PGA Tour – Deutsche Bank Championship

04.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – PlayOffs – Deutsche Bank Championship, TPC Boston, Norton, Massachusetts, USA (31.8. – 3.9.2012, -8 hodin)


 

 

Rory Mc Ilroy 

Pondělí – finálové kolo
Přetahovaná mezi Rorym McIlroyem a Tigerem Woodsem o nejlepšího hráče americké PGA Tour pokračuje tím, že třiadvacetiletý Severoir vyrovnal počet letošních turnajových vítězství svého amerického soka na počtu tří. A s jídlem roste chuť. „Tři je skvělé číslo, ale čtyři by bylo lepší, možná pět. A FedEx Cup k tomu,“ nezdráhal se rozradostněný vítěz ukázat své ambice.
Tituly evropského golfisty jsou navíc cennější než Američanovy. Po nedávném PGA Championship (Woods ani letos major nevyhrál) získal McIlroy prvenství také v play-off. Na Deutsche Bank Championship zahrál na závěr 67 ran (-4) a s konečným skóre -20 předčil o jeden úder druhého v pořadí Louise Oosthuizena z Jihoafrické republiky. Woods skončil samostatně třetí se ztrátou dvou ran na vítěze.
Ve FedEx Cupu je pořadí obou velikánů profesionální scény totožné, na druhou pozici se mezi ně vklínil Američan Nick Watney, vítěz The Barclays z minulého týdne. Třetí turnaj čtyřdílného play-off BMW Championship je na hřišti Crooked Stick v Indianě na programu už od tohoto čtvrtku.
Pozornost se soustředila zejména na závěrečný flight. Stačilo šest jamek a pořadí se proměnilo. McIlroy zahrál tři birdie na čtyřech jamkách, Oosthuizen jen jedno. A pak přišla osudná pětka, kde se sice Severoir dopustil bogey, ale Jihoafričan předvedl ojediněle zkažený drive do vody a z potíží se už nedostal – double bogey a náskok tří ran byl pryč. Vzápětí přidal McIlroy další birdie a šel do vedení.
Na dvanácté jamce už vedl o tři rány pro změnu on, ale Oosthuizen zase stáhl až na rozdíl jednoho úderu díky dvěma birdie (13 a 15). Začaly téct nervy. Po oboustranně nervózní sedmnáctce, kde McIlroy hrál třikrát z roughu a Oosthuizen neproměnil třímetrový putt (oba bogey) přišla jamka finálová a další potíže obou hráčů s vysokou travou. McIlroy se z potíží vykřesal a patoval do birdie na výhru v turnaji. Jeho míč však zůstal stát na samém okraji jamky. „Na druhé devítce už nebyl tak suverénní, ale to, co předvedl na první, bylo skvělé. Dosáhl toho, oč mu šlo,“ uznal Oosthuizen.
Ten totiž vzápětí opět zhruba ze tří metrů nedal o pár čísel do birdie, jímž by si býval vynutil rozehrávku. Jihoafričan si ale ve FedEx Cupu po finálovém kole za 71 ran (even par) polepšil z 21. pozice na pátou a kdyby tam zůstal i po této neděli, měl by šanci ve velkém finále v Atlantě na zisk trofeje a desetimilionové prémie. Nejvyšší zisk z TPC Boston si odnáší McIlroy, 1,44 milionu dolarů z osmimilionové dotace. „Měl jsem v závěru několik slabých momentů, ale vítězství jsem uhájil a jsem z něj nadšený,“ zářil vítěz.
„Golf je teď hodně zajímavý. Má spoustu mladých talentů, to je jisté,“ řekl mimo jiné Woods. Sám na první devítce útočil, jak v neděli slíbil. Dostal se na čtyři rány pod par, jenže vedoucí dvojici se nijak zvlášť nepřibližoval. A pak přišla série osmi vlažných parů. „Už jsem nedokázal dostat míč tak blízko. Na sedmnáctce to vypadalo dobře, ale minul jsem, a na osmnáctce měl putt trojí brejk, naneštěstí jsem neodhadl, že by měl jít víc zprava,“ připomněl Američan, že eaglem by ještě konkurenty přitlačil. Takhle bylo málo i birdie na závěrečném pětiparu, který za normální situace „dává“ kdekomu.
Někdy ano, jindy ne. O tom, jaké to mohou být nervy, se vedle dvojice z finálového flightu přesvědčil i Charley Hoffman, jenž měl za sebou martýrium bogey a double bogey, jejichž vinou ohrozil svůj postup na BMW Championship. Nakonec puttem z podobné vzdálenosti, z jaké minul Oosthuizen, dostal míč do jamky v paru a posunul se ve FedEx Cupu na průběžné 69. místo.
Posledním postupujícím je ze 70. příčky Američan Dicky Pride, jenž zahrál poslední kolo 68 (-3) a obsadil dělené 20. místo. Tedy stejné jako Švéd Jonas Blixt, jenž ovšem spadl v průběžném pořadí na 71. příčku a hlavní zámořská sezona pro něj skončila. Na zmíněné osmnáctce mu přitom míč při puttu do birdie málem spadl do jamky, ale nakonec jen lízl její okraj a vyjel zpět na green. Z dělené dvacáté příčky se loučí i Američan John Merrick, celkově 72., naopak pokračuje 67. Ben Crane. Další domácí golfista neprošel cutem a dva dny čekal, jak to vlastně dopadne.
Další pořadí: 13. Westwood, K. Bradley, Stricker, Furyk (-8), 18. Simpson, Dufner (-7), 20. Watney (-6), 26. Van Pelt, V. Singh, Els, Donald (-5), 35. Kuchar (-4), 39. Mahan (-3), 47. Z. Johnson (-1), 57. Pettersson (+1).

Konečné Top 10:

Neděle – 3. kolo
Na všechny platila palba, jakou spustil Louis Oosthuizen. Ač nebyl sám, kdo zahrál vynikajících 63 ran (-8), jediný měl nahráno tolik, aby jej to katapultovalo do průběžného vedení se skóre -19. Partnerem ve finálovém nedělním flightu mu bude Rory McIlroy, jenž klesl z první příčky jen o jednu a na samostatném druhém místě ztrácí na lídra tři údery. „Řekl jsem Rorymu: tak si to vezmi zpátky, jestli to dokážeš,“ usmál se Oosthuizen. Další konkurenti by museli hodně přidat, aby zasáhli do jejich pondělního duelu. Tiger Woods a Dustin Johnson na dělené třetí příčce jsou o další tři rány zpět za McIlroyem. 
Stejným výsledkem jako lídr se blýskl Keegan Bradley. To je mimo jiné vítěz Bridgestone Invitational, tedy nedávného podniku World Golf Champiosnhip, ale také vítěz loňského PGA Championship. Jako by chtěl Američan dokázat, že velké turnaje patří velkým vítězům. Sedm birdie, jeden eagle a také jedno bogey jej posunulo do průběžného top 10 ve FedEx Cupu. Záleží na něm, zda se tam v pondělí dobrým výkonem udrží.
Letošní vítěz posledního majoru sezony McIlroy zahrál tentokrát 67 ran (-4), což znamená zhoršení o dva údery oproti předchozím dvěma shodným výsledkům. Nicméně jen třiadvacetiletý Severoir má Oosthuizena v dohledu. Rozdíl tří ran je smazatelný, jenže to by znamenalo, že vedoucí muž a také už major vítěz (The Open 2010) nezopakuje neděli. Také v ní zaznamenal bogey, a to na sedmnáctce, jenže na poslední jamce ho zase ubráním rány napravil. Pozoruhodná je zejména jeho sedmičetná série birdie (jamky 4 až 10), díky níž nekompromisně ovládl dění. „Občas nastanou dny, kdy přijdete k puttu a prostě ho trefíte do jamky. To byla má první devítka,“ radoval se Oosthuizen.
Woods ztratil jak na něj, tak na McIlroye, na toho jednu ránu. Hrál čtyři birdie a jedno bogey, a proto jej dorovnal Johnson, jehož skórkarta vykazuje u obou položek dvojnásobné hodnoty oproti Woodsovým. Tohle bude zajímavý flight, protože Johnson bývalou světovou jedničku z odpaliště přestřílí a bude záležet na Woodsovi, jak si s touto situací poradí, protože délka ran je na TPC Boston jedním z jeho témat.
Poslední postupové místo na třetí turnaj play-off momentálně drží Američan Josh Teater, dělící se o padesátou příčku v turnaji.  Znamená to, že v něm pokračuje na rozdíl od Bena Cranea, jenž se sice posunul na 67. pozici a BMW Championship by si zahrál, jenže v tomto týdnu neprošel cutem a nemá situaci ve svých rukou.
Další pořadí: 14. Simpson, Senden (-8), 16. Furyk, Stricker (-7), 19. K. Bradley, Watney (-6), 22. Westwood, Noh (-5), 27. Donald, Els (-4), 32. V. Singh, Van Pelt, Mahan (-3), 42. Kuchar, Z. Johnson (-1), 65. Pettersson (+3).

Top 10 třetího kola:

Sobota – 2.kolo
A je tu na druhý pokus souboj Rory McIlroy – Tiger Woods. Už se měli utkat o prvenství před týdnem, ale na The Barclays, kde hráli dvě kola spolu, to ještě nevyšlo. Teď jsou současná a bývalá světová jednička od sebe v polovině druhého turnaje play-off jen dvě rány. Samozřejmě nejsou jedinými uchazeči o titul, čelo je našlapané – devět hráčů se vměstná do rozmezí tří úderů.
Ambiciózní Severoir vede. Zahrál podruhé za sebou 65 ran (-6), tentokrát i s pomocí eaglu na osmnácté jamce, kterou hrál jako svou devátou. Na dvojce a trojce sice zapsal pokaždé bogey, ale ta se mu vešla mezi předchozí jedno birdie a následující dvě. Zbylé čtyři jamky McIlroy paroval. „Zdálo se mi, že jsem hrál líp než včera. Zasáhl jsem víc fairwají, vytvořil jsem si víc příležitostí a líp jsem patoval,“ zhodnotil svůj výkon, aniž by specifikoval, proč tedy jeho skóre není nižší než den předtím.
Na druhé místo se posunul Jihoafričan Louis Oosthuizen, na lídra ztrácí jednu ránu. A dělenou třetí pozici s Woodsem drží jeho krajan Ryan Moore. Američané postupují ve vzácné shodě, obě jejich čísla z úvodních dnů jsou stejná. A ve třetím kole půjdou ve společném flightu. Woods prohlásil, že v úvodním kole klaplo v jeho hře úplně všechno. „Dnes to několikrát vypadalo dobře, ale nebyl jsem dost přesný. Nenašel jsem správnou cestu,“ poznamenal k několika nepříliš dlouhým puttům, jimiž minul jamku.
Jihokorejec Nohn Seung-yul, překvapivý páteční lídr, se o devět ran zhoršil. V jeho skórkartě se objevuje „jednorázová“ pestrost – vždy po jednom eaglu, birdie, bogey i double bogey. Stále zůstává jedním z pěti mužů na dělené páté příčce.
Pro některé z dvaceti hráčů, kteří neprošli cutem, play-off bez ohledu na víkendové dění končí. Napjatý bude Ben Crane, momentálně 70. hráč FedEx Cupu. To by mu zajistilo účast na BMW Championship, nicméně sobotní a nedělní kolo budou hrát konkurenti, kteří ho mohou předstihnout a odsunout mimo postupové pozice, zejména Josh Teater, Scott Stallings, Harris English či Jonas Blixt.
Další pořadí: 12. D. Johnson, Senden (-7),  15. Mickelson (-6),  19. Els , Stricker (-4),  25. Westwood, Donald, Snedeker, Simpson  (-3), 33. Mahan (-2), 38. Watney, Z. Johnson, Pettersson (-1), 60. Fowler (+1), 67. Kuchar, K. Bradley (+2).
Cutem neprošli:  B. Watson, Rose, Crane.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 1. kolo
Jedním z nejlepších startů v historii turnajových play-off se do čela dostal Korejec Noh Seung-yul, další z chráněnců Seana Foleyho. Postupně se dostal až na konečný počet devíti birdie a výsledek 62 ran (-9) je o jeden úder lepší, než jakého dosáhl druhý v pořadí Američan Chris Kirk. Ten sice zahrál i jedno bogey, ale na osmnácté jamce (hrál ji jako svou devátou) předvedl eagle. Redesign tohoto pěti paru se zatím jeví hráčům jako čitelný a skórují tady poměrně hojně. Pořadatelé v dalších kolech patrně zvolí obtížnější navrtání. Svou velkou střelbu tady začal i Tiger Woods, jenž se s výsledkem -7 dělí o třetí pozici s americkými krajany Jeffem Overtonem a Ryanem Moorem. Hned za nimi figuruje světová jednička Rory McIlroy ze Severního Irska a další turnajové dny slibují velkou podívanou.

Navzdory tomu, že poslední jamku pokazil, vyzval Woods v jednom z dopoledních flightů konkurenty k tomu, aby se pokusili jeho výsledek 64 (-7) překonat. Ostře sledovaný Američan vyšel z desátého odpaliště a po osmi jamkách byl na průběžném skóre -2. Počínaje osmnáctkou a přechodem na první devítku hřiště zapsal sérii šesti birdie, díky nimž výrazně odskočil ostatním. Nakonec ale tolik nedominoval, protože na závěrečném čtyřparu č. 9 zapsal své jediné bogey dne. „Dneska jsem předvedl to, co hraju celé léto,“ konstatoval Woods. „Pěkné, solidní kolo. Možná jsem zahrál o jednu či dvě rány víc, než jsem musel. Neproměnil jsem pár krátkých puttů, ale zase tam apdyl některé z pěti či šesti metrů.“
To, že nakonec vedení ztratil, Woodse netrápí. „Kdo se udrží v první pětce a vyhraje Tour Championship, vyhraje FedEx Cup. O to nám jde. Můžete vyhrát tři turnaje play-off, ale ve FedEx Cupu nemusíte být první. Myslím, že lidé tomu začínají rozumět, stejně jako tomu po změně bodovacího systému rozumějí hráči.“
Čemu ovšem někteří lidé v publiku neporozuměli, byl výkon vycházející jihokorejské hvězdy. „Někteří křičeli Go, Kevin,“ přitakal Noh, že lidé si ho pletli s Kevinem Na. „Jinak dneska všechno v pohodě,“ dodal vedoucí hráč, který už v sedmnácti vyhrál turnaj na Asian Tour a na americkém okruhu je nováčkem, pronikl na ni skrze Q-School.
Noh se letos na jaře dostal k Foleymu, jenž od loňska dohlíží i na nový Woodsův švih. Kanadský kouč má v práci víc předních světových golfistů a jeden z nich Hunter Mahan moc dobře ví, jak jednadvacetiletý Korejec pracuje. „Když Sean řekne, aby něco zopakoval tisíckrát, jde domů a tisíckrát to udělá,“ prozradil Mahan.
Další pořadí: 17. Westwood, Mickelson, Mahan (-3), 27. Snedeker, Stricker, Van pelt, Snedeker, Els, Furyk (-2), 46. Kuchar, Z.Johnson (-1), 56. Petterson, Fowler, K. Bradely (E), 74. Watney (+1), 87. V. Singh (+2), 94. B.Watson, Rose (+4).

Top 10 prvního kola:

Druhý turnaj ze čtyř turnajů PlayoOffs FedEx Cupu. Deutsche Bank  se výjimečně hraje od pátku do pondělí.
Čekají nás už jen tři víkendy špičkového golfu. Jedná se o čtyři z nejštědřeji dotované turnaje sezóny. Celkový vítěz FedEx Cupu vzešlý z Playoffs získá kromě turnojové prémie také 10 mil. dolarů za vítězství ve FedEx Cupu. Druhého turnaje se zúčastní 100 nejlepších hráčů za letošní rok na žebříčku FedEx Cupu.

Minulý týden na Barclays zvítězil Nick Watney, Tiger Woods se trápil se zády, Sergio Garcia nezvládl finálové kolo, Brandt Snedeker se vytáhl a skončil na druhém místě v turnaji. Loni zde zvítězil Webb Simpson, který letos nemá nejlepší sezónu. Krom výše zmíněných budou hrát Rory McIlroy, Lee Westwood, Sergio Garcia, Steve Stricker, Webb Simpson, Phil Mickelson, Luke Donald, Bubba Watson, Keegen Bradley, K.J. Choi, Rickie Fowler, Vijay Singh, Jim Furyk a Ernie Els a další.
Celé startovní pole můžete nalézt zde.

Hraje se na hřišti TPC Boston s parem 71 o délce 6 596 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (161 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,440 mil. dolarů (29,1 mil. korun českých) a získá 2 500 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Turnaje Playoffs.

První se hrálo The Barclays, 23. – 26.8. v New Yorku, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 31.8 – 3.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 6. – 9.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 20. – 23.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Farmingdale je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70 a poslední turnaj v Atlantě bude hrát nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx. Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … TPC BostonSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

Další pozice: 6. McIlroy (-6), 10. Poulter, Donald, D. Johnson (-4), 17. Westwood, Mickelson, Mahan (-3), 27. Snedeker, Stricker, Els, Furyk (-2), 46. Kuchar, Z.Johnson (-1), 56. Petterson, Fowler (E), 74. Watney (+1), 97. Singh (+2), 94. B.Watson, Rose (+4).