PGA Tour – Northern Trust Open

20.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Northern Trust Open, Pacific Palisades, Kalifornie, USA
(16. – 19. 2. 2012, -9 hod)

 

 

Bill Haas

Neděle – finálové kolo
V neobyčejně nervózním závěru, naplněném ne zrovna špičkovým, ale o to zajímavějším a poučnějším golfem, se vítězem stal Bill Haas. Na druhé jamce play-off porazil Phila Mickelsona a Keegana Bradleyho. Porazit hráče takového kalibru je úžasně, nikdy na to nezapomenu,“ rozplýval se majitel šeku na 1,188 milionu dolarů. Je to jeho čtvrtý titul na PGA Tour a posunuje ho na dvanácté místo světového žebříčku.
Vlastně ta slova o golfu, který nezavdával divákům důvod k jásotu, platila až do posledního kola. Do té doby se o dramatičnost staraly hlavně chyby uchazečů o titul. Hřiště Riviera do svých pastí chytalo jednoho po druhém. Až na osmnáctém greenu předvedli Mickelson a Bradley, členové posledního flightu, úspěšné dlouhé putty. Starší a zkušenější z dvojice to dokázal první a povzbudil svého chráněnce: „pojď taky.“ Stalo se a oba šli do play-off s Haasem, který byl v té chvíli krátký čas v klubovně. Všichni tři dosáhli konečné turnajové bilance sedm ran pod par.
K rozehrávce byla jako první vybrána osmnáctá jamka a na tomto čtyřparu dosáhli všichni paru. Nejblíž k výhře byl Bradley, ale jeho putt do birdie projel na centimetr od jamky. Pak se trio přesunulo na desítku, která už přinesla mnohem větší drama a zároveň rozuzlení. Mickelson pohřbil naděje drivem do roughu a přihrávkou do bunkeru a Bradleyho první putt z foregreenu těsně minul jamku. Haas, jehož odpal také zamířil do roughu, si přihrál na green a vítězné birdie zahrál dvanáctimetrovým puttem. „Jedna část mé hlavy mi říkala – takový už jsi jeden dal, dej ho znovu. A druhá mě nabádala, abych to nepodělal,“ přiznal se šťastný vítěz.
Mickelson jeho poči ocenil: „Nemysleli jsme si, že to dokáže. Tohle je těžká jamka, defenzivní. Za čtyři jste tady rádi, věřte nebo ne.“
Jak se zdolává obtížné hřiště, předvedl v závěrečném kole všem Sergio García. Bohužel ke Španělově škodě bylo pozdě bycha honit. Ani při ne zrovna nízkých výsledcích konkurentů, jež stíhal, je nedokázal dostihnout úplně a skončil na děleném čtvrtém místě se ztrátou dvou úderů na trojici duelantů o titul. García byl vynikající zejména na druhé devítce, dvakrát na ní zapsal eagle (pětiparová jedenáctka a čtyřparová patnáctka), pak přidal birdie na jamkách číslo 16 a 18. Denní výsledek 64 (-7) je nejlepší, jaký byl v letošním ročníku turnaje k vidění.
Další pořadí: 4. García, Walker, Lyle, D. Johnson (-5), 8. Byrd (-4), 11. Furyk (-3), 13. B. Watson, Rose (-2), 17. Scott, Snedeker, Z. Johnson (-1), 24. Kuchar, Choi, Stanley, Wagner, Mahan (E), 33. V. Singh (+1), 34. Yang (+2), 44. Overton, Harrington (+3), 56. Donald (+7), 59. Els (+8), 62. Fowler, Day (+9), 67. Cink (+10).

Sobota – 3. kolo
Stále vede Phil Mickelson, ale už ne sám, nýbrž ve dvojici. Připojil se k němu Keegan Bradley a oba mají shodné nejlepší průběžné skóre sedm ran pod par. Řeklo by se „pouze“ sedm pod, tak velké potíže jinak oblíbené hřiště Riviera hráčům letos dělá, přestože počasí je příjemně slunečné a vítr přiměřeně silný.
Mickelson zahrál podruhé za sbou 70 ran (-1). „Bylo to pro mě skvělé kolo, protože jsem nehrál dobře. Jedna pod v takové situaci znamená vedení. Když jsem vyhrál nějaký turnaj, obvykle jsem zahrál dvě vynikající kola. Tady mám za sebou dvě ne zrovna dobrá,“ pohaněl se lídr. Hlavně proto, že měl přetrvávající problémy na odpališti, nejedna z jeho prvních ran skončila mimo fairway a Američanovým úkolem byla pouhá záchrana paru místo útoku na birdie. To zahrál jen dvakrát oproti jednomu bogey.
Jedno bogey, to je i část Bradleyho zápisu, loňský americký objev ovšem přidal šestici birdie a 66 ran (-5) je zároveň nejlepším výkonem dne. Vyrovnali ho ještě Bryce Molder, jenž se díky tomu posunul na dělené třetí místo, a Australan Aaron Baddeley, po třech kolech průběžně dělený šestý. Bradley se začal těšit na flight s Mickelsonem, jenž mu v kariéře pomohl několika dobrými radami. „Ale teď se ho pokusím porazit,“ vyzval vítěz loňského PGA Championship čtyřnásobného vítěze majorů.
Na úrovni even par se udržuje světová jednička Luke Donald. Angličan tentokrát nasázel po čtyřech birdie i bogey a z dělené šestadvacáté pozice už na titul patrně útočit nebude.
Po krátké dohrávce druhého kola cutem o hodnotě +3 neprošli mimo jiné Mark Wilson a Martin Laird z top 10 aktuálního pořadí FedEx Cupu, ani jihoamerické hvězdy Camilo Villegas a Angel Cabrera.
Další pořadí: 3. Molder, Byrd, Perez (-3), 6. Baddeley, D. Johnson, B. Haas (-5), 15, Furyk, Rose, Z. Johnson, B. Watson (-2), 20. Mahan, Stanley, Wagner (-1), 26. Donald, Yang, Scott, Kuchar (E), 38. Els, Fowler, Cink (+1), 49. V. Singh, García (+2), 66. Harrington (+5), 68. Day (+6).

Pátek – 2. kolo
V přerušeném druhém kole je lídrem i nadále Phil Mickelson s průběžným skóre -6. Vede o jednu ránu před svým americkým krajanem Patem Perezem. Oba mají, jako ostatně většina hráčů, za sebou kompletní program. Pořadatelům se takřka podařilo čtvrteční ztrátu dohnat, sobotní ranní dohrávka se bude týkat jen osmi hráčů a žádný už nemá šanci promluvit do pořadí v top 20. Většina hraje už jen o cut, který měl v okamžiku přerušení hry hodnotu +3.
Mickelson nebyl zdaleka tak jistý jako v úvodním dnu. Napovídá tomu jednak skóre 70 ran (-1), jednak nízký počet jamek, na nichž skóroval. Byly tři, z toho dvakrát vedoucí muž zahrál birdie a jednou eagle, a to na čtyřparové osmičce. Nebýt toho, se třemi bogey by o své postavení v čele leaderboardu přišel. „Možná jsem nepředvedl to nejlepší, ale byl jsem schopen zachránit dobré kolo. Že jsem to trefil na osmičce z fairwaje, to je takový milý bonus,“ pochválil se za ránu železem, která sice mířila vlevo od praporku, ale míč odskočil do strany a dojel až do jamky.
Perez zahrál spolu s Australanem Jarrodem Lylem nejlepší denní výsledek 65 ran (-6). Skórkarty obou jsou čisté, jen birdie nebo pary. „Nehrál jsem nijak skvěle, ale byl jsem schopen dávat míče na správná místa, odkud se dalo hrít do birdie či paru,“ zhodnotil sám sebe Perez.
Naopak se zatím nemůže chytit světová jednička Luke Donald. Angličan, jenž loni sotva zahrál nad par, už má po pátku jeden takový výkon za sebou. Dvě birdie a tři bogey dávají dohromady 72 ran (+1) a důsledkem je pokles na dělené 28. místo v turnaji. Ovšem vzhledem k tomu, že ztráta na Mickelsona činí pouze šest ran, není pro Donalda nic ztraceno.
Další průběžné pořadí (jen hráči s 36 jamkami): 3. Walker, Kuchar, Petterson, Lyle, Byrd (-4), 8. Levin, B. Watson (-3), 11. Bradley, Cink, Z. Johnson, Choi, Rose (-2), 21. Els, D. Johnson (-1), 28. Donald, Furyk (E).

Čtvrtek – 1. kolo
Šestina flightů nestačila kolo dokončit, vinou průtahů bylo předčasně ukončeno pro tmu. Některým hráčům zbývá odehrát ještě čtyři jamky. Pořadí na prvních místech mají reálnou šanci ohrozit maximálně Rory Sabbatini (odehráno 17 jamek, skóre -2) a Troy Matteson (14, -2).
To nejdůležitější je, že v čele se usadil vítěz z minulého týdne Phil Mickelson. Zkušený Američan absolvoval kompletní kolo za 66 ran (-5), dosáhl toho prostřednictvím šesti birdie při jednom bogey. „Nemyslel jsem si, že v tomhle větru to bude nutně tak dobré, ale byl jsem schopen dávat nízké drivy,“ popsal recept na úspěch Mickelson. Korunu jeho výkonu dal chip-in do birdie na osmnáctce. „Nebyl to ten úder, kterým bych šel po jamce. Míč byl příliš rychlý, bylo to z kopce a přes několik brejků. Měl jsem štěstí,“ uznal mistr krátké hry.
Za lídrem jsou na dělené druhé pozici se ztrátou jednoho úderu jeho krajané J. B. Holmes a Hunter Mahan. Prvně jmenovaný přitom zahrál double bogey na čtyřparové osmičce, která byla jeho předposlední. Pak ještě zapsal birdie a nebýt předchozího zaváhání, mohl být v čele pořadí on. Shodou okolností přidal dvě rány na jedné jamce i Mahan, to bylo na osmnáctce, což je také čtyřpar, ale také on absolvoval nejprve druhou devítku, takže na té originálně první měl šanci nezdar napravit a udělal to i s pomocí série čtyř birdie mezi jamkami 5 až 8.
Další pořadí v nedokončeném kole (jen hráči s 18 jamkami): 4. Byrd, Pettersson (-3), 6. Choi, García, Kuchar, Cink (-2), 14. Donald, Rose, B. Watson (-1), 24. D. Johnson (E), 55. Wagner, Els (+2), 80. Stanley, V. Singh (+3), 101. Wilson, Snedeker (+4).

Turnaj přivítá silné startovní pole. Hrát bude vítěz z minulého týdne Phil Mickelson, Luke Donald, Vijay Singh (loni druhý), Ernie Els, Adam Scott, Nick Watney, Bubba Watson, Sergio Garcia, Matt Kuchar, Jim Furyk, Jason Day, Fred Couples, Dustin Johnson, K.J. Choi.
Loni zvítězil Aaron Baddeley (-12) s náskokem dvou ran před Vijay Singhem (-10).

Hraje se na hřišti Riviera Country Club, které má má par 71 a délku 6 673 metrů. Na hřišti je 60 bunkerů a je bez vodních překážek. Greeny budou velmi rychlé, 12 stop. Rekord hřiště je 61 úderů, od roku 1999 jej drží Ted Tryba.

Turnaj je dotován částkou 6,6 mil. dolarů (166,3 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,188 mil. dolarů (29,9 mil. korun českých).

Odkazy: … Riviera Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček