PGA Tour – Hyundai Tournament of Champions

10.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Hyundai Tournament of Champions, Plantation Course, Kapalua, Maui, Havaj
(6. – 9. 1. 2012, -11 hod)

 

 

Pondělí – finálové kolo
Steve Stricker dal jasně najevo, že ústup ze slávy amerických dinosaurů se zatím nekoná. Ten ze zámořských hráčů, který se ve světovém žebříčku udržel nejvýš (na konci roku šestý), přidal do své osobní bilance další důležité body a zároveň dvanáctý turnajový titul. V posledním kole zahrál 69 ran (-4) a s konečným skóre -23 si pohlídal náskok, který před druhým v konečném pořadí, Martinem Lairdem ze Skotska, činí tři údery.
Už podruhé za sebou měl vítěz pomalý rozjezd dne. Po pěti parech zapsal bogey a nechal konkurenty, před nimiž po neděli vedl o pět ran, přiblížit natěsno. První birdie zahrál na osmičce a na devítce přidal další. Druhá polovina hřiště už mu vyšla líp, díky trojici birdie udržel všechny ostatní na distanc. „Bylo to těžké. Vždycky je těžké dojít si pro vítězství a o to těžší, když máte takový náskok, jaký jsem měl já. Hra mi šlo opravdu ztěžka,“ přiznal čtyřiačtyřicetiletý golfista.
Původně se zdálo, že ho budou ohrožovat jiní. Slušně se držel Webb Simpson, jenž na první devítce předvedl mimo jiné i eagle na pětiparové jamce číslo 5. Nebo obhájce titulu Jonathan Byrd, jenž skoro na každé jamce hrozil snížením skóre. Američany však přeskočil drtivým finišem Laird, když na závěrečných sedmi jamkách přidal do statistiky pět birdie. Nejlepší kolo zaznamenali zkušený Korejec Čche Kjong-ču (K.J. Choi), jehož 65 (-8) vyneslo na dělené páté místo, a Keegan Bradley se stejným výsledkem. Loňský americký objev však byl daleko vzadu, zejména vinou třetího kola za 75 ran.
Další pořadí: 3. Simpson, Byrd (-19), 5. Choi, Frazar (-15), 9. Sabbatini (-13), 12. Watney, Na (-12), 16. K. Bradley (-11), 18. B. Watson, Wilson (-8), 27. Vegas (+6).

 

Neděle – 3. kolo
Steve Stricker neztratil nic ze svého náskoku. Do pondělního závěrečného kola půjde s vedením o pět ran před trojicí Jonathan Byrd, Martin Laird, Webb Simpson.  „Nebude snadné ho dohnat , ale myslím, že žádný náskok není dost veliký,“  řekl Byrd. Možná měl na mysli i fakt, že ani ten Strickerův není zdaleka samozřejmý.
Čtyřiačtyřicetiletý Američan tentokrát dlouho předváděl vlažný výkon. Na první devítce birdie a bogey, jinak až do čtrnácté jamky samé pary. Pak však přišel závěr, v němž umění světové šestky konečně propuklo do krásy. Závěrečné kvarteto jamek vydalo květy v podobě čtyř birdie. „Dnes jsem se trápil,“ přiznal lídr, „moc dobrého se nepovedlo. Ale zůstal jsem trpělivý. Neustále jsem měl pocit, že se všechno obrátí v můj prospěch, a ono to skutečně přišlo. Díky tomu závěru je moje pozice před posledním dnem dobrá.“ Zkušenost se Strickerovi vyplatila, byl za ni odměněn a své skóre stlačil na průběžných 19 ran pod par.
Jiné konkurenty než zmiňovanou trojici s průběžnou bilancí -14 už nemá. Další hráči v průběžném pořadí na první místo ztrácejí osm a více ran. Na Havaji panuje slunečné počasí, ale přímořské Plantation Course je zrádné zásluhou nenadálých poryvů větru. Nejlepší kolo v nich v neděli zahrál Harrison Frazar, jenž si ke svým 66 ranám (-7) pomohl i eaglem na pětiparové patnáctce.
Další pořadí: 5. Na (-11) , 8. Crane, Sabbatini (-8),  12. Watney, Choi (-7) , 18. B. Watson (-4),  19. K. Bradley (-3), 25. Vegas (+5)

 

Sobota – 2. kolo
Zkušenost se uplatnila. Čtyřiačtyřicetiletý Steve Stricker se dostal do výrazného trháku pěti ran. S přispěním eaglu na pětiparové patnáctce zahrál 63 ran (-10) a skóre po polovině turnaje srazil na 15 ran pod par. Druhý Webb Simpson hraje -10.
„Tahle hra není nikdy jednoduchá, ale u mě to tak dnes vypadalo,“ usmíval se lídr. Jako šestý hráč světového žebříčku je nejvýš postaveným mužem startovního pole, ale favoritem se před finálovou částí necítí. „Je to dobrý start, ale máme toho před sebou ještě dost.
„Žádnou vědu ve Strickerově výkonu nenajdeme, jak ostatně sám přiznal. Stačilo, aby si vytvářel dost příležitostí na birdie a pak s putterem v ruce cítil, že ty šance promění. „Vždycky je pěkné, když se podaří zahrát takové kolo,“ pokrčil rameny stále v dobré náladě. Stopy loňského zranění krku a ramena na něm nebyly znát.
Ve větrných podmínkách nebyla nízká skóre na přímořském hřišti zdaleka samozřejmostí. Michael Bradley, jenž se vydal do sobotního programu na stejné úrovni se Strickerem klesl až na dělené desáté místo. Jeho výsledek 75 (+2) je přitom důsledkem jediného faktu – on své dobré skórovací pozice neproměňoval, jinak nehrál zvlášť špatně. V zápisu má jedno birdie a tři bogey.
Tak vysoko zdaleka nemusel být třetí v průběžném pořadí Kevin Na. Zdařil se mu však nevídaný kousek – eagly na jamkách 17 a 18. Tomu prvnímu zprvu nemohl uvěřit, protože vůbec neviděl, kam ránu pětkou železem poslal. Až jeho caddie mu řekl, že míček je v jamce. U toho druhého už si byl jistý, protože šlo o situaci na greenu. „Jak jsem ten putt zahrál, věděl jsem, že tam jde,“ potvrdil Američan korejského původu, jenž zahrál na druhé devítce 29 ran a ztrácí na Strickera šest úderů.
Další pořadí: 4. Laird, Byrd (-8), 7. K. Bradley (-5), 10. B. Watson (-3), 21. Watney (-2), 25. Vegas (+2).

 

Pátek – 1. kolo
Sérií birdie mezi třetí a osmou jamkou se Jonathan Byrd dostal na -6, ve zbytku kola přidal ještě dvě birdie, ale také stejný počet bogey a na zmíněné úrovni zůstal. Výsledek 67 ran mu stačí k vedení, o jeden úder před kvartetem Michael Bradley, Steve Stricker, Webb Simpson, Martin Laird.
Lídr, jenž na Havaji obhajuje titul, získaný loni v play-off proti americkému krajanovi Robertu Garrigusovi, těžil z fantastického patování. Zejména na šestce, sedmičce a osmičce poslal do jamky míče ze vzdáleností hodně nad deset metrů. „Vypadá to, že vím, jak na tomhle hřišti hrát,“ pokýval hlavou Byrd. Ta první devítka byla fakt dobrá. Nikdy nevíte, jak se vám podaří zahrát první kolo v roce a je těžké nepodlehnout přílišné snaze.“
Třiatřicetiletý vedoucí muž připomněl divákům svůj start z minulého roku, kdy zahrál šňůru pouze o jedno birdie kratší. Větrné podmínky Plantation Course mu svědčí. Několik skvělých ran zahrál také zkušený Steve Stricker, nebyl však dlouho tak úspěšný na greenu. Tam si vylepšil skóre v samotném závěru, připsal si čtyři birdie na pěti posledních jamkách. „To je pro mě do zítřka vzpruha,“ komentoval Američan svůj vzestup.
Do turnaje zasáhlo jen sedmadvacet golfistů, neboť Lucas Glover si těsně před startem při vyjížďce na kanoji natáhl kolenní vazy a odhlásil se.
Další pořadí: 6. K. Bradley (-4), 7. Choi (-3), 14. Watney (E), 20. B. Watson (+1), 23. Vegas (+2).

Koloběh turnajů na okruhu PGA Tour se rozběhne hned s těmi nejlepšími hráči, tedy alespoň za uplynulou sezónu 2011. Bude se hrát turnaj šampionů za uplynulou sezónu 2011. Hrát bude 28 hráčů, mezi kterými nebude chybět obhájce titulu z loňského roku Jonathan Byrd, dále pak Steve Stricker, David Toms, Keegen Bradley, Nick Watney, Bubba Watson, Gary Woodland, Webb Simpson, K.J. Choi, Ben Crane, Jhonattan Vegas či Scott Stallings.

Hrát se bude na hřišti Plantation Course s parem 73 a délkou 6 776 metrů.

Turnaj je štědře dotován a to částkou 5,6 mil. dolarů (110,9 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,120 mil. dolarů (22,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Plantation CourseSatelitní mapa hřištěStránky turnaje