PGA Tour – RBC Heritage

16.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, Hilton Head, Jižní Karolína, USA
(12. – 15.4.2012, -6 hod)


 

Neděle – finálové kolo
Náskok, s jakým zvítězil Carl Pettersson, tedy plných pět ran před samostatně druhým v pořadí Američanem Zachem Johnsonem, vypadá impozantně. Přitom Švédovi s americkým občanstvím stačilo v neděli zahrát 69 ran (-2), tedy nijak mimořádně. Jenže Johnson s ním držel krok  pouze do šesté jamky a další z Američanů Colt Knost, jenž nakonec zaujal třetí místo v konečném pořadí, chyboval od začátku. Položilo jej triple bogey na čtyřparové třetí jamce, pak už se nevzpamatoval.
Pettersson zakončil turnaj s konečným skóre -14. „Bylo to skvělé. nepřipouštěl jsem si nějaký velký tlak na svou osobu,“ komentoval čtyřiatřicetiletý vítěz finále, v němž zahrál tři birdie na úvodních pěti jamkách a pak už se držel samých parů, s výjimkou bogey na patnáctce. Tam už ale měl svůj náskok a drobné zaváhání hravě zvládl. „Začít na jedničce s birdie, to bylo skvělé,“ potvrdil, že se dostal do pohody hned na začátku kola. Za svůj pátý titul na PGA Tour v kariéře získal 1,026 milionu dolarů, a protože před dvěma týdny skončil druhý na Houston Open, posunul se na čtvrté místo průběžného pořadí FedEx Cupu a na šesté v zámořském finančním žebříčku.
O pozici světové jedničky přišel Luke Donald. Po výkonu 71 ran, tedy na úrovni even par, šel sice v leaderboardu výš, ale ne dost. Angličan obsadil dělené 37. místo a pustil ve světovém pořadí před sebe severoirského konkurenta Roryho McIlroye, jenž v tomto týdnu nehrál. To, že neděle nebude jeho dnem, naznačilo už double bogey na první jamce. Donald se pak dostal do hry prostřednictvím birdie na jamkách 5 a 6, ale ve zbytku kola už nic jiného než par do skórkarty nezapisoval. Zklamání na sobě však znát nedal. „Teď se zase soustředím na to, abych vyhrával turnaje,“ prohlásil bojovně s dodatkem, že i když není první, stále mu ještě patří místo mezi nejlepšími golfisty na světě.
Další pořadí: 6. Weekley (-5), 8. Furyk, Na (-4),  17. Sabbatini, Snedeker (-2),  20. Points, Rollins (-1),  37. Donald (+2), 44. Kuchar (+3),  68. O´Hair (+10).

 

Top Ten

Sobota – 3.kolo
Do čela se dostal Švéd Carl Pettersson (-12), který zahrál 66 úderů (-5) a o ránu předběhl Američana Colta Knosta. Impozantní byla zejména série pěti birdie za sebou od druhé do šesté jamky, zahrnující dva pětipary, dva čtyřpary a jeden trojpar. Na druhé devítce se novému lídrovi už tak nedařilo, zapsal dvě bogey a dvě birdie. Rozhodující bylo to na poslední jamce. „To bylo fajn,“ utrousil natěšeně lídr. Naproti tomu Američan, jenž vedl po polovině turnaje. Orámoval své eagle na dvojce dvěma bogey a v sobotu zapsal výsledek o tři rány horší než Pettersson. Ten jejich vzájemné soupeření v posledním flihgtu tak trochu shodil poukazem na tělesnou konstituci obou: „Dva tlustí hoši to odehráli za tři hodiny a 48 minut. Byl to docela příjemně strávený čas.“
Na třetí pozici se posunul Zach Johnson (-8), který stejně jako lídr donesl v tomto kole 66 úderů, což byl také nejlepší výsledek dne a zopakovali ho ještě Američané Cameron Beckman a Jason Dufner, stejně jako Kanaďan Stephen Ames. Všichni však zůstali poměrně daleko za bojem o přední umístění.
A platí to rovněž o Luku Donaldovi. Prominentní účastník turnaje se místo výrazného přiblížení první desítce posunul jen nepatrně, a to o čtyři pozice a dělenou dvaapadesátou. Jelikžo hrál 71, tedy even par, tento posun mu umožnili spíš konkurenti. Angličan na tom byl po patnácti jamkách dokonce ještě mnohem hůř, protože po birdie na dvojce a sérii parů přišla bogey na jamkách 9, 13 a 15. Na šestnáctce a sedmnáctce ale stačil Donald zachránit tu trochu reputace, která mu po výkonech na jihokarolínském hřišti zbyla. Pozice světové jedničky se mu už ovšem bude hájit těžko, musel by se posunout na osmou příčku.
Další pořadí: 4. Weekley (-7), 5. Snedeker, Na (-6), 14. Furyk, Kuchar (-3),  35. Wilson, Points (E), 52. Donald, Ogilvy (+2).

Pátek – 2. kolo
V čele se osamostatnil Colt Knost, jenž se tentokrát obešel bez bogey a výsledkem 66 ran (-5) vylepšil své čtvrtečn í skóre o jednu ránu. Dostal se na průběžných -9, což znamená vedení o dva údery před Carlem Pettersonem. Švéd sice zaznamenal bogey na patnácté jamce, ale birdie bylo v jeho podání tentokrát sedm, takže v kole ještě o jednu ránu předčil Knosta. Vůbec nejlepším hráčem dne byl přitom Američan Michael Bradley, v jehož skórkartě jsou bogey dvě. Birdie však zapsal na každé druhé jamce a zápis 65 (-7) znamenal posun na dělenou sedmou pozici po polovině turnaje.
Knost před čtyřmi lety vyhrál dva turnaje Nationwide Tour a raketově vlétl mezi leitu. „Myslel jsem si tenkrát, že jsem připraven hrát na této úrovni, ale nebyl jsem,“ přiznal šestadvacetiletý Američan. „Pak jsem se několik let plácal, ale teď cítím, že bych se mohl dostat zpět,“ dodal jeden z nejlepších amatérů své generace.
V něm už nepokračuje Alex Čejka. Německý hráč českého původu vzdal a jeho šance podržet si kartu na další období opět se opět vzdálila.
Cutem o dvě rány prošel Luke Donald, ale dělená 56. pozice není nic, čím by se Angličan mohl chlubit. Na lídra ztrácí jedenáct ran a kdyby se dotáhl na čelo, bylo by to něco naprosto mimořádného. Zvlášť když po nadějném začátku druhého kola (tři birdie na první devítce) světový hráč číslo 1 zase povolil a spolu s plejádou parů přidal už jen bogey na patnáctce. Donald potřebuje skončit do osmého místa, aby udržel svou pozici v žebříčku.
Další pořadí: 3. Weekly, English (-6), 5. Campbell, Garrigus (-5), 12. Z. Johnson (-3), 24. Kuchar (-1), 35. Sabbatini (E), 51. Stanley, Furyk (+1), 56. Daly, Donald (+2), 65. Simpson, Wilson (+3).
Cutem neprošli: Harrington, Stenson, Duval, Haas, Els, Fowler, Olazábal, Cink.

Čtvrtek – 1. kolo

Americká trojice Chad Campbell, Colt Knost, Vaughn Taylor dosáhla na úvod shodného nejlepšího výsledku 67 ran (-4). Prvně jmenovaný zahrál dvě bogey, druhý jedno a kompenzovali to příslušným počtem birdie. Nejpestřejší je Taylorova skórkarta, obsahující mimo jiné eagle ze čtyřparové devítky, ale také double bogey z jamky číslo 16, rovněž čtyřparu. Autor se tím připravil o samostatné vedení, zbylé dvě jamky dokončil v paru.
Alex Čejka si uchoval naději na cut výkonem 72 ran (+1), který znamená dělené 43 . místo. Zápletka v jeho výkonu přišla v závěru druhé devítky linksového hřiště, které by německému hráči českého původu mohlo sedět. Čejka začínal z desátého odpaliště a po čtyřech parech zahrál sérii double bogey – birdie – birdie – par – bogey. Na první devítce (své druhé) zapisoval už jen pary. Dosáhl výsledku shodného například s Erniem Elsem.
Neúspěch na Masters možná poznamenal Luka Donalda. Světový hráč číslo 1 letos zdaleka nenavazuje na loňské výsledky a svou fenomenální vyrovnanost, v níž nebylo místo pro plusové výsledky. Jeden takový předvedl zde, a to hned v podobě 75 ran (+4). Jen jedno birdie, zato jedno double bogey a tři single bogey znamenají pro anglického favorita po startu pozici na začátku druhé stovky průběžného pořadí.
Další pořadí: 4. Furyk, Wi, English, Every (-3), 11. Sabbatini, Na, Petterson, Daly (-1), 24. Stanley, Snedeker (E), 43. Čejka, Els, Kuchar, Fowler (+1),  63. Wilson (+2), 80. Haas, Harrington (+3), 103. Donald (+4), 119. Olazábal (+6), 128. Cink (+8).

Nebývá zvykem, aby turnaj, který se koná po major turnaji, měl silné startovní pole. Na tomto turnaji tomu tak je a hrát bude Luke Donald, Ernie Els, Brandt Snedeker, Matt Kuchar, Kevin Na, Kyle Stanley, Bill Haas, Webb Simpson, Aaron Baddeley či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Harbour Town Golf Links, které má par 71 a délku 6 493 metrů.

Turnaj je dotován částkou 5,7 mil. dolarů (108,3 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,03 mil. dolarů (19,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Harbour Town Golf LinksSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček