PGA Tour – RBC Heritage

22.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, Hilton Head, Jižní Karolína, USA.
(18. – 21.4.2013, časový posun -6 hodin)

 

Graeme McDowell

Neděle – finálové kolo a play-off
Když poslal svou přihrávku do větru přes výběžek vodní plochy na green, trefil Graeme McDowell perfektně. Dal si šanci na birdie, zatímco Webb Simpson k němu měl hodně daleko. Pak severoirský golfista těsně nedohrál a vypadalo to, že play-off bude pokračovat. Američan se přichystal k puttu, jímž měl dorovnat par, ale zřetelně přehrál. Jeho evropský soupeř byl ještě natolik rozčarovaný ze svého nezdaru, že nijak bouřlivě neslavil. Když si podali ruce, pokrčil rameny na znamení, že by býval radši vyhrál v lítém boji. „Tahle hra vás nakopne častěji, než vás poplácá po ramenou,“ vysvětlil svůj postoj.
Publikum však bylo uznalé a ovacemi pro evropského vítěze ocenilo, že v dalším větrném dni svedli všichni účastníci turnaje svůj osobní boj s hřištěm a počasím už předtím v základním čtvrtém kole.
Pro někoho to byl boj marný a prohraný. Platí to zejména o Charleym Hoffmanovi, jenž ztratil vedoucí pozici výkonem 77 ran (+6), což jej odsunulo až na konečnou dělenou šestou pozici. Poté, co se pořadí na předních místech hodně míchalo, skončili McDowell a Simpson jako nejlepší s konečnou bilancí -9. O třetí místo se podělili Angličan Luke Donald s dalším americkým golfistou Kevinem Streelmanem.
McDowell měl z čeho se vzpamatovávat, protože ve čtvrtém kole zahrál právě na osmnáctce své jediné bogey. „Mám dojem, že počasí mi naordioval lékař. Umožnilo mi dostat se blíž k lídrům,“ našel další příměr McDowell. Zkompletoval výsledek 69 ran (-2), což ve větrné loterii dokázali už jen dva jiní účastníci – další znalec linksových podmínek Donald a Russell Henley. Pak ještě osm výsledků mínus jedna a tím počet podparových zápisů končí. Nemá ho ani Simpson, jenž obešel závěrečných osmnáct jamek v paru (tři birdie, tři bogey) a od třináctky do osmnáctky paroval šestkrát za sebou. „Nepřijel jsem sem zrovna plný sebevědomí, ale ujistil jsem se, že to, na čem pracujeme, má pokračovat,“ komentoval porážku.
Čtyři hráči se protrápili až k výslednému skóre 80 (+9), další jen o málo lepší nebyla výjimkou. Druhý muž FedEx Cupu Brandt Snedeker hrál 74 (+3), a přitom si oproti sobotě o jednu příčku polepšil. Z devětapadesáté však nebere tolik fedexcupových bodů, aby ohrozil postavení vedoucího muže Tigera Woodse, jenž nehrál a nechystá se startovat ani v příštím týdnu na Zurich Classic.
Další pořadí: 24. Haas, Cink (-1), 30. Kirk, Day (E), 35. Dufner, Kuchar (+1), 42. Weekly, Furyk (+2), 48. Z. Johnson (+3), 55. Gay (+4), 59. Snedeker (+5), 66. Kaymer (+9).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Ani bezchybný výkon nestačil Webbu Simpsonovi na pozici lídra, protože Charley Hoffman dokázal na jeho atak reagovat. Osamostatnil se ve vedení s průběžným skóre -11 a do finálového dne půjde s náskokem dvou ran na svého amerického krajana. Při svých dvou startech na jihokarolínském linksu se přitom trápil. „Nebyl jsem pro něj dostatečně vyzrálý. Nerozuměl jsem mu. Byl jsem rozčarovaný z toho, že jsem trefil fairway, a přitom nenašel cestu na green,“ připustil lídr. Loni už se zlepšil a rozklíčování správného způsobu hry na výjimečném hřišti, jemuž se žádné na PGA Tour nepodobá, ho vyneslo do popředí.
Samostatně třetí je další domácí golfista Kevin Streelman, tři údery za lídrem. Evropští kandidáti na úspěch a znalci linksové hry ztratili. Severoir Graeme McDowell se alespoň v závěru zachránil z nejhoršího a dělí se o čtvrtou příčku, Angličan Luke Donald naopak klesl mimo první desítku průběžného pořadí. Po ranní dohrávce druhého kola spadla hranice cutu nečekaně přece jen na hodnotu +2, takže do víkendové části turnaje prošel i Brandt Snedeker. V sobotu se pak těsně zachránil pro nedělní vystoupení. Druhý hráč FedEx Cupu zůstal na skóre +2 a jednadvacet účastníků horších než on nebude ve hře pokračovat podle pravidla MDF.
Simpsonův nejlepší výsledek 65 ran (-6) vznikl ze samých birdie. Hoffman jich zapsal o jedno méně a odevzdal rovněž čistou skórkartu. V neděli bude hájit pozici proti vítězi loňského US Open, jenž připustil, že už by letos nějaký výrazný výsledek od sebe čekal. „Zatím jsem takhle vysoko nebyl,“ přitakal Simpson. Nebezpečný ale bude i Streelman, ačkoli v sobotu nasazené tempo z předchozích dnů nevydržel a dvě bogey ho připravila o to, aby byl za vedoucím hráčem v těsném závěsu. „Nemám co ztratit,“ řekl s vědomím, že jednu výhru v sezoně už má v kapse. „Uvidím, co nám tohle hřiště dovolí.“
Další pořadí: 14. Furyk, Donald (-5), 23. Henley (-3), 33. Day (-2), 41. Kirk, Gay, Z. Johnson (-1), 60. Kuchar, Kaymer, Snedeker (+2).
MDF: Van Pelt, Colsaerts, Mahan, Teater.
Neprošli cutem: V. Singh, Els, Howell III, M. Thompson.

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2.kolo
Krátce před koncem kola vyhnala bouřka zbylé hráče ze hřiště do klubovny, sedmnáct se jich musí vrátit, aby byl kompletní cut. Ale nedá se předpokládat, že dohrávka něco změní na pořadí v top 10, natož na vedoucí pozici. O tu se dělí tři hráči, všichni Američané. Steve LeBrun k tomu potřeboval nejlepší výsledek, a sice 68 ran (-3), stejný jako v zahajovacím kole. Jeho krajanům Kevinu Streelmanovi a Charleymu Hoffmanovi stačil výsledek o dva údery horší, aby se společně sešli na průběžném skóre -6.
Streelman, jenž před měsícem vyhrál Tampa Bay Championship, připustil, že jej premiérový titul změnil. „Cítím se teď uvolněnější, když se dostanu do pozice, v jaké jsem teď,“ potvrdil, že se nenechá rozhodit. Hoffman už zažil dvakrát, jak chutná vítězství, a byl umírněnější. „Hlavně, že jsem si dal šanci do neděle,“ přeskočil v myšlenkách sobotní „moving day“. LeBrun je hráčem jiné kategorie, po vysoké škole, kterou absolvoval v roce 2000, se dvanáct let pohyboval na nižších golfových okruzích, než loni na podzim uspěl v Q-School. Letos pětkrát z osmi startů na PGA Tour neprošel cutem. „Vždycky jsem věděl, že tohle je pozice, kde se jednou musím ocitnout, a plánuju se na ni vrátit víckrát,“ dodal bojovně.
LeBrun má ve skórkartě dvě bogey a pět birdie. Stejně dobrý výsledek jako on zahrál Angličan Luke Donald. Bývalá světová j
ednička se dostala na dělenou čtvrtou pozici a spolu s ní ztrácí jednu ránu na lídry ještě další Američan Bill Haas. Severoir McDowell je autorem nejlepšího denního výsledku 67 (-4) s poměrem birdie:bogey pět ku jedné. Dokázal skórovat mimo jiné na všech třech pětiparových jamkách, které jižněkerolínský links nabízí. Znamená to pro něj dělenou šestou příčku, tam už je šest účastníků turnaje.
Naopak je výrazně ohrožena pozice druhého muže FedEx Cupu Brandta Snedekera. Po výkonech 73 a 71 je Američan jeden úder za předpokládaným cutem (+1). Pokud na této hodnotě zůstane, skončí turnaj také pro Ernieho Else, Vijaye Singha, Zacha Johnsona, Bena Craneho a Trevora Immelmana.

Top 10 přerušeného 2. kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší start se v poměrně silném větru povedl Angličanovi Brianu Davisovi. Mezi svá dvě bogey z jamek 4 a 12 vměstnal šest birdie, posléze přidal ještě dvě a zahrál 65 ran (-6). Získal tím náskok jednoho úderu před Američany Kevinem Streelmanem a Charliem Hoffmanem. Na děleném čtvrtém místě figurují výrazní australští protagonisté Masters Jason Day a Marc Leishman. Oba společně s Johnsonem Wagnerem, jenž je s nimi na stejné úrovni, odevzdali ve shodně skórkarty bez bogey.
Osmatřicetiletý londýnský rodák Davis, hrající od roku 2006 převážně v zámoří, byl nejblíže k výhře na US PGA Tour před třemi lety právě na Harbor Town, ale na Verizon Heritage, jak se tehdy turnaj jmenoval, prohrál v play-off s Jimem Furykem. „Byl bych nerad, kdybych tady byl spojován jen s tímto výkonem, snad se mi tady podaří dosáhnout víc,“ řekl optimisticky naladěný hráč. V této sezoně pětkrát neprošel cutem a jednou z turnaje odstoupil, má ale na kontě už i top umístění – na březnovém Houston Open se podělil o šestou pozici. K účasti na Masters jeho forma nestačila. Lídr přirovnal oba turnaje v tom, že na obou je důležité trefovat správná místa při cestě na green, což se jemu navzdory dobrému výsledku několikrát nepodařilo. „Tohle je docela jiné hřiště než většina, kde hrajeme,“ připomněl linksový charakter jihokarolínského skvostu mezi americkými hřišti.
Další pořadí: 23. Kaymer (-2), 31. Furyk, Kuchar (-1), 58. Gay, Daly, Dufner, McDowell (E), 93. Snedeker, V. Singh, Els, Henley (+2), 110. Colsaerts, Howell III (+3).

Top 10 prvního kola:

 

Švéd Carl Pettersson bude obhajovat loňské suverénní vítězství. Druhého Zacha Johnsona porazil o pět ran. Část světové špičky sice Heritage vynechává, ale startovní pole je i tak velmi silné. Hraje dvojka průběžného pořadí FedEx Cupu Brandt Snedeker, jeho americký krajan Jim Furyk, jeden z protagonistů Masters Marc Leishman z Austrálie, Angličan Luke Donald, Jihoafričan Ernie Els, Severoir Graeme McDowell, Vijay Singh z Fidži, Němec Martin Kaymer a další zkušení hráči.

Hřiště Harbour Town Golf Links má par 71 a délku 6 704 metrů.  Turnaj má dotaci 5,8 milionu dolarů, zhruba 114 milionů českých korun. Vítěz si odveze šek na 1,026 milionu dolarů, asi 20 milionů českých korun.

Loňské poslední kolo:


Odkazy: … Harbour Town Golf LinksSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRBC  Heritage 2012 na Golf.cz


.