PGA Tour – Puerto Rico Open

11.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Puerto Rico Open, Trump International GC, Rio Grande, Portoriko, USA
(8. – 11.3.2012, -6 hod)

Neděle – finálové kolo
George McNeill měl namále, ale vynikajícím závěrem si vzal svou pozici zpět a vedení ze soboty uhájil. Američan přidal k titulu z Frys.com Open z roku 2007 druhé turnajové prvenství, k němž patří prémie 630 tisíc dolarů. Zahrál tři birdie na závěrečných třech jamkách a zkompletoval finálové kolo za 69 ran (-3). Předtím měl ve skórkartě jiná tři birdie a také tři bogey. „Byl jsem nervózní, ale na druhou stranu jsem věděl, co mám udělat,“ vrátil se k závěrečnému finiši McNeill. „Kdybych nevyhrál já, byl by to někdo jiný. Snažil jsem se neztratit nad sebou kontrolu,“ dodal.
Jeho konečné skóre -16 je o dva údery lepší, než jaké zahrál druhý v pořadí Rjo Išikawa. Japonec byl ve finálovém kole o jednu ránu lepší než vítěz a v jednu chvíli figuroval na špici leaderboardu. Nicméně v klubovně pak sledoval, jak jej největší konkurent poráží. Populární asijský golfista nebude mít nouzi o sponzorské pozvánky na americký okruh a vysvětlil, že zatím stále ještě zvažuje i možnost přijmout nabízené časově omezené členství na PGA Tour.
K závěrečnému ataku prvního místa se nedokázal nadechnout Švéd Henrik Stenson. Po první devítce byl na jedné ráně pod parem, a jelikož ve druhé polovině kola už hrál jen pary, konečný výsledek -13 znamená dělené třetí místo, na které se k němu vytáhl Američan Bo Weekly.
Další pořadí: 5. Brown, Jones (-12), 7. Summerhays, Stadler (-11), 14. Overton (-8), 24. Cabrera (-6), 48. de Jonge (-2).

Sobota – 3. kolo
Pouhý even par jako denní skóre nestačil, aby Matt Jones udržel vedení. Australan klesl na samostatné čtvrté místo, odkud ovšem bude mít šanci vzít si své postavení z první poloviny turnaje zpět a sesadit lídra George McNeilla, jenž se díky kolu za 67 ran (-5) dostal na průběžných -13 a tím také o dva údery před Jonese. „Hlavně trpělivost,“ vystihl příčinu svého vedení McNeill. „V tomhle větru musíte hrát trochu jiné rány než obvykle a uspějete jedině s trpělivostí.“
Za Američanem se s odstupem jedné rány o druhé místo dělí jeho krajan Kevin Stadler a Švéd Henrik Stenson. Vzestup posledně jmenovaného Evropana stál za pozornost, neboť je to zase jeden z dílčích úspěchů hráče, jenž se zatím neúspěšně snaží protlačit zpět do špičky. A Stenson potvrdil McNeilův názor: „Pokud dokážu být tak trpělivý jako v předešlých dnech, mám v neděli šanci.“ Ve skórkartě má jedno bogey a osm birdie. Jeho 65 ran (-7) dokázal vyrovnat pouze Američan Scott Brown, jehož to vyneslo na dělenou pátou pozici.
Další pořadí: 5. Brown, Summerhays, Išikawa (-10), 9. De Jonge (-8), 19. Overton (-6), 37. Cabrera (-3).

Pátek – 2. kolo
Australan Matt Jones sice zahrál o jednu ránu horší kolo než své úvodní, ale výsledky 66 a 67, jež dávají 11 úderů pod par, mu stačí nejen na vedení, ale také se díky nim odpoutal na tři rány od Američana Georga McNeilla, se kterým sdílel vedení po prvním kole. „Patoval jsem skvěle a čipoval jsem až neuvěřitelně skvěle,“ zůstal v rozmarném ustrnutí nad vlastním výkonem hráč, jemuž vítězství z PGA Tour v kariéře dosud chybí. Přitom se údajně necítil tak dobře jako v prvním kole, ale vyrovnal se s větrem, který v pátek zesílil. „Vyrostl jsem v Austrálii a tam jsme zvyklí zvládat takové podmínky,“ dodal Jones.
Podobně jako on dosáhl nejnižšího pátečního skóre 67 ran ještě Japonec Rjo Išikawa, jenž se vyhoupl na třetí místo a se shodným průběžným skóre se o ně -7 dělí s Američanem Toddem Hamiltonem, ale pět pod byl ve druhém kole také Argentinec Anders Romero.
Další pořadí: 5. Romero, Weekley (-6), 11. Stenson (-5), 24. Overton (-3), 30. N.Green, Mediate (-2), 46. Cabrera (E).
Cutem neprošli: Vegas, DiMarco, Atwal, Ames, Streelman, Chopra.

Čtvrtek – 1. kolo
Australan Matt Jones a Američan George McNeil vedou po prvním kole s výsledkem 66 ran (-6), k němuž se dobrali každý jiným způsobem.  Prvně jmenovaný zahrál na druhé jamce dokonce eagle, ale má ve skórkartě také jedno bogey, zato zápis McNeilův je čistý, obsahuje pouze šest birdie a pak samé pary. Na samostatném třetím místě figuruje s odstupem jednoho úderu další Američan Ben Curtis.
„Dneska strašně foukalo, já jsem v tom neuvěřitelně trefoval míč,“ kroutil hlavou Jones nad svým vlastním výkonem. Pochválil se za to, že až na sedmnáctou jamku se na ostatních dostal vždycky na to místo od praporku, kde být chtěl.  „A dával jsem dobré putty, prostě skvělý den,“ doplnil Australan.
McNeill, jenž má z roku 2007 na kontě jediné vítězství na PGA Tour (frys.com open), se nedostal na velký turnaj WGC na Floridě, kde studoval, ale rád by v Portoriku nasměroval kariéru zase zpět k výšinám. Přiznal, že on tak přesný jako Jones nebyl. „Nepovedlo se mi zasáhnout tolik greenů, ale pokaždé jsem zahrál dobrý chip, takže jsem napravil předchozí chyby,“ doplnil McNeill.
Další pořadí: 8. Cabrera, Stadler (-3),  21. Weekley, Stenson, Išikawa (-2),  34. Matteson, Romero, Pampling. N. Green, Vegas (-1),  65. Holmes, Chopra (+1).

Turnaj se hraje s průměrným obsazením, světová špička je na Floridě na Cadillac Championship. Přesto zde hrají i známá jména Jeff Overton, Angel Cabrera, Brendon de Jonge, Henrik Stenson, Ryo Ishikawa, Jhonattan Vegas či J.B. Holmes.

Hraje se na hřišti Trump International GC, které má par 72 a délku 6 921 metrů.

Turnaj je dotován částkou 3,5 mil. dolarů (66,1 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 630 tis. dolarů (11,9 mil. korun českých).