PGA Tour – Reno-Tahoe Open

06.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

 PGA Tour – Reno-Tahoe Open, Montreux G&CC, Reno, Nevada, USA
(2. – 5.8.2012, -8 hodin)


Neděle – finálové kolo
Navzdory bogey na šestnácté jamce uhájil Američan J.J. Henry první pozici a díky předchozím čtyřem birdie nastřádal v neděli sedm bodů. Byl to sice jeho nejslabší  den, ale 43 bodů modifikovaného stablefordu znamená turnajový titul a prémii 540 tisíc dolarů. O bod horší je na druhém místě Brazilec Alexandre Rocha a jihoamerický úspěch potvrdil třetím místem Andres Romero z Argentiny, už s větší ztrátou (37 bodů).
Sedmatřicetiletý Henry získal své první vítězství na PGA Tour v roce 2006 a potřeboval na to startovat ve 176 turnajích. Jako by si řekl, že když už jich od té doby absolvoval 178, je na čase přidat další úspěch. „Bylo to dlouhé čekání, ulevil si. A doufám, že nebudu potřebovat dalších 176, abych zase něco vyhrál.“ Když dostal otázku, co říká na to, že při běžném počítání by měli s Rochou oba -17 a následovalo by play-off, Henry se usmál: „No ale tohle nebyl turnaj na rány. Bylo to to, co to bylo.“
Další pořadí: 4. Mallinger (34), 5. Daly, Leonard (33), 11. Stadler (29), 19. Harrington (24), 31. Noh (21), 43. Rollins (18).

Sobota – 3. kolo
J.J. Henry jako by přicházel na chuť netradičnímu bodovacímu systému. Už dvakrát za sebou oproti předchozímu dni přidal dva body a 36 mu jich stačí k vedení. Na druhé místo autor eaglu na čtyřparové čtrnáctce, pěti birdie a jednoho bogey odsunul Brazilce Alexandra Rochu, který na lídra ztrácí tři modifikované stablefordové body. Třetí je s odstupem dalšího jednoho bodu domácí John Mallinger.
„Někdy si připadáte víc jako matematik než jako golfista,“ poznamenal Henry na téma nezvyklého počítání výsledků. Zajímal se o něj zejména po svém eaglu, jehož dosáhl po krátkém chip-inu. „Když dáte pár eaglů, je to výhodné, ale před nedělí opravdu nevím, co očekávat,“ přiznal lídr.
Pozoruhodný je výkon Johna Dalyho. Někdejší bouřlivák, ale také major vítěz, byl v jednu chvíli dokonce ve vedení, ale série tří bogey na jamkách 14, 15 a 16 mu to pokazila. Přesto se Američan dělí o pátou pozici, což je na jeho současné poměry hodně slušné.
Další pořadí: 9. Noh (25), 10. Stadler (24), 14. Harrington (23), 48. Rollins (14).

Konečné Top 10:

Pátek – 2. kolo
Jihoamerické střídání v čele. Argentince Andrease Romera nahradil na prvním místě leaderboardu Alexandre Rocha z Brazílie. Romero zapsal pět bogey a šest birdie, což je sedm modifikovaných stablefordů. Dohromady 21 a dělené čtvrté místo. Rocha přijal výzvu některých konkurentů, kteří skončili dávno před ním, a v jednom z posledních flightů zabodoval. Díky birdie na osmičce (byla to jeho předposlední jamka) se odpoutal od ostatních, na finálové jamce zapsal par a se 24 body vede o dva před americkou dvojicí John  Mallinger, J.J. Henry.
Čtyřiatřicetiletý Rocha řekl, že důvod, proč nikdy nevyhrál na PGA Tour, je v jeho pomalých vstupech do turnaje. „Tohle je můj nejlepší začátek v kariéře,“ povzbudil se do finálové části.
Alex Čejka těsně neprošel cutem, protože se zhoršil na jeden plusový bod. Vedle dvou birdie doplatil na double bogey ze čtyřparové sedmnáctky.
Další pořadí: 7. Daly (19), 8. Holmes (18), 13. Noh (16), 23. Harrington (14), 27. Stadler (13), 46. Rollins (9).
Cutem neprošli: Imada, Čejka,  Levin, Matteson.

Čtvrtek – 1. kolo
Vede Argentinec Andreas Romero se 14 body. Odevzdal čistou skórkartu se sedmi birde. Stejný počet jich zapsal Jihokorejec Noh Seung -yul, ale protože mu teklo také jedno bogey, jeho výsledek čítá 13 bodů. Další hráči už ztrácejí dva a více bodů. „Je to neobvyklé vidět ve výsledích takové hodnoty jako 14 a 11,“ řekl Romero a dodal s úsměvem: „A pro mě je neobvyklý pohled na skórkartu, ve které nemám bogey.“
Modifikované počítání se projevilo například v tom, že Josh Teater a John  Mallinger by v klasickém počítání ran měli -4, kdežto Ricky Barnes -5. Ten však na rozdíl od obou konkurentů nemá ve skórkartě eagle, a tak se všichni tři dělí o třetí pozici s 11 body.
Alex Čejka doplatil na double bogey ze čtyřparové dvanáctky. Spolu se čtyřmi birdie to dává dohromady pět bodů a průběžnou 46. pozici.
Další pořadí: 6. Daly (10 bodů modfikovaného stablefordu), 11. Kirk (9), 16. Rollins (8), 22. Villegas, Levin, Harrington (7), 46. Stadler, Čejka (5), 70. Perez (3), 105. Matteson (-1).

Turnaj zůstává ve stínu souběžně konající se ho turnaje Bridgestone Invitational. Na turnaji bude hrát Pádraig Harrington, Vaughn Taylor, J.J. Henry, Troy Matteson, J.B. Holmes, Pat Perez, John Rollins, Chris Kirk či Alex Čejka. Minulý rok zde zvítězil Scott Piercy, který zahrál i rekord hřiště ve třetím kole a to 61 ran.
Hraje se modifikovaný stableford, kde se body přidělují podle počtu ran na jamce. Za par je nula bodů, za eagle osm, za birdie 2, za bogey se jeden bod odečítá, atd.  Podrobný popis formátu zde.

Hraje se na hřišti Montreux G&CC s parem 72 o délce 6 832 metrů.

Dotace turnaje je 3 mil. dolarů (62,1 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 540 tis. dolarů (11,1 mil. korun českých).

Odkazy:Montreux G&CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříčeki