PGA Tour – Shell Houston Open

02.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Shell Houston Open, Redstone GC Tournament Course, Humble, Texas, USA
(29.3. – 1.4.2012, -6 hod)


 

Hunter Mahan

Neděle – finálové kolo
Hunter Mahan se brzy dostal do čela leaderboardu, aniž by nějak skvěle hrál. Pozdě bycha honit, mohl si říct Louis Oosthuizen, jenž mu cestu k titulu usnadnil, skončil až třetí. A Carl Petterson, jenž se vklínil mezi ně, si bez ostychu mohl drbat hlavu.
Mahan zahrál 71 ran (-1) a skončil turnaj s konečným skóre -16. V Američanově skórkartě jsou dvě birdie a jedno bogey, ta Švédova obsahuje totéž. „Je to neskutečné. Ukazuje mi to, co dokážu, čeho jsem schopen,“ doloval ze sebe devětadvacetiletý vítěz, jenž je zároveň coby čtvrtý muž čerstvého světového žebříčku po delší době prvním hráčem USA v takové pozici.
Mahan ve finále nějakými herními excesy šetřil. To Jihoafričan Oosthuizen předvedl jinačí věci. Mimo jiné dvě double bogey (čtyřparová pětka, pětiparová osmička) a tři bogey. „Nebudu se kvůli tomu nijak trápit. Několikrát můj míč ležel v hrozné pozici a párkrát nešťastně odskočil. To se stává,“ vysvětlil si svůj jinak málo vídaný zápis. Od jamky číslo 12 stačil zapsat ještě tři birdie, jenže to už byl po předchozích lapáliích onen pozdní finiš.
Právě potíže sobotního lídra, jenž se v jednu chvíli pohyboval až někde kolem desáté pozice, vynesly nahoru Mahana, přičemž ten hrál až do osmé jamky jen pary. Pak přišla dvojice birdie rychle za sebou a aniž by se ještě něčím výrazně přičinil, uhájil vítěz letošního Accenture Match Play Champiosnhip druhé vítězství na PGA Tour v sezoně, první ve hře na rány. „Už dřív jsem ukázal, že mám na to, předvádět vynikající golf. Ale nikdy jsem nebyl tak perfektní. Je skvělý pocit, že jednou to sedlo,“ rozvíjel dál téma Mahan. Petterson se dlouho pohyboval na jeho úrovni, ale po dvojici birdie na jamkch 1 a 4 už neskóroval. „Hrál jsem dobře a doufal jsem v play-off,“ přiznal Švéd. „Ale co nadělám…“
Turnaj nevynesl žádného účastníka na letošní Masters, protože vítěz měl start na prvním majoru tohoto roku, který je na programu o velikonočním víkendu, zajištěn již dřív. Půjde do něj už ovšem z pozice vedoucího muže FedEx Cupu.
Velký turnaj v Augustě se po šestnácti letech bude muset obejít bez Ernieho Else, neboť zkušený Jihoafričan svou poslední šanci kvalifikovat se nevyužil. V Houstonu skončil na děleném 12. místě se ztrátou šesti ran na vítěze. „Můj život se pro to nezmění,“ hlesk zklamaný, ale vyrovnaný Els.

Top ten:

Odkazy: … Redstone GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

 

Sobota – 3. kolo
Jihoafričan Louis Oosthuizen potvrdil, že se mu ve vedení líbí.  Ve třetím kole se výkonem 66 ran (-6) vyrovnal svým předchozím výsledkům (67, 66) a zůstal v čele turnaje sám s celkovým skóre -17. Jeho náskok před druhým v pořadí Hunterem Mahanem činí dva údery. Pokud se Američanovi, jenž byl ve třetím kole ještě lepší – 65 (-7) – a vyrovnal nejlepší výkon na kolo letošního ročníku, podaří zůstat tak vysoko, dostane se do vedení ve FedEx Cupu.
Oosthuizen sice začal bogey – bogey, tím ale s načítáním ran do plusu skončil. První birdie zahrál na šesté jamce a rozehrál se zejména na druhé devítce, kterou absolvoval za -5. „Byla to nádherná devítka. S tím zapadajícím sluncem,“ vyslovil se potměšile jihoafrický golfista a potvrdil, že to myslí vážně: „Hřiště opravu v tom světle vypadalo působivě.“
Angličan Brian Davis, který vedl po dvou kolech s Oosthuizenem, ustoupil na dělené třetí místo (-14), které s ním sdílí ještě Carl Petterson ze Švédska. „Za mnou je to pěkně nadupané, takže to ještě bude boj. Ale já jsem připraven,“ popsal výchozí pozici do neděle Oosthuizen.
Cut zůstal na hodnotě -2, takže se skrze něj nedostal například Charl Schwartzel. Vinou zpožděného programu pořadatelé zkrátili počet účastníků finálového programu na 70 hráčů.
Další pořadí: 6. Mickelson, K. Bradley (-11), 9. Weekley, Holmes (-10),  14. Els, Westwood (-8), 22. Wagner, Molder (-7).
Nepokračují (MDF): Harrington, Stanley. Cutem neprošli: Schwartzel, Clarke, Cink, Hanson, Casey.

 

Pátek – 2. kolo
Přestože se program obou kol překrýval, ani druhé se nepodařilo dohrát. Ve chvíli, kdy bylo pro tmu přerušeno, vedli Angličan Brian Davis a Jihoafričan Louis Oosthuizen, oba se skóre -11. Oběma se zároveň ve druhém kole velmi dařilo. Oba byli bezchybní a ve skórkartách mají jen pary a birdie, Davis zahrál 65 ran (-7) a z těch, kteří zkompletovali jako on celých osmnáct jamek, to dokázali jen John Senden z Austrálie a Američan Hunter Haas. Oosthuizen byl v kole o jeden úder horší.
„Hondě jsem toho změnil. Způsob tréninku, další věci. Začal jsem spolupracovat s psychologem,“ prozradil sedmatřicetiletý Davis a dodal, že jeho největším problémem bylo skloubit trénink s potřebami jeho tří dětí.
Postavení vedoucí dvojice může být ovšem v sobotní ranní dohrávce ohroženo, neboť například Američan Jeff Maggert, jenž je samostatně třetí, se dostal na průběžnou bilanci -10 a čeká ho ještě osm jamek.
Obhájce titulu Phil Mickeslon zahrál první kolo za 65 úderů a do druhého vycházel z vedoucí pozice. I druhé kolo došel celé, ale hrál o pět ran hůř a ačkoli se momentálně dělí o čtvrtou pozici, posune se v leaderboardu ještě dozadu. Cut je zatím na hodnotě -2 a problémy projít bude mít Charl Schwartzel, jenž už má šestatřicet jamek za sebou, a jelikož těch druhých osmnáct pokazil na 74 ran, musí se svým výsledkem -1 čekat, zda postupové hranice klesne.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Kolo bylo vinou počasí přerušeno ve chvíli, kdy se devět flightů ještě vůbec nedostalo na hřiště. Na hřiště spadly čtyři centimetry vody a pořadatelé rozhodli, že pokračovat se bude až v pátek ráno.
Nejlepší výsledek zahráli Carl Petterson a Ángel Cabrera, a sice o hodnotě 65 ran (-7). Švéd posbíral osm birdie a mohl být samostatným lídrem, na sedmnácté jamce si však připsal jediné bogey dne. Skórkarta zkušeného Argentice je naproti tomu čistá, poslední birdie přidal Cabrera do sbírky na osmnáctce.
Petterson v minulém týdnu neprošel cutem, protože mu vůbec nešla hra železy, a tak změnil základní postoj. „Ne vždycky to vede ke zlepšení, ale tady to fungovalo,“ pokýval hlavou. Cabrera se před Masters, které před třemi lety vyhrál, připomněl na místě, kde žije jeho učitel švihu Charlie Epps. Ten na Redstonu působí jako ředitel a usmál se: „Byl už blízko dobrému výsledku na několika turnajích. Chce to čas a ten teď přichází.“ 
Z favoritů mají kompletní program za sebou Lee Westwood, za jehož jménem je skóre 68 ran (-4), a Graeme McDowell, jenž začal na mínus dvou.

Minulý rok na tomto turnaji zvítězil Phil Mickelson, který se bude snažit obhájit titul. Mickelson nehraje poslední dny v nejlepší formě, ale třeba se forma dostaví před nadcházejícím Masters, které se bude hrát o týden později. Dále budou hrát Johnson Wagner, Kyle Stanley, Hunter Mahan, Lee Westwood, Steve Stricker, Charl Schwartzel, Paul Casey, Fred Couples, Graeme McDowell, Ernie Els či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Redstone GC, které má par 72 a délku 6 819 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6 mil. dolarů (111,6 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,08 mil. dolarů (20 mil. korun českých).

Odkazy: … Redstone GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček