PGA Tour – Memorial Tournament

04.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Memorial Tournament, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio, USA
(31.5. – 3.6.2012, -6 hod)Tiger Woods a Jack Nicklaus

Neděle – finálové kolo
Tiger Woods zase píše dějiny golfu. Statisticky i zážitkově. Za konečný výkon devět ran pod par získal svůj pátý titul na sledovaném turnaji, jehož hostitelem je Jack Nicklaus, a vyrovnal jeho počet 73 výher na PGA Tour. Po peripetiích s poklesem výkonnosti získal druhý letošní turnajový titul a hlavně zahrál ránu, aspirující do všech sestřihů nejúžasnějších momentů golfové historie.
Samozřejmě mu nahráli konkurenti, protože neustáli své role. I tak je ale Woodsův výkon obdivuhodný, protože se dokázal otřepat ze zaváhání uprostřed kola. Po čtyřech birdie zahrál Woods bogey na osmičce a desítce, což jej v útoku na první pozici přibrzdilo. Pak se tak trochu nadechoval a závěr byl jeho. „Bylo to skvělé, opravdu jsem dnes nedal špatnou ránu,“ chválil se později. Na patnácté jamce zahrál birdie a na šestnáctce, což je třípar, přišla jeho chvíle. Z odpaliště poslal míč do vysoké trávy kolem greenu, a přestože hrál proti vodě, poslal míč přesně na kraj greenu, odkud se svezl rovnou do jamky, lehce zprava praporkové tyče. „Míč neležel moc dobře, snažil jsem se poslat ho na green co nejměkčeji. Když se kutálel ode mě pryč, ani náhodou jsem si nemyslel, že tam spadne,“ vrátil se k rozhodujícímu okamžiku Woods, jenž ale okamžitě, když se tak stalo, propukl v oslavná gesta, jaká předváděl v dobách největší slávy.
„Za daných okolností, protože se mu předtím nedařilo, je to ta nejúžasnější rána, jakou jsem kdy viděl,“ pochválil svého nástupce sám Nicklaus v roli televizního komentátora a odešel ke greenu osmnácté jamky sledovat závěr a později předat cenu.
V ten moment, kdy Woods zahrál svůj úžasný chip-in, byl na stejné úrovni jako Rory Sabbatini. „Věděl jsem, že se před námi něco děje,“ komentoval Sabbatini slyšitelný bouřlivý ohlas na ránu pozdějšího vítěze. „Snažil jsem se soustředit na svou hru, ale věděl jsem, že někdo vpředu hraje dobré číslo.“ Právě na šestnáctce zahrál Jihoafričan záhy bogey a na zbývajících dvou jamkách už nedokázal své skóre vylepšit. Zvlášť když Woods přidal birdie na poslední jamce, neměl Sabbatini moc šancí vynutit si play-off. Obsadil dělené druhé místo spolu s Argentincem Andresem Romerem, překvapením posledního kola díky výkonu 67 ran (-5), tedy stejnému, jaký předvedl vítězný Američan.
Další pořadí: 12. Donald (-1), 13. Furyk (E), 19. Mahan, Schwartzel, D. Johnson (+2), 38. Wagner (+4), 50. Stricker (+6), 52. Fowler (+7).58. Els (+9), 66. Wilson (+11).

Top 10

 

Sobota – 3. kolo
Jen tři hráči dokázali ve větrné loterii přinést výsledek pod 70, a to ještě pouze o jeden úder. Jeden z nich Spencer Levin se s bilancí -8 sám ocitl v čele turnaje. „To je skvělé, je za tím veškerá práce, kterou jsem odvedl už jako kluk. Vždycky jsem snil o tom, být v takové pozici,“ rozplýval se. Pomohl si k ní i eaglem na pětiparové pětce, přidal čtyři birdie, ale také a tři bogey, z nichž dvě ve chvíli, kdy už byl na mínus deseti (jamky 12 a 16).
Lídrův otec Don Levin hrával profesionálně a byl několikrát přímým konkurentem hostitele tohoto turnaje, legendárního Jacka Nicklause. „Je to jeden z největších turnajů na Tour. Nemůžu být v lepší pozici, než v jaké jsem,“ pokračoval ve stejném duchu. Moc dobře ví, jak je taková pozice zrádná, protože letos na Phoenix Open ztratil vedení o šest ran.
Na druhé místo spadl se ztrátou jedné rány Rory Sabbatini a na třetí se posunul další majitel výsledku 69 (-3) Rickie Fowler. Poslední z trojice Vijay Singh vylétl o šestadvacet příček leaderboardu výš na dělenou osmou pozici.
Fowler vytvoří ve finálovém kole atraktivní flight s Tigerem Woodsem, samostatně dlícím na čtvrtém místě. Nejsledovanější hráč startovního pole měl dvě různé devítky. Na první zapsal dvě birdie, na druhé jen jedno, ale i čtyři bogey. Podobně jako Levin kazil skóre hlavně v závěru, a to dokonce v samotném závěru – na jamkách 16 a 18. „Čtyři rány jsou hratelná ztráta,“ připomněl Woods, že vždy myslí na vítězství. „Bude záležet na počasí a na tom, co předvedou ostatní,“ dodal.
Další pořadí:  5. Išikawa, Stenson, Byrd (-3), 8. Singh (-2), 15. D. Johnson, Furyk (-1), 19. Rose (E), 23. Wagner (+1), 31. Schwartzel, Stricker (+2),  36. Els, Donald (+3),  56. Mahan (+6) 64. Wilson (+8). 

Pátek – 2. kolo
Rory Sabbatini chrání svou nemocnou kůži kloboukem s širokou krempou před slunečními paprsky a měl ho na hlavě i tentokrát, kdy ho k tomuto účelu nepotřeboval. Pod zamračenou oblohou a za chladného i větrného počasí se dostal vedení díku výkonu 69 ran (-3). Kombinací dvou bogey a pěti birdie zopakoval jihoafrický golfista svůj výsledek z úvodního dne a průběžné skóre -6 znamená vedení. „Mám z toho ohromný pocit,“ neskrýval nadšení Sabbatini. „Jsem nesmírně rád z toho, jak se věci vyvíjejí.“
S turnajem, na který se vrátil po dvouleté absenci, si evidentně rozumí jeho rekordman v počtu vítězství Tiger Woods. „Trefoval jsem míč přesně a dneska to byl ten den, kdy to bylo zapotřebí,“ vyslovil se. „Vítr byl silný, točil se ve stromech, byl to opravdu těžký den,“ dodal. Díky výsledku 69 (-3) a průběžnému skóre -5 se Woods drží ve hře o pátý titul. Spolu s ním jsou na dělené druhé pozici ještě Spencer Lewis a Scott Stallings.
Oba jsou trochu zvláštní případ, protože valnou část svého skóre oba nahráli už ve čtvtrek. Tentokrát zapsali 72, respektive 73 ran a  jsou prozatím překvapením turnaje.
S Memorialem se naopak už v jeho polovině rozloučili světová dvojka Rory McIlroy a vítěz Masters Bubba Watson. Severoir odevzdal hodně špatnou skórkartu se třimi bogey a dvěma double bogey, hrál bez chuti a sebevědomí. Cutem neprošel o tři rány, ale hlavně potřetí za sebou, což je na hráče jeho postavení nebývalá věc. Američanovi chyběly k postupu do finálové části dva údery, celkově byl s koly 75 a 74 v Muirfield Village vlažný.
Další pořadí: 5. Furyk (-4), 12. Stenson, D. Johnson, Fowler (-2), 23. Snedeker, Stricker (-1), 27. Wagner, Donald (E), 34. Mahan, Rose, Els, Singh, Schwartzel (+1).
Cutem neprošli: B. Haas, B. Watson, Curtis, Stanley, McIlroy, K. Bradley, Pettersson.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Hvězdy světového golfu zatím zůstávají v pozadí. Vede  Američan Scott Stallings, jenž na sebe poprvé výrazněji upozornil loni vítězstvím na Greenbrier Classic. Letos se však více než měsíc potýkal se zraněním žeber, má za sebou pouze tři úspěšné cuty ze čtrnácti startů a vydělal si něco přes 146 tisíc dolarů.
Stallings navzdory dvěma bogey zahrál 66 ran (-6) a svou skórkartu naopak vyzdobil eaglem na pětiparové sedmičce. Před dvojicí krajanů Spencer Levin, Erik Compton má náskok jednoho úderu.
Tiger Woods je na 11. pozici se ztrátou čtyř ran na lídra. Na osmnáctku došel se  čtyřmi birdie. „Nepředvedl jsem nic výborného ani nic zvlášť špatného,“ zhodnotil se někdejší suverén a připomenul při tom, že na poslední jamce mu uteklo double bogey, které ho stálo nejméně šest pozic. „Hrál jsem konsistentně, na takovém hřišti to jinak nejde,“ dodal Woods.
Skórkarta Rory McIlroye je o hodně pestřejší : jeden eagle, čtyři birdie , jedno bogey a sedm ran na tříparu, celkem -1 a 20. místo, které sdílí s Lukem Donaldem, jenž ho před týdnem sesadil z místa světové jedničky. „Nebyl to start podle mých představ, být čtyři nad po třech jamkách. Zvlášť s ohledem na minulé týdny,“ připomněl McIlroy svůj pokles výkonnosti. A jakž takž se z toho dostal. Nedokázal to vítěz Masters Bubba Watson. S výsledkem +3 se dělí o 88. pozici.
Phil Mickelson se po kolu za 79 ran z turnaje odhlásil, protože nechce dávat však své jméno takovými výkony, které ho psychicky zatěžují.
Další pořadí: 4. Baddeley, Sabbatini, Snedeker (-3), 11. M. Wilson, Woods, Scott, Els  (-2),  20. Fowler, McIlroy, Donald, D. Johnson (-1), 35. Singh, Furyk, Crane, Mahan, Ishikawa (E),  55. Schwartzel, B. Haas, Rose, Stricker (+1),  88. Stanley, B. Watson, Oosthuizen (+3),  99. Petterson, Na, K. Bradley (+4).


Turnaj plný hvězd a očekávání, která z nich dosáhne na turnajový titul. Bude to Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy či Luke Donald? Na tuto otázku budeme znát odpověď v neděli v noci. Diváci se mohou těšit na přímé přenosy na ČT4 Sport (televizní program). Dále budou hrát Steve Stricker, Johnson Wagner, Brandt Snedeker, Kyle Stanley, Bill Haas, Justin Rose, Bubba Watson, Carl Pettersson, Ben Curtis, Rickie Fowler.

Hraje se na hřišti Muirfield Village GC, které má par 72 a délku 6 643 metrů.
Hřiště je 5. nejnáročnější na okruhu PGA Tour.

Turnaj je dotován částkou 6,2 mil. dolarů (126,5 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,116 mil. dolarů (22,8 mil. korun českých).

Odkazy: … Muirfield Village GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříčekk