PGA Tour – John Deere Classic

16.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – John Deere Classic, TPC Deere Run, Silvis, Illinois, USA
(12. – 15.7.2012, -6 hodin)

 

 

 

Zach Johnson

Neděle – finálové kolo
Poté, co nejprve ztratil naději, kterou si vzápětí vyvzdoroval, musel se nakonec Troy Matteson odevzdat osudu a přenechat titul Zachu Johnsonovi. Muž, jenž vedl od té doby, co ve čtvrtek vstoupil na hřiště, podlehl svému americkému krajanovi na druhé dodatečné jamce a turnaj měl vyústění, jaké by mu do scénáře nenapsal žádný autor. Tak to dokáže jen skutečnost.
„Cítím se úžasně,“ pravil čerstvý majitel šeku 828 tisíc dolarů a také letenky do Velké británie, kde si zahraje The Open. „Zvlášť mě těší výhra na tomto turnaji, který pro mě moc znamená už od doby, kdy mi odtud posílali sponzorské pozvánky,“ připomněl Johnson. Letos vyhrál už podruhé, na PGA Tour podeváté a dostal se na druhé místo v průběžném pořadí FedEx Cupu za Tigera Woodse.
Zpočátku byl od úspěchu daleko, ale Matteson si všechno pokazil. Nejprve klesl na mysli poté, co na čtyřparové patnáctce zahrál double bogey a po předlouhé době vyklidil čelo průběžného pořadí. Na následující jamce to byl v jeho podání par a sedmnáctá ho skoro zázračně vrátila do hry – eagle! Po finálovém paru uhájil po výsledku 69 ran (-2) konečnou bilanci -20, stejnou jako měl Johnson, jenž se k ní dostal díky šestici birdie a nedělnímu výkonu 65 (-6). Pozdější vítěz odevzdal čistou skórkartu. Nejbližší konkurent Scott Piercy dosáhl skóre -18 a skončil samostatně třetí.
Pro play-off poslali pořadatelé oba duelanty znovu na čtyřpar č. 18 a každému by bývalo stačilo jen trochu nechybovat. Jenže jak Matteson, tak Johnson předvedli double bogey. Když se ze stejného odpaliště vydali do hry znovu, teprve předvedli kvalitu, jaká je vynesla až do vzájemné rozehrávky, ale Johnson přece jen kvalitu vyšší. Proti Mattesonovu paru nasadil birdie a připsal si turnajový titul. Musel přitom hrát druhou ránu z ferevjového bunkeru. „Viděl jsem, jak to dopadlo na green a doufal jsem, že míč půjde trochu doleva, vůbec jsem ho neviděl,“ usmál se Johnson, jenž ovšem z dálky slyšel ovace, takže musel záhy poznat, jak dobře se trefil. „Miluju tenhle hluk,“ dodal s ještě širším úsměvem. Poslal balon do pozice, odkud si birdie vzal celkem snadno.
Český rodák Alex Čejka hrající v německých barvách takřka napravil sobotní dílčí výkyv a díky sérii čtyř birdie na závěrečných čtyřech jamkách vylepšil jak denní bilanci na 67 (-4), tak konečné umístění. Protlačil se do top 25 a dal si do zbylých dvou měsíců novou výraznou naději na uhájení hráčské karty na PGA Tour i pro následující sezonu. Potřebuje k tomu ještě minimálně jeden výrazný výsledek.
Další pořadí: 13. Watney, Choi (-13), 19. Stanley, de Jonge (-12), 25. Čejka, Garrigus (-11), 36. Pettersson, Levin (-9), 45. Wilson (-8), 54. Byrd (-7), 58. Villegas (-6).

Konečné Top 10

Sobota – 3. kolo
Místo toho, aby čelil atakům nejbližších konkurentů, stačil Troy Matteson díky výsledku 66 ran (-5) uhájit pozici vedoucího hráče. Ne že by někteří konkurenti nezahráli lepší výsledek, ale nedokázal to ani jeden z těch, kteří lídra po základní části bezprostředně ohrožovali. Takže se na TPC Deere Run konal typický moving day s tou výjimkou, že se netýkal nejlepšího hráče průběžného pořadí. Matteson má zatím skóre -18, což je o dva údery lepší bilance, než jakou má jeho americký krajan Steve Stricker na samostatném druhém místě.
Matteson se své pozice, kterou okupuje od začátku turnaje, podle vlastních slov nebojí. „Vždycky je lepší být vpředu než vzadu. Každá rána, kterou ušetříte, je dobrá,“ uvedl lídr, jenž zahrál víc než slušně, protože 66 ran (-5), to je navzdory dvěma bogey bilance hodná aspiranta na titul. „K tomu bude zapotřebí být dál agresivní, protože tohle je turnaj, který může vyhrát kdokoli,“ dodal Matteson.  Třeba i Stricker, a ještě několik dalších konkurentů, kteří mají stejnou šanci dostihnout vedoucího muže. Zkušený Američan poukázal na to, jak to bude mít Matteson těžké: „Čím větší náskok máte, tím víc od vás každý vítězství očekává.“
Nejlepší sobotní výkon podali Američané Billy Hurley III a Jamie Lovemark, jejichž 64 ran (-7) je v tak kritický a důležitý den více než solidní číslo.
V Čejkově skórkartě tentokrát čteme poměr birdie a bogey jako vyrovnaný čtyři ku čtyřem, což na udržení pozice v takové konkurenci a na takovém hřiště nestačilo. Mariánskolázeňský rodák v německých službách klesl o plných osmnáct příček na dělenou jedenačtyřicátou. 
Další pořadí: 3. Z. Johnson, Harman (-14), 13. Garrigus (-11), 27. Byrd, Choi (-9), 38. Watney (-8), 41. Wilson, Villegas, Stanley, Čejka, Crane (-7), 60. Pettersson (-5).

Top 10 po třetím kole

Pátek – 2. kolo
Navzdory tomu, že Troy Matteson už ve druhém kole nezahrál tak oslnivý výsledek – 68 (-3), tedy o sedm ran hůř než ve čtvrtek – stačí mu to na vedení. S průběžným skóre -13 má náskok jedné rány na druhé místo, kam se posunuli jeho američtí krajané Jeff Maggert s Brianem Harmanem. Alex Čejka se zhoršil jen mírně a téměř drží pozice, po polovině programu se dělí o 23.pozici se skóre -7.
Mattesonova bilance se čtyřmi birdie a jedním bogey je na letošní Silvis průměr. „Navrtání bylo pro mě přece jen takové, že jsem musel hrát jinak. Vítr foukal jen občas, takže jednu jamku hráli někteří z nás jinak než ti druzí,“ připomněl vliv povětrnostních podmínek lídr.
Tak či tak, hrála se dál nízká skóre, hranice cutu se zastavila na hodnotě -4 a do finálového programu prošlo 77 hráčů. Dokladem toho, jak si lze vytvořit osobní maximum v počtu ran pod parem, je Maggert, autor nejlepšího pátečního výsledku 62 (-9). Začínal na druhé devítce a mezi jamkami 12 a 16 zapsal čtyři birdie. Povzbuzen dobrým startem pak střídal pary s birdie a to konečné deváté se mu podařilo na jamce poslední, tedy devítce. „Četl jsem dnes greeny líp, ale v sobotu zkusím být agresivnější. Cítím, že bude zapotřebí další nízké skóre k tomu, udržet se ve hře o titul,“ předpověděl osmačtyřicetiletý Maggert, vítěz tří turnajů na americkém okruhu, jímž je 18. příčka z Zurich Classic.
Skvěle si vedli ještě například J. J. Henry a Australan John Senden, oba zakončili den s bilancí -7. Čejka si na své poměry počínal opět „umírněně“. Ve skórkartě má Němec českého původu pět birdie a dvě bogey, útočí na své nejlepší letošní umístění na PGA Tour.
Další pořadí
: 11. Crane, Z. Johnson(-9),  23. Čejka, Sabbatini (-7),  31. De Jonge, Watney, Hoffman (-9),  44. Stanley, Levin, Pettersson, Wilson, Choi (-5), 60. Byrd (-4).
Cutem neprošli: Howel III, Davis, O´Hair, Duke, R. Palmer, Points, Cink.

Top 10 druhého kola

Čtvrtek – 1. kolo
Bezchybné kolo plné skvělých ran a přesně mířených puttů vyneslo do čela průběžného pořadí Troye Mattesona. Američan zahrál 61 ran (-10) a už po prvním dnu položil základ výbornému výsledku. Zvlášť když na druhého v pořadí, krajana Rickyho Barnese, má náskok tří úderů a na ostatní ještě víc. Solidní start má za sebou také Alex Čejka, jehož skóre 67 (-4) znamená dělené 20. místo a značnou naději na cut.
Matteson rozdělil svá birdie rovnoměrně na obě poloviny hřiště (pět a pět), hrál málem jako přes kopírák – vždy dvě za sebou, pauza, jedno, pauza a zase dvě. Na závěrečných jamkách obou devítek vše potvrdil parem. Na jamce číslo 9 málem korunoval svůj výkon ranou z bunkeru, která div že neskončila v jamce jako další birdie. Sám nemohl erupci své formy uvěřit. „Většinou patřím k těm, co mají pomalý start,“ přiznal hráč, jenž má letos na kontě teprve třetí úvodní kolo pod 70 ran a taky mizerný začátek celé sezony – teprve na šestém turnaji prošel cutem. „Jestli bych měl pro svou kariéru něco udělat, tak tohle změnit,“ dodal muž z 89. místa FedEx Cupu, jenž už získal dva tituly na PGA Tour, oba na Frys.com Open (2006 a 2009). Znovu po třech letech tedy může přidat další tentokrát v Silvisu.
Čejka zapsal šest birdie a dvě bogey. Hřiště jeho hře poměrně sedí, protože dokáže nějakou tu nepřesnost odpustit, naopak agresivní hra na praporek je tady nutná. Mariánskolázeňský rodák v německých barvách se občas dostal do potíží, ale nikdy takových, aby znamenaly ztrátu více úderů na jamce, kde se mu nepovede rána.
Další pořadí: 3. Garrigus, Piercy, Choi, Harman, Stricker, Guthrie, Christian (-6), 20. Sabbatini, Čejka (-4), 39. Z. Johnson, Stanley, Pettersson (-3), 65. Wilson (-2), 100. Cink, Daly (E).

Turnaj, kterého se nezúčastní ti nejlepší, ale i tak má startovní pole plno skvělých hráčů. Bude hrát Steve Stricker, který tento turnaj poslední tři roky vždy ovládl a zvítězil. Překazit mu šňůru tří výher za sebou, se budou snažit Zach Johnson, Carl Pettersson, K.J. Choi, Kyle Stanley, David Toms, John Senden, Jonathan Byrd, Y.E. Yang, Camilo Villegas, Ryuji Imada či John Daly. Hrát bude i Alex Čejka.

Hřiště TPC Deere Run má délku 6 635 metrů a par 71.

Dotace turnaje je 4,6 milionu dolarů (zhruba 98,7 milionů českých korun). Na vítěze čeká prémie 828 tis. dolarů (asi 17,2 milionů korun českých).

Odkazy: … TPC Deere RunSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček