PGA Tour – McGladrey Classic

21.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – McGladrey Classic, Seaside Course, Sea Island, Georgia, USA
(18. – 21.10.2012, -8 hod)


 

Tommy Gainey

Neděle – finálové kolo
Proti tomu, co předvedl Tommy Gainey, se za normálních okolností jen těžko hledá odpověď.  Sedmatřicetiletý hráč, známý hlavně svou přezdívkou Two Gloves, protože nosí rukavice na obou rukou a nesundává je ani při patování, získal svůj první titul na PGA Tour impozantním stylem. Ve finálovém kole zahrál 60 ran (-10), a přestože se posunul o osmadvacet příček leaderboardu výš, takže spousta konkurentů měla jeho metu -16 k překonání před sebou, žádný ji nedokázal dorovnat.
„Tohle bude dlouhé,“ utrousil Gainey při odchodu z posledního greenu. Finálový flight byl v tu chvíli na osmém a jeho čekalo dvouhodinové čekání. Bylo těžké, ale na jeho konci byl šek na 720 tisíc dolarů. Druhý skončil o jeden úder zpět David Toms, jemuž se neděle rovněž povedla, zahrál 63 (-7). Až třetí místo zbylo na Jima Furyka, který přišel na osmnáctou jamku s šancí vynutit si prostřednictvím birdie rozehrávku. Zapsal však bogey a zaostal za vítězem o dvě rány. „Trefoval jsem dobře. Ale na sedmnáctce a osmnáctce se mi nepovedly rány sedmičkou a osmičkou, těmi jsem zklamaný,“ přiznal Furyk. V závěrečném turnajovém dějství předvedl svůj nejhorší výkon na Sea Islandu 69 (-1), takže letos mu turnajové vítězství stále není souzeno.
„Byl to dlouhý a těžký rok, ale končí tím správným způsobem,“ usmál se Gainey. Číst v jeho skórkartě je až do dvanácté jamky na uznalé pokývání hlavou. Do té doby tam její majitel zapsal pět birdie a už to jej posunulo do top 10. Počínaje třináctkou už je to ale na standing ovations. Tady začala jeho série jamek zahraných na tři rány. Tři z nich jsou čtyřparové, takže to bylo pokaždé birdie. Ovšem patnáctka, to je pětipar, což znamená, že tam Američan vystřihl ještě eagle. To bylo na některé konkurenty moc. Například Davis Love III, jenž s Furykem po sobotě vedl, se dlouho držel na dohled dvou jamek za lídrem, ale double bogey na šestnáctce, kde vyvrcholila Gaineyho jízda, znamenalo konec nadějí amerického rydercupového kapitána na titul.
Hráčů, kteří potřebují proniknout na místa, zaručující příslušnost k americkému okruhu i v příští sezoně, v první pětadvacítce konečného pořadí příliš mnoho není. Spíš jsou to takoví, kteří se přiblížili, ale nic jistého nemají. Výjimkou je Chad Campbell na děleném sedmém místě, jenž si pomohl na 102. příčku finančního žebříčku a mohl by mít klid. Podzimní série a tím i šance dostat se přes money list na PGA Tour 2013, vyvrcholí od 8. do 11. listopadu na Children’s Miracle Network Hospitals Classic na Floridě. Mezitím se do něj započítají zisky z turnajů v malajském Kuala Lumpur a čínském Mission Hills, kde vyvrcholí letošní World Golf Championship.

Další pořadí: 10. Wilson (-10), 20. Villegas (-8), 27. Stenson, Curtis, V. Singh, Sabbatini, Crane (-7), 49. Z. Johnson (-5).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
K dalšímu festivalu nízkých skóre tentokrát přispěli hlavně domácí hráči a dva z nich, Davis Love III a Jim Furyk, půjdou do finále bok po boku z průběžného prvního místa. Oba zapsali 66 ran (-4) a oba snížili svou celkovou bilanci na -13. Znamená to náskok dvou ran před jinou dvojicí, která dělí třetí místo. Ind Arjun Atwal tentokrát snížil jen o jednu ránu a klesl, zato další Američan D.J. Trahan přinesl navlas stejný výsledek jako oba jeho krajané, na něž by mohl v neděli zaútočit. Pro oba posledně jmenované je výsledek v turnaji naprosto zásadní, protože před závěrečným dílem Podzimní série určí jejich výchozí pozici v úsilí získat hráčskou kartu i na příští „velkou“ americkou sezonu.
Osmačtyřicetiletý Love III stále zajídá neúspěšné kapitánství v Ryder Cupu a turnaj na Sea Islandu by mu mohl poskytnout sousto, po němž zapomene, že v týmovém utkání polkl na prázdno. „Dokážu to oddělit. Ryder Cup je jedna věc a moje hra druhá. Lidé byli překvapeni, že jsem po Ryder Cupu hrál každý týden turnaj, ale měl jsem nějaký čas na odpočinek,“ vyjádřil své rozpoložení Love. Formu má, proti dvěma bogey nasadil hned šest birdie a drží vzácně vyrovnanou výsledkovou řadu 65 – 66 – 66. V listopadu tomu budou čtyři roky, co naposledy (po dvacáté) vyhrál turnaj PGA Tour.
Furyk je o šest let mladší a ještě předloni americké sérii kraloval. Od té doby šel výkonnostně dolů, ale ne zase tak výrazně, jinak by si jej právě Love nevybral do rydercupového týmu na divokou kartu. Jenže i on prohrál svůj singl a jeho sezona není zatím bůhvíjak úspěšná. „Dovolím si říct, že jsem na sebe přísnější než kdokoli jiný. Musím se s tím vyrovnat, protože to už se nezmění. Jsem rád, že tahle sezona se blíží ke konci, abych mohl otočit list a začít přemýšlet o budoucnosti,“ potvrdil Furyk náročnost na vlastní osobu a hru. Čistá skórkarta je povzbuzením, že by to ještě tuhle v neděli mohlo dobře dopadnout.
Kolo bez bogey zahrál i další americký hráč Ben Crane a s osmičkou birdie vyrovnal turnajové minimim 62 Buda Cauleye z prvního kola. Naopak do úplně jiného dne než byl pátek, kdy nechyboval, se probudil Alex Čejka. Ze 67 se zhrošil na 75 poté, co proti jednomu birdie nasadil hned šest bogey, z toho pět na čtyřparových jamkách. Pokles na předposlední místo navíc znamená, že si německý golfista českého původu v neděli už nezahraje, ačkoli nějakou odměnu získá. Pořadatelé zúžili startovní pole pro závěrečné kolo na 71 účastníků.
Další pořadí: 6. Sabbatini, Crane (-9), 11. V. Singh (-8), 19. Wilson, de Jonge (-7), 29. Villegas, Stenson (-6), 41. Z. Johnson (-5).
MDF: Cabrera, Rollins, Blixt, Čejka.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Stalo se něco těžko očekávatelného. Průběžné pořadí ovládla pestrá směsice hráčů, z nichž Ind Arjun Atwal je nejméně pravděpodobým lídrem. Devětatřicetiletý hráč, jenž by se turnajovým titulem dostal z nepostupové pozice rovnou do první stovky finančního žebříčku PGA Tour, má v polovině třetího podniku Podzimní série skóre -10 a tím pádem i náskok jedné rány před americkou dvojicí Davis Love III, Jim Furyk. Oba víceméně veteráni, kteří se jako kapitán a hráč před více než dvěma týdny neúspěšně pokoušeli získat pro USA Ryder Cup, nemají s příslušností k okruhu pro další léta zdaleka takové starosti jako Atwal. Hráli uvolněně a dosáhli ve druhém dnu na skóre 66 (Love) a 65 (Furyk).
Atwalovi letos končí dvouletá automatická příslušnost na celý americký okruh, kterou si zajistil v roce 2010 vítězstvím na Wyndham Championship (na startovní listinu se tam dostal z kvalifikace). „Jsem ve svízelné situaci. Nemám jinou volbu – buď vyhraju, nebo skončím do druhého místa. Tak se o to snažím,“ komentoval lakonicky svůj výkon, který ale nenesl stopy křečovitosti. Ind proměňoval i dlouhé putty a působil vyrovnaným dojmem. „To je pravda, byl jsem spokojen, jak fungoval můj putter a taky mě uklidnil začátek. Snižoval jsem hned zkraje na třech jamkách za sebou,“ řekl autor nejlepšího výsledku dne 63 (-7).
Jeden ze čtvrtečních lídrů Marco Dawson spadl po zhoršení o plných 13 ran na dělenou 40. pozici, zatímco Bud Cauley se drží čtvrtý dvě rány za Atwalem.
Zlepšeným výkonem se do víkendové části třetího podniku Fall Series dostal Alex Čejka. Tentokrát se německý reprezentant s českými kořeny vyvaroval excesů a díky třem birdie přinesl výsledek 67 (-3).
Další pořadí: 13. V. Singh, Day, Sabbatini (-6), 20. Stenson, de Jonge, Z. Johnson (-5), 30. Villegas (-4), 40. Wilson, Čejka (-3), 67. Crane, Blixt, Cabrera, Rollins (-1).
Cutem neprošli: Potter Jr., Points, Daly, Vegas.

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo
O vedení se dělí dvojice amerických golfistů v naprosto rozdílném postavení. Zatímco Bud Cauley se o svou pozici pro příští sezonu nemusí obávat, protože se pohybuje v top 50 finančního žebříčku, pro Marka Dawsona by takový výsledek po čtvrtém kole znamenal velkou výzvu v kariéře, která se má za rok v listopadu přemístit na seniorskou půdu. Při dosavadních dvaceti letošních stratech získal pouze 62 tisíc dolarů a dal si teď šanci nejen zmnohonásobit tuto sumu, ale také ze třetí stovky pořadí proniknout až o sto příček výš a mít hráčskou kartu na rok 2013, možná i 2014. Oba lídři zahráli 62 ran (-8) a mají náskok dvou úderů před nejbližšími konkurenty.
Cauley má na kontě pouze pary a birdie. Jejich hlavní penzum zahrál na druhé devítce – mezi 10. a 17. jamkou snížil skóre šestkrát. „Po proměněném puttu na sedmnáctce jen lehce pokynbul publiku rukou. „Byl to dlouhý rok, nahrál jsem toho hodně, a stále bez vítězství,“ naznačil dvaadvacetiletý golfista, že jedno dobré kolo mu nestačí. Dawson zahrál bogey na čtvrté jamce, a jelikož hrál nejprve druhou polovinu hřiště, musel ve zbytku dne ještě zabrat. Skutečně vzápětí přidal své osmé a deváté birdie a vytvořil si letošní rekord na jedno kolo, a hned o čtyři rány. „Jsem dalek toho, abych na tohle myslel,“ odvětil na otázku, zda tento turnaj pro něj může znamenat záchranu a vyhnutí se účasti v Q-School.
Alex Čejka na tom mohl být mnohem lépe. Začal z desátého odpaliště a za svých prvních devět jamek se dostal na průběžnou bilanci -2. Pak německý profesionál českého původu zapsal sedm parů za sebou, ale osmička a devítka, obě čtyřparové jamky, znamenaly dvě bogey v jeho skórkartě. Udělaly zároveň rozdíl více než čtyřiceti míst v leaderboardu, takže Čejka bude hrát v pátek opět o cut.
Další pořadí: 15. Furyk, V. Singh, de Jonge (-4), 26. Stenson, Day (-3), 44. Wilson, Crane, Cabrera, Curtis (-2), 87. Daly, Čejka (E), 108. Blixt (+2).

Top 10 prvního kola:

V minulém roce se rozhodovalo o vítězi turnaje až v play off. Stáli proti sobě Ben Crane a Webb Simpson. Tím šťastnějším byl Ben Crane, který zahrál na druhé jamce rozstřelu birdie a Simspon „pouze“ par. Krom zmíněných hráčů budou hrát Jim Furyk, Vijay Singh, John Daly, Davis Love III, Gary Woodland, Camilo Villegas, David Toms, Robert Karlsson, Jason Day či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Seaside Course, které má par 70 a délku 6.451 m.

Dotace turnaje 4 miliony dolarů (77,6 mil. korun českých). Na vítěze čeká 720.000 dolarů (14 mil. korun českých).

Odkazy: … Stránky hřiště … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček

.

Pátek – 2. kolo
Stalo se něco těžko očekávatelného. Průběžné pořadí ovládla pestrá směsice hráčů, z nichž Ind Arjun Atwal je nejméně pravděpodobým lídrem. Devětatřicetiletý hráč, jenž by se turnajovým titulem dostal z nepostupové pozice rovnou do první stovky finančního žebříčku PGA Tour, má v polovině třetího podniku Podzimní série skóre -10 a tím pádem i náskok jedné rány před americkou dvojicí Davis Love III, Jim Furyk. Oba víceméně veteráni, kteří se jako kapitán a hráč před více než dvěma týdny neúspěšně pokoušeli získat pro USA Ryder Cup, nemají s příslušností k okruhu pro další léta zdaleka takové starosti jako Atwal. Hráli uvolněně a dosáhli ve druhém dnu na skóre 66 (Love) a 65 (Furyk).
Jeden ze čtvrtečních lídrů Marco Dawson spadl po zhoršení o plných 13 ran na dělenou 40. pozici, zatímco Bud Cauley se drží čtvrtý dvě rány za Atwalem.
Zlepšeným výkonem se do víkendové části třetího podniku Fall Series dostal Alex Čejka. Tentokrát se německý reprezentant s českými kořeny vyvroval excesů a díky třem birdie přinesl výsledek 67 (-3).
Další pořadí: 13. V. Singh, Day, Sabbatini (-6), 20. Stenson, de Jonge, Z. Johnson (-5), 30. Villegas (-4), 40. Wilson, Čejka (-3), 67. Crane, Blixt, Cabrera, Rollins (-1).
Cutem neprošli: Potter Jr., Points, Daly, Vegas.