PGA Tour – RBC Heritage

20.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Matt Kuchar

PGA Tour – RBC Heritage, Harbour Town, Hilton Head, Jižní Karolína, USA
(17. – 20.4.2014, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Na taková vítězství se vzpomíná dlouho. Birdie na osmnácté jamce, jímž odčinil bogey na sedmnácté, se ukázalo jako rozhodující pro vítězství Matta Kuchara. Američan ho nedosáhl nijak obvyklou cestou, nýbrž přesnou ranou z bunkeru. Tou uzavřel skvělé kolo o hodnotě 64 ran (-7) a dostal se na celkových -11.

„Řekl jsem svému caddiemu, že jsem schopen takovou dát,“ svěřil se později. Pak sledoval, jak Luke Donald není schopen v závěrečných fázích zaskórovat a vynutit si alespoň rozehrávku o titul. Angličan, jenž byl po sobotě v čele, vklínil na první devítce mezi tři birdie také double bogey na čtyřparové šestce, a přestože na dvanáctí jamce byl na mínus dvou, zbylých šest jamek obešel v paru a zaostal za vítězem o jeden úder.

O třetí místo se podělili Američané Ben Martin a John Huh. Oba zahráli solidních 67 a 68, ale ani oni dva ani nikdo jiný do boje o titul nezasáhl. Kuchara pouze dorovnal Pat Perez, jenže ten měl z předchozích kol na kontě dvakrát 74, tedy o deset ran horší výkon než jaký předvedl na závěr. Stačilo mu to pouze na pozici v top 20.

Kuchar má stabilní formu a konečně se mu povedlo ji proměnit v titul. Při minulých startech skončil čtvrtý, druhý a pátý (to na Masters), od listopadu už má na kontě desáté umístění v top 10. Naposledy se mu povedlo vyhrát loňský červnový Memorial, toto je jeho sedmá trofej z PGA Tour. Základ k triumfu na Harbour Town položil sedmičkou birdie od první do desáté jamky, neskóroval jen na číslech 3, 5 a 7. Pak šel v paru a na závěr provedl popsaný výsledkový výkyv. Donald byl ve chvíli Kucharova přesného bunker shotu na patnáctce, ale nedokázal odpovědět. „Věděl jsem, co se tam stalo. Jsme pochopitelně zklamán, že jsem nevyhrál,“ řekl Angličan.

Další pořadí: 12. Spieth, Every, Schwartzel (-4), 18. Išikawa (-3), 23. McDowell, Kaymer (-2), 27. Kirk (-1), 31. Englich, Choi (E), 38. Stadler (+1), 61. Z. Johnson (+4), 64. Els (+5), 74. Snedeker (+8).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Moving day vyhnal jednoho z lídrů K. J Choie po výkonu 74 (+3) až na 16. místo, polevili i Jim Furyk a Ben Martin, jejichž even par znamenal pokles na třetí pozici. Oba Američané jsou tři údery od ztracené první pozice, kterou zaujal Luke Donald. Angličan už dva roky čeká na turnajové vítězství. „Jak se mezera mezi tituly zvětšuje, my hráči máme ve zvyku situaci hrotit,“ řekl muž, jenž v Harbour Townu skončil čtyřikrát do třetího místa a v roce 2011 prohrál play-off. Teď zahrál spolu s dvanáctým Jasonem Kokrakem nejlepší číslo kola 66 (-5) a s celkovým skóre -8 si vytvořil náskok dvou ran na druhého v pořadí Johna Huha. O třetí se dělí ještě Charl Schwartzel a Nicholas Thompson.

Po eaglu na pětiparové dvojce se Donald chvíli potýkal s možností jít do čela a na následujících šesti jamkách hrál tři bogey a dvě birdie. Jeho nástup přišel ne druhé devítce, kde čtyřikrát skóroval, z toho dvakrát na pověstných trojparech 14 a 17 vedoucích přes rozměrné vodní překážky. Zejména na prvně jmenované jamce bylo navrtáno blízko vody a Angličan proměnil putty ze sedmi a pěti metrů. „V pátek jsem minul tři greeny, dnes čtyři. To je návod, jak na tomto hřišti uspět,“ řekl bývalý světový hráč číslo 1. Na osmnáctce málem trefil druhý eagle, ale jeho druhé rána nakonec přeběhla za jamkoviště a byl z toho jen par.

Další pořadí: 22. McDowell, Kaymer, Stadler (-1), 34. Spieth, Reed (E), 43. Kirk, Z. Johnson (+1), 53. English (+3), 67. Els (+5).

Top 0 třetího kola:

Sobota – dohrávka 2. kola
Skóre nejlepších hráčů zůstalo -5, ale složení vedoucího tria se změnilo. K Jihokorejci K. J. Choiovi, jenž byl v čele už v pátek, se přidali Američané Jim Furyk a Ben Martin. Na čtvrtém místě se tísní jedenáct hráčů, mezi nimi i Angličan Luke Donald. Všichni ztrácejí na lídry dvě rány.

Další pořadí: 15. Schwartzel, McDowell, Kaymer (-2), 22. English (-1), 37. Spieth, Reed, Kirk (+1), 50. Z. Johnson (+2).

Cutem neprošli mj.: Na, Singh, Daly, Henley, Faldo, MacKenzie.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Ještě velká porce golfu zůstala k dohrání na další den poté, co hustý déšť vyhnal aktéry turnaje ze hřiště. Poslední flighty měly v tu chvíli za sebou pouhé tři jamky a v první desítce průběžného pořadí se pohybovala spousta jmen hráčů, kteří měli ve chvíli ukončení hry za sebou jen menší část programu. V čele jeho Jihokorejec K.J. Choi se skóre -5 a kompletní sestavou šestatřiceti jamek na kontě, avšak za ním se formuje skupina konkurentů, z nichž všichni hodlají na pozici lídra zaútočit. Nejblíže k ní má Australan Robert Allenby, jehož skóre se v okamžiku odchodu do klubovny ustálilo na hodnotě -4. To znamená aktuálně samostatné druhé místo, ale až dohrávka srovná účastníky do odpovídajícího pořadí.

Choiův výsledek 67 ran (-4) je nejlepší, jaký v neúplném druhém kole kdo odevzdal. Ani jedno bogey na každí z devítek nezastavilo zkušeného Asijce v jeho vzestupu. Do  top 10 se díky výsledku 69 (-2) vyšplhal i Angličan Luke Donald, v první desítce je i Severoir Graeme McDowell, jenž absolvoval jen šest jamek. Naopak s hranicí cutu se potýká například Jihoafričan Ernie Els, ani on však nemá dohráno.

Čtvrtek -1. kolo
Americké trio Matt Kuchar, Scott Langley, William McGirt zahájilo výkonem 66 ran (-5) a dělí se o vedení před samostatně čtvrtým krajanem Harrisem Englishem, jenž zahrál o dva údery hůř. Dál už je slušná tlačenice, ale výsledků pod parem bylo ve větrném dnu jen pětatřicet. „Není to jednoduché. Jakmile si zjistíte, odkud kam fouká, vítr se změní,“ popsal podmínky McGirt. Oblíbené hřiště přesto láká některé starší hráče. Šestapadesátiletý Angličan Nick Faldo, jenž se věnoval zejména roli televizního komentátora a propagátora golfu, ale zase zkouší hrát, zapsal výsledek 77 (+6) a zařadil se na dělené 124. místo.

McGirt zatroubil do útoku sérií čtyř birdie na jamkách 2 až 5, s jedním bogey pak skóre snížil už jen o jednu ránu. Také Langley se činil havně na první devítce, od dvojky do sedmičky zapsal pět birdie a po následném zaváhání přidal šesté. Vstupem na osmnácté odpaliště byl jako jediný účastník turnaje na skóre -6, ale zakončil den druhým bogey. Kuchar, jenž začínal na desátém odpališti, skóroval postupně a jako jediný zanechal čistý zápis. „Týden po majorech je spousta hráčů zvyklá být mnohem pozornější a preciznější, protože tyto turnaje to vyžadují, a tu preciznost si do následujícího týdne přenesou,“ konstatoval hráč, jenž si v poslední době udržuje stabilní vysokou formu. Při svých předchozích pěti startech byl třikrát v top 5 včetně Masters v minulém týdnu a v Harbor Town byl už čtyřikrát do patnáctého místa v konečném pořadí.

Další pořadí: 20. Donald, Schwartzel (-1), 36. Stadler, Kirk, McDowell, Z. Johnson, Reed (E), 55. V. Singh, Els, Snedeker, Na (+1), 77. Kaymer (+2), 92. Daly (+3), 104. T. Watson (+4), 124. Faldo (+6).

Top 10 prvního kola:

Nevýhoda termínu bezprostředně po Masters se projevuje v detailetch. Loni zvítězil Severoir Graeme McDowell v rozehrávce s Webbem Simpsonem, což ale Simpsona nepřimělo dostavit se, letošní ročník Američan vypustil. Větší část světové špičky Heritage vynechává, ve startovním poli však bude hvězdou protagonista Masters Jordan Spieth, jenž se podělil o druhé místo. Z dalších zvučných jmen jsou tu Els, Donald, Gallacher, English, Z. Johnson, Haas, Kaymer, Kuchar, Mahan, Snedeker a K. Stadler.

Pořadatelé mají v ruce jedno velké lákadlo. Tím je velmi oblíbené hřiště, kam bývalí velikáni této hry vždy rádi jezdili. Je to links posetý stromy, vyznačující se táhlými pískovými překážkami. Harbour Town Golf Links má par 71 a délku 6 704 metrů, uplatnění zde najdou zejména hráči, kteří umějí tvořit rány. Dotace turnaje je 5,8 milionů dolarů (zhruba 116 milionů českých korun), pro vítěze je určena částka 1,044 milionu, přes 20 milionů českých korun.

Odkazy: … Harbour Town Golf Links … Satelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajstvíFedEx Cup

.