PGA Tour – Mayakoba Golf Classic

27.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Mayakoba Golf Classic, El Camaleon, Riviera Maya, Mexiko
(23. – 26.2. 2012, -7 hod)Neděle – finálové kolo
V takřka maratonském závěru to byl John Huh, kdo se zcela nečekaně radoval ze svého premiérového titulu na PGA Tour. Na osmé jamce play-off porazil Američan australského golfistu Roberty Allenbyho. Pro jednadvacetiletého nováčka na okruhu jde o průlom. „Je to úžasné,“ rozplýval se a hovořil Huh přerývavě. „Hraju na PGA Tour teprve popáté. Nedostává se mi slov, je těžké to vylíčit. Prostě skvělé, splněný sen.“
Formu ale naznačil už v samotném úvodu sezony – ve všech třech startech prošel cutem a na Farmers Insurance Open se dělil o konečné šesté místo. K dosavadnímu výdělku 381 tisíc dolarů teď přidal takřka dvojnásobek, ale hlavně o sobě dal golfovému světu rázně vědět. I když to bylo s vydatným přispěním Allenbyho.
V základní herní sestavě 72 jamek dosáhli oba účastníci rozehrávky skóre 13 ran pod par. Oba útočili ze zadních pozic – Allenby hrál v neděli 65 ran (-6), Huh dokonce 63 (-8). Australana muselo v tu chvíli mrzet double bogey, které zahrál na poslední jamce. Jinak by mu výhra patřila už v té chvíli a pozdější dramatické dění vůbec nemuselo přijít. „Jsem zklamán. Zklamán z toho, že jsem nedokázal trefit trojku dřevo,“ připomněl Allenby svůj odpal do stromů, jímž začaly jeho potíže na osmnáctce. „Občas se stane chyba, ale tahle byla obří,“ dodal.
Drama to ale bylo. Pořadatelé určili, že rozehrávka začne na osmnáctce, a když oba duelanti zapsali par 4, poslali je na třípar číslo 10. Obě jamky se pak střídaly, protože jak Huh tak Allenby trpělivě střádaly pary. Rozhodnutí padlo, když se hrdinové play-off dostali na desítku počtvrté. Mnohem zkušenější čtyřicetiletý Allenby, držitel čtyř amerických a čtyř evropských titulů, zapsal první bogey a byl konec. 
Další pořadí: 3. Every, Knost (-11), 5. Summerhays, Caňizares (-10), 9. Claxton (-8), 16. Howell III (-6), 30. Wagner (-4), 34. Levin (-3), 63. Olazábal (+4).

Sobota – 3. kolo
Daniel Summerhays dokázal, že se na špici leaderboardu nevyskytl náhodou, a kolem za 67 ran (-4) se osamostatnil ve vedení. Stačila mu k tomu čtyři bidrie do jedenácté jamky, pak zapisoval už jen pary. Lídr má průběžnou bilanci 12 ran pod parem. Na druhou pozici za něj, odkud se bude nejlépe ataktovat nejvyšší příčka, se prokousal jeho americký krajan Chris Stroud, jenž ztrácí dva údery. A ještě o další dva zpět jsou na dělené třetí příčce Will Claxton s Michaelem Allenem, čímž je dosavadní americká nadvláda dána. Třetí z pátečních lídrů, Angličan Greg Owen, si vybral horší den a klesl na dělené sedmé místo.
„V neděli se pokusím hrát tak, jak se mi to dařilo celý týden. Hlavně zůstat přesný na týčku,“ potvrdil Summerhays názory dalších účastníků turnaje, že drajvování je na mexickém hřišti důležité. Stroud k tomu poznamenal: „Vítr, to je oč tu běží. „Měl vliv na každou ránu.“ Zároveň pak oba faktory spojil: „Je tu spousta vyvýšených odpališť.“
Další pořadí: 5. Allenby (-7), 7. Every (-6), 13. Caňizares (-5), 36. Levin (E), 45. Wagner (+1), 70. Olazábal (+5).

Pátek – 2. kolo
Závratná skóre se na vstřícném i zrádném hřišti nehrají, a tak se ve vedení po polovině turnaje seřadil trio hráčů, z nichž Will Claxton udržel tuto pozici ze čtvrtku, ač se o ní  musí dělit. Postarali se o to jeho americký krajan Daniel Summehays a Angličan Greg Owen. Všichni mají průběžnou bilanci osm ran pod par, ale dostali se na ni různě. Nejlepší denní výsledek zaznamenal Summerhays, jehož 65 ran (-6) bylo poskládáno ze sedmi birdie a jednoho bogey. To poslední zahrál autor kola dne na finálové jamce.
Summerhays se svému postavení skoro až divil: „Víte, jak to v pátek je. Začnete den s tím, abyste prošli cutem. Pak máte v plánu udělat nějaká birdie. Já jsem jich pár na začátku zahrál a pak už to šlo strašně snadno.“ Také Owen byl svým spoluvedením zahlcen a často opakoval slova. „Velmi dobře, velmi dobře jsem hrál,“ začal své hodnocení dne. „V těžkých podmínkách jsem trefil většinu fairwají.“ Angličan ale dodal, že ambice rozhodně má: „Už jsem udělal čtyři nebo pět cutů, byl jsem devátý v Pebble Beach, hra se mi vrací někam, kde jsem byl před pěti lety, což mě těší.“
Další pořadí: 5. Allenby (-6), 9. Every (-4), 14. Caňizares (-3), 43. Wagner (+1), 52. Levin, Olazábal (+2). Cutem neprošli: Vegas, Frazar, Sabbatini, Norman, Duval.

Čtvrtek – 1. kolo
Na nějaké výraznější rozvrstvení sil si diváci budou muset počkat. Nejlepší výsledek 66 ran (-5) sice zahrál jediný muž, Američan Will Claxton, avšak o jeden úder za ním se o druhou pozici dělí hned sedm hráčů a o osmou dokonce osm. Třicetiletý lídr zahrál sérii čtyř birdie mezi druhou a pátou jamkou, to zbylé přidal na sedmnáctce. Je to vlastně jeden z nejméně pravděpodobných uchazečů o prvenství. Loni na Nationwide Tour získal pouze jediné umístění v top 20 a v kvalifikaci získal právo na svou první plnou sezonu PGA Tour z konečného 18. místa. „Tohle hřiště vás nutí k přesnosti na týčku, protože je tu hodně překážek. Chce to soustředění a vyrovnanost. Mně se dařilo držet míč ve správném směru, pak tady přicházejí šance,“ komentoval úvodní dějství Claxton.
Další pořadí: 2. Howell III, Owen, Turnesa, Huh, Caňizares, Anderson, Every (-4), 17. Allenby (-2), 51. Frazar, Olazábal (+1), 65. Wagner, Levin, Vegas (+2), 106. Sabbatini (+5).

Světová špička se účastní jamkovky v Arizoně. Tohoto turnaje se zúčastní loňský obhájce Johnson Wagner, Boo Weekley, Jhonattan Vegas, Greg Norman, Rory Sabbatini, Chad Campbell či Joe Ogilvie, který minulý týden trefil hole in one na Northern Trust Open. Video může shlédnout zde.

Hraje se na hřišti El Camaleon, které má má par 71 a délku 6 388 metrů.

Turnaj je dotován částkou 3,7 mil. dolarů (70,3 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 666 tis. dolarů (12,6 mil. korun českých).

Odkazy: … El CamaleonSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček