnou,“ komentoval neslavnou etapu své kariéry.
Z mužů v leaderboardu těsně za ním (-8) se Hearn tak vysoko drží díky dvěma vyrovnaným výsledkům 66, Pettersson si proti čtvrtku pohošil o dvě rány na 67, ale těží z toho, že téměř nechybuje. První a jediné bogey turnaje zahrál na sedmnácté jamce. Nejlepší skóre druhého dne dal dohromady Jihoafričan Brendan de Jonge, jehož 62 (-8) vyneslo na dělenou čtvrtou pozici. Naopak lídr z úvodního dne Graham DeLaet klesl po 72 ranách (+2) na dělenou 17. příčku.
Další pořadí: 4. Perez, de Jonge (-7), 7. O´Hair, K. Bradley (-6), 17. Stricker (-5), 30. Cink (-4), 39. Z. Johnson (-3), 50. V. Singh, Sabbatini, Choi, Vegas (-2), 62. Overton (-1). Cutem neprošli: Haas, Toms, Išikava, Byrd.

Čtvrtek – 1. kolo
Turnaj dostal zcela nečekaného lídra, jímž je Graham DeLaet. Kanaďan, jež se před rokem podrobil složité operaci zad, zahrál 63 ran (-7) a dostal se o dva údery napřed, než kde jsou tři hráči dělící se o druhé místo. Jsou to Švéd Carl Pettersson, Jihokorejec Čche Kjong–ču (K.J. Choi) a Američan Kyle Reifers.
DeLaet byl ještě po sedmi jamkách na úrovni paru, pak ale zahrál birdie a vzápětí eagle na pětiparu č. 9. Druhá devítka mu vyšla nevídaně, birdie si připsal na předposlední i poslední jamce, a mohl se těšit z nečekaného výsledku. „Jsem u vytržení, jak jsem se rozehrál,“ smál se lídr, jenž za necelé dva týdny oslaví třicáté narozeniny.
Jeho zdravotní problémy nebyly nijak nevýznamné, dokonce existovalo riziko, že by s golfem musel úplně skončit. „Ve svém nováčkovském roce jsem měl dobrou sezonu a pak to najednou vypadalo, že to budu muset zabalit,“ vrátil se zpátky do neradostného životního období DeLaet. „Pochopil jsem, jaké mám štěstí, že se mohu věnovat golfu jako své obživě. Cítím se nepoměrně lépe,“ pochválil práci chirurgů.
Další pořadí: 5. Simpson, Stricker (-4), 17. Sabbatini, K. Bradley, Vegas (-3), 45. Overton (-1), 64. Cink (E), 80. V. Singh, Išikawa (+1),  100. Z. Johnson (+2), 121. Wilson (+3).

Druhý turnaj sezóny přivítá již široké startovní pole plné dychtivých hráčů po turnajovém titulu, který by jim zajistil body do FedEx Cup, či hrací kartu na další sezónu.
Hrát bude loňský vítěz Mark Wilson, vítěz z úvodního turnaje sezóny Steve Stricker, Kevin Na, Jeff Overton, Lucas Glover, Jonathan Byrd, Keegan Bradley, Ryuji Imada, K.J. Choi, Webb Simpson, Vijay Singh, Scott Stallings či David Toms.

Hrát se bude na hřišti Waialae CC, s parem 70 a délkou 6 462 metrů.

Turnaj je dotován částkou 5,5 mil. dolarů (111,6 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 990 tis. dolarů (20,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Waialae CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

.