PGA Tour – Masters

09.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – 76. Masters Tournament, Augusta National GC, Georgia, USA
(5. – 8.4.2012, -6 hod)

Bubba Watson

Neděle – finálové kolo
A zrodil se další levoruký vítěz. Je jím Bubba Watson, jenž se přidal ke Kanaďanu Miku Weirovi, vítězi z roku 2003, a svému americkému krajanovi Philu Mickelsonovi, majiteli tří zelených sak (2004, 2006, 2010). Tentokrát se do této nejcennější golfové trofeje nasoukal další hráč „obráceného gardu“, a to díky výhře na druhé jamce play-off. Konkurentem mu v něm byl Jihoafričan Louis Oosthuizen, jenž si titul nechal utéct mezi prsty poté, co po většinu nedělního kola vedl.
„Ani ve svých nejtajnějších dnech,“ přiznal Watson, jak asi věřil v zisk svého prvního major titulu. Premiérové vítězství na turnaji PGA Tour získal teprve předloni a v minulé sezoně přidal další dvě. Teď má tedy čtvrtý a nejcennější. Dva z předchozích tří přitom vydobyl v play-off, avšak co se týče rozehrávky, jeho bilance není stoprocentní. V předminulé sezoně se takto daleko dostal na jiném majoru, PGA Championship, podlehl však Martinu Kaymerovi z Německa.
A ani tentokrát nebyl Watson daleko od prohry. Poté, co oba duelanti zahráli par na osmnáctce, vydali se na jamku číslo 10 a Watson poslal drive do jehličí. „Už jsem to tam znal, měl jsem tam míč předtím v základním kole,“ připomněl pozdější triumfátor. Následně zachránil par 4, zatímco jeho jihoafrický soupeř zkazil přihrávku, nedokázal se s ní dostat na green a vinou bogey přišel o šanci přidat k výhře z British Open 2010 další prvenství z turnajů velké čtyřky. „Nemyslím, že bych hrál špatně, ale on předvedl úžasnou ránu,“ složil poražený poklonu Watsonovým „záchranným pracem“ v play-off.

K němu se schylovalo už v závěru finálového kola. Watson dorovnal Oosthuizenovo vedení na bilanci 10 ran pod par po birdie na šestnácté jamce, kde skončila jeho série čtyř birdie za sebou. Jihoafričan, jenž na začátku dne předvedl albatros na pětiparové dvojce a dostal se do vedení před Petera Hansona, tak přece jen byl dostižen. Do té doby vedl o jednu či dvě rány. Postupně se k němu přiblížili i další účastníci, ale čtyřem z nich unikla účast v play-off o dvě rány rány a dělí se o konečné třetí místo.
Byl mezi nimi i skvěle finišující Angličan Lee Westwood, jenž zahrál čtyři birdie na závěrečných šesti jamkách a zakončil neděli se skóre 68 ran (-4), stejným jako pozdější vítěz. Oosthuizen hrál ve finále 69 (-3), stejně jako Matt Kuchar. Američan se na dosah úspěchu dostal po eaglu na pětiparové patnáctce, ale zakončil turnaj sérií bogey – par – par. Kvarteto na třetí pozici doplnili Švéd Hanson, jehož birdie na jamkách 15 a 18 přišla pozdě a on zapsal 73 (+1), a také Mickelson. Nejúspěšnější z účastníků Masters posledního desetiletí a tahoun levoruké menšiny na tour doplatil na triple bogey z tříparové čtyřky. Trojicí birdie se dostal na konečných 72 ran (even par), což znamenalo celkových -8.

Tiger Woods skončil tak, jak naznačoval, že skončí, už v předešlých kolech, tedy výsledkem v plusovém pásmu. Jeho kolo o hodnotě 74 ran (+2) spadá na vrub další plejádě bogey. Tentokrát jich bylo pět oproti třem birdie. Největší favorit konečně zahrál birdie na pětiparu, a to na druhé jamce, ale nijak jej to nepovzbudilo nasměrovat své kroky vzhůru výsledkovou listinou. Ano, rozloučil se výtečným birdie na osmnáctce, která ho předtím spíš trápila, ale to už byla jen Američanova labutí píseň. Celkově má +5 a je z toho nejhorší Woodsovo umístění na majorech v profesionální kariéře. Až dosud to bylo 39. místo na PGA Championship v roce 2003. „Bylo to velice těžké. Vůbec jsem nezvládal pětipary. Vybral jsem si špatný týden v nevhodnou dobu.“
Ještě hůř dopadl obhájce titulu Charl Schwartzel, jenž nakonec klesl až na +8 a jediný ze sledovaných hráčů částečně obhájil svou předturnajovou pozici Luke Donald. Angličan se konečně dostal pod par, hrál 68 (-4) a dvě bogey ve skórkartě kompenzoval eaglem na pětiparové jamce číslo 15. Dostal se tedy o dvě rány před Woodse, ale jinak než na pozici daleko od top 10 to nemohlo dopadnout.
Dalším mužem, jenž předvedl svou výkonnost poněkud pozdě, byl Australan Adam Scott. Už byl na mínus třech, když přišel na šestnáctku a trefil hole-in-one. Vzápětí přidal birdie a výsledek 66 (-6) vypadal jako nepřekonatelný. Jenže našel se lepší hráč. Bo Van Pelt zapsal bez bogey úžasných 64 (-8), vyrovnal rekord finálového kola Masters a v jeho skórkartě je eso na téže jamce, na které se povedlo Scottovi. U Američana tomu předcházel ještě eagle na třináctce.

Další pořadí: 11. Furyk (-3), 12. McDowell, García, Couples, Mahan (-2), 24. Dufner, Paul Lawrie (+1), 27. K. Bradley, V. Singh (+2), 32. Donald, Cabrera (+3), 40. Woods, McIlroy (+5),  44. Kaymer (+6), 50. Schwartzel (+8).

Top 10:

Odkazy: … Augusta National GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

 

Peter Hanson

Sobota – 3. kolo
Tohle byl opravdový moving day, jak sobotu znají všude na světě na rozličných turnajích. Tipovat, že do finále půjde z pozice lídra Peter Hanson, by si patrně dovolil málokdo. Přesto tomu tak je. Švédský vítěz Czech Open z roku 2010 zahrál nejlepší kolo dne 65 ran (-7), a proto mu vedení s celkovým skóre -9 patří právem. Přitom tady startuje teprve podruhé a loni neprošel cutem.
Vzhledem ke zkušenostem s hřištěm Augusta National by se tedy největší favorit dal hledat na druhém místě průběžného pořadí. Tam se propracoval trojnásobný majitel zeleného saka Phil Mickelson, jenž třetí z těchto trofejí získal ve stejném roce, v němž si Hanson dokráčel pro titul v Čeladné. „Miluju to tady. Strašně rád jdu v závěrečném flightu tohoto turnaje, není větší věc v profesionálním golfu,“ překypoval pozitivními emocemi Američan, jenž zahrál třetí kolo za 66 ran (-6) a ztrácí na vedoucího muže jeden úder. Společně absolvovali už dvě základní kola.
Hanson už poznal, co to znamená. „Má tady velkou podporu,“ poznamenal k Mickelsonovi, „tak doufám, že část z ní padne i na mě.“ Pro něj bude něco takového, co jeho partner dobře zná, absolutní novinkou. „Strávím večer se svou rodinou, něco uvaříme a pokusím se být na zítřek maximálně připraven.“
Všechno to odstartovalo, když okamžitě začali ztrácet oba domácí golfisté z čela leaderboardu po polovině programu. Brzká bogey i double bogey znamenala, že Jason Dufner ani Fred Couples se už nevzpamatovali a jejich propad výsledkovou listinou se zastavil až ve druhé desítce. Místo nich se na špici postupně vystřídalo osm různých jmen.
Nebyla však mezi nimi jména tří největších favoritů. Jediný se v dosahu prvního místa držel Rory McIlroy, ale tentokrát si slabou chvilku vybral už na první devítce, kde zapsal dvě double bogey a připravil se o šanci získat první titul z Masters. Po skóre 77 ran (+5) spadl na dělenou 27. příčku se ztrátou deseti ran na Hansona. Největší rozdíl, který kdy nějaký vítěz prvního majoru sezony smazal, byl osm ran a dokázal to Jack Burke v roce 1956.
Nevyhraje už ani Tiger Woods, jenž přibrzdil svůj pád, ale neobrátil ho ve vzestup. První devítka – opět nadějný začátek, konkrétně birdie na jamkách 3 a 4. Pak ale bogey na šestce a devítce a druhá polovina hřiště byla už jen plejádou parů. Američan byl sice trpělivější než v pátek, jak si předsevzal, ale odměněn nebyl. „Byl jsem blízko toho, abych zahrál dobré kolo. Ale nevyužil jsem příležitostí, které jsem si připravil,“ pravil. Potřetí za sebou nedokázal Woods skórovat na pětiparu a dělí se o 38. místo.
Další jsou na tom i hůř, třeba světová jednička Luke Donald. Toho po eaglu na čtyřparové trojce úplně opustila jeho konsistentnost. Na druhé devítce zapsal tři bogey i jedno double bogey a po kole 75 (+3) klesl až na bilanci +7, což je dvaapadesátá pozice a pouze šest konkurentů hraje horší číslo.
Další pořadí: 3. Oosthuizen (-7), 4. B. Watson (-6), 5. Kuchar (-5), 6. Harrington, Mahan, Stenson, Westwood (-4), 10. Paul Lawrie (-3), 11. Couples, Dufner (-2), 27. McIlroy (+1), 32. V. Singh, Scott (+2), McDowell 38. Woods (+3), 44. K. Bradley (+5), 48. Kaymer, Schwartzel (+6), 52. Donald (+7).

Startovní listina posledního kola:

Odkazy: … Augusta National GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

 

Fred Couples

Pátek – 2. kolo
Kolo podivuhodných výsledků, z nichž některé vynikající se rodily v závěru, jiné se naopak v kritických místech hřiště měnily ve zmar nadějí, vyneslo do společného vedení málo pravděpodobnou dvojici Jason Dufner, Fred Couples. Oba Američané jsou na průběžném skóre -5, což znamená, že jeho hodnota u prvního místa se nezměnila. Jiná jsou ovšem jména.
Až do poslední chvíle svého pobytu na hřišti se v čele držel čtvrteční lídr Lee Westwood. Po sedmnácté jamce byl na skóre -6 a žádný z hráčů, kteří šli ve flightech před ním, ani nikdo z jeho partnerů z trojice, se na tuto úroveň nedostal. Jenže na poslední jamce přišly trable. A celkem nenápadně. Angličan druhou ranou nedohrál na green, zůstal vlevo od něj a po váhavé přihrávce se dopustil trojputtu. Takže double bogey a čtvrteční lídr zakončil den s bilancí 73 ran (+1), čímž dal šanci ostatním.
K úžasu všech přítomných se jí už nějakou dobu docela držel Couples. „Už jenom to, že jsem ve hře, je opravdu úžasné,“ smál se dvaapadesátiletý Američan, jehož jediný major titul viděla právě Augusta přesně před dvaceti lety. Ještě po šesté jamce byl na even paru (denním i celkovém), ale pak spustil palbu – birdie na jamkách 7, 8 a 9, chvíle klidu a další dvě na 15 a 16. Došel za 67 (-5) a v té chvíli se s celkovým skóre -5 dělil o vedení. „Je to trošku bizarní,“ zakřenil se Couples, byv požádán o vyjádření pocitu při pohledu na své jméno na špici leaderboardu. „A jestli můžu vyhrát? Věřím, že ano.“
Nikdo nezahrál lepší denní výsledek než Couples, Ani Sergio García, jenž k tomu měl nejblíž. Velmi blízko, přesně stejně jako Westwood a další tři ohaři, má k prvnímu místu – pouhou jednu ránu. Dufner mohl být v samostatném vedení, ale má ve skórkartě mimo jiné i double bogey na tříparové čtyřce a bogey na osmnáctce. Není na majorech úplným zelenáčem. V Augustě hraje podruhé a hlavně vedl na loňském PGA Championship ještě čtyři jamky před koncem, ale pak se mu rozklepaly ruce. „Ale dalo mi to sebedůvěru v tom, že jsem schopen konkurovat těm nejlepší,“ naznačil Dufner, že to už nechce opakovat.
Sobota bude ostrým testem umění i nervů. Dá se předpokládat, že pořadatelé umožní hráčům skórovat víc. V pátek to moc nešlo hlavně vinou navrtání. „V těchto podmínkách jsem i tak spokojen s výsledkem, který jsem uhrál,“ připomněl García, že nejmíň půlden bylo i chladno a větrno. Na závěr obou devítek si připsal bogey a zejména to na finálové jamce přece jen lehce mrzelo.
Odpoledne a vpodvečer se celkem vyčasilo, avšak ani to nepomohlo do pohody Tigeru Woodsovi. Publikum se mohlo i pohoršit nad tím, co favorizovaný Američan předváděl. Zkažený odpal wedží na tříparové šestnáctce doprovodil kopnutím do odhozené hole a pozdějším zpytováním svědomí, skryt jako školák za zády nosičů holí. Kamery, v jejichž hledáčku se léta hřál, si ho však našly i v této pozici. V tu chvíli vyvrcholilo tápání někdejšího fenoména golfové hry, jak vlastně udeřit do míče. Po birdie na jamkách 1 a 3 mu úder odešel a on na oné šestnáctce zapsal páté bogey kola. „Samozřejmě to umím. Ale musím být trpělivý,“ vystihl Woods svůj nedostatek. Jeho skóre je 75 (+3) a tři nad celkově znamená momentálně dělenou 40. pozici, odkud dosud nikdo Masters nevyhrál.
Další pořadí: 3. Oosthuizen, Westwood, García, McIlroy, B. Watson (-4), 8. Paul Lawrie, Kuchar, Jiménez (-3), 11. V. Singh, Mickelson (-2), 24. Poulter, Mahan, Harrington, Rose (E), 31. Scott (+1), 40. McDowell, Kaymer, Schwartzel, Woods (+3), 47. Donald (+4).
Cutem neprošli: Senden, Casey, Olazábal, T. Watson, Langer, Clarke.

Startovní listina 3. kola

Odkazy: … Augusta National GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

 

Lee Westwood

Lee Westwood

Čtvrtek – 1. kolo
Dobře zvládnutým nebezpečným závěrem hřiště korunoval výtečný start do prvního majoru sezonu Lee Westwood. Zahrál 67 ran (-5), což znamená vedení o ránu před Jihoafričanem Louisem Oosthuizenem a Švédem Peterem Hansonem. „připravuju se dlouhodobě od loňského PGA Championship,“ prozradil lídr, jenž jindy své skutečné cíle a pohnutky skrývá za vtipné repliky a narážky. Tentokrát je patrné, že touha vyhrát první major v kariéře u něuj převládá, ale že ji zvládá racionálním uvažováním. „Dostal jsem se blízko,“ připomněl Westwood.
Mezi svá dvě bogey na jamkách 4 a 10 zařadil sérii čtyř birdie za sebou (5 až 8). Se vstupem do druhé poloviny hřiště byla na skóre -3 a pak ho ještě dvakrát snížil, a sice na třináctce a sedmnáctce. Vyvaroval se tedy bogey tam, kde většina účastníků ztrácela. „Skvěle trefované míče. Ostatně jako celý rok,“ utrousil anglický lídr, jenž se na šestnáct greenů dostal v regulaci. Stejným výsledkem zahájil Masters před dvěma lety, kdy obsadil konečné druhé místo.
Je-li řeč o zvládnutém závěru, je nutné dodat, jak si v něm počínal Oosthuizen. Hrál totiž birdie na jamkách 14, 15, 17 i 18 (a mezitím par na šestnáctce), což je unikátní věc i přesto, že jej to nepřivedlo do pozice prvního muže leaderboardu. Hanson, jenž je druhým hráčem s bilanci 68 (-4), byl na druhé devítce rovněž úspěšný, zahrál na ní tři birdie a neměl žádné bogey.
Obhájce titulu i největší favorit začali vlažně. Jak Charl Schwartzel, tak Tiger Woods přinesli even par, tedy 72 ran. Jihoafričan má ve skórkartě čtyři birdie a čtyři bogey, Američan po třech od každého. Shodně přičetli ránu do plusu na osmnácté jamce. Na ní právě Woods nepotvrdil formu, do níž se v posledním období dostal. Po špatném drivu ležel jeho míč tak nešťastně, že musel dropovat. Navíc to bylo druhé bogey za sebou, takže zklamání z výkonu muselo být. Však ho Woods shrnul do věty: „Dnes jsem zahrál několik tak špatných ran, že jsem snad takové nezahrál ještě nikdy.“ 
Ještě mnohem horší vstup do turnaje měl světový hráč číslo 1 Luke Donald. Zatímco loni hrál sotva pár kol nad par za celou sezonu, tady dokončil úvodní den s výsledkem 75 (+3). Na to, kdy naposledy zapsal šest bogey do jedné skórkarty, by se asi Angličan upamatoval jen stěží.
K vidění bylo i několik míčů obalených bahnem, ale počasí navzdory předpovědi golfistům přálo. Bouřka nepřišla a kolo bylo dohráno podle plánu. „Podmínky jsou ideální. Jen navrtání je trochu zrádné,“ komentoval úvodní kolo loni druhý v konečném pořadí Adam Scott.
Westwood souhlasil. Informací o pin positions mu přinesl jeho caddie Billy Foster. „Dostal jsem to od Billieho napsáno na papíru a věřte, že použil ostřejší výrazy. Ale přidržme se slova obtížné. Bylo mi jasné, že to bude den trpělivosti,“ dodal čtvrteční lídr. 
Další pořadí: 4. Crane, Dufner, B. Watson, Jiménez, F. Molinari (-3), 10. Z. Johnson, Furyk, V. Singh, Stallings (-2), 14. McIlroy, K. Bradley (-1), 29. Kaymer, Schwartzel, Woods, Mahan (E), 45. Clarke (+1), 55. Mickelson (+2), 64. McDowell, Scott, Donald (+3), 83. T. Watson (+5).

 


První major turnaj sezóny je zde a přináší s sebou několik očekávání. Zaútočí Rory McIlroy znovu na titul a překoná finálový kolaps (+8 ve finálovém kole) z minulého roku, kdy vedl před finálovým kolem o čtyři rány? Získá Tiger Woods další major titul do své sbírky díky jeho stoupající formě? (v případě výhry by to byl jeho 5. titul na Augustě).
Hrát budou Tiger Woods, Luke Donald, Lee Westwood, Phil Mickelson, Sergio Garcia, Webb Simpson, Vijay Singh, Rickie Fowler, Fred Couples, K.J. Choi, Angel Cabrera či Tom Watson.

Hraje se na hřišti Augusta National GC, které má par 72 a délku 6 799 metrů. Rekord hřiště je 63 ran, v roce 1996 jej vyrovnal Greg Norman.

Turnaj můžete od 2. kola sledovat na ČT4.

Nejobtížnější byla loni jamka č. 11, par 4.  Hráči na ní dosáhli 19 birdie, 182 parů, 78 bogey, 12 double bogey a pět vyššéch výsledků.
Nejsnazží byla loni jamka č.13 par 5.  Hráči dosáhli 13 eagle, 137 birdie, 115 parů, 24 bogey, 6 doble bogey a 1 vyšší výsledek. 
Nejvíc Hole in One padá na jamce č. 16. Od roku 1992 je jich zaznamenáno osm. Další dvě se povedla na jamkách č. 6 a 4.

Masterrs je turnaj pro zvané.  Zvaní jsou doživotně vítězové Masters,  posledních  pět vítězů US Open, posledních pět vítězů British Open, posledních pět vítězů PGA Championship, poslední tři vítězové Players Championship,  šestnáct nejlepších hráčů minulého ročníku, aktuální amaterský mistr USA a druhý v žebříčku, aktuální amatérský mistr Británie, aktuální asijský mistr a další.

Turnaj je dotován částkou 8 mil. dolarů (148 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,44 mil. dolarů (26 mil. korun českých). Zelené sako bude obhajovat Jihoafričan Charl Schwartzel.

Masters 2012  můžete opět sledovat i na aplikacích pro tablety a smartphony. K dispozici jsou dokonce aplikace dvě. Jedna oficiální od pořadatele pod názvem The Official Masters Tournament a jedna od deníku Augusta Chronicle pod názvem Augusta Golf. Zřejmě jsou k dispozici pro Apple a pro Android. Vyzkoušenou máme tu oficiální na Ipadu, zatím funguje skvěle.

Startovní listina pro první a druhé kolo:

Odkazy: … Augusta National GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

foto © Golf.cz-Antonín Krčmář, Isifa, Getty