PGA Tour – Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open

03.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open, TPC Summerlin, Las Vegas, USA, (29.9. – 2.10.2011, -9 hodin)


Kevin Na, vítěz turnaje Justina Timberlakea v Las Vegas

Neděle – finálové kolo
V Jižní Koreji narozený Američan Kevin Na patří k PGA Tour tak nějak samozřejmě, všichni si totiž pamatují jeho jméno, protože čas od času se objeví na horních příčkách výsledkové tabule. Tentokrát se už třetím dnem pohybovalo na samém vrcholu a zůstalo tam v samotném konci. Osmadvacetiletý golfista, připomínající svou hrou samouka, získal svůj první velký titul při 211. startu na velkém zámořském okruhu. Když proměnil poslední putt, nejprve propukl ve velký jásot a později i zaslzel. „Páni! Z těch druhých míst už jsem měl noční můru,“ pravil přerývavým hlasem.

Nechybělo mnoho a druhý mohl být i tentokrát. Než skončil na celkovém skóre 23 ran pod par, což byl o dva údery lepší výsledek, než jakého dosáhl největší sok Nick Watney, prodělal Na v posledním kole poměrně dramatickou proměnu. Po pěti jamkách se dostal do samostatného vedení  a držel ho až do čtrnácté. Pak jej Watney znovu dostihl. Rozhodující Naova série přišla mezi 15. a 17. jamkou v podobě tří birdie. Znamenala posun denního skóre na 65 (-6), na což druhý Američan ujž neodpověděl s dostatečnou razancí a útok na třetí letošní turnajové vítězství mu nevyšel. Watney se i tak posunul na třetí místo průběžného pořadí v letošním americkém finančním žebříčku.
Las Vegas, kde oba jmenovaní bydlí, ale tentokrát patřilo Naovi, jenž získal šek na 782 tisíc dolarů, největší jendorázovou odměnu v kariéře. „Nick vypadal, že může kdykoli zaútočit, snažil jsem se ho držet na distanc,“ řekl k dění ve společném závěrečném flightu pozdější vítěz, známý jako jeden z nejpomalejších golfistů na profesionální scéně. „Rozhodl ten putt na sedmnáctce,“ dodal ke spektakulárnímu úderu na greenu ze vzdálenosti asi 13 metrů, při němž míč opsal křivolakou dráhu se změnou směru doprava těsně předtím, než zapadl do jamky. „Celé kolo se mi v hlavě střídaly dvě představy – v první jsem vítězil, ve druhé podléhal. Ta první se ale vracela častěji,“ smál se muž, jenž ukončil osmileté čekání na turnajovou výhru. Nejblíž k ní měl v roce 2005 na Chryler Classic v Tucsonu, kde prohrál v play-off s Geoffem Ogilvym.
„Poučný víkend absolvoval i Watney. „V minulých týdnech jsem hrál špatně a sem jsem přijel bez velkých očekávání,“ přiznal. „Hrál jsem proto uvolněně a přišel dobrý výsledek,“ dodal hráč, atakující první desítku světového žebříčku.
Další pořadí: 3. Gainey, Goydos (-18), 5. Vegas (-17), 23. Duval (-14), 40. Laird, Byrd (-11).

Sobota – 3. kolo
Je to jako štafeta, kterou Jhonattan Vegas, spolulídr po dvě základní kola, přenechal svému společníkovi z prvního místa po pátku Kevinu Naovi. I k tomuto Američanovi se ale přidal ještě jeden hráč, a to hráč nejtěžšího kalibru, krajan Nick Watney. Oba půjdou do finále s průběžnou bilancí 17 ran pod par. Venezuelan Vegas klesl na dělenou osmou pozici, protože zahrál „pouze“ 69 (-2). A na hřišti, jež v dobrém počasí, jaké ve Vegas panuje, je naprosto nutné skórovat víc.
Tak jak to předvedl právě Watney, autor jednoho z nejlepších kol 64 (-7). Dlouho se přitom pohyboval někde na Vegasově úrovni, ale na závěrečných jamkách, kde bylo tentokrát navrtání vstřícné, začal sázet jedno birdie za druhým. Od 13. do 18, jamky jich bylo pět a golfista, jenž bojuje o první místo v zámořském finančním žebříčku, se vyšvihl do čela. „Zítra hodlám pokud možno dělat totéž co dnes a vytvořit si co nejvíc šancí skórovat,“ ohlásil jedenáctý muž světového žebříčku útok na turnajový titul. Byl by jeho letošní třetí.  „Důležité budou zkušenosti,“ předpověděl, „na druhou stranu tady nikdy nevyhrál ani Tiger Woods,“ dodal Watney.
Naopak Na začal birdie – bogey – birdie a největší porci práce odvedl na první devítce. Vedl samostatně, jenže na druhé už přidal jen jedno birdie a nechal ostatní přiblížit se mu. Využil toho například i Robert Garrigus na děleném třetím místě. Navzdory jednomu bogey ve skórkartě zahrál 63 (-8), stejně jako další Američané Roland Thatcher a Nick O´Hern, ti jsou ale vzhledem ke ztrátám z minulých kol v leaderboardu poněkud níž.
Další pořadí: 3. Garrigus, Blanks (-16), 8. Vegas (-14), 14. Duval (-12), 22. Laird (-11), 43. Byrd (-9).

Pátek – 2. kolo
Jhonattan Vegas se udržel v čele, ale o první místo se opět dělí. Dotáhli se na něj dva jiní hráči, Charlie Wi a Kevin Na. Všichni stlačili svá skóre na 12 ran pod par. Alex Čejka předvedl výrazný pokles a o jednu ránu neprošel cutem.
Byl to den nízkých skóre a Vegas, jenž zahrál 67 (-4) se s tímto pátečním výsledkem musel obávat, že o výsadní postavení přijde. „Najednou jsem netrefoval míč jako den předtím, naštěstí mi zůstalo patování. Doufám, že to vydrží po zbylé dva dny,“ vyjádřil Venezuelan své přání. Bude to potřebovat, zvlášť když někteří konkurenti na hřišti doslova divočili a dá se předpokládat, že o víkendu se najdou další.
Jeden z takových divokých výkonů podal právě Na. Ještě na deváté jamce nic nenasvědčovalo tomu, že se Američan vyhoupne tak vysoko, měl v tu dobu na kontě dvě birdie. Další ale zapsal hned na desáté jamce a do konce kola jich stihl ještě pět. „Najednou to zkrátka šlo,“ komentoval lakonicky průběh hry.
Korejec Wi se na stejnou úroveň s ostatními dvěma dostal díky dvojici birdie na závěrečných čtyřech jamkách. „Letos jde moje výkonnost střídavě nahoru a dolů a potřebuju se ujistit, že moje hra bude pro příští sezonu v pohodě,“ prozradil hráč, nač už v tomto období myslí.
Výkon dne ovšem předvedl Američan Hunter Haas. Už po čtrnácti jamkách (začínal z desátého odpaliště) měl skóre -10 a schylovalo se k rekordu. Pak ale zapsal bogey na čtyřparové šestce. Vzápětí se vrátil do hry díky birdie, zbylé dvě jamky ale paroval. „Věděl jsem, že mám šanci na 59,“ stočil Haas hovor na magické číslo profesionálního golfu. „Ale nevyužil jsem ji. Je to všechno o tom, jak se vým povedou putty,“ potvrdil, že jinak hřiště hráčům problémy nedělá.
I když některým ano. Čejka se ze čtvrtečních 65 ran zhrošil na 74, jeho skóre kleslo na -3, což o jendu ránu nestačilo na účast ve víkendovém programu. Německý golfista českého původu může litovat zejména double bogey na tříparové sedmnáctce a o hráčskou kartu na celou příští sezonu bude muset usilovat na zbývajících třech turnajích Podzimní série.
Další pořadí: 4. Steele, Heron, Blanks, (-11), 7. H. Haas, Watney (-10), 19. Immelman, Crane (-8), 37. Laird (-6), 55. Duval, Byrd, Hoffman (-5). Cutem neprošli: Čejka,  Overton, Imada, Reavie, R. Moore.

Čtvrtek – 1. kolo
Návrat ve velkém stylu předvedl Jhonattan Vegas, jemuž se dařilo na začátku sezony, kdy vyhrál Bob Hope Classic, ale pak se potýkal s poklesem výkonnosti. Venezuelan se ujal vedení společně s Američanem Williamem McGirtem, jehož nejlepší umístění z letošní sezony je 19. místo. Oba letošní nováčci na PGA Tour zahráli 63 ran (-8). Skvěle začal i Alex Čejka, jehož 65 ran (-6) znamená průběžné dělené páté místo.
Zatímco McGirtova skórkarta je prosta bogey, Vegas doslova explodoval desítkou birdie. proti nim ovšam zapsal i dvě bogey. „Skvělé kolo,“ přitakal věčně usměvavý Jihoameričan, „cítil jsem, že trefuju balon opravdu výborně, což člověku přináší  potěchu, a ještě těch několik skvělých puttů…“ Zábavné je i to, že turnaj se hraje  ve Vegas. „Vyhrát tady s takovým příjmením, co by byla opravdu sranda,“ dodal.
Spokojen se svým výkonem byl i nejvýše postavený muž v americkém žebříčku v turnajovém startovním poli Nick Watney, jenž se spolu s Čejkou a dalšími devíti hráči dělí o pátou pozici. „Neočekával jsem od sebe mnoho, protože jsem v minulém týdnu nehrál nic zvláštního,“ řekl účastník teprve nedávno skončeného finálového turnaje FedEx Cupu. „Ale je pěkné hrát turnaj doma a spát ve své vlastní posteli,“ připomněl Američan, kde že to bydlí.
Další pořadí: 3. Green, Wi (-7), 5. Watney, Čejka (-6), 16. Duval (-5), 28. Overton (-4), 78. Laird (-1), 93. Byrd (E), 114. Reavie (+1).

Turnaj má charitativní účel. Hlavním posláním turnaje je posbírat peníze pro dětské nemocnice Shriners, které poskytují bezplatnou zdravotní péči pro děti do 18 let. Jméno a tvář turnaji propůjčil zpěvák, herec a vášnivý golfista Justin Timberlake.
Jen několik dnů po skončení finále FedEx Cupu bude mít turnaj kvalitní obsazení. Loňské finále asi kde kdo nezapomene. Vítězem se stal Jonathan Byrd, kdy na čtvrté jamce play off zahrál hole-in-one. Sebral tím veškeré naděje na získání titulu dalším dvěma hráčům Cammeron Percy a Martin Laird, kteří s ním byli v play off. Zde si můžete prohlédnout vítězné hole in one. Turnaje se zúčastní, krom výše zmíněných hráčů, Nick Watney, Jhonatan Vegas, Brendan Steele, Trevor Immelman, Arjun Atwal, Ryuji Imada, Charlie Wi či Brendon de Jonge.
Na turnaji bude hrát i Alex Čejka. Jen je otázkou, s jakou formou přijede.

Hraje se na hřišti TPC Summerlin s parem 71 a délkou 6 604 metrů.

Dotace turnaje je ve výši 4,4 mil. dolarů (80 mil. korun českých) a pro vítěze je přichystám šek v hodnotě 756 tis. dolarů (13,7 mil. korun českých)

Odkazy: … TPC Summerlin … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Světový žebříček …  Finanční žebříčekFedEx Cup žebříček