PGA Tour mění tvář. Rok 2011, sezona bývalých outsiderů

16.08.2011 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí

Vítězství Keegana Bradleyho na posledním majoru sezony USPGA Championship jen podtrhuje výjimečnost sezony 2011 ve špičkovém americkém golfu. PGA Tour snad ještě nikdy nezažila takový „nápor outsiderů“.

Ano, v letošní sezoně už na PGA Tour sice vyhrály osvědčené domácí hvězdy jako Phil Mickelson a Steve Stricker anebo zkušení špičkoví zahraniční hráči v čele s Lukem Donaldem, K.J.Choiem nebo Adamem Scottem, ale jedna statistika letošních šampionů doslova bije do očí.

Z celkem 32 vítězů letošní sezóny jich plných 20 (!) nebylo v okamžiku svého triumfu dokonce ani v první stovce světového žebříčku. Když Harrison Frazar zvítězil na FedEx St. Jude Classic, byl dokonce až na 583.místě světa. Michael Bradley byl před vítězstvím v Portoriku na 562.místě. Několik dalších (např. Mark Wilson, Johnson Wagner, Scott Piercy, Scott Stallings…) byli před svým titulem ve třetí nebo čtvrté stovce.

Už když byla v polovině května průměrná pozice vítěze na PGA Tour 140.místo ve světovém žebříčku a z prvních dvaceti šampionů byli jen dva z první desítky (Mickelson a Donald), experti kroutili hlavou. „Kam jsi zmizel, Tigere?“ ptal se v jednom z článků Steve Elling ze CBS.

Někdo si v té době možná ještě myslel, že až přijde hlavní část sezóny a největší turnaje, situace se vrátí do normálu. Jenže opak byl pravdou a poslední výhry Stallingse, Pierceyho a Bradleyho to jen utvrdily.

„Konkurence je prostě stále širší a širší a hráči se pořád zlepšují,“ krčí rameny dvaatřicetiletý Bubba Watson. „Ani já jsem ještě do poloviny loňského roku neměl žádný titul, ale zkrátka se stále učíte, jak trénovat a jak předvádět výkony přímo na hřišti. Nemyslím si, že by se špičkoví hráči zhoršovali. Prostě se všichni zlepšujeme jako celek…“

„Konkurence je skutečně ohromná a nesmírně široká,“ souhlasí jeden z překvapivých vítězů letošní sezony Gary Woodland. „Nevím, jestli je reálné, aby v současnosti někdo dominoval tak, jako v minulosti Arnold Palmer, Jack Nicklaus nebo ještě před pár lety Tiger Woods.“

Woods vyhrál v pěti sezonách za sebou (od roku 2005 do roku 2009) vždy minimálně čtyři turnaje a v roce 2006 triumfoval dokonce osmkrát. Jeho pád ale otevřel dveře pro ostatní a ti toho využívají až nečekaně. „Letošní vítězové možná nemají číselně vyjádřené místo ve světovém žebříčku, ale to neznamená, že to nejsou kvalitní hráči,“ upozorňuje Brendan Steele.

A mluví i sám o sobě. Na začátku dubna byl 231.hráčem světa, ale po vítězství na Valero Texas Open poskočil o sto míst a v neděli v Atlantě byl až do finálového kola ve hře o první major titul v kariéře.

„Myslím, že to, jak se stále více hráčů zlepšuje, získávají tituly a bojují o major trofeje, je pro golf skvělé,“ tvrdí Phil Mickelson. „Potřebujeme mladé hvězdy. Jen se podívejte, co udělal pro golf Rory McIlroy. Je mu teprve dvaadvacet, hraje vlastně jen pár let, ale má úžasné charisma a zná ho celý sportovní svět. Takové hráče potřebujeme a také je teď máme…“